آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: فرستنده ها و گيرنده

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
گیرنده رادیو یی am کامل

با سلام :
میگم چرا اینهمه چسبیدیم به FM ???
AM که پدر ماجد :D FM هست مگه چه عیبی داره !!!! :(
تازه خیلی هم ساختنش راحت تره !!!! :mad:
بگذریم ....
یک گیرنده AM سوپرهتروداین با قابلیت نشنگر های LED و میتر عقربه ای مناسب برای تنظیم برد و خروجی فرستنده هاتون ..
با تشکر .
موفق باشید .

پیوست‌ها

• 113.4 کیلوبایت بازدیدها: 995

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
ارسال صدا از طریق سیم های برق شهری

با سلام :
مداری که مشاهده میکنید مربوط است به ارسال صدا از طریق برق شهر در سالن و اپارتمان و محیط هایی که امکان سیم کشی مستقیم برای صدا رسانی توسط چندین بلندگو را ندارند (پچینگها ) تنها شرط درست کار کردن مدار اینست که تمام گیرنده ها (حتی اگر فقط یک جفت فرستنده و گیرنده داشته باشید ) باید سیم ارتباطی برق شهر از یک فاز باشد } برای محیط هایی که از برق شهر سه فاز استفاده میکنند { مثلا تمام این ریموت ها باید روی یکی از فاز های t ,r,s روی مثلا t باشند و از یک ترانسفورماتور برق شهری استفاده شوند (منظور ترانسی که اداره برق به عنوان ترانس کاهنده و تامین برق محل در اصطلاح انها پست برق گفته میشود ) .
شماتیک فرستنده و گیرنده و پاورساپلای و چینش قطعات مدارات فوق را مشاهده میکنید وقطعات و لیست انها هم در متون نقشه ها کاملا مشخص میباشند .
تشریح مدار :
الف : فرستنده
صدای حاصله از میکروفون یا هر منبع دیگر وارد ای سی pll LM566 شده که میتوانید از LM567 که به وفور در تلفن های خانگی هم استفاده شده بعنوان جانشین استفاده کنید . در این ای سی صدا بعد ازتقویت مرحله ای روی یک فرکانسی که توسط قطعات پایه های 6 و 7 ساخته میشود مدوله شده و یک سیگنال ای اف از خروجی پایه 3 را به قسمت تقویت کننده RF تحویل میدهد در این مرحله سیگنال فوق تا حدودی تقویت و از طریق مدارات صافی موجود در مدار روی سیم های برق شهر القا شده و در طول مسیری که این سیم های برق شهری ادامه دارد سیگنال روی سیم ها هم موجود میباشد .
ب = گیرنده :
امواج دریافتی از طریق سیم های برق و صافی های ورودی وارد مدارات تقویت RF شده و پس از تقویت و صافی هام برق حذف شده و سیگنال RF حاوی صوت منبع وارد یک ای سی مشابه فرستنده شده و بعد از اشکار سازی و تقویت اولیه از خروجی همین ای سی PLL وارد تقویت مدار صوتی قدرت میشود که بعد از تقویت نهایی به بلندگوی مدار تحویل داده می شود .
نکته : این مدار توسط شرکت تولیدی معظم ناسیونال ارایه شده و تست شده متاسفانه PCB این مدار مجانی نیست و علاقمندان باید به سلیقه خودشان مدار چاپی پیشنهادی ا در شکل چینش قطعات را خودشان تهیه کنند .( چیزی حدود کمتر از یک دلار قیمت داره که برای ما ایرانی ها تقریبا مقرون به صرف نیست ) . مونتاز و ساختن مدار فوق را توصیه میکنم .
با تشکر .
موفق باشید .

پیوست‌ها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
کوچکترین فرستنده اف ام (استراق سمع )

با سلام :
این هم کوچکترین فرستنده اف ام برای استراق سمع با حساسیت بالا
از 3 ولت الی 9 ولت ( ترجیحا یک باتری سه ولتی مشهور ساعتی برای کم حجمی ها )
با تشکر .
موفق باشید .

پیوست‌ها

fery

کاربر
2006-11-16
237
1,063
iran
fery11.blogfa.com
سلام

با سلام خدمت دوستان و جناب gadraj عزیز .

