آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

عدم تغیر جریان جوشکاری در دستگاه MM200مولر

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
نام دستگاه.mouller مدل دستگاه mm200 نوع دستگاه جوش IGBT تعداد IGBT ها 4 عدد به شماره RJH60F5 تعداد دیود دوبل ها 8 عدد -سه برد مجزا آی سی اوسیلاتورUC3846 و دو عدد آپ امپ 324میباشد.خروجی دستگاه 64 ولت است.ولتاژ دو سر خازن های بزرگ بی باری 320 زیر بار 270ولت
مشکل اول دستگاه به این صورت است که دستگاه با نهایت توان خود جوش میدهد و چرخاندن ولوم جریان به منظور کاهش جریان جوش بی اثر است البته جریان جوش در نمایشگر کم و زیاد میشود. مشکل دوم هنگام خاموش کردن دستگاه ،فیوز رو که قطع میکنم رله 4 بار پشت سر هم روشن خاموش میشه تا دستگاه به طور کامل آف بشه.به محض قطع فیوز دستگاه رله تیک تیک تیک تیک ،4 بار قطع و وصل میشود
عکس دستگاه ، بردها و قطعات سوخته ی تعویض شده در لینک های زیر موجود است.
از دوستانی که مشکل مشابه داشته اند تقاضا میشود راهنمائی کنند.سپاس
http://uupload.ir/files/yc32_afsoongar_681362.jpg
http://uupload.ir/files/l03e_afsoongar_681363.jpg
http://uupload.ir/files/j4xc_afsoongar_681422.jpg
http://uupload.ir/files/j9rf_afsoongar_681405.jpg
http://uupload.ir/files/1x0a_222.jpg
http://uupload.ir/files/ob01_22.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
نام دستگاه.mouller مدل دستگاه mm200 نوع دستگاه جوش IGBT تعداد IGBT ها 4 عدد به شماره RJH60F5 تعداد دیود دوبل ها 8 عدد -سه برد مجزا آی سی اوسیلاتورUC3846 و دو عدد آپ امپ 324میباشد.خروجی دستگاه 64 ولت است.ولتاژ دو سر خازن های بزرگ بی باری 320 زیر بار 270ولت
مشکل اول دستگاه به این صورت است که دستگاه با نهایت توان خود جوش میدهد و چرخاندن ولوم جریان به منظور کاهش جریان جوش بی اثر است البته جریان جوش در نمایشگر کم و زیاد میشود. مشکل دوم هنگام خاموش کردن دستگاه ،فیوز رو که قطع میکنم رله 4 بار پشت سر هم روشن خاموش میشه تا دستگاه به طور کامل آف بشه.به محض قطع فیوز دستگاه رله تیک تیک تیک تیک ،4 بار قطع و وصل میشود
عکس دستگاه ، بردها و قطعات سوخته ی تعویض شده در لینک های زیر موجود است.
از دوستانی که مشکل مشابه داشته اند تقاضا میشود راهنمائی کنند.سپاس
http://uupload.ir/files/yc32_afsoongar_681362.jpg
http://uupload.ir/files/l03e_afsoongar_681363.jpg
http://uupload.ir/files/j4xc_afsoongar_681422.jpg
http://uupload.ir/files/j9rf_afsoongar_681405.jpg
http://uupload.ir/files/1x0a_222.jpg
http://uupload.ir/files/ob01_22.jpg

درود
آیا پتانسیومتر خارجی دوبل داره برای نایشگر و جریان
حداقل و حداکثر ولتاژ سر وسط پتانسیومتر را اعلام کن و ببین به کدوم پایه 324 منتهی میشه .

سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود
آیا پتانسیومتر خارجی دوبل داره برای نایشگر و جریان
حداقل و حداکثر ولتاژ سر وسط پتانسیومتر را اعلام کن و ببین به کدوم پایه 324 منتهی میشه .

