آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: سوختن IGBT در دستگاه جوش اورین مدل sp250 در زمان جوشکاری

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
دستگاه فوق پس از چند روز برگشت و من رو شرمنده کرد !
مشکل دستگاه سوختن ترانس 220 به دوبل 18 بود که به دلیل پیدا نکردن ترانس در شهرم مجبور به دوباره پیچیدن ترانس شدم .
ترانس را دوباره پیچیدم و روی دستگاه نصب کردم دستگاه را روشن نموده و شروع به بررسی دستگاه نمودم که هیچ گونه مشکلی مشاهده نشد و شروع به جوشکاری نمودم تا یک سیم جوش کامل ذوب شد .
امروز که میخواستم دستگاه رو تحویل مشتری بدم سیم جوش را تا نصف جوش زدم که یک صدای بنگ بنگ و خداحافظ 2 تا از igbt ها ....................................
به نظرتون مشکل از کدام قسمت دستگاه میباشد ؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام
دستگاه فوق پس از چند روز برگشت و من رو شرمنده کرد !
مشکل دستگاه سوختن ترانس 220 به دوبل 18 بود که به دلیل پیدا نکردن ترانس در شهرم مجبور به دوباره پیچیدن ترانس شدم .
ترانس را دوباره پیچیدم و روی دستگاه نصب کردم دستگاه را روشن نموده و شروع به بررسی دستگاه نمودم که هیچ گونه مشکلی مشاهده نشد و شروع به جوشکاری نمودم تا یک سیم جوش کامل ذوب شد .
امروز که میخواستم دستگاه رو تحویل مشتری بدم سیم جوش را تا نصف جوش زدم که یک صدای بنگ بنگ و خداحافظ 2 تا از igbt ها ....................................
به نظرتون مشکل از کدام قسمت دستگاه میباشد ؟
با تشکر

درود

سابقه کاملی از دستگاه گزارش فرمایید.
آیا قبلا فقط ترانس سوخته بود ؟
آیا فت ها تابحال تعویض نشده بود ؟
در چه آمپری جوش میدادی که سوخت.
ترانسی که میسوزه تهیه ترانس آماده و یا سیم پیچی مشابه ثمری نداره بلکه باید خودت بپیچی و حتی المقدور از سیم ضخیم تر استفاده کنی که دیگه نسوزه .

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
سابقه کاملی از دستگاه گزارش فرمایید.
آیا قبلا فقط ترانس سوخته بود ؟
آیا فت ها تابحال تعویض نشده بود ؟
در چه آمپری جوش میدادی که سوخت.
ترانسی که میسوزه تهیه ترانس آماده و یا سیم پیچی مشابه ثمری نداره بلکه باید خودت بپیچی و حتی المقدور از سیم ضخیم تر استفاده کنی که دیگه نسوزه .
گزارش کامل :
دستگاه فوق از یک متری افتاده بود و باعث سوختن 4 igbt 75n60 و 4 عدد مقاومت 480 اهم 3وات موازی با بوبین رله و زینر 18 ولتی و مقاومت های 100 اهم شده بود .
پس از تعویض مقاومتها و igbt ها با همان نوع دستگاه پس از گشت 2 روز مرجوع شد که 2 عدد از igbt ها و 4 عدد مقاومت سوخته بود .
پس از بررسی متوجه تکه جوشی بر روی یکی از پایه های ترانس پالس igbt ها شدم که پس از رفع عیب فوق و تعویض igbt ها و جوشکاری نزدیک به 40 تا الکترود تحویل مشتری شد که پس از 5 روز دستگاه برگشت مشاهده شد ترانس کاهنده 3 سر 18 ولت سوخته است به دلیل پدا نکردن ترانس فوق مجبور به کاهش دور ثانویه ترانس 3 سر 24 ولتی البته با امپر کم شدم پس از بررسی ولتاژ 18 ولت و روشن نمودن دستگاه با لامپ تست هیچگونه عیبی مشاهده نشد
سپس شروع به جوشکاری نمودم و هیچ گونه مشکلی مشاهده نگردید دستگاه در زمان تحویل الکترود را تا نصفه جوش دادم و بنگ بنگ .............
در امپر تقریبی 120
ترانس اولین بار بود که سوخته بود .
در صورت امکان راه نمایی فرمایید .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام

گزارش کامل :
دستگاه فوق از یک متری افتاده بود و باعث سوختن 4 igbt 75n60 و 4 عدد مقاومت 480 اهم 3وات موازی با بوبین رله و زینر 18 ولتی و مقاومت های 100 اهم شده بود .
پس از تعویض مقاومتها و igbt ها با همان نوع دستگاه پس از گشت 2 روز مرجوع شد که 2 عدد از igbt ها و 4 عدد مقاومت سوخته بود .
پس از بررسی متوجه تکه جوشی بر روی یکی از پایه های ترانس پالس igbt ها شدم که پس از رفع عیب فوق و تعویض igbt ها و جوشکاری نزدیک به 40 تا الکترود تحویل مشتری شد که پس از 5 روز دستگاه برگشت مشاهده شد ترانس کاهنده 3 سر 18 ولت سوخته است به دلیل پدا نکردن ترانس فوق مجبور به کاهش دور ثانویه ترانس 3 سر 24 ولتی البته با امپر کم شدم پس از بررسی ولتاژ 18 ولت و روشن نمودن دستگاه با لامپ تست هیچگونه عیبی مشاهده نشد
سپس شروع به جوشکاری نمودم و هیچ گونه مشکلی مشاهده نگردید دستگاه در زمان تحویل الکترود را تا نصفه جوش دادم و بنگ بنگ .............
در امپر تقریبی 120
ترانس اولین بار بود که سوخته بود .
در صورت امکان راه نمایی فرمایید .