جناب gadraj من یک شکارچی هستم و در موقعیتهای خیلی خطرناکی گیر کردم که حتی موبایل هم خط نمیداده البته قبلا مطرح
کردم و شما مدار مورد نیاز را معرفی فرمودید اما به خوبی کار نداد
و همراه با نویز بود اگر ممکن است یک مدار پر قدرت و خوب برای من
بگزارید .که با برد خوبی باشد و قطعات ان هم در بازار ایران باشد.

با تشکر فراوان:dast:

milad555

کاربر
2007-09-12
20
111
با سلام خدمت شما آقای رجبی از شما خواهش می کنم یک مدار فرستنده fm که در مدار آن از کریستال استفاده شده باشد در این تایپیک قرار دهید چون من الان حدود چند سالی است که دنبال چنین مداری هستم و هنوز پیدا نکردم همانطور که میدانید اکثر مدارات فرستنده fm بدون کریستال است و اینگونه مدارات با تغییر و لتاژ مدار و دست زدن به قطعات فرکانس آن تغییر می کند لذا از شما خواهشمند هستم که حتما یک مدار که کریستال داشته باشد قرار دهید ممنون

ali4258

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2006-10-12
89
190
با سلام خدمت دوستان و جناب gadraj عزیز .

جناب gadraj من یک شکارچی هستم و در موقعیتهای خیلی خطرناکی گیر کردم که حتی موبایل هم خط نمیداده البته قبلا مطرح
کردم و شما مدار مورد نیاز را معرفی فرمودید اما به خوبی کار نداد
و همراه با نویز بود اگر ممکن است یک مدار پر قدرت و خوب برای من
بگزارید .که با برد خوبی باشد و قطعات ان هم در بازار ایران باشد.

با تشکر فراوان:dast:

با درود توصیه من به شما
یک دستگاه تلفن بی سیم برد بالا بگیر و انتن دستگاه تلفن بیسیم (دستگاه مادر ) در بالا ترین نقطه پشت بام نصب کن و گوشی را با خودت به صحرا ببر .بهترین راه حل اینست
فکر نکنم راه حلی بهتر از این باشه
اگر تلفن بی سیمی برد بالا بنام هاروست ساخت اسرائیل گیر بیاوری عالیه.

saeed.rah

کاربر
2009-02-12
1
2
با سلام خسته نباشبيد. من اطلاعاتي براي ساخت يك فرستنده گيرنده با كيفيت خوب براي استفاده در هي

arashtah

کاربر
2009-02-15
3
7
گیرنده 27mhs

:smilie_help:با سلام در باره گیرنده" AM استسنایی " سوالی داشتم
مشخصات دقیق L1 & L2 در شکل نیست نوع سیم قطر هسته فریت...در ضمن SO42p پیدا نمیشه
میشه یه گیرنده 27 مگاهرتزی کریستالی سوپر هتوردین بکمک NE602/NE612
داشت؟ واسه مدل رادیو کنترل میخام
ممنون

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,558
:smilie_help:با سلام در باره گیرنده" am استسنایی " سوالی داشتم
مشخصات دقیق l1 & l2 در شکل نیست نوع سیم قطر هسته فریت...در ضمن so42p پیدا نمیشه
میشه یه گیرنده 27 مگاهرتزی کریستالی سوپر هتوردین بکمک ne602/ne612
داشت؟ واسه مدل رادیو کنترل میخام
ممنون

با سلام :

دوست عزیز مشخصات l1&l2 بستگی به فرکانس دریافتی دارد و یک کادر انتن (بوبین ) استاندارد می باشد . شما اگر در محدوده 27 مگا هرتز استفاده میکنید : (یک سیم پیچ 1 1دور به سه دور از سیم شماره 25 در روی لوپیایی 6 میلی متر با هسته فریت ) تهیه کنید .
s042p صرفا برای یک گیرنده سوپرهترودین با کیفیت عالی تعبیه شده در صورتیکه از ne***x استفاده کنید گیرنده شما ریجینراتیو و از کیفیت و کارایی ان کلی کاسته خواهد شد (vco ) از شکل پایینی همون نقشه برای اجتناب از کریستال میتونید استفاده کنید ولی حسن این مدار در کریستالی و با ثبات فرکانسی ان میباشد ( اینم طی سوالی که یکی از دوستان درخواست کرده بود ) .
با تشکر .
موفق باشید .

بالا