آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
ممنون از توضیحاتتون
ما می خواهیم یک سری آزمایشات انجام دهیم و نیاز به میدان مغناطیسی ثابت قوی داشتیم که می خواستیم این میدان را توسط سیم پیچ تولید کنیم
ممنون میشم اگه در ساخت منبع تغذیه ما رو راهنمایی فرمایید یا اگه راه بهتری برای تولید میدان سراغ دارید روش آن را بگویید
البته من خودم دوست دارم طریقه ساخت این منبع تغذیه را بدانم چون تاکنون مداری برای منابع با جریان و ولتاژ بالا ندیده ام (از نظر ساختاری مشکل داره؟)
با تشکر
با سلام :
سوال شما نارسایی هایی دارد که پاسخ دقیقی را مقدور نمیسازد .
یک میدان مغناطیسی قوی دارای مشخصات و مختصاتی هست که در ایجاد و نحوه تولید ان پارامترهایی دخیل هستند که باید در نظر گرفته شوند مثلا :
1- ایا جریان مغناطیسی میدان فوق مستقیم هست یا متناوب ؟؟؟ اگر متناوب فرکانس و چگالی ان چطور و چقدر ؟؟؟؟ ....
2- در این میدان مغناطیسی چه اجسامی باید کار گذاشته شوند ؟؟؟ ایا نسبت به فرکانس کاری حساسیت لازم را دارد یا نه ؟؟؟
3 - سابقا از چنین میدانهایی برای جرثقیل و جابجایی وسایل سنگین استفاده میشد که در حال حاضر از روش های های فرکانسی استفاده میشود .
4 - برای تست و ازمایشاتی مثل حالت های بی وزنی در چنین میدان هایی پارامتر های لازم باید در نظر گرفته شوند که همه و همه برای من مجهول هستند هدف از ایجاد و ازمایش چی و چگونه ...... ؟؟؟ چه ازمایشاتی قرار هست در میدان انجام شود ؟؟؟ .....
حتما باید توسط سیم پیچ یا از امواج الکترومنیاتیکی و .... ؟؟؟
لطفا توضیحات کامل و کاربرد خود را بزارید تا نسبت به مورد درخواست بررسی شود .
موفق باشید .

930

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-02-17
363
1,236
با سلام خدمت استاد رجبی .به عرضتان برسانم دستگاهی میتوان ساخت که ارتعاشات حنجره را تقویت کرده وصوت قابل قبولی ایجاد کند .یا صدای ضعیف حرف زدن را تقویت کند راستش یکی از دوستام مشکل حنجره داشت که بعد از عمل ضرورت داشتن چنین چیزی احساس میشود ممنون خواهم شد اگر مداری ساده با حداقل قطعات در نظر دارید لطف کرده در سایت قرار دهید .مرسی

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام خدمت استاد رجبی .به عرضتان برسانم دستگاهی میتوان ساخت که ارتعاشات حنجره را تقویت کرده وصوت قابل قبولی ایجاد کند .یا صدای ضعیف حرف زدن را تقویت کند راستش یکی از دوستام مشکل حنجره داشت که بعد از عمل ضرورت داشتن چنین چیزی احساس میشود ممنون خواهم شد اگر مداری ساده با حداقل قطعات در نظر دارید لطف کرده در سایت قرار دهید .مرسی
با سلام
دوست عزیز اینها همون میکروفون گلویی هستند که در بازار به صورت تجاری اماده فروش موجود هستند در صورتیکه بخواهید خودتان مونتاژ کنید کافیست از یک تقویت کننده مینیاتوری که در بخش امپلی فایر ها موجود هستند را مونتاژ و استفاده کنید تنها شرط لازم برای مورد مصرف شما فقط ورودی ان با نوع میکروفون گلویی هست .
میکروفون های گلویی در انواع مختلفی دیده ام که بهترین نوع انها به صورت استریو که در هر طرف از گلو {جنب حنجره چپ و راست } به اندازه تقریبی نصف قوطی کبریت معمولی که توسط یک کابل نرم ابریشمی هر دو میکروفون به تقویت کننده ان که گیره ای برای نگهداشتن در یقه یا هر جای دیگر لباس دارد و...
نوع دیگری موجود هست که توسط بند ی که دارد از گلو اویزان میشه و شخص هنگام صحبت باید با دستش طرف دیافراگم میک دستگاه را در حنجره نگهداشته و صحبت کند تا از بلندگویش پخش شود .
طرز کار این میکروفون ها : هر دو میکروفون { در نوع مونو فونیک فقط یکی } در قابی که توسط پارچه نرمی پوشانده شده و یک طرف ان همون دیافراگم میک میباشد که روی یک بند { مثل بند کیف ظریف } که میتوان از روی سر و یا دور گلو طوری باید بست که دیافراگم ان با حنجره مماس شود - ارتعاشات حنجره توسط دیافراگم جذب و به تقویت کننده ارسال میگردد .
مدارات ساده ای قادر به تقویت چنین سیگنالهایی هستند مثل ایسی TDA820 , LM386 , LA4140 ,....
توجه : میکروفون یقه ای را با گلویی اشتباه نگیرید .
موفق باشید .

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,879
9,767
خراسان بزرگ!
با سلام :
اصولا این مقاومت با این مقدار اهمی نباید تاثیری در ولتاژ مدار داشته باشه و صرفا برای دشارژ خازن میباشد که بعد از قطع کردن جریان برق لازم هست مگر در مقدار ان طرفه رود و کمتر از مقدار فوق باشد .
با 474 باید ولتاژ بیشتر از اینا بگیرید مگر اینکه اهم سیم پیچ رله تون خیلی کمتر باشه و یا اینکه حجم خازن تان کوچیک و یا احتمالا خراب بوده.
بهتر بود اهم سیم پیچ رله را بزارید تا دقیق در خدمت باشم .
موفق باشید .

با درود.
ممنونم جناب رجبی .
اهم بوبین رله حدود 150 است.
با خازنهای مختلف امتحان کردم و از سلامت خازنها اطمینان دارم.
در مجموع ایا روشی برای محاسبه خازن هست در این نوع مبدل؟
البته راکتانس را میشه حساب کرد اما معمولا با توجه به جریان کشی بار و عوامل دیگر نتونستم مقداری مناسب و عملی بیابم و مقدار خازن را به طور تجربی و ازمایش و خطا تعیین کردم.
سپاس-بدرود.

ghollak

کاربر
2011-08-12
11
5
با سلام :
سوال شما نارسایی هایی دارد که پاسخ دقیقی را مقدور نمیسازد .
یک میدان مغناطیسی قوی دارای مشخصات و مختصاتی هست که در ایجاد و نحوه تولید ان پارامترهایی دخیل هستند که باید در نظر گرفته شوند مثلا :
1- ایا جریان مغناطیسی میدان فوق مستقیم هست یا متناوب ؟؟؟ اگر متناوب فرکانس و چگالی ان چطور و چقدر ؟؟؟؟ ....
2- در این میدان مغناطیسی چه اجسامی باید کار گذاشته شوند ؟؟؟ ایا نسبت به فرکانس کاری حساسیت لازم را دارد یا نه ؟؟؟
3 - سابقا از چنین میدانهایی برای جرثقیل و جابجایی وسایل سنگین استفاده میشد که در حال حاضر از روش های های فرکانسی استفاده میشود .
4 - برای تست و ازمایشاتی مثل حالت های بی وزنی در چنین میدان هایی پارامتر های لازم باید در نظر گرفته شوند که همه و همه برای من مجهول هستند هدف از ایجاد و ازمایش چی و چگونه ...... ؟؟؟ چه ازمایشاتی قرار هست در میدان انجام شود ؟؟؟ .....
حتما باید توسط سیم پیچ یا از امواج الکترومنیاتیکی و .... ؟؟؟
لطفا توضیحات کامل و کاربرد خود را بزارید تا نسبت به مورد درخواست بررسی شود .
موفق باشید .

با سلام
من می خوام یک منبع تغذیه (450v dc 20a) که riple حداقل باشه درست کنم قراره به یه جسم وصل شه که مقاومت 25 اهم داره ، سه فاز و تکفازشم فرق نمی کنه اونشو خودم تامین می کنم می خواستم بدونم شما می تونید کمکم کنید
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با درود.
ممنونم جناب رجبی .
اهم بوبین رله حدود 150 است.
با خازنهای مختلف امتحان کردم و از سلامت خازنها اطمینان دارم.
در مجموع ایا روشی برای محاسبه خازن هست در این نوع مبدل؟
البته راکتانس را میشه حساب کرد اما معمولا با توجه به جریان کشی بار و عوامل دیگر نتونستم مقداری مناسب و عملی بیابم و مقدار خازن را به طور تجربی و ازمایش و خطا تعیین کردم.
سپاس-بدرود.
با سلام :
دوست عزیز محاسبه خازن فوق لازمه تایپ فرمول هایی هست که چون از عهده ادیتور سایت خارج هست . علی رغم ان بازم در اینجا میزارم ولی ممکن هست ارقام یا کاراکترها بهم خوردگی داشته باشد لذا مجبور شدم همزمان به صورت عکس نیز تقدیم کنم امیدوارم بتونم برای شما و دوستانیکه در انتخاب چنین خازن هایی مشکل دارند راه گشا باشم . البته در پست قبلی که به ظرفیت کمتری اشاره کرده بودم بخاطر عدم اشنایی با اهم سیم پیچ رله بود که بدینوسیله تصحیح میکنم .
مطالعه کنید اگر مشکلی برخورد کردین پیام بزارید بیشتر در خدمت تون باشم .
[hide]
راکتانس خازنی برابر است با یک تقسیم بر (2πfC).منظور از C همان ظرفیت خازنی قطعه است . با توجه به فرمول مشخص است که هر چه فرکانس (f)یا ظرفیت(C)بیشتر شود راکتانس ما کوچکتر است زیرا هر چه عدد یک بر عدد بزرگتری تقسیم شود حاصل کوچکتر خواهد بود .

حال می پردازم به مابقی محاسبات :
مقاومت سیم پیچ رله گفتین 150 اهم پس : R = 150 همچنین میخواهید این رله را با 5 ولت تحریک کنید لذا : V =5 حال برای تحریک رله فوق به جریانی معادل 0/033 امپر به عبارتی 33 میلی امپر نیازدارید .
این جریان 33 میلی امپری را باید خازن تامین کند .
از طرفی ولتاژ برق شهر = 220 V و جریان مصرفی ما 0/033 A لذا به مقاومتی تقریبا : 220/0/033= 6666 اهم نیاز داریم و این همون مقاومتی است که یک خازن باید بطور ظاهری در مدار ایجاد کند که اصطلاحا همون راکتانس ان خازن میباشد .
گفتیم راکتانس خازنی از فرمول : { 1 / 2π f C } بدست میاد در این فرمول عبارت { } همون دو برابر عدد {پی } یعنی 3/14 در2 که مساوی 6/28 خواهد بود .
عبارت {F} همون فرکانس برق شهر که انهم مساوی F = 50 HZ میباشد .
و همچنین عبارت { C } ظرفیت خازن مجهول میباشد .
حال با یک محاسبه ساده نتیجه میگیریم که اگر یک خازن به ظرفیت { 0/47 Uf } در مدار داشته باشیم جریان فوق را تامین خواهد کرد .
{ توجه : در عمل ظرفیت خازن به فاراد هست که با ضرب عدد یک ( واقع در صورت فرمول ) به 1000000 نتیجه به میکرو فاراد خواهد بود } .
220 / 0/033 = 6666 OHM
XC = 1000000 / 2 *PI *F * C = >>
6666 = 1000000 / 314 {2*3/14*50 }*C =1000000/2093333*C
>> 6666 * 2093333 / C = 0/47 uf
[/hide]
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 81.9 کیلوبایت بازدیدها: 102

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام
من می خوام یک منبع تغذیه (450v dc 20a) که riple حداقل باشه درست کنم قراره به یه جسم وصل شه که مقاومت 25 اهم داره ، سه فاز و تکفازشم فرق نمی کنه اونشو خودم تامین می کنم می خواستم بدونم شما می تونید کمکم کنید
با تشکر
با سلام :
دوست عزیز خوشحال میشدم به سوالات قبلی پاسخ کامل میگذاشتین تا بتونم بیشتر در خدمتون باشم متاسفانه >> :( در مدارات الکترونیک و طراحی و محاسبات انها { جسم }مفهومی ندارد این چندمین پست هست که اسپم میزنید شما یا داده های {اطلاعات لازم اولیه که قبلا درج شده } را کامل و واضح بزارید و یا لطفا اسپم ندهید .
با تشکر .

chavooshi

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-17
405
690
قم
با سلام :
عزیزم شما باید با استفاده از قطعاتی که قادر هستند توسط اثر هال سنس و دیکد شوند مدار مورد نیاز خود را مونتاژ کنید .
برای نمونه یک مدار کامل به همراه فایل های لازم {فریم ور برای میکرو } و ugn3503 سنسور هال و.... براتون تقدیم میکنم .
این مدار قادر هست شمارش را به صورت افزایشی و کاهشی در سرعت های متفاوت {مخصوصا سرعت بالا را تشخیص جهت داده و از ارقام نمایشگر کاسته یا اضافه نماید .
مطالعه و مو نتاژ کنید اگر مشکلی داشتین در خدمت خواهم بود .
hidden content may not be quoted
موفق باشید .
با سلام
نقشه كامل مدارو گذاشتم تویه بعضی از قسمتها که با فلش مشخص کردم ابهام هست لطفا راهنمایی کنید
1- این چیه؟
2-اینم نفهمیدم؟
3- اینمسیر به کجا وصل میشه؟
با تشکر

jooly

کاربر
2009-05-16
125
141
با سلام
یک مدار تایمر 10min 20min 30minکه بایک کلید فشاری بین این دقیقه ها عوض بشه و به یک رله وصل بشه وموقه تمام شد ن تایم با یک بیزر هشتار بده
مدار بدون استفاده از میکرو با شه
با تشکر فراوان

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
با سلام
نقشه كامل مدارو گذاشتم تویه بعضی از قسمتها که با فلش مشخص کردم ابهام هست لطفا راهنمایی کنید
1- این چیه؟
2-اینم نفهمیدم؟
3- اینمسیر به کجا وصل میشه؟
با تشکر
با سلام :
[hide]دوست عزیز آرایش مداری را اشتباه بستین مدار کامل را که در پروتل طراحی شده به صورت عکس و دوباره براتون میزارم { ممکن هست نرم افزار پروتل نداشته باشید و باز کرن فایل اصلی براتون مشکل ایجاد کنه } از عکس زیر کمک بگیرید کیفبت عکس بالاست بزرگنمایی و استفاده کنید .
اون علامت که زدین مربوط به برنامه ریزی میکرو { JTAG} میباشد که در این عکس براتون کامل کردم .
[/hide]
موفق باشید .

پیوست‌ها

بالا