سپاس
سلام استاد غزال گرامی.استاد منظورتون رو راجع به پتانسیومتر دوبل نفهمیدم.یعنی همون پتانسیومتر دو طبقه؟؟نه این تکی هستش که سه تا سیم داره 1کیلو اهم هستش.اگه منظور شما رو جهت ولتاژ گیری درست متوجه شده باشم به این طریق عمل کردم که دستگاه را روشن کردم. مولتی متر رو در حالت تست برقdcقرار دادم،پروب قرمز رو به پایه ی وسط و پروب منفی رو به یه پایه ی کناری زدم و ولوم را کم و زیاد کردم که در حالت حداقل عدد صفر و در حالت حداکثر عدد 2ولت را نشان داد.همچنین این تست را فی مابین پایه ی وسط با آن پایه دیگر نیز انجام دادم که نتایج مشابه قبل بود البته در تست این پایه در حالت حداکثر عدد صفر و در حالت حداقل عدد2ولت بود.
سر وسط پتانسیومتر توسط یه مقاومت به پایه ی 7،آپ امپ متصل شده(مقاومت تست شده سالمه)
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام استاد غزال گرامی.استاد منظورتون رو راجع به پتانسیومتر دوبل نفهمیدم.یعنی همون پتانسیومتر دو طبقه؟؟نه این تکی هستش که سه تا سیم داره 1کیلو اهم هستش.اگه منظور شما رو جهت ولتاژ گیری درست متوجه شده باشم به این طریق عمل کردم که دستگاه را روشن کردم. مولتی متر رو در حالت تست برقdcقرار دادم،پروب قرمز رو به پایه ی وسط و پروب منفی رو به یه پایه ی کناری زدم و ولوم را کم و زیاد کردم که در حالت حداقل عدد صفر و در حالت حداکثر عدد 2ولت را نشان داد.همچنین این تست را فی مابین پایه ی وسط با آن پایه دیگر نیز انجام دادم که نتایج مشابه قبل بود البته در تست این پایه در حالت حداکثر عدد صفر و در حالت حداقل عدد2ولت بود.
سر وسط پتانسیومتر توسط یه مقاومت به پایه ی 7،آپ امپ متصل شده(مقاومت تست شده سالمه)
با تشکر

درود

منظور از ولتاژ هر نقطه یعنی ولتاژ اون نقطه نسبت به گراند
البته دیگه نیاز نیست و فهمیدم چه وضعیتی داره

تردید ندارم که پایه وسط پتانسیومتر به پایه 7 آی سی 324 متصل نیست و اشتباه میکنی.
ببین به کدوم پایه منتهی شده؟

با توج به پیام خصوصی و تعجیلی که داری
اگه میخوای زودتر درست بشه باید نقشه بخش کنترل جریان ( آپ امپ ها ) را بکشی (بدون خطا )

سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

منظور از ولتاژ هر نقطه یعنی ولتاژ اون نقطه نسبت به گراند
البته دیگه نیاز نیست و فهمیدم چه وضعیتی داره

تردید ندارم که پایه وسط پتانسیومتر به پایه 7 آی سی 324 متصل نیست و اشتباه میکنی.
ببین به کدوم پایه منتهی شده؟

سپاس
سلام استاد گرامی.مقدار قرائت شده حاکی از وجود اشکال هستش یا طبیعی هستش؟ استاد مسیر را دنبال کردم توسط یک دیودزنر به پایه ی 2آپ امپ وصله

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
الان این سر وسط پتانسیومتر هم وصله به پایه ی 7 اولین آپ امپ و هم وصله به پایه ی 2دومین آپ امپ.استاد کجا ها رو تست کنم.بدون نقشه کشیدن میشه نظری بدین.وقت ندارم آخه

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
استاد اکثرا این مشکل از کجا و کدوم قطعه ها هستش؟کدوم ها مشکوک ترن.قطعه ای نمونده که تعویض یا تست نکرده باشم.برحسب تجربه گرانقدر تون کدوم قسمت ها محتمل تر و مشکوک ترن؟تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام استاد گرامی.مقدار قرائت شده حاکی از وجود اشکال هستش یا طبیعی هستش؟ استاد مسیر را دنبال کردم توسط یک دیودزنر به پایه ی 2آپ امپ وصله

درود

متاسفانه من عیب ها را حفظ نمیکنم و بخاطر نمی سپرم
درواقع من زیاد کار نمیکنم و فقط کارهای پیچیده و ناامید کننده را قبول میکنم و لذا اگه چند بار هم به عیبی برخورد کنم بندرت بخاطر میارم

متاسفانه در گزارش خودت دریغ میکنی و لذا نمیتونم وضعیت دستگاه را ببینم

مثلا گفتی پایه وسط پتانسیومتر با مقاومتی به پایه 7 آپ امپ متصل شده ولی دلت نمیاد بگی مقاومتش چند اهمه که البته گزارشت اشتباه بود و قطعا مقاومت بزرگی بوده
الان میگی با زینری به پایه 2 هم متصله که احتمالا ارتباط با پایه 2 درسته ولی نمیتونه با زینر سری شده باشه و ضمنا نقشه هم نمیکشی و توضیح هم نمیدی که آند به پایه 2 متصله یا کاتد ؟ که لااقل نقشه بسیار کوچکی را تجسم کنم

درهرصورت منم دوست دارم زودتر و بدون نقشه و بدون پرسش و پاسخ و با علم غیبی درست بشه ولی متاسفانه من نمیتونم و باید بفهمم طراحی چیه تا عیب را با چند آزمایش کشف کنم

یک مقاومت 1 کیلو ، یکبار بین پایه 2 و 4 و یکبار بین پایه 2 و پایه 11 متصل کن ببین جریان کم میشه یا نه

ضمنا پایه 1 به کدوم پایه دیگر منتهی شده
سپاس

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

متاسفانه من عیب ها را حفظ نمیکنم و بخاطر نمی سپرم
درواقع من زیاد کار نمیکنم و فقط کارهای پیچیده و ناامید کننده را قبول میکنم و لذا اگه چند بار هم به عیبی برخورد کنم بندرت بخاطر میارم

متاسفانه در گزارش خودت دریغ میکنی و لذا نمیتونم وضعیت دستگاه را ببینم

مثلا گفتی پایه وسط پتانسیومتر با مقاومتی به پایه 7 آپ امپ متصل شده ولی دلت نمیاد بگی مقاومتش چند اهمه که البته گزارشت اشتباه بود و قطعا مقاومت بزرگی بوده
الان میگی با زینری به پایه 2 هم متصله که احتمالا ارتباط با پایه 2 درسته ولی نمیتونه با زینر سری شده باشه و ضمنا نقشه هم نمیکشی و توضیح هم نمیدی که آند به پایه 2 متصله یا کاتد ؟ که لااقل نقشه بسیار کوچکی را تجسم کنم

درهرصورت منم دوست دارم زودتر و بدون نقشه و بدون پرسش و پاسخ و با علم غیبی درست بشه ولی متاسفانه من نمیتونم و باید بفهمم طراحی چیه تا عیب را با چند آزمایش کشف کنم

یک مقاومت 1 کیلو ، یکبار بین پایه 2 و 4 و یکبار بین پایه 2 و پایه 11 متصل کن ببین جریان کم میشه یا نه

ضمنا پایه 1 به کدوم پایه دیگر منتهی شده
سپاس
سلام
استاد بی نهایت متشکر از عنایت شما .دیشب اینترنتم قطع شد و نتونستم ادامه بدم.از اونجا که برد دو طرفه میباشد و این بنده ی حقیر با این برد ها کار نکرده ام توانائی نقشه کشی دقیقی از ارتباط قطعات با هم ندارم.برای مثال قطه ای هم از رو و هم از زیر با چندین قطعه دیگر ارتباط داره که کارو سخت میکنه و نقشه ی بدست آمده هم اعتبار چندانی مثل مطلب فوق نداره.از شما استاد عزیز خواهش دارم بر طبق عکسهائی که از قطعات زیر برد و روی برد فرستاده ام، بنده را به طریقه ی ولتاژ گیری راهنمائی کنید.امروز صبح یک تست انجام داده ام که مولتی متر رو در حالت تست برق DCقرار دادم و پروب منفی را به گراند برد و پروب مثبت را به تک تک پایه های هر دو آپ امپ به نوبت اتصال دادم در حین این تست دائم ولوم را کم و زیاد میکردم تا ببینم مقداری تو پایه های آپ امپ ها کم و زیاد میشه یا نه که هیچ کدام از پایه های دو آپ امپ به جز همان پایه 7 که دیشب عرض کردم به تغیرات ولوم عکس اعملی نشان نمیداد.در این پایه وقتی ولوم در حداقل بود 3ولت ولتاژ داشتم و ولوم وقتی تو حداکثر بود 7ولت بود مقدار این ولتاژ.این در حالی است که پایه های 5و6 این آپ امپ هیچ ولتاژی نه در حداقل بودن ولوم نه در حداکثر بودن ولوم نشان نمیدادند!پس چطور پایه ی7 با چرخاندن ولوم مقدار ولتاژش کم و زیاد میشد؟
نتیجه ی اتصال مقاومت 1کیلو مابین پایه ی 2،4 و 2،11
در آپ امپ اول 2 به 4 متصل شد که دستگاه جوش با نهایت جریان جوش زد.سپس 2به 11 متصل شد که باز با نهایت جریان جوش زد.
سپس
در آپ امپ دوم 2به 4 متصل شد خروجی 70ولت دستگاه قطع و کوچکترین جرقه ای نزد.سپس 2 به 11متصل شد که دستگاه با نهایت توان جوش زد

در تست جداگانه ای سوکت ولوم جریان رو قطع کردم با نزدیک کردن انبر به قطعه صدای زوزه از نوک الکترود میومد و الکترود میچسبید.
در تست دیگری سه سیم ولوم قطع و از هر سیم جداگانه نسبت به گراند برد ولتاژ گیری شد که نتیجه برای سیم ها به ترتیب 15 ولت/صفر ولت/صفر ولت بود

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام
استاد بی نهایت متشکر از عنایت شما .دیشب اینترنتم قطع شد و نتونستم ادامه بدم.از اونجا که برد دو طرفه میباشد و این بنده ی حقیر با این برد ها کار نکرده ام توانائی نقشه کشی دقیقی از ارتباط قطعات با هم ندارم.برای مثال قطه ای هم از رو و هم از زیر با چندین قطعه دیگر ارتباط داره که کارو سخت میکنه و نقشه ی بدست آمده هم اعتبار چندانی مثل مطلب فوق نداره.از شما استاد عزیز خواهش دارم بر طبق عکسهائی که از قطعات زیر برد و روی برد فرستاده ام، بنده را به طریقه ی ولتاژ گیری راهنمائی کنید.امروز صبح یک تست انجام داده ام که مولتی متر رو در حالت تست برق DCقرار دادم و پروب منفی را به گراند برد و پروب مثبت را به تک تک پایه های هر دو آپ امپ به نوبت اتصال دادم در حین این تست دائم ولوم را کم و زیاد میکردم تا ببینم مقداری تو پایه های آپ امپ ها کم و زیاد میشه یا نه که هیچ کدام از پایه های دو آپ امپ به جز همان پایه 7 که دیشب عرض کردم به تغیرات ولوم عکس اعملی نشان نمیداد.در این پایه وقتی ولوم در حداقل بود 3ولت ولتاژ داشتم و ولوم وقتی تو حداکثر بود 7ولت بود مقدار این ولتاژ.این در حالی است که پایه های 5و6 این آپ امپ هیچ ولتاژی نه در حداقل بودن ولوم نه در حداکثر بودن ولوم نشان نمیدادند!پس چطور پایه ی7 با چرخاندن ولوم مقدار ولتاژش کم و زیاد میشد؟
نتیجه ی اتصال مقاومت 1کیلو مابین پایه ی 2،4 و 2،11
در آپ امپ اول 2 به 4 متصل شد که دستگاه جوش با نهایت جریان جوش زد.سپس 2به 11 متصل شد که باز با نهایت جریان جوش زد.
سپس
در آپ امپ دوم 2به 4 متصل شد خروجی 70ولت دستگاه قطع و کوچکترین جرقه ای نزد.سپس 2 به 11متصل شد که دستگاه با نهایت توان جوش زد

