آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذیه آزمایشگاهی 30-0 ولت 1ma-3A

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
اول که بگم ممنون
با ترانس زدم مشکل افت ولتاژم میشه تقریبا مطمعن گفت که حل شد (البته با همون خازنی که موازی کرده بودما) فقط چون ترانس من سه سر هست و اگر از دوسرش بگیرم ولتاژش نزدیکه به 46 ولت میده که با توجه به اینکه اپ امپ ها تا 36 بیشتر نمیتونن تحمل کنن و همینطور رگولاتور دم دست ندارم که بزارم برای تغذیه جدا اپ امپ ها فعلا بیخیالش شدم. ولی فک کنم دیگه عیب پیدا شد نه ؟
اما یه سوال برام پیش اومد چرا ترانس پاور کم میاره ترانس پاور که جریان های خیلی بالایی میده تو خروجی نسبت به این 3 امپر ؟؟؟؟
باید مثل همون خود پاور سلف فریت گذاشت که بتونه جریان بکشه (اگه کلا حرف بی ربطی زدم بگین)؟
چکار باید بکنیم راهی هست که از ترانس پاور کمک گرفت؟

سلام
من نفهمیدم چطور از ترانس پاور استفاده کردید مگه 24 ولت داره
اما اینکه فرمودید:
ولی نگفتین از کجا فهمیدین عیب از ترانسه؟؟

و لذا اینکه من از کجا فهمیدم منبع ولتاژ شما خیلی ضعیفه از اینجا

چون تمام منابع ولتاژ دارای مقاومت داخلی هستند و لذا به اندازه ( rI ) موجب افت ولتاژ میشن بطوریکه هر چه مقاومت داخلی آنها کوچکتر باشه به ایده آل نزدیک تره و در جریان بالا کم نمیاره یعنی خیلی ناچیز افت میکنه یا میشه گفت تقریبا افت نمیکنه مانند باطری اتومبیل یا ترانس جوشکاری و یا برق شهر

ولی اگه مقاومت داخلی بزرگ باشه با یه ذره جریان هم کم میاره چون r بزرگه و لذا rI در جریان کم هم مقدارش زیاد میشه و لذا خیلی افت میکنه مانند باطری قلمی ریموت کنترل که فقط در جریان ناچیز قابل استفاده است یا ترانس کوچیک

و لذا ازآنجاکه دیدم در ولتاژهایی که اعلام کردید کلکتور Q4 که به منبع اصلی تغذیه (خروجی بریج ) متصله با جریان کم هم چند ولت افت کرده و بنابرین فهمیدم منبع ولتاژ خیلی ضعیف و بده و مدار تغذیه عیب و گناهی نداره

توضیح اینکه از ترانس حجیم و پرقدرت جوشکاری که پر قدرت و دارای مقاومت داخلی کوچیک است هم میتونین منبع ضعیف و بدی با مقاومت داخلی بزرگ بسازید . اگه میپرسی چطوری ؟ اینجوری

بطوریکه اگر با سیم نازکی سیم پیچ دیگری روی هسته بپیچید و ولتاژ دلخواه را بسازید منبع ضعیف و بدی ساخته اید که با جریان کم هم افت میکنه چون مقاومت سیم نازک زیاده و لذا مقاومت داخلی این منبع زیاد میشه هرچند سیم مربوط به جوشگاری منبع خوبی با مقاومت داخلی ناچیز است و 100 آمپر هم بکشید کم نمیاره

داستان مقاومت داخلی را در پست 9 و 8 زیر بخون اطلاعات کامل تر و مفصل تری میده
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=30031&p=158188&viewfull=1#post158188

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام
من نفهمیدم چطور از ترانس پاور استفاده کردید مگه 24 ولت داره
اما اینکه فرمودید:

و لذا اینکه من از کجا فهمیدم منبع ولتاژ شما خیلی ضعیفه از اینجا

چون تمام منابع ولتاژ دارای مقاومت داخلی هستند و لذا به اندازه ( rI ) موجب افت ولتاژ میشن بطوریکه هر چه مقاومت داخلی آنها کوچکتر باشه به ایده آل نزدیک تره و در جریان بالا کم نمیاره یعنی خیلی ناچیز افت میکنه یا میشه گفت تقریبا افت نمیکنه مانند باطری اتومبیل یا ترانس جوشکاری و یا برق شهر

ولی اگه مقاومت داخلی بزرگ باشه با یه ذره جریان هم کم میاره چون r بزرگه و لذا rI در جریان کم هم مقدارش زیاد میشه و لذا خیلی افت میکنه مانند باطری قلمی ریموت کنترل که فقط در جریان ناچیز قابل استفاده است یا ترانس کوچیک

و لذا ازآنجاکه دیدم در ولتاژهایی که اعلام کردید کلکتور Q4 که به منبع اصلی تغذیه (خروجی بریج ) متصله با جریان کم هم چند ولت افت کرده و بنابرین فهمیدم منبع ولتاژ خیلی ضعیف و بده و مدار تغذیه عیب و گناهی نداره

توضیح اینکه از ترانس حجیم و پرقدرت جوشکاری که پر قدرت و دارای مقاومت داخلی کوچیک است هم میتونین منبع ضعیف و بدی با مقاومت داخلی بزرگ بسازید . اگه میپرسی چطوری ؟ اینجوری

بطوریکه اگر با سیم نازکی سیم پیچ دیگری روی هسته بپیچید و ولتاژ دلخواه را بسازید منبع ضعیف و بدی ساخته اید که با جریان کم هم افت میکنه چون مقاومت سیم نازک زیاده و لذا مقاومت داخلی این منبع زیاد میشه هرچند سیم مربوط به جوشگاری منبع خوبی با مقاومت داخلی ناچیز است و 100 آمپر هم بکشید کم نمیاره

داستان مقاومت داخلی را در پست 9 و 8 زیر بخون اطلاعات کامل تر و مفصل تری میده
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=30031&p=158188&viewfull=1#post158188
ممنون بابت توضیحتون
آره میشه گفت تقریبا داره من برد پاور رو در آوردم و پاور رو روشن کردم و از سرهای ثانویه ترانس استفاده کردم که فرکانس نوسانشون 40 کیلو بود و شکل موجشون هم سینوسی نبود (که برای من زیاد مهم نبود میخاست یکسو بشه که شد) و ولتاژهای مختلف میداد و من از سری که تقریبا (میشه گفت دقیقا) 24 میداد گرفتم ولی خوب الان با توجه به جریانی که پاور داره موندم چرا افت ولتاژ دارم
پس نمیشه از زیر هزینه ترانس و وزنش تو این مدار جا خالی داد؟؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ممنون بابت توضیحتون
آره میشه گفت تقریبا داره من برد پاور رو در آوردم و پاور رو روشن کردم و از سرهای ثانویه ترانس استفاده کردم که فرکانس نوسانشون 40 کیلو بود و شکل موجشون هم سینوسی نبود (که برای من زیاد مهم نبود میخاست یکسو بشه که شد) و ولتاژهای مختلف میداد و من از سری که تقریبا (میشه گفت دقیقا) 24 میداد گرفتم ولی خوب الان با توجه به جریانی که پاور داره موندم چرا افت ولتاژ دارم
پس نمیشه از زیر هزینه ترانس و وزنش تو این مدار جا خالی داد؟؟

اساسا تنها مزیت سوئیچینگ وزن و حجم ناچیز ترانس است و الباقی سوئیچینگ ضرر و زیان است و لذا اگر وزن و حجم ترانس قابل حل بود استفاده از سوئیچینگ موضوعیتی نمیداشت

لذا حجم و وزن ترانس تنها عیب اینگونه تغذیه هاست و اگر برای منظوری قابل تحمل باشد خیلی بهتر از سوئیچینگ است خصوصا در راستای تعمیر و بویژه بابت امور پژوهشی

قطعا از سیم پیچی در پاور استفاده کرده اید که با سیم نازکی پیچیده شده و لذا مقاومت داخلی آن زیاده

سپاس

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
اساسا تنها مزیت سوئیچینگ وزن و حجم ناچیز ترانس است و الباقی سوئیچینگ ضرر و زیان است و لذا اگر وزن و حجم ترانس قابل حل بود استفاده از سوئیچینگ موضوعیتی نمیداشت

لذا حجم و وزن ترانس تنها عیب اینگونه تغذیه هاست و اگر برای منظوری قابل تحمل باشد خیلی بهتر از سوئیچینگ است خصوصا در راستای تعمیر و بویژه بابت امور پژوهشی

قطعا از سیم پیچی که استفاده کردید با سیم نازکی پیچیده شده و لذا مقاومت داخلی آن زیاده

سپاس
بازم ممنون استاد
اما سوئیچینگ تو جریان های بالا قیمتش مناسب تره و از همه مهمتر راندمانش بهتره و تلفات کمتری داره و قیمتش مناسب تر در میاد به خاطر اینا میگم وگرنه که کلا سوئیچینگو نگاهش هم نمیکردم:nevreness:
استاد اگر به مدار ترانس با ولتاژ نزدیک به 50 ولت وصل کنم به جز آپ امپ ها برای قطعات دیگه مشکلی پیش نمیاد نه؟
و اگر به جای آپ امپ ها از 741 استفاده کنم و با رگولاتور ولتاژ تغذیش رو کنترل کنم فک نمیکنم مشکلی پیش بیاد
اگر هم از 2 تا 2n3055 استفاده کنم میشه راحت تا 5 آمپرو بگیرم؟؟ البته به جای دیودهای ورودی از پل دیودی جریان بالا استفاده کردم
انشالله که عکس نهایی مدار رو همینجا بزارم :wink:
اینم نقشه 3D مدار که قبلا درست کرده بودم ولی فک کنم باید یکم توش تغییر بدم

05056768375445608854.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
بازم ممنون استاد
اما سوئیچینگ تو جریان های بالا قیمتش مناسب تره و از همه مهمتر راندمانش بهتره و تلفات کمتری داره و قیمتش مناسب تر در میاد به خاطر اینا میگم وگرنه که کلا سوئیچینگو نگاهش هم نمیکردم:nevreness:
استاد اگر به مدار ترانس با ولتاژ نزدیک به 50 ولت وصل کنم به جز آپ امپ ها برای قطعات دیگه مشکلی پیش نمیاد نه؟
و اگر به جای آپ امپ ها از 741 استفاده کنم و با رگولاتور ولتاژ تغذیش رو کنترل کنم فک نمیکنم مشکلی پیش بیاد
اگر هم از 2 تا 2n3055 استفاده کنم میشه راحت تا 5 آمپرو بگیرم؟؟ البته به جای دیودهای ورودی از پل دیودی جریان بالا استفاده کردم
انشالله که عکس نهایی مدار رو همینجا بزارم :wink:
اینم نقشه 3D مدار که قبلا درست کرده بودم ولی فک کنم باید یکم توش تغییر بدم

باوجودیکه توسط تولید کننده تحمل 741 بیش از 30 ولت اعلام شده اما من 3 نمونه از این مدار ساخته و سالهاست در تعمیرگاه استفاده میکنیم تجربه نشان داده 741 در ولتاژ 30 ولت هم عمر طولانی نمیکند و لذا ورودی دو نمونه مذکور را بمقدار 16 ولت کاهش دادم و پس از آن هرگز صدمه ندید و یک نمونه را با همان ولتاژ 30 ولت برای امور نادر حفظ کردم

مضافا همانگونه که عرض کردم هرچه ولتاژ ورودی بزرگتر باشد و ولتاژ کوچکتری برای خروجی انتخاب کنیم ترانزیستور خروجی بدلایل علمی و تجربی بشدت داغ میکند.

یعنی اگر ورودی 30 ولت و خروجی تغذیه 2 ولت باشد در یک آمپر هم اتو میشه
اما اگر خروجی را برای 25 ولت انتخاب کنید براحتی 3 آمپر را تحمل میکنه

جهت کاهش حرارت و افزایش جریاندهی ، بله میشه از چند ترانزیستور موازی استفاده کرد اما بهتر آنست که از یک ترانزیستور صنعتی پرقدرت استفاده کنید که هم اصولی تر و هم ارزان تر است.

( زیرا جریان بصورت مساوی بین ترانزیستورهای موازی تقسیم نمیشه حتی با مقاومت امیتر مجزا برای هر کدام )
و اگر در ups و آمپلیفایر ، ترانزیستور های موازی می بینید به این دلیله که چاره ای ندارند ولی شما چاره دارید
سپاس

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
باوجودیکه توسط تولید کننده تحمل 741 بیش از 30 ولت اعلام شده اما من 3 نمونه از این مدار ساخته و سالهاست در تعمیرگاه استفاده میکنیم تجربه نشان داده 741 در ولتاژ 30 ولت هم عمر طولانی نمیکند و لذا ورودی دو نمونه مذکور را بمقدار 16 ولت کاهش دادم و پس از آن هرگز صدمه ندید و یک نمونه را با همان ولتاژ 30 ولت برای امور نادر حفظ کردم

مضافا همانگونه که عرض کردم هرچه ولتاژ ورودی بزرگتر باشد و ولتاژ کوچکتری برای خروجی انتخاب ترانزیستور خروجی بدلایل علمی و تجربی بشدت داغ میکند
یعنی اگر ورودی 30 ولت و خروجی تغذیه 2 ولت باشد در یک آمپر هم اتو میشه
اما اگر خروجی را برای 25 ولت انتخاب کنید براحتی 3 آمپر را تحمل میکنه

جهت کاهش حرارت و افزایش جریاندهی ، میشه از چند ترانزیستور موازی استفاده کرد اما خیلی بهتره که از یک ترانزیستور صنعتی پرقدرت استفاده کنید که هم اصولی تر و هم ارزان تر است.

( زیرا جریان بصورت مساوی بین ترانزیستورهای موازی تقسیم نمیشه حتی با مقاومت امیتر مجزا برای هر کدام )
و اگر در ups و آمپلیفایر ، ترانزیستور های موازی می بینید به این دلیله که چاره ای ندارند ولی شما چاره دارید
سپاس
واقعا ممنون از راهنمایی هایی که کردین کلی به معلوماتم اضافه شد واقعا ممنون
استاد یه سوال و یه درخواست دارم ازتون
سوال اینکه برای این ولتمتر و امپرمتر به نظر شما چیکار کنم میتونم چند تا کار بکنم 7107 بگیرم و با سون سگمنت مدارش رو ببندم یا امادش رو بخرم که از اونجایی که تو مشهد پرسیدم نبود باید از سایت ها بخرم که قیمت هاش واقعا دیدنیه یا با میکرو ببندم که اونم میشه گفت با 7107 فرقی نمیکنه و امکانات میکرو هدر میره و مقرون به صرفه نیست از نظر من و یا از این مولتی مترهای ارزون بگیرم و مدارش رو در بیارم و از ولتمترش استفاده کنم که lcd هم باهاش هست..... به نظر شما چه کنم؟؟
یه درخواستم اینکه چند تا پاور خراب دارم و میخوام درستشون کنم اما زیاد وارد نیستم اگه تو تاپیک مربوطه اعلام کنم یا تاپیک بزنم میشه رو کمک شما حساب کنم که ایشالا درستشون کنم چون واقعا میخام که یاد بگیرم نزدیک به 6 تا 7 تا پاور معیوب دارم؟؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
واقعا ممنون از راهنمایی هایی که کردین کلی به معلوماتم اضافه شد واقعا ممنون
استاد یه سوال و یه درخواست دارم ازتون
سوال اینکه برای این ولتمتر و امپرمتر به نظر شما چیکار کنم میتونم چند تا کار بکنم 7107 بگیرم و با سون سگمنت مدارش رو ببندم یا امادش رو بخرم که از اونجایی که تو مشهد پرسیدم نبود باید از سایت ها بخرم که قیمت هاش واقعا دیدنیه یا با میکرو ببندم که اونم میشه گفت با 7107 فرقی نمیکنه و امکانات میکرو هدر میره و مقرون به صرفه نیست از نظر من و یا از این مولتی مترهای ارزون بگیرم و مدارش رو در بیارم و از ولتمترش استفاده کنم که lcd هم باهاش هست..... به نظر شما چه کنم؟؟
یه درخواستم اینکه چند تا پاور خراب دارم و میخوام درستشون کنم اما زیاد وارد نیستم اگه تو تاپیک مربوطه اعلام کنم یا تاپیک بزنم میشه رو کمک شما حساب کنم که ایشالا درستشون کنم چون واقعا میخام که یاد بگیرم نزدیک به 6 تا 7 تا پاور معیوب دارم؟؟

سلام

لطف دارید دوست خوبم
ملاحظه فرمودید که در پس هر مشکلی خیری هست ؟
اگه تصادفا از منبع ضعیفی استفاده نکرده بودید این تجربه ها نصیبت نمیشد

در مورد آمپرمتر و ولتمتر
ازآنجاکه

1- ولتمتر و آمپرمتر دیجیتال طی فرایندی پاسخ را اعلام میکنه که برخلاف نامش نمیتونه بسرعت پاسخگو باشه و دل آدم خون میشه تا مقدار واقعی را نشون بده

2- خیلی زودتر از میتر صدمه می بینه

3- گران تره

لذا مفت گرونه مگر در موارد نادری که اندازه گیری بسیار دقیق مورد نیازه و ناگزیر به تحمل تاخیر و غیره هستیم
به نظر من ولتمتر و آمپرمتر و اهم متر و مولتی متر آنالوگ یا میتری فوق العاده بهتره .

در خصوص پاور حرفی ندارم اما ازآنجاکه تجربیاتم در زمینه الکترونیک صنعتی و صوتی و تصویری است و در خصوص لوازم کامپیوتر در حد رفع نیاز خود و اطرافیان تجربه دارم و لذا حرفه ای نیستم

بنابرین هرچند تغذیه ساده ای داره و با توجه به استقبال دوستان مصمم شدم تحلیل و عیب یابی آن را تقدیم کنم اما متاسفانه صرفنظر از وقت لازم ، تابحال پاوری که نقشه آن موجود باشه هم پیدا نکردم و بدون تسلط به تحلیل مدار باید کورکورانه تعمیر کرد که مزه نداره و با روحیه من که از خارج کردن اشتباهی قطعات سالم متنفرم ناسازگار و عذاب آوره

و قطعا در این زمینه از اطلاعات و تجربیات دوستان مجرب استفاده می کنید
معذالک من هم به حد بضاعت ناچیز درخدمتم
و اگر متوجه تاپیک شما نشدم از طریق پیام خصوصی مطلعم فرمایید
و من هم بیشتر سعی میکنم اگر پاور منطبق با نقشه های موجود پیدا کنم عالی میشه و شرمنده و دست خالی نخواهم بود
البته بدون نمونه هم قابل تحلیله ولی احتمال خطا زیاده و قابل ارائه نیست اما با وجود نمونه میتوانم صحت تحلیل را تست کنم و با اطمینان کامل در خدمت بشم

تعمیر و عیب یابی مونتاژ دستی که هرگونه خطایی را محتمل میسازد ، سخت تر از تعمیر دستگاههای تولیدی است و لذا تعمیر پاور خیلی ساده است و حتما درست میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام

لطف دارید دوست خوبم
ملاحظه فرمودید که در پس هر مشکلی خیری هست ؟
اگه تصادفا از منبع ضعیفی استفاده نکرده بودید این تجربه ها نصیبت نمیشد

در مورد آمپرمتر و ولتمتر
ازآنجاکه

1- ولتمتر و آمپرمتر دیجیتال طی فرایندی پاسخ را اعلام میکنه که برخلاف نامش نمیتونه بسرعت پاسخگو باشه و دل آدم خون میشه تا مقدار واقعی را نشون بده

2- خیلی زودتر از میتر صدمه می بینه

3- گران تره

لذا مفت گرونه مگر در موارد نادری که اندازه گیری بسیار دقیق مورد نیازه و ناگزیر به تحمل تاخیر و غیره هستیم
به نظر من ولتمتر و آمپرمتر و اهم متر و مولتی متر آنالوگ یا میتری فوق العاده بهتره .

در خصوص پاور حرفی ندارم اما ازآنجاکه تجربیاتم در زمینه الکترونیک صنعتی و صوتی و تصویری است و در خصوص لوازم کامپیوتر در حد رفع نیاز خود و اطرافیان تجربه دارم و لذا حرفه ای نیستم

بنابرین هرچند تغذیه ساده ای داره و با توجه به استقبال دوستان مصمم شدم تحلیل و عیب یابی آن را تقدیم کنم اما متاسفانه صرفنظر از وقت لازم ، تابحال پاوری که نقشه آن موجود باشه هم پیدا نکردم و بدون تسلط به تحلیل مدار باید کورکورانه تعمیر کرد که مزه نداره و با روحیه من که از خارج کردن اشتباهی قطعات سالم متنفرم ناسازگار و عذاب آوره

و قطعا در این زمینه از اطلاعات و تجربیات دوستان مجرب استفاده می کنید
معذالک من هم به حد بضاعت ناچیز درخدمتم
و اگر متوجه تاپیک شما نشدم از طریق پیام خصوصی مطلعم فرمایید
و من هم بیشتر سعی میکنم اگر پاور منطبق با نقشه های موجود پیدا کنم عالی میشه و شرمنده و دست خالی نخواهم بود
البته بدون نمونه هم قابل تحلیله ولی احتمال خطا زیاده و قابل ارائه نیست اما با وجود نمونه میتوانم صحت تحلیل را تست کنم و با اطمینان کامل در خدمت بشم

تعمیر و عیب یابی مونتاژ دستی که هرگونه خطایی را محتمل میسازد ، سخت تر از تعمیر دستگاههای تولیدی است و لذا تعمیر پاور خیلی ساده است و حتما درست میشه

سپاس
سلام استاد
ممنون از راهنماییتون
ولی من زیاد متوجه نشدم که اخرش نظرشما به کدومه
1 مولتی متر ارزان و در آوردن مدار آن
2 ولتمتر آمپرمتر دیجیتالی
3 بستن مدار ولتمتر یا آمپرمتر با میکرو یا 7107

برای پاور هم پس من تاپیک میزنم فردا یا پسفردا که کارام یکم راست و روبراه شد به شما هم حتما اطلاع میدم اگه صلاح دونستین با نکاتتون ما رو بهره مند کنین
بازم بابت زحمتاتون ممنونم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد
ممنون از راهنماییتون
ولی من زیاد متوجه نشدم که اخرش نظرشما به کدومه
1 مولتی متر ارزان و در آوردن مدار آن
2 ولتمتر آمپرمتر دیجیتالی
3 بستن مدار ولتمتر یا آمپرمتر با میکرو یا 7107

برای پاور هم پس من تاپیک میزنم فردا یا پسفردا که کارام یکم راست و روبراه شد به شما هم حتما اطلاع میدم اگه صلاح دونستین با نکاتتون ما رو بهره مند کنین
بازم بابت زحمتاتون ممنونم

سلام
عرض کردم به نظر من آمپرمتر و ولتمتر آنالوگ یا میتری یا معناطیسی یا عقربه ای خیلی بهتر و حسن های زیادی داره

صرفنظر از ارزانی و سرعت نمایش و غیره یکی از مهمترین مزیت هاش اینه که شبه اسیلوسکوپ هم هست چون روند تغییر ولتاژ یا جریان را میبینید مثلا دل دل زدن ولتاژ یا جریان
ولی در دیجیتال قابل مشاهده نیست لذا یک آمپرمتر و یک ولتمتر آنالوگ مورد نظرم بوده

و من یک مولتی متر آنالوگ را با دهها دیجیتال عوض نمیکنم (بویژه که صحت LED و کوپلر و سلامت بوش موتور DVD و VCD با اهم متر دیجیتال قابل تست نیست ولی با آنالوگ قابل تست است و ... )

سپاس

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام
عرض کردم به نظر من آمپرمتر و ولتمتر آنالوگ یا میتری یا معناطیسی یا عقربه ای خیلی بهتر و حسن های زیادی داره

صرفنظر از ارزانی و سرعت نمایش و غیره یکی از مهمترین مزیت هاش اینه که شبه اسیلوسکوپ هم هست چون روند تغییر ولتاژ یا جریان را میبینید مثلا دل دل زدن ولتاژ یا جریان
ولی در دیجیتال قابل مشاهده نیست لذا یک آمپرمتر و یک ولتمتر آنالوگ مورد نظرم بوده

و من یک مولتی متر آنالوگ را با دهها دیجیتال عوض نمیکنم (بویژه که صحت LED و سلامت بوش موتور DVD و VCD فقط با اهم متر آنالوگ قابل تست است و ... )

سپاس
کاملا متوجه شدم واقعا ممنون
فقط امیدوارم که پیدا بشه تو بازار

بالا