آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مجموعه مدارات درخواستي از اقای رجبی

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
سلام استاد عزیز
ممنون از راهنمایی های کامل شما
استاد ترانس های میچینگ در بازار شکل و مقدار خاصی ندارند مثلا در ظرفیت های گوناگون ؟؟؟؟ویا یک شکل و ظرفیت عرضه شده اند؟؟؟
فرمودید برای فرکانس بالاتر از 5kh نیاز به ترانس ترویید دارم.این ترانس ها به شکلی هستند؟
آگر فرکانس مثلا به 8 kh رسید راهی وجود ندارد که از مچینگ استفاده شود؟؟؟؟
استاد بنده میتوانم ولتاژ خروجی این نوسانساز رو در حد 5 ولت اگر شما تشخیصتان این باشد کاهش بدم به شکلی که به آملی فایر صدمه نزند؟؟؟استاد این مداری که خدمت شما ارایه دادم فرمودید قادر است با ترانس مچینگ تا 100 ولت ولتاژ تولید کند آمپر آن به چه میزان می باشد؟؟؟؟
استاد درمورد فرکانس 50 kh فرکانس بنده سینوسی است و مداری که شما قرار دادید مربوط به موج مربعی می باشد ایا تقویت 50 kh سینوسی با 50 kh مربعی متفاوت نمی باشد؟؟؟؟

استاد عزیز یعنی الان اگر فرکانس خروجیه نوسانساز را مثلا 5kh به این تقویت کننده بدهم از خروجیه مدار همان فرکانس 5kh با ولتاژ خیلی بالاتر را می توانم دریافت کنم؟؟؟؟
استاد خروجیه نوسانساز 8038 تا چه فرکانسی رو قادر به تولید کردن است؟؟؟
با تشکر از تمامی زحمات بی توقع شما
منتظر راهنمایی های ارزشمند شما هستم
موفق و سر بلند باشید.
Meysam
با سلام :
-- تا اونجايي كه بنده اطلاع دارم ترانس هاي مچينگ در بازار به شركت هاي توليدي انها بستگي دارند كه هر شركتي نسبت به توليدات خود طراحي ميكنند ولي از يك نسبت برخوردار هستند كه داراي خروجي هاي متغيير از 4 اهم الي 100 ولت ميباشند و معمولا مچينگ را در امپلي هاي توان بالا بكار ميگيرند ويكي دو ن.ع بيشتر نديده ام كه همون ها كار شما را راست و ريست خواهد كرد .
-- شكلي از ترانس هاي هسته فريت و تروييد براتون اپلود كرده ام {داخل فايل ضميمه هر دو و در صفحه كه گرد شكل است تروييد } و
در كل شما توان ترانس خود را 150 واتي در نظر بگيريد .
در فركانس هاي صوتي پايينتر {مثلا تا 5كيلوهرتز} هسته اهني پاسخ قابل قبولي خواهد داشت ولي هر چه فركانس كاري بيشتر گردد {مخصوصا بالاتر از 10 كيلوهرتز استفاده از هسته فريتي {تروييد و.. الزام اور است } چون در فركانسهاي فوق هسته اهني { چگالي يا دانستيته }اشباع و داغ شده و به شدت از بازده خود ميكاهد . {رجوع كنيد به مبحث شار مغناطيسي در فيزيك كه
هسته فريتي ضريب اشباع {چگالي } بالايي دارد و.....}
-- به هر حال عرض كرده ام كه بايد در خروجي اين امپلي فاير ها از ترانس مچينگ استفاده كنيد { ترانسها در ضريب تبديل بازده فوق بالايي دارند } .
اعمال ولتاژ بالا به ورودي امپلي فاير {به شرط رعايت تطبيق امپدانس خروجي } به امپلي فاير اسيبي نميرساند ولي ايجاد نويز در شكل خروجي و گاها تغيير {برش } در شكل ان خواهد شد در ضمن ورودي امپلي هاي فوق براي حدود يك ولت و پايينتر طراحي شده است با امپدانس 600 اهم .
-- در صورتيكه امپلي فاير را اوورلود نكنيد {به خاطر كشيدن جريان بيش از حد از خروجي ويا اعمال ورودي بيش از حد } شكل موج تغيير نميكند و فركانس نيز پيوسته {همون فركانسي كه اعمال ميكنيد ثابت خواهد بود } .
-- بله با اعمال 5 كيلو هرتز به امپلي فوق با دامنه زير يك ولت از خروجي ان حدود بيش از 100 ولت {با ترانس مچينگ } دريافت خواهيد كرد {براي تست قبلا عرض كردم يك لامپ 40 الي 60 واتي را به خروجي مچينگ وصل كنيد انگاه با فعال كردن سيگنال در ورودي لامپ شما روشن خواهد شد و از شدت نور ان ميتوانيد حدث بزنيد كه چند امپر {چه تواني } دريافت ميكنيد ولوم كنترلي را {اگر اسكوپ داريد به خروجي وصل كنيد تا شكل موج را در نظر داشته باشيد } تا حدي باز كنيد كه اوور لود نكنيد .
-- حداكثر فركانس كاري ايسي 8038 تا 300 كيلوهرتز طبق ديتاشيت كارخانجات سازنده اش مي باشد .
براي امپلي فاير انالوگ 50 كيلو هرتز بايد از تقويت كننده هاي هايولتاژ ..... منتظر باشيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
از ترانس تروييد و هسته فريت بيشتر بدانيد

با سلام :
دوست عزيز به نظر ميرسد از ترانس هاي هسته فريت و تروييد و فلوييد و اهني اطلاع بيشتري نياز داريد لذا بر ان شدم با اپلود چند عكس از انواع مختلف در سايزهاي متنوع و لينك مطلب در خدمت باشم .
اميدوارم براتون مفيد واقع شود .

ابتدا مثالي از نحوه تبديل ترانس :
- شكلي از نمونه ترانس تروييد سيم پيچي شده :
- شكل نمونه اي از ترانس هسته اهني و تروييدي فركانس بالا و...
براي اطلاع بيشتر روي لينك كليك كنيد :
http://szjingye.en.alibaba.com/prod...y_transformer_choke_coil_toroid_inductor.html
همچنين فايل ضميمه را نيز دانلود كنيد .
به تاپيك ترانسقورماتورها در بخش برق صنعتي همين سايت خودمون مراجعه كنيد .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 7.7 کیلوبایت بازدیدها: 235
  • 30.1 کیلوبایت بازدیدها: 235
  • 45.3 کیلوبایت بازدیدها: 224
  • 12.3 کیلوبایت بازدیدها: 224
  • 38.2 کیلوبایت بازدیدها: 229
  • 106.1 کیلوبایت بازدیدها: 224
  • 14.9 کیلوبایت بازدیدها: 225
  • 54.4 کیلوبایت بازدیدها: 229
آخرین ویرایش:

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
استاد عزیز بینهایت از لطف و راهنمایی های شما
بنده شروع شروع وبه ساختن این مدار می کنم و نتایج را متعاقبا به شما اعلام خواهم کرد.
استاد عزیز بازم از زحمات شما کمال تشکر را دارم
موفق و سربلند باشید
meysam

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
استاد عزیز سلام
متاسفانه بنده نتوانستم ترنس مچینگ مورد نظر رو پیدا کنم و فکر می کنم که باید خودم این ترانس رو بسازم
لطفا بنده رو برای ساخت این ترانس راهنمایی کنید که چگونه این ترانس رو بسازم
ممنون از شما
منتظر راهنمایی های شما استاد گرامی هستم
موفق باشید
meysam

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
استاد عزیز سلام
متاسفانه بنده نتوانستم ترنس مچینگ مورد نظر رو پیدا کنم و فکر می کنم که باید خودم این ترانس رو بسازم
لطفا بنده رو برای ساخت این ترانس راهنمایی کنید که چگونه این ترانس رو بسازم
ممنون از شما
منتظر راهنمایی های شما استاد گرامی هستم
موفق باشید

با سلام :
دوست عزيز در پاسخ قبلي اشاره كرده بودم كه توان ترانس را 150 وات و به تاپيك زير مراجعه فرماييد {براي هسته اهني } :
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=626
moz-screenshot-2.png
attachment.php

همچنين براي هسته فريت و تروييد :
نرم افزار كامل طراحي منابع تغذيه سويچينگ {ترانس و... } در اين لينك :
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=120&page=2
بخش هاي مربوطه را مطالعه فرماييد .
با تشكر .
موفق باشيد .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: pilot1359

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
استاد عزیزسلام و باز هم ممنون
استاد من این نرم افزار رو دانلود کردم و یه سری داده بهش دادم که یه سری اطلاعات رو به من داد ولی الان به بعد نمی دونم باید چی کار کنم چطور بپیچم؟روی چی بپیچم ؟چند دور و از چه نمره سیمی ؟
من عکس این اطلاعات روکه گرفتم قرار می دم لطفا راهنمایی لازم را مبذول بفرمایید
ممنونم
meysam
1256292107.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mmelecom

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
استاد عزیزسلام و باز هم ممنون
استاد من این نرم افزار رو دانلود کردم و یه سری داده بهش دادم که یه سری اطلاعات رو به من داد ولی الان به بعد نمی دونم باید چی کار کنم چطور بپیچم؟روی چی بپیچم ؟چند دور و از چه نمره سیمی ؟
من عکس این اطلاعات روکه گرفتم قرار می دم لطفا راهنمایی لازم را مبذول بفرمایید
ممنونم
meysam
با سلام :
دوست عزيز لطفا متن پاسخها را با تامل و كامل مطالعه فرماييد درسته بطور خلاصه هستند ولي كامل:

مثلا : { بخش هاي مربوطه را مطالعه فرماييد .} يعني اينجا را هم بخونيد كه در پست بعدي اموزش استفاده از نرم افزار pdf {دوستانيكه در استفاده از نرم افزار ... } و اموزش ترانس پيچي در پست بعد از همون پست و.....
مطالعه كنيد اگر با مشكلي مواجه شديد نسبت به ان پيام بزاريد چون پاسخ تمام درخواست هاي شما را در يك پستي نميشه تكرار كرد .
در ضمن امپر پريمر را به ميلي امپر وارد كرده ايد كه بايد دقت كنيد !!!! تا داده ها را اشتباه وارد نكنيد . {در محاسبات همه پارامترها را در يك واحد متريكي در نظر بگيريد يعني اگر نرم افزار ميلي ميخواهد شمابايد مقدار خود را به ميلي تبديل و سپس وارد باكس كنيد و.....
با تشكر .
موفق باشيد .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: meysamm

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
استاد عزیز با عرض شرمندگی من هرچی با این نرم افزار کار می کنم با مشکل برخورد می کنم
هر کار می کنم توان به 150 نمی رسه اول تنظیم میشه و بعد از okکردن به 90میرسه
میشه کمکم کنید و مقدار وطرزتهیه این ترانس رو به من بدید.
ولتاژ ورودی=25
ولتاژ خروجی =100-120
وات=150

استاد سیم پیچ ها را روی چه چیزی باید پیچید؟؟؟؟؟
لطفا راهنمایی بفرمایید.
بازم از لطف شما متشکرم .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,570
استاد عزیز با عرض شرمندگی من هرچی با این نرم افزار کار می کنم با مشکل برخورد می کنم
هر کار می کنم توان به 150 نمی رسه اول تنظیم میشه و بعد از okکردن به 90میرسه
میشه کمکم کنید و مقدار وطرزتهیه این ترانس رو به من بدید.
ولتاژ ورودی=25
ولتاژ خروجی =100-120
وات=150
استاد سیم پیچ ها را روی چه چیزی باید پیچید؟؟؟؟؟
لطفا راهنمایی بفرمایید.
بازم از لطف شما متشکرم .
با سلام :
1- ابتدا از منو بالا سمت راست بايد توان ترانس را به صورت a در b وارد كنيد تا سطح مقطع براي نرم افزار تعريف شود {سطح مقطع همان قسمتي از وسط هسته اهني مي باشد كه با نقطه چين نمايش داده شده ( وسط e ) و اين همان قسمت هست كه از روي اين اندازه ها بايد هسته اهني و قرقره پلاستيكي كه سيم ها روي ان پيچيده و داخل هسته قرار خواهد گرفت } و منظور از a در b همان اندازه طول و عرض هسته شما ميباشد كه a اگر طول هسته باشه b اندازه ضخامت هسته كه بايد به عدد 0/4 تقسيم كنيد {ضخامت هر ورق هسته ميانگين } تا تعداد هسته ها كه از روي هم گذاشتن انها به ان اندازه خواهيد رسيد .... ميباشد .
در مثال با 10 درصد تقريب اندازه هسته شما چيزي حدود 36 در 36 بدست امده {شكل را نگاه كنيد } .
2 - ولتاژ ورودي خود را وارد كنيد {همان 25 ولت } .
3- ولتاژ خروجي خود را وارد كنيد {100 }
4 - جريان خروجي خود را از فرمول {r* i= v } و {v*i= w } محاسبه و وارد كنيد {حدود 1500 ميلي امپر }.
در پايين نوع سيم و تعداد دور توسط نرم افزار محاسبه شده و اماده است .
تعداد دور اوليه براي 25 ولت = 87 دور از سيم شماره 1.8 {گرد كنيد به شماره 2 } يعني قطر سيم با لاك 2 ميليمتر خواهد بود .
تعداد دور ثانويه براي 100 ولت = 350 دور از سيم شماره 0/85 يعني از سيم با لاك به قطر 0/85 {به قطر كمتر از يك ميلي متر } .
در اين صورت توان ترانس شما حدود 167 وات خواهد بود كه قابل قبول هست .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 56.8 کیلوبایت بازدیدها: 224
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: meysamm

meysamm

Banned
2008-08-22
399
579
استاد عزیز سلام
تشکر از بابت اینکه زحمتهای بنده را بی منت با خوبی های خودتان پاسخ می دهید
سوالی که برای بنده وجود دارد این است که سیم ها روی چه نوع هسته ی آهنی باید پیچیده شوند؟؟؟؟هسته هایی که روی ترانس های معمولی وجود دارند (آداپتورها)یا چیز دیگری؟؟؟؟یعنی روی هسته ها یی که شبیه همان شکل داخل نرم افزاراست؟؟؟
منظور شما از ضخامت یعنی مجموع قطر صفحه هایی که روی هم قرار می گیرند؟؟؟
استاد گرامی اگر ممکن است در مورد نحوه ی پیچیدن روی هسته کمی بیشتر راهنمایی بفرمایید/؟؟؟
ممنون از لطف شما
meysam

بالا