در تست جداگانه ای سوکت ولوم جریان رو قطع کردم با نزدیک کردن انبر به قطعه صدای زوزه از نوک الکترود میومد و الکترود میچسبید.
در تست دیگری سه سیم ولوم قطع و از هر سیم جداگانه نسبت به گراند برد ولتاژ گیری شد که نتیجه برای سیم ها به ترتیب 15 ولت/صفر ولت/صفر ولت بود

درود

من بجز یکی از مواردی که اعلام کردی بقیه تست ها را نخواستم و خودت اضافه کردی
با این وضعیت و تست های الکی ممکنه igbt ها بسوزه ( ضمنا بنظر میرسه 8 عدد igbt داره )

وقتی شما فرمودی پتانسیومتر به پایه 2 آپ امپ منتهی میشه و من متعاقبا تستی را اعلام کردم منظورم تست روی پایه 2 همین آپ امپ بود نه آپ امپ های دیگر
و نه تست های شانسی دیگر

در هر صورت پاسخ منو ندادی که واقعا زینر بصورت سری بین پایه 2 و پایه وسط پتانسیومتره یا نه اشتباه کردی ؟
و کاتد و آند زینر به کجا متصله

عزیزم اگه روی کاغذ بکشی من برای درک وضعیت مثلا زینر ، ناگزیر به تایپ اینهمه مطلب نمیشم و لذا ذلیل نمیشم

شما میخوای بصورت شانسی بگم ولتاژ فلان جا چند ولته و سپس عیب را تشخیص بدم
عزیزم اگه چنین توانایی داشتم هیچوقت به خودم زحمت نمیدادم که این جملات را تایپ کنم

عرض کردم خودم زیاد کار نمیکنم و اساسا چشمم زیادی پیر شده و همکارانم کارها را انجام میدن و در طول سال شاید 20 دستگاه هم به من محول نکنن ولی اگه نتونن و به من محول بشه هر عیب پیچیده ای داشته باشه باباشو درمیارم ( البته خودم کار کنم و دونه دونه میگم کجاها رو تست کنن و عاقبت پس از چند تست ، اگه بگم قطعه ای را خارج کنن حتما باید اون قطعه خراب باشه .

لذا روش من اینه و لذا خواهش میکنم اینقدر تذکر نده که بدون نقشه و بدون تست ، توصیه ای کنم که بیش از این بلد نیستم.
چه مدار چاپی 2 لایه و 2 رو باشه چه 10 لایه و پر رو باشه ، من بدون نقشه ناتوان هستم و باید کورمالی کنم که دراینصورت خودت هم میتونی با کورمالی و شخمکاری تعمیر کنی.

به هر صورت اگه پاسخ کامل منو میدادی نظری داشتم ولی نگفتی زینر درسته یا نه و پایه هاش به کجا متصله
اگه واقعا زینر سری بین پتانسیومتر و پایه 2 باشه دراینصورت یکطرف پتانسیومتر که 2 ولته ولتاژش کمه و همون قسمت برای تامین ولتاژ پتانسیومتر اشکال داره
لذا پایه وسط پتانسیومتر را آزاد کن و با مقاومت 1 کیلو سری کن و ابتدا به ولتاژ 5 ولت متصل کن و اگه جریان خروجی کم نشد سپس به 12 ولت متصل کن ببین جریان کم میشه یا نه و گزارش کن

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا