آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: ساخت کوره القایی

حمید فرهادی

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-08-14
910
15,943
KERMANSHAH
اولا با توجه به توقع شما از گرم آلومینیوم در پست 41 عرض کردم:

اساسا کوچکترین حرارتی در آلومینیوم تولید نمیشه و لذا همون مقداری که تصور میکنی آلومینیم داغ شده هم اشتباه میکنی
حرارت در این کوره فقط در فلزات مغناطیس پذیر مانند آهن و فولاد تولید میشه .
اما در این خصوص پاسخی ندادی البته درسته که بصورت سوالی مطرح نکردم ولی باید از عملکرد و نواقص عملیات و نتایج توصیه ها مطلع بشم

ضمن سلام خدمت دوست عزیزم استاد غزال...

اجازه میخوام پاسخ این بخش رو که
جناب ali_tala نفرمودند به اختصار عرض نمایم , با توجه به رویت تعدادی از پست ها اینطور بنظر میرسد

که در روند مراحل... بعلت شدت حرارت سیم پیچ کوره و مجاورت فلز الومینیم این گرما ملموس گردیده چنانچه بجای الومینیم از پلاستیک هم استفاده

میگردید باز شاهد گرمای ناشی از کوره در این عایق میشدیم . ضمن پوزش و نهایت تقدیراز تاپیک حاضر و موارد مرتبط

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود
بنا به دستورات شما اینگونه انجام شد که
1 : سیم دور ترانس سوئیچ 2دور سیم 2.5 م م که ولتاژ همان 39 ولت است
2: سیم رابط = سیم 10 م م
3: سیم پیچ هسته = 20 دور سیم 10لایه 0.30 با قطر هسته 1 سانت
نتیجه = سرعت داغ شدن فلز تغییر چشم گیری نکرده و سیم پیچ کوره به سرعت داغ میکند {حتی زمانی هم که قطعه فلز در داخل هسته قرار ندارد کاملا داغ میشود به حدی که امکان دست زدن به ان وجود ندارد } در ضمن با این شرایط دستگاه صدای صوت میدهد که فکر میکنم مربوط به خازن های ورودی دستگاه است
فکر کنم کامل بود اگر سوالی بود در خدمتم

با تشکر #$V686

درود

با همین وضعیت که کوره متصله ولتاژ کوره را اندازