آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عدم تغیر جریان جوشکاری در دستگاه MM200مولر

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

عزیزم سرور ما هستی
من دارم فورا پاسخ میدم

اشتباه میکنی پایه 8 و 9 باید به نقاط مهمی متصل باشه
اگر با مقاومت 4/7 کیلو به پایه 9 ولتاژ دادی و پایه 9 همچنان صفر ولت بود دراینصورت سوخته ولی جهت اطمینان پایه 9 را بنحوی قیچی کن که مجددا قابل لحیم باشه ( برای سهولت تست که نیاز به خارج کردن آپ امپ نباشه ) حالا ببین مقاومت پایه 9 نسبت به گراند چند اهمه ؟ اگه نزدیک به صفر اهم بود قطعا سوخته و اگه حدود صفر اهم نبود دراینصورت پایه 8 را هم قیچی کن و ببین پایه 8 نسبت به گراند چند اهمه ؟ اگه حدود صفر اهم بود حتما سوخته .

امکان نداره و تردید ندارم که پایه 8 و 9 باید به قطعه دیگری متصل نباشه ( احتمالا از طریق مدار زیر آی سی به نقاط دیگری رفته)

نقشه قطعات آپ امپ 2 خیلی اشتباهه
در هر صورت با 4/7 کیلو پایه 2 آپ امپ 2 را هم به پایه 4 و سپس به 11 متصل و تست کن
عزیزم این اشتباهات براحتی قابل تشخیصه ولی مواردی قابل تشخیص نیست و من فریب میخورم و لذا باید خیلی دقت کنی

سپاس
6.jpg
تشکر استاد عزیز تست میکنم و جواب رو اعلام میکنم .خیلی ممنون

استاد مولتی متر رو حالت اهم گیری قرار داده شد پروب منفی به گراند و پروب مثبت به پایه ی جدا شده شماره 9 از آپ امپ زده شد که هیچ اهمی نشان نداد.سپس همین تست برای پایه ی 8 انجام شد که اونم هیچ اهمی نشان نداد.با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
تشکر استاد عزیز تست میکنم و جواب رو اعلام میکنم .خیلی ممنون

تست آپ امپ 2 را قبلا انجام دادی
آیا سیم های پایه های پتانسیومتر را جابجا نکردی که اشتباه شده باشه
ببین پایه 2 آپ امپ 2 با کجا مرتبطه که نکشیدی ( احتمالا به پایه وسط پتانسیومتر )
ببین پایه 1 آپ امپ 2 با کجا مرتبطه ؟ که نکشیدی

هرچند با توجه به نواقص نقشه بدرستی و با اطمینان و تشخیص قطعی مقدور نیست اما با احتمال زیاد آپ امپ 1 سوخته که اگه نواقص را رفع کنی با اطمینان 100 درصد مشخص میشه
با توجه به دشواری رسم نقشه برای شما ، اگه تعویض آپ امپ دشوار نیست و برات راحت تره ، تعویض کن ( براش سوکت آی سی هم بذاری خیلی بهتره )

سپاس
6.jpg

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
تست آپ امپ 2 را قبلا انجام دادی
آیا سیم های پایه های پتانسیومتر را جابجا نکردی که اشتباه شده باشه
ببین پایه 2 آپ امپ 2 با کجا مرتبطه که نکشیدی ( احتمالا به پایه وسط پتانسیومتر )
ببین پایه 1 آپ امپ 2 با کجا مرتبطه ؟ که نکشیدی

هرچند با توجه به نواقص نقشه بدرستی و با اطمینان و تشخیص قطعی مقدور نیست اما با احتمال زیاد آپ امپ 1 سوخته که اگه نواقص را رفع کنی با اطمینان 100 درصد مشخص میشه
با توجه به دشواری رسم نقشه برای شما ، اگه تعویض آپ امپ دشوار نیست و برات راحت تره ، تعویض کن ( براش سوکت آی سی هم بذاری خیلی بهتره )

سپاس
6.jpg
استاد پایه های 1و2و3و12و13و14آپ امپ 1 به هیچ کجا متصل نیستند و فقط به برد لحیم شده اند.آپ امپ از نوع SMD هستش.استاد یه سوال آپ امپ کلا میسوزه یعنی نمیشه از پایه های1و2و3و12و13و14 که خالی هستن به جای 8و9و10 استفاده کرد؟؟ پایه 1 و2 آپ امپ 2 به پایه ی کناری پتانسیومتر مرتبط میشه.من هیچ تغیری تو سرهای پتانسیومتر نداده ام از همون موقع که دستگاه رو تحویل گرفته ام همین طوری بود.استاد آپ امپ اول رو تعویض کنم؟آخه قبلا یه بار تعویض کردم جواب نگرفتم!!!با این حال تعویض کنم؟تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
استاد پایه های 1و2و3و12و13و14آپ امپ 1 به هیچ کجا متصل نیستند و فقط به برد لحیم شده اند.آپ امپ از نوع SMD هستش.استاد یه سوال آپ امپ کلا میسوزه یعنی نمیشه از پایه های1و2و3و12و13و14 که خالی هستن به جای 8و9و10 استفاده کرد؟؟

درود

عزیزم من کجا گفتم پایه های 1و2و3و12و13و14آپ امپ 1 را تست کن که میگی این پایه ها بلااستفاده است

بله میشه از آپ امپ بلااستفاده بجای آپ امپ صدمه دیده استفاده کرد بشرطی که مسیر داخلی تغذیه آپ امپ سالم باشه
ولی در این مورد خاص اینکارو نکن چون خطاهای شما زیاده و لذا درجریان عیب یابی نباید از این روش استفاده کنی چون کافیه یک خطای کوچک در اتصال پایه ها اتفاق بیافته و با توجه به اطمینان کاملی که به خودت داری ممکنه جریان تعمیر ، دو سال به درازا بکشه پس بهتره تعویض کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

عزیزم من کجا گفتم پایه های 1و2و3و12و13و14آپ امپ 1 را تست کن که میگی این پایه ها بلااستفاده است

بله میشه از آپ امپ بلااستفاده بجای آپ امپ صدمه دیده استفاده کرد بشرطی که مسیر داخلی تغذیه آپ امپ سالم باشه
ولی در این مورد خاص اینکارو نکن چون خطاهای شما زیاده و لذا درجریان عیب یابی نباید از این روش استفاده کنی چون کافیه یک خطای کوچک در اتصال پایه ها اتفاق بیافته و با توجه به اطمینان ماملی که به خودت داری ممکنه جریان تعمیر ، دو سال به درازا بکشه پس بهتره تعویض کنی

سپاس
استاد با توجه به اینکه این آپ امپ یکبار تعویض شده و جواب نداده باز تعویض کنم؟؟؟استاد مقدار دیودها 192 نشون میده باید همین طوری باشه یا مشکل دارن؟؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
استاد با توجه به اینکه این آپ امپ یکبار تعویض شده و جواب نداده باز تعویض کنم؟؟؟استاد مقدار دیودها 192 نشون میده باید همین طوری باشه یا مشکل دارن؟؟

درود

کدوم آپ امپ تعویض شده؟ همانطورکه در پست 22 عرض کردم من به آپ امپ 1 مشکوک هستم و البته اگر خطایی در گزارش و این بخش از نقشه شما نباشه مطمئنم سوخته

همیشه در جریان تعویض آی سی های جریان پایین که هیت سینگ ندارند از سوکت استفاده کن که قیمتی نداره ولی تعمیر را بسیار ساده میکنه بویژه که غالبا صاحب دستگاه برای همیشه مشتری شماست و تعمیر دفعات بعدی هم را هم تسهیل میکنه

ضمنا فرمودی دیودها 192 نشون میده یعنی چی ؟
لطفا کامل توضیح بده (192 نشون میده مفهوم نیست ) کدوم دیود ؟ از کدوم طرف ؟
اگه هر دیودی از هر دو طرف 192 اهمه یک پایه را آزاد کن و تست کن و اگه بازم همینطوره دراینصورت سوخته

عرض کردم بنظر میاد سیم های پتانسیومتر را جابجا کردی و لذا بفرمایید آیا در چنین شرایطی قرار گرفته که چنین اشتباهی محتمل بشه مثلا اگر دو یا سه سیم را همزمان آزاد کرده باشی چنین خطایی محتمل میشه آیا چنین اتفاقی افتاده ؟

(البته دو پایه کناری باید به گراند و ولتاژ متصل باشه که هست ولی بنظر میرسه پایه وسط در مسیر اشتباهی میره و باید به پایه 2 آپ امپ 2 بره که خیلی مطئن نیستم و بهمین دلیل بازجویی کردم که تاکنون پاسخ ندادی )

البته اگر نقشه شما فاقد خطا بود با قاطعیت می فهمیدم ولی نقشه شما هر چند مفیده اما خطاهای عجیبی داره و برای تشخیص چنین خطایی خیلی ناقصه و بدون بازجویی نمیتونم نظر قطعی بدم (بنظر میرسه پایه وسط پتانسیومتر باید بسمت پایه 2 آپ امپ 2 بره ولی با این نقشه درواقع پایه 2 بیکاره و برای خنده است و این آپ امپ فقط با خودش ور میره و مشغول خود ارضائی است و به دستگاه جوش کاری نداره)

سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

کدوم آپ امپ تعویض شده؟ همانطورکه در پست 22 عرض کردم من به آپ امپ 1 مشکوک هستم و البته اگر خطایی در گزارش و این بخش از نقشه شما نباشه مطمئنم سوخته

همیشه در جریان تعویض آی سی های جریان پایین که هیت سینگ ندارند از سوکت استفاده کن که قیمتی نداره ولی تعمیر را بسیار ساده میکنه بویژه که غالبا صاحب دستگاه برای همیشه مشتری شماست و تعمیر دفعات بعدی هم را هم تسهیل میکنه

ضمنا فرمودی دیودها 192 نشون میده یعنی چی ؟
لطفا کامل توضیح بده (192 نشون میده مفهوم نیست ) کدوم دیود ؟ از کدوم طرف ؟
اگه هر دیودی از هر دو طرف 192 اهمه یک پایه را آزاد کن و تست کن و اگه بازم همینطوره دراینصورت سوخته

عرض کردم بنظر میاد سیم های پتانسیومتر را جابجا کردی و لذا بفرمایید آیا در چنین شرایطی قرار گرفته که چنین اشتباهی محتمل بشه مثلا اگر دو یا سه سیم را همزمان آزاد کرده باشی چنین خطایی محتمل میشه آیا چنین اتفاقی افتاده ؟

(البته دو پایه کناری باید به گراند و ولتاژ متصل باشه که هست ولی بنظر میرسه پایه وسط در مسیر اشتباهی میره و باید به پایه 2 آپ امپ 2 بره که خیلی مطئن نیستم و بهمین دلیل بازجویی کردم که تاکنون پاسخ ندادی )

البته اگر نقشه شما فاقد خطا بود با قاطعیت می فهمیدم ولی نقشه شما هر چند مفیده اما خطاهای عجیبی داره و برای تشخیص چنین خطایی خیلی ناقصه و بدون بازجویی نمیتونم نظر قطعی بدم (بنظر میرسه پایه وسط پتانسیومتر باید بسمت پایه 2 آپ امپ 2 بره ولی با این نقشه درواقع پایه 2 بیکاره و برای خنده است و این آپ امپ فقط با خودش ور میره و مشغول خود ارضائی است و به دستگاه جوش کاری نداره)