درود

اگر فقط 4 igbt داره باید از آمپر بالاتر استفاده و هر 4 عدد را تعویض کنی قطعه بازار بسیار ضعیفتر از قطعه اصلی است هرچند مارک ها مشابه باشند

غالبا تولیدات درجه 5 به بازار عرضه میشه ، لذا باید قطعات قویتر تهیه کنی تا کیفیت ضعیف قطعات بازار جبران بشه .

پس از تهیه و تعویض قطعات سیگنال های گیت سورس 4 فت را مقایسه کن
و ببین بدون جوشکاری داغ نکنه.
ولتاژ خروجی را اعلام کن
و نهایتا جریان ماکزیمم را کم کن

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
در اولین فرصت اقدام به خرید میکنم .
همین igbt را بر روی دستگاه دیگری هم نصب نموده ام و الان تقریبا 2 ماهی میشه تحویل مشتری دادم .
جناب غزال نمیتونه از قسمت ترانس ct باشه البته در این دستگاه از یک هسته فریت استفاده شده که بر روی هسته فریت دو نوع سیم پیچ پیچیده شده و کابل جریان از داخل این فریت میگذره .
در ضمن زمانی که الکترود به قطعه کار میچسبه یه صدای از داخل دستگاه میاد انگار که میخواد دستگاه منفجر بشه ! واسه خاطر همین الکترود زود از قطعه کار جدا میکنم .
فکر میکنم این حالات عادی نیست !
سوال :
میشه ولتاژ ct رو با ترانس کاهنده ac شبیه سازی کرد ؟
چرا ct دو تا سیم پیچ داره ؟
اگر ولتاژ گیت بالاتر یا کمتر از مقدار نرمال 18 ولت باشه چه اتفاقی میفته ؟
اگر امپر تحویلی ترانس 18 ولت کمتر باشه چه اتفاقی می افته ؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام
در اولین فرصت اقدام به خرید میکنم .
همین igbt را بر روی دستگاه دیگری هم نصب نموده ام و الان تقریبا 2 ماهی میشه تحویل مشتری دادم .
جناب غزال نمیتونه از قسمت ترانس ct باشه البته در این دستگاه از یک هسته فریت استفاده شده که بر روی هسته فریت دو نوع سیم پیچ پیچیده شده و کابل جریان از داخل این فریت میگذره .
در ضمن زمانی که الکترود به قطعه کار میچسبه یه صدای از داخل دستگاه میاد انگار که میخواد دستگاه منفجر بشه ! واسه خاطر همین الکترود زود از قطعه کار جدا میکنم .
فکر میکنم این حالات عادی نیست !
سوال :
میشه ولتاژ ct رو با ترانس کاهنده ac شبیه سازی کرد ؟
چرا ct دو تا سیم پیچ داره ؟
اگر ولتاژ گیت بالاتر یا کمتر از مقدار نرمال 18 ولت باشه چه اتفاقی میفته ؟
اگر امپر تحویلی ترانس 18 ولت کمتر باشه چه اتفاقی می افته ؟
با تشکر

درود

مطالب و حوادث جدیدی گزارش کردی که اگر مطلعم نکنی قادر به اظهار نظر صحیح نیستم

با توجه به گزارش جدید قطعا کنترل جریان کار نمیکنه

بدون نقشه قادر به تحلیل و پاسخگویی سوالات شما نیستم.
باید نقشه بخش کنترل جریان مشخص بشه تا عیب را مشخص کنم.

سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
با سلام

شماتیک مدار
در ضمن تمامی مقاومت های توسط اهمتر اندازه گیری شده است .

درود

کنترل جریان با پین 4 بعیده و با پین 16 محال
معذالک ببین پین 4 چند ولته و سپس پین 4 را با مقاومتی سری کن و توسط پتانسیومتر ولتاژ مختلفی به آن اعمال کن و ببین ولتاژ خروجی تغییر میکنه یا نه ؟

سپس به طریق فوق ولتاز متفاوت را به خروجی دیود پل متصل و تغییر احتمالی ولتاژ جوشکاری را اعلام کن (بدون جوشکاری)
برای تست های فوق نیاز به آزاد کردن قطعه ای نیست.

ضمنا اگر مقصود از دایره در نقشه ترانس جریانه ، دو پل دیود که از یک ترانس تامین و خروجی آنها بیکدیگر متصل بشه نامفهومه و قابل توجیه نیست و لذا قطعا خطایی در کشف و ترسیم نقشه اتفاق افتاده.

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
شماتیک کمی اصلاح شد و کاملا درست میباشد .

ضمنا اگر مقصود از دایره در نقشه ترانس جریانه ، دو پل دیود که از یک ترانس تامین و خروجی آنها بیکدیگر متصل بشه نامفهومه و قابل توجیه نیست و لذا قطعا خطایی در کشف و ترسیم نقشه اتفاق افتاده.

نخیر در دایره فوق 2 نوع سیم پیچ وجود داره .

یک سوال مگر با تغییر جریان جوشکاری نباید ولتاژ تولیدی توسط ترانس جریان کم و زیاد شه ؟
من ولتاژ خروجی پل دیود ترانس جریان اندازه گیری کردم که در حداکثر جریان و حداقل جریان برابر با 1.2 میلی ولت بود . بدون جوشکاری !
در دستگاه فوق یک مقاومت وات بالا در قسمت خروجی به قطب مثبت و منفی متصل کرده اند .

در ضمن سوال شما رو فردا جواب میدم .

آخرین ویرایش:
بالا