آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

عدم تغیر جریان جوشکاری در دستگاه MM200مولر

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

من بجز یکی از مواردی که اعلام کردی بقیه تست ها را نخواستم و خودت اضافه کردی
با این وضعیت و تست های الکی ممکنه igbt ها بسوزه ( ضمنا بنظر میرسه 8 عدد igbt داره )

وقتی شما فرمودی پتانسیومتر به پایه 2 آپ امپ منتهی میشه و من متعاقبا تستی را اعلام کردم منظورم تست روی پایه 2 همین آپ امپ بود نه آپ امپ های دیگر
و نه تست های شانسی دیگر

در هر صورت پاسخ منو ندادی که واقعا زینر بصورت سری بین پایه 2 و پایه وسط پتانسیومتره یا نه اشتباه کردی ؟
و کاتد و آند زینر به کجا متصله

عزیزم اگه روی کاغذ بکشی من برای درک وضعیت مثلا زینر ، ناگزیر به تایپ اینهمه مطلب نمیشم و لذا ذلیل نمیشم

شما میخوای بصورت شانسی بگم ولتاژ فلان جا چند ولته و سپس عیب را تشخیص بدم
عزیزم اگه چنین توانایی داشتم هیچوقت به خودم زحمت نمیدادم که این جملات را تایپ کنم

عرض کردم خودم زیاد کار نمیکنم و اساسا چشمم زیادی پیر شده و همکارانم کارها را انجام میدن و در طول سال شاید 20 دستگاه هم به من محول نکنن ولی اگه نتونن و به من محول بشه هر عیب پیچیده ای داشته باشه باباشو درمیارم ( البته خودم کار کنم و دونه دونه میگم کجاها رو تست کنن و عاقبت پس از چند تست ، اگه بگم قطعه ای را خارج کنن حتما باید اون قطعه خراب باشه .

لذا روش من اینه و لذا خواهش میکنم اینقدر تذکر نده که بدون نقشه و بدون تست ، توصیه ای کنم که بیش از این بلد نیستم.
چه مدار چاپی 2 لایه و 2 رو باشه چه 10 لایه و پر رو باشه ، من بدون نقشه ناتوان هستم و باید کورمالی کنم که دراینصورت خودت هم میتونی با کورمالی و شخمکاری تعمیر کنی.

به هر صورت اگه پاسخ کامل منو میدادی نظری داشتم ولی نگفتی زینر درسته یا نه و پایه هاش به کجا متصله
اگه واقعا زینر سری بین پتانسیومتر و پایه 2 باشه دراینصورت یکطرف پتانسیومتر که 2 ولته ولتاژش کمه و همون قسمت برای تامین ولتاژ پتانسیومتر اشکال داره
لذا پایه وسط پتانسیومتر را آزاد کن و با مقاومت 1 کیلو سری کن و ابتدا به ولتاژ 5 ولت متصل کن و اگه جریان خروجی کم نشد سپس به 12 ولت متصل کن ببین جریان کم میشه یا نه و گزارش کن

سپاس
سلام استاد غزال عزیز بی نهایت ممنون از راهنمائ هاتون.هر جور شده من میشینم و یه نقشه از اون چیزی که هست میکشم و میزارم اینجا. بدون نقشه نمیشه موافقم.استاد رو برد یه تغذیه 5 ولت و یه تغذیه 15ولت هستش.سیم متصل به پایه ی وسط پتانسیومتر رو باز کردم و به پایه وسط پتانسیومتر یه مقاومت 1کیلو سری کردم یه بار زدم به 5ولت و یه بار هم به 15 ولت که مثل قبل دستگاه با نهایت جریان جوش میداد و اعداد رو نمایشگر با کم و زیاد کردن ولوم مثل قبل کم و زیاد نمیشد و سه تا صفر فقط نشون میداد.با تشکر

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
استاد غزال عزیز نقشه ای از ارتباط پتانسیومتر تنظیم جریان با برد رو کشیدم و در لینک زیر قرار داده ام .ملاحضه کنید و راهنمائی بفرمائین.تشکر فراوان
http://uupload.ir/files/qrv0_afsoongar_681423.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام استاد غزال عزیز بی نهایت ممنون از راهنمائ هاتون.هر جور شده من میشینم و یه نقشه از اون چیزی که هست میکشم و میزارم اینجا. بدون نقشه نمیشه موافقم.استاد رو برد یه تغذیه 5 ولت و یه تغذیه 15ولت هستش.سیم متصل به پایه ی وسط پتانسیومتر رو باز کردم و به پایه وسط پتانسیومتر یه مقاومت 1کیلو سری کردم یه بار زدم به 5ولت و یه بار هم به 15 ولت که مثل قبل دستگاه با نهایت جریان جوش میداد و اعداد رو نمایشگر با کم و زیاد کردن ولوم مثل قبل کم و زیاد نمیشد و سه تا صفر فقط نشون میداد.با تشکر

درود

طبق نقشه ای که کشید ی

اولا پایه 2 و 7 ارتباطی با پایه وسط پتانسیومتر نداره و پایه 6 مرتبط با پایه وسط پتانسومتره
ثانیا باید با سیم پایه وسط پتانسیومتر تست میکردی نه با خود پایه وسط پتانسیومتر
البته من نگفت بودم سیم پایه وسط را مورد آزمایش قرار بده چون تصور میکردم میدونی که پتانسیومتری که آزاد بشه باید وظیفه پتانسیومتر را از بیرون انجام بدیم و اگه ولتاژی به پتانسیومتر آزاد شده بدیم مدار چیزی نمی فهمه و لذا تاثیری در جریان جوشکاری نداره

لذا سیم پایه وسط پتانسیومتر را با مقاومت 1 کیلو یکبار به 5 + ولت و یکبار به 5 - ولت متصل کن و ببین در هر کدوم از دو حالت پایه 7 چند ولت میشه و آیا جریان جوشکاری هم تغییر میکنه یا نه ؟
( برای تهیه کردن 5- ( منفی 5 ) از آداپتور حدود 5 یا 6 ولت استفاده کن بطوریکه مثبت را به گراند دستگاه متصل کن و از منفی آداپتور برای تست فوق بعنوان 5- ولت استفاده کن
ضمنا پایه 7 آپ امپ اول باید به پایه دیگری از آپ امپ مرتبط بشه ( غیر از 11 ) که در نقشه مشخص نکردی لذا اصلاح کن

سپاس
نقشه pجریان.jpg

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

طبق نقشه ای که کشید ی

اولا پایه 2 و 7 ارتباطی با پایه وسط پتانسیومتر نداره و پایه 6 مرتبط با پایه وسط پتانسومتره
البته من نگفت بودم سیم پایه وسط را مورد آزمایش قرار بده چون تصور میکردم میدونی که پتانسیومتری که آزاد بشه باید وظیفه پتانسیومتر را از بیرون انجام بدیم و اگه ولتاژی به پتانسیومتر آزاد شده بدیم مدار چیزی نمی فهمه و لذا تاثیری در جریان جوشکاری نداره

لذا سیم پایه وسط پتانسیومتر را با مقاومت 1 کیلو یکبار به 5 + ولت و یکبار به 5 - ولت متصل کن و ببین در هر کدوم از دو حالت پایه 7 چند ولت میشه و آیا جریان جوشکاری هم تغییر میکنه یا نه ؟
( برای تهیه کردن 5- ( منفی 5 ) از آداپتور حدود 5 یا 6 ولت استفاده کن بطوریکه مثبت را به گراند دستگاه متصل کن و از منفی آداپتور برای تست فوق بعنوان 5- ولت استفاده کن
ضمنا پایه 7 آپ امپ اول باید به پایه دیگری از آپ امپ مرتبط بشه ( غیر از 11 ) که در نقشه مشخص نکردی لذا اصلاح کن

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 115610[/QUOT
با سلام به استادغزال عزیز و دوستان گرامی. نقشه ی اصلاح شده رو در لینک زیر قرار داده ام .استاد غزال عزیز نظرتون را اعلام کنید.با سپاس
http://uupload.ir/files/aho_afsoongar_681429.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

طبق نقشه ای که کشید ی

سپاس

با سلام به استادغزال عزیز و دوستان گرامی. نقشه ی اصلاح شده رو در لینک زیر قرار داده ام .استاد غزال عزیز نظرتون را اعلام کنید.با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
درود

طبق نقشه ای که کشید ی

سپاس

درود
چرا آزمایش پست 13 را انجام ندادی؟

علاوه بر آزمایش پست 13

( در آپ امپ 1 سمت راست بالا ) یک مقاومت 4/7 کیلو را به پایه 9 متصل کن و پایه دگر مقاومت را یکبار به پایه 4 و یکبار به 11 متصل و نتیجه را اعلام کن.

سپاس
6.jpg

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: vafadar1

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام خدمت استادغزال عزیز.طبق دستور حضرتعالی.قطب مثبت منبع تغذیه ی 6ولت به گراند برد وصل و قطب منفی بوسیله ی مقاومت 1کیلو به سیم آزاد شده ی پایه ی وسطی پتانسیومتر وصل شد در این لحظه ولتاژ پایه ی 7 آپ امپ از مقدار صفر به 5 ولت رسید در این حین جوشکاری هم انجام شد که دستگاه با نهایت جریان مثل پیش جوش داد.در تست دوم منبع تغذیه 6 ولت از مدار حذف و سیم آزاد شده ی سر وسط پتانسیومتر با مقاومت 1 کیلو به ولتاژ مثبت رگلاتور 5 ولت متصل شد که ولتاژ پایه ی 7 آپ امپ حدود 4.8ولت شد و در این حین جوشکاری انجام شد که نتیجه مشابه قبل دستگاه با نهایت جریان جوش زد.با تشکر فراوان
تست با مقاومت 4.7کیلو انجام شد.یک سر مقاومت 4.7 کیلو به پایه ی 9 آپ امپ و سر دیگر یک بار به پایه 11 وصل شد.و تمام مراحل تست بالا انجام شد و بار دیگر به پایه ی 4 وصل و مجددا تست فوق انجام شد که نتایج دقیقا مثل نتایج فوق بودن یعنی ولتاژ پایه ی 7 همان 5 ولت و دستگاه با نهایت جریان جوش میزند.باتشکر

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام خدمت استادغزال عزیز.طبق دستور حضرتعالی.قطب مثبت منبع تغذیه ی 6ولت به گراند برد وصل و قطب منفی بوسیله ی مقاومت 1کیلو به سیم آزاد شده ی پایه ی وسطی پتانسیومتر وصل شد در این لحظه ولتاژ پایه ی 7 آپ امپ از مقدار صفر به 5 ولت رسید در این حین جوشکاری هم انجام شد که دستگاه با نهایت جریان مثل پیش جوش داد.در تست دوم منبع تغذیه 6 ولت از مدار حذف و سیم آزاد شده ی سر وسط پتانسیومتر با مقاومت 1 کیلو به ولتاژ مثبت رگلاتور 5 ولت متصل شد که ولتاژ پایه ی 7 آپ امپ حدود 4.8ولت شد و در این حین جوشکاری انجام شد که نتیجه مشابه قبل دستگاه با نهایت جریان جوش زد.با تشکر فراوان
تست با مقاومت 4.7کیلو انجام شد.یک سر مقاومت 4.7 کیلو به پایه ی 9 آپ امپ و سر دیگر یک بار به پایه 11 وصل شد.و تمام مراحل تست بالا انجام شد و بار دیگر به پایه ی 4 وصل و مجددا تست فوق انجام شد که نتایج دقیقا مثل نتایج فوق بودن یعنی ولتاژ پایه ی 7 همان 5 ولت و دستگاه با نهایت جریان جوش میزند.باتشکر

درود

آزمایش 4/7 کیلو را مجددا انجام بده و ببین ولتاژ پایه 8 یا 9 در هر حالت چند ولت میشه؟ ( آزمایش دوم ارتباطی با ولتاژ پایه 7 نداره و لذا نخواسته بودم)
خیلی بعیده که در آزمایش دوم جریان تغییر نکرده زیرا باید تغییر میکرد ( مطمئن شو اشتباه کرده باشی )

ضمنا پایه 8 را تعقیب کن ببین به کدوم پایه آپ امپ یا آی سی منتهی میشه
اگر در کشیدن نقشه اشتباه کنی بزودی نتیجه ای نمیگیریم لذا خیلی دقت کن
ولی دیگه چیزی نمونده و مشخص میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
درود

آزمایش 4/7 کیلو را مجددا انجام بده و ببین ولتاژ پایه 8 یا 9 در هر حالت چند ولت میشه؟ ( آزمایش دوم ارتباطی با ولتاژ پایه 7 نداره و لذا نخواسته بودم)
خیلی بعیده که در آزمایش دوم جریان تغییر نکرده زیرا باید تغییر میکرد ( مطمئن شو اشتباه کرده باشی )

ضمنا پایه 8 را تعقیب کن ببین به کدوم پایه آپ امپ یا آی سی منتهی میشه
اگر در کشیدن نقشه اشتباه کنی بزودی نتیجه ای نمیگیریم لذا خیلی دقت کن
ولی دیگه چیزی نمونده و مشخص میشه

سپاس
تست خواسته شده انجام شد و از پایه های 8 و 9 ولتاژ گیری شد که هم در مرحله ی تست با منبع 6ولت خارجی و هم با منبع 5 ولت داخلی عدد صفر رو نشون داد.پایه 8 به 9 اتصال کوتاه هستش بررسی شد پایه های 8 و 9 به هیچ جای دیگر جز همان مسیری که تو نقشه ترسیم شده ارتباطی ندارن. با تشکر
استاد دقیقا طبق فرموده ی شما عمل نموده ام مطمئن باشید حتی یک واو را هم نیانداخته ام هم در ترسیم هم در تست نهایت دقت رو میکنم.با تشکر
استاد غزال عزیز،گوهر گرانبهای ما بدبخت بیچاره ها تور رو خدا جواب بدین
ا
ستاد تو برد سه تا دیود smdبه شماره SS5819که با مولتی متر رو حالت تست دیود تست شده اند که عدد 192 رو برای هر سه نشان داد.آیا این مقدار صحیح هست؟

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
تست خواسته شده انجام شد و از پایه های 8 و 9 ولتاژ گیری شد که هم در مرحله ی تست با منبع 6ولت خارجی و هم با منبع 5 ولت داخلی عدد صفر رو نشون داد.پایه 8 به 9 اتصال کوتاه هستش بررسی شد پایه های 8 و 9 به هیچ جای دیگر جز همان مسیری که تو نقشه ترسیم شده ارتباطی ندارن. با تشکر
استاد دقیقا طبق فرموده ی شما عمل نموده ام مطمئن باشید حتی یک واو را هم نیانداخته ام هم در ترسیم هم در تست نهایت دقت رو میکنم.با تشکر
استاد غزال عزیز،گوهر گرانبهای ما بدبخت بیچاره ها تور رو خدا جواب بدین

درود

عزیزم سرور ما هستی
من دارم فورا پاسخ میدم

اشتباه میکنی پایه 8 و 9 باید به نقاط مهمی متصل باشه
اگر با مقاومت 4/7 کیلو به پایه 9 ولتاژ دادی و پایه 9 همچنان صفر ولت بود دراینصورت سوخته ولی جهت اطمینان پایه 9 را بنحوی قیچی کن که مجددا قابل لحیم باشه ( برای سهولت تست که نیاز به خارج کردن آپ امپ نباشه ) حالا ببین مقاومت پایه 9 نسبت به گراند چند اهمه ؟ اگه نزدیک به صفر اهم بود قطعا سوخته و اگه حدود صفر اهم نبود دراینصورت پایه 8 را هم قیچی کن و ببین پایه 8 نسبت به گراند چند اهمه ؟ اگه حدود صفر اهم بود حتما سوخته .

امکان نداره و تردید ندارم که پایه 8 و 9 باید به قطعه دیگری متصل باشه ( احتمالا از طریق مدار زیر آی سی به نقاط دیگری رفته لذا یک پروب ام متر را به 8 متصل کن و پروب دیگر را به نقاط و پایه های مختلف بزن ببین به کجا متصله )

نقشه قطعات آپ امپ 2 خیلی اشتباهه
در هر صورت با 4/7 کیلو پایه 2 آپ امپ 2 را هم به پایه 4 و سپس به 11 متصل و تست کن
عزیزم این اشتباهات براحتی قابل تشخیصه ولی مواردی قابل تشخیص نیست و من فریب میخورم و لذا باید خیلی دقت کنی
اصولا نقشه آپ امپ 2 ( بالایی ) معنی نداره و شبیه اتصال led به هایولتاژ بی معنی و ناممکنه و حتما باید پایه 1 به پایه آی سی دیگری منتهی بشه

البته نقشه ای که می کشی برای دفعات بعدی هم راحت میشی و به دیگران هم کمک میکنه و خیلی ارزشمنده و عملکرد این مدل مثل موم توی دستمون میاد

سپاس
6.jpg

آخرین ویرایش:
بالا