سپاس
با سلام خدمت استاد غزال عزیز.آپ امپ 1 تعویض شده قبلا.آپ امپ از نوعSMDهستش سوکت خور نیست، من به هیچ وجه ترتیب پایه های پتانسیومتر را بهم نزده ام از این بابت خاطر جمع باشید از اونجا که دستگاه قبلا توسط تعمیر کار باز و نیمه تمام رها شده گفتم شاید ایشون سر پتانسیومتر را پس و پیش زده به همین جهت گفتم راهی هست بفهمیم سیم های پتانسیومتر صحیح قرار گرفته یا نه؟
سه دیود SMDبه شمارهss5819روی برد قرار دارد که هر سه را بیرون برد با مولتی متر رو حالت تست دیود تست کردم که از یک طرف بی نهایت و از طرف دیگر عدد 192را نشان میدهد برای مثال این عدد در تست دیودlN4007عدد حدودی 600میباشد.حال این دیود هایss5819 را جایگزین کنم؟بارها و بار ها تست و بررسی کرده ام پایه 2آپ امپ دو طبق نقشه ارائه شده به یک سمت پتانسیومتر متصله نه به پایه ی وسط پتانسیومتر.
جای پایه ی وسط پتانسیومتر رو با کناری یعنی همونی که به پایه ی 2 آپ امپ 2 وصله تعویض کنم؟
استاد آپ امپ 1 تعویض شد.سه تا دیودSS5819هم تعویض شد البته چون مشابه نداشتم lN4007گذاشتم.دستگاه رو روشن کردم ولوم در وضعیت حداقل قرار داشت ولتاژ پایه ی 7 آپ امپ 1 ،صفر ولت بود و با چرخاندن ولوم و رسیدن به حداکثر ،ولتاژ پایه ی 7 آپ امپ 1 ،
6 ولت شد که قبل از تعویض آپ امپ ودیود ها 2ولت بود!ولی همچنان با تغیر ولوم جریان جوش کم و زیاد نمیشود.باتشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام خدمت استاد غزال عزیز.آپ امپ 1 تعویض شده قبلا.آپ امپ از نوعSMDهستش سوکت خور نیست، من به هیچ وجه ترتیب پایه های پتانسیومتر را بهم نزده ام از این بابت خاطر جمع باشید از اونجا که دستگاه قبلا توسط تعمیر کار باز و نیمه تمام رها شده گفتم شاید ایشون سر پتانسیومتر را پس و پیش زده به همین جهت گفتم راهی هست بفهمیم سیم های پتانسیومتر صحیح قرار گرفته یا نه؟
سه دیود SMDبه شمارهss5819روی برد قرار دارد که هر سه را بیرون برد با مولتی متر رو حالت تست دیود تست کردم که از یک طرف بی نهایت و از طرف دیگر عدد 192را نشان میدهد برای مثال این عدد در تست دیودlN4007عدد حدودی 600میباشد.حال این دیود هایss5819 را جایگزین کنم؟بارها و بار ها تست و بررسی کرده ام پایه 2آپ امپ دو طبق نقشه ارائه شده به یک سمت پتانسیومتر متصله نه به پایه ی وسط پتانسیومتر.
جای پایه ی وسط پتانسیومتر رو با کناری یعنی همونی که به پایه ی 2 آپ امپ 2 وصله تعویض کنم؟
استاد آپ امپ 1 تعویض شد.سه تا دیودSS5819هم تعویض شد البته چون مشابه نداشتم lN4007گذاشتم.دستگاه رو روشن کردم ولوم در وضعیت حداقل قرار داشت ولتاژ پایه ی 7 آپ امپ 1 ،صفر ولت بود و با چرخاندن ولوم و رسیدن به حداکثر ،ولتاژ پایه ی 7 آپ امپ 1 ،
6 ولت شد که قبل از تعویض آپ امپ ودیود ها 2ولت بود!ولی همچنان با تغیر ولوم جریان جوش کم و زیاد نمیشود.باتشکر

درود

با توجه به تغییر فعلی ولتاژ پایه 7 آپ امپ 1 سوخته بوده
و دراینصورت پایه 8 نباید صفر ولت باشه ببین چند ولته ؟

اما قرار بود پایه 8 را تعقیب کنی و خبری نشد
ضمنا بهیچ عنوان قبل از اطمینان از صحت و سقم خطا ها نباید بصورت شانسی اقدامی کنی

با توجه به گزارش شما دیودهای مورد آزمایش خودش سالمه
و همچنین تردید ندارم پایه 1 و 2 آپ امپ 2 باید به قطعات دیگری مرتبط باشه و خازن 100 خازن صافی است و اگه تصور کردی ارتباطی بین پایه 2 و پتانسیومتر برقرار میکنه اینطور نیست لذا این خازن ارتباطی بین انتهای پتانسیومتر و پایه 2 برقرار نمیکنه .

دلایل زیادی برای نظراتم دارم که یکی از دلایل را مطرح میکنم و لذا برای اینکه باورت بشه که پایه 1 و 2 به قطعات دیگری متصله پست های خودت را چک کن که گفتی با اعمال ولتاژ به پایه 2 ولتاژ خروجی قطع شد و جوش نداد لذا اگه این آپ امپ بصورت نقشه شما و بدون ارتباط با دستگاه و برای خنده نصب شده باشه دراینصورت نباید تاثیری در عملکرد دستگاه میداشت لذا عزیزم باور کن و پایه 1 و 2 را تعقیب کن و اگه ارتباطی پیدا نکردی مطمئن باش اشتباه کردی دوباره و صدباره جستج کن و باید آنقدر جستجو کنی تا ارتباطش پیدا بشه
و همچنین تعقیب پایه 8 آپ امپ 1

ضمنا باید در اولین پست اعلام میکردی که دستگاه دستکاری شده بشما تحویل شده که دراینصورت احتمال شماره نامناسب قطعات موجود هم در نظراتم منظور بشه

متاسفانه شما درصدد استفاده از راههای ناممکن هستید و لذا اگر پاسخ منو ندی و با این ادعا که مثلا فلان پایه به جایی مرتبط نیست تصور میکنی من با علم غیب متوجه میشم و مشکل برطرف میشه
ولی با اینکار و یا با عدم پاسخگویی توفیقی حاصل نمیشه و لذا منصفانه نیست که سوال ها را تکرار کنم و برای اجرای توصیه دلایلی بیارم که نیاز به پاسخ باورت بشه تا پاسخ بدی و با دقت جستجو کنی

در دستگاههای دستکاری شده این احتمال وجود داره که تعمیرکار قبلی بدلیل عدم توفیق ، عیوبی را عمدا اضافه کرده باشه که بسهولت تعمیر نشه تا موجب کاهش اعتبارش نشه
لذا وجود نقشه دقیق این دستگاهها بسیار بسیار ضروری است .

سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
سلام استاد غزال عزیز راستشو بخواین اصلا به این موضوع فکر نکرده بودم که باید ذکر کنم دستگاه دستکاری شده،چشم بعد این آویزه گوش میکنم،شما هر سوالی که امر بفرمائید بنده سریعا تست کرده و نتیجه را گزارش میکنم،بازم پایه ها را تعقیب و نتیجه را گزارش میکنم چون به نظر خودم هم معقولانه نیست پایه های الکی قرار داده شده باشن صد در صد به جایی وصل هستن.با دقت هر چه بیشتر باز بررسی میکنم و نتیجه را اعلام میکنم.بی نهایت تشکر

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
استاد غزال عزیز طبق گفته ی شما پایه های 1 و 2آپ امپ 2 به چند جای دیگه وصله!وهمچنین پایه ی 7 و 8 آپ امپ 1 با هم مرتبط هستن.منو بابت عجول بودن و خوب تست نکردن عفو کنید. نقشه تو لینک زیر اومده.پایه های 1 و 2 و 3 که با دایره مشخص شده ان مربوط به آی سی uc3846nهستند.با تشکر

http://uupload.ir/files/sqn7_afsoongar_681430.jpg

استاد چیزی که ذهن منو درگیر کرده اینه که شما اصلا راجع به مقاومت ها خازن ها و دیود زنر ها تست یا بررسی ازم نخواستین!!واقعا نیاز نیست؟؟

آخرین ویرایش:
بالا