آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

منبع تغذیه آزمایشگاهی 30-0 ولت 1ma-3A

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام استاد
بازم ممنون از پاسخ شما دقیقا فرمایش شما رو قبول دارم من هم 2576 رو به خاطر تلفات کمش خیلی دوس دارم فقط مشکلم با محدود جریانه وگرنه با همون 2576 کار میکردم خیلی هم عالیه واقعا... یا lt1084 یا lt1371 واقعا سوئیچینگ خوبه ولی مشکل من همون جریانه فقط وگرنه اصلا به فکر درس کردن خطی نمی افتادم.
منبع تغذیه های بازار هم اگه اشتباه نکنم خطی هستند.؟؟
برای مدار محدود کننده هم استاد من گفتم ترانزیستور قسمت محدود کننده داغ میکنه که بالا هم توضیحشو دادم مدارشم گذاشتم ولی سوءتفاهم پیش اومده ترانزیستور خروجی بیخود و بی جهت داغ نمیکنه..
ممنون میشم استاد اگر یک مدار محدود کننده جریان خوب دارین بزارین که استفاده کنیم:)

سلام

دوست بزرگوارم

شما هر مداری دوست دارید نقشه اونو ارسال کنید تا من روی همون برات محدود کننده اضافه کنم

اتفاقا سوئیچینگ راحت تره
متاسفانه به کسی اعتماد ندارید ولی اشکالی نداره لازم نیست همه حرفهای افراد درست باشه شما از مطالب درست و صحیحش میتونید استفاده کنید
این تاپیک را از پست 13 مطالعه کنید کم کم خودتون میتونید محدود کننده جریان طراحی کنید
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=35369&p=187073&viewfull=1#post187073
من هم درخدمتم
ضمنا معتقدم باید به یک مدار گیر بدی و تا دینش متوجه بشی چیه و به شاخه های مختلف نزنی
بیشتر از هرچیز اطلاعات اکتسابی مهمه نه ارزش مداری که مونتاژ میکنید
همین تغذیه سوژه خوبیه کاملا مسلط شو بعد بریم سراغ سوئیچینگ ( یا بالعکس)
بعد می بینی هیچکدوم از ترانزیستورهای محدود کننده جریان نباید داغ کنه چه طبقه قدرت چه غیره

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام
دوست بزرگوارم
من عذرخواهی میکنم که متن تنظیمی موجب چنین استنباطی شده

عرض من این بود که اگر وقت مطالعه متن انگلیسی داشتید و دیالوگ با نویسنده آن دشوار و چه بسا ناممکن است و با توجه به اینکه با زبان دیگری نسبت به تحلیل این مدار آشنایی پیدا کردید لذا مطالعه متن فارسی تحلیل همان مدار بسیار بسیار ساده و در زمان کوتاهی میسر میگردد .

و با تمام وجود علاقمندم از این فرصت کم نظیر جهت رفع خطاهای احتمالی خود و یا اطمینان مضاعف نسبت به نقاط قوت استفاده کنم

متاسفانه تصور فرمودید مطالب مربوطه اینجانب کنایه و تمسخر است درحالیکه در اغلب پست های خود عاجزانه تقاضا میکنم تعارفات و احترامات نابجا که مانع کشف خطاست کنار بگذاریم و خطاهای حقیر را متذکر شوید

و اگر دقت فرمایید همواره از هر اعتراض و انتقادی استقبال و تقدیر کرده ام
ضمنا مطالب را در اغلب پست ها با شوخ طبعی همراه میکنم تا موضوعات کسل کننده موجب کسالت و خستگی نشود و موضوع علمی همراه با خاطره خوش در ذهن ماندگار شود
و از علامت تعجب و دانه فلفل و غیره بعنوان سوژه استفاده کردم
مضافا سنی سپری کرده ام و کسی بابت شوخی و حتی جسارت احتمالی من دل گیر نمیشه
بهیچ عنوان مطالب شما را توهین ، تلقی نکردم و مشتاقانه در انتظار استماع خطاهای تحلیلی خود هستم

زیرا در موقعیتی هستم که خطای من برای عده ای ملاک واقع میگردد و اصلاح خطای من کمک شایان توجهی به حقیر و آن عده خواهد کرد

نمیدونم با چه زبانی اعلام کنم که باور کنید اگر خطایی را مطرح فرمایید دین بزرگی نسبت به شما احساس میکنم

البته ممکنه بنظر شما خطا باشه و پس از مباحثه شاید استنباط شما اصلاح بشه که اشکالی نداره ودر هر صورت بینهایت مفیده

من معتقدم خطای علمی بسیار متفاوت با دیگر خطاهاست و سرپوش گذاشتن به خطای علمی افراد احترام نیست خیانته ( هرچند دوست دلسوز کوچکترین خطای دوست را متذکر میشه چه رسد به خطای علمی ) ولی متاسفانه این واقعیت محض در فرهنگ ما وارونه است و خطا از دشمن شنیده میشود نه از دوست

گرچه مطمئنم با مطالعه پست های من سوء برداشت برطرف میشه اما با این وجود عذرخواهی میکنم و منتظر مجادله و انتقاد و اعتراض شما هستم

من دشمنم را هم دوست دارم زیرا عامل جهش است چه رسد به شما که فرزندم محسوب میشوید و هر فعل خطایی نیز از فرزند جوان صادر گردد قابل هضم و چه بسا گوارا و شیرین است
و جملات شما وزین و پسندیده و عاری از خطای اخلاقی نیز هست

سپاس و تعظیم

سلام

دوست بزرگوارم

شما هر مداری دوست دارید نقشه اونو ارسال کنید تا من روی همون برات محدود کننده اضافه کنم

اتفاقا سوئیچینگ راحت تره
متاسفانه به کسی اعتماد ندارید ولی اشکالی نداره لازم نیست همه حرفهای افراد درست باشه شما از مطالب درست و صحیحش میتونید استفاده کنید
این تاپیک را از پست 13 مطالعه کنید کم کم خودتون میتونید محدود کننده جریان طراحی کنید
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=35369&p=187073&viewfull=1#post187073
من هم درخدمتم
ضمنا معتقدم باید به یک مدار گیر بدی و تا دینش متوجه بشی چیه و به شاخه های مختلف نزنی
بیشتر از هرچیز اطلاعات اکتسابی مهمه نه ارزش مداری که مونتاژ میکنید
همین تغذیه سوژه خوبیه کاملا مسلط شو بعد بریم سراغ سوئیچینگ ( یا بالعکس)
بعد می بینی هیچکدوم از ترانزیستورهای محدود کننده جریان نباید داغ کنه چه طبقه قدرت چه غیره
بازم سلام استاد
ممنون از لطف بی دریغی که به فرزندتون دارین و ببخشید که ناراحتتون کردم یا اشتباه برداشت کردم من هم به نحوه ی خودم از شما عذر خواهی میکنم برای خوندن اون مطلب من همون موقع که روی برد برد بستم و مشکل خوردم توضیحات رو خوندم و ولتاژ گیری ها رو انجام دادم و دیدم درست بود و بعد از اینکه اینجا پست گذاشتم متوجه تاپیک شما شدم که باور بفرمایید به دلیل شلوغی سرم و هم چنین چون نمیتونستم برم کارگاه فرصت نکردم
بازم از اینکه این همه لطف دارین تشکر میکنم.

استاد باور کنین که من اعتماد دارم و قضیه بی اعتمادی نیست مداری که من با 2576 بستم همون مدار داخل دیتا شیت خودش بود که متغیر هست.
واقعا امیدوارم سوئیچینگ راحت تر باشه چون خیلی دوس دارم که سوئیچینگ رو یاد بگیرم
اون تاپیک رو هم حتما میخونم. و واقعا ازتون ممنونم که راهنمایی و کمک میکنین.
منم با فهمیدن کامل یک مدار موافقم تا از این شاخه به اون شاخه پریدن
امروز هوا گرم تره و تا 1 ساعت دیگه 1 کم آفتاب بگیره بالا کمی گرم میشه میرم و نتیجه تست مدار رو هم میزارم
فرمودین که d9 رو ازاد کنم و تست کنم دیگه؟؟
بازم ممنون از راهنمایی هاتون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

seee

Banned
2009-02-05
141
617
با سلام.
مدار زير را آزمايش كنيد كه براي محدود كردن جريان ميباشد. بنده اين مدار را آزمايش نكردم ولي به نظر ميرسد كار كند. با اين حال منتظر راهنمايي و رفع ايراد توسط استاد غزال هستيم.
اميدوارم كمكي كرده باشم.

http://www.uploadmb.com/dw.php?id=1383294625

پیوست‌ها

• 20.8 کیلوبایت بازدیدها: 137
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
راستی پیداش کردم اینم عکس

سلام

دوست خوبم

محل کلکتور و امیتر را اشتباه دیدم و لذا کلیه محاسباتم ناصحیح بوده دوباره بررسی و اعلام میکنم
و لذا حذف کردم و طی ویرایش نظر تازه بشرح زیر است

Q4 به نحو بسیار غیر عادی و بدی استفاده شده و با افزایش جریان خروجی ، جریان Q4 بصورت شبه تصاعدی بالا بره و در اتصال کوتاه تقریبا 33/ اهم با خروجی رگلاتور موازی میشه

اگر Q4 حذف بشه بعنوان محافظ اتصال کوتاه قابل استفاده است با این ایراد که جریان کم خروجی هم موجب کاهش ولتاژ خروجی میشه و هرچه جریان بیشتر شود افت ولتاژ خروجی هم بیشتر میشود

اتفاقا این محدود کننده بد از حیث اصلاح پذیری و انتقال و آموزش مدار خوبی است
1- لذا Q4 را حذف کنید
2- تمهیدی بیاندیشید که تا جریان دلخواه ما کاری به کار Q2 نداشته باشه یعنی ولتاژ یا جریانی به بیس ندهد و از آن به بعد ( که پتانسیومتری تعیین میکنه ) بیس Q2 را متاثر کنه و موجب کاهش ولتاژ خروجی بشه

درغیر اینصورت با کمترین جریان هم ولتاژ خروجی افت میکنه و با افزایش جریان افت خروجی هم بیشتر و بیشتر میشه

با قطعات اندک و تغییرات مختصری میشه ولی خیلی دقیق نمیشه
اما با آپ امپ خیلی دقیق و کارآمد میشه که باید تاپیک مورد اشاره را مطالعه و بعنوان الگو استفاده کنید مضافا که با سادگی الکترونیک هم آشنا میشوید

سپاس

آخرین ویرایش:

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
سلام

دوست خوبم

این مدار محدود کننده جریان نیست
هرچی بیشتر بررسی میکنم کمتر میفهمم

ولی بدون تردید محدود کننده جریان نیست زیرا با افزایش جریان موجب افزایش بیشتر جریان میشه
حتی بعنوان منبع جریان هم محسوب نمیشه

گویی جریان را شبه تصاعدی زیاد میکنه
کاربردی به ذهنم نرسید شاید شخصی مبتدی طراحی کرده باشه

سپاس

سلام استاد
قبول دارم که مبتدی است
محدود کردن جریان تو این مدار به وسیله ی پتانسیومتر 100 اهم متصل به q4 عمل میکنه به این صورت که با زیاد کردن ولتاژ بیس Q4 این ترانزیستور رو وصل میکنه و باعث میشه جریان کلکتور این ترانزیستور افزایش پیدا کنه و افزایش جریان کلکتور Q4 باعث کاهش جریان بیس Q2 میشه که در نتیجه جریان کلکتور Q2 کاهش پیدا میکنه و همینطور جریان کلکتور Q3 و جریان خروجی رو کاهش میده و محدود میکنه ولی مشکلش اینه که برای محدود شدن باید جریان از Q4 بگذره. توی شبیه سازی و عمل هم کار کرد ولی گفتم که به خاطر همون مشکلی که گفتم از اون صرفنظر کردم..
ممنونم

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
با سلام.
مدار زير را آزمايش كنيد كه براي محدود كردن جريان ميباشد. بنده اين مدار را آزمايش نكردم ولي به نظر ميرسد كار كند. با اين حال منتظر راهنمايي و رفع ايراد توسط استاد غزال هستيم.
اميدوارم كمكي كرده باشم.

ممنون دوست من
یکم این مدار گنگه و فک کنم که بعضی اتصالات اشتباه است
اگه استاد کمک کنن ممنون میشم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام.
اميدوارم كمكي كرده باشم.

سلام

دوست ارجمند و عزیزم
خیلی لطف دارید و بینهایت ممنونم

عنایت و مساعدت شما قابل تقدیر و ستایش است
اما از یکسو مواردی بویژه اتصالات مدار مورد اشاره شما قابل تشخیص نیست و با توجه به سن و پیر چشمی من که فقط شتر می بینم قابل بررسی نیست

و به قرار معلوم و در صورت تمایل دوست عزیزمون شاید یک محدود کننده خوب طراحی کنیم و با توجه به علاقه و اطلاعات قبلی شما ، مشارکت شما را می طلبد

و چنانچه اصرار به تحلیل مدار مورد نظر خود را دارید با توجه به آشنایی قبلی شما به آن ، پس از اصلاح کاستی های نقشه شرح کلی و مختصری از آن ( هرچند ناقص ) نیز کمک قابل توجهی میکند و تحلیل آن در زمان کوتاه را میسر میسازد

ضمنا تصور میکنم نحوه آپلود و ارسال نقشه دارای نقص مختصری است که رویت آنرا کمی دشوار میکند
ابتدا بخش زائد و خالی تصویر را حذف و بخش مفید را آپلود فرمایید تا مشاهده آن تسهیل گردد

سپاس و تقدیر

seee

Banned
2009-02-05
141
617
عرض سلام به استاد غزال و اقاي vahiddigi دارم.

مدار اماده با lm2576 كه داراي محدود كننده جريان ميباشد را بالاخره پيدا كردم و به نظر ميرسد كه كار كند.
اين مدار توسط شركت elektor طراحي شده كه از شركتهاي معتبر و قابل اطمينان است.
اگر اين مدار جواب دهد و يك ولتمتر و آمپرمتر پنلي ديجيتالي آماده كه در بازار موجود است به ان وصل كنيم بي شك بسيار بهتر از منابع تغذيه خطي خواهد شد و بسيار ارزان.
استاد عزيز جناب اقاي غزال منتظر جواب شما هستيم.
با تشكر.
http://www.uploadmb.com/dw.php?id=1383310413

vahiddigi

کاربر
2013-04-14
36
93
عرض سلام به استاد غزال و اقاي vahiddigi دارم.

مدار اماده با lm2576 كه داراي محدود كننده جريان ميباشد را بالاخره پيدا كردم و به نظر ميرسد كه كار كند.
اين مدار توسط شركت elektor طراحي شده كه از شركتهاي معتبر و قابل اطمينان است.
اگر اين مدار جواب دهد و يك ولتمتر و آمپرمتر پنلي ديجيتالي آماده كه در بازار موجود است به ان وصل كنيم بي شك بسيار بهتر از منابع تغذيه خطي خواهد شد و بسيار ارزان.
استاد عزيز جناب اقاي غزال منتظر جواب شما هستيم.
با تشكر.
http://www.uploadmb.com/dw.php?id=1383310413
سلام دوست من
واقعا جالب بود و واقعا دست گلت درد نکنه
عجب عکس های اشتها اوری هم داشت
از استاد غزال هم خواهش میکنم به این منبع توجه کنند واقعا جالبه
راستی یک مشکل من در منابع سوئیچینگ سلف ها و ترانسهای سوئیچینگ است الان توی این مدار سلف استفاده شده رو چجوری باید بپیچیم چون تو مشهد گیر نمیاد کلا اینجا از لحاظ الکترونیک خلاصه شده تو led واقعا آدم غصه میخوره واقعا.
سایتی هم من سراغ ندارم که بفروشه....

seee

Banned
2009-02-05
141
617
با سلام.

خواهش ميكنم .قابل شما رو نداشت.
در مورد سلف ينو يگم كه از سلفهايي با هسته تروئيد يا سلفهاي بشكه اي با همون ظرفيتي كه در نقشه گفته استفاده كن. اين سلفها در سايتهاي فروش انلاين قطعات الكترونيك يا در تهران به راحتي پيدا ميشه يا ميتوني از سلفهاي تروئيدي كه در خروجي پاور كامپيوتر موجوده استفاده كني و تعداد دور را طوري در نظر بگيري كه به ظرفيت مطلوب برسي.
اگر مدار رو مونتاژ كردي و احيانا احيانا نتونستي جريان 3 امپر رو بگيري مقدار سلف 330 ميكرو را به 100 ميكروهانري كاهش بده كه مطمئنا جواب ميگيري.
لطف كن منتظر جواب استاد غزال بمون تا تاييد كنن كه بدونه مشكله بعد اگه مدار رو بستي و جواب درست گرفتي حتما اطلاع بده تا pcb رو طراحي كنيم و بتونيم يك تغذيه عالي بسازيم چون الان كه قيمتها رو نگاه ميكردم ديدم منبع تغذيه ها (حتي چيني) بسيار گران هستند.

با تشكر.

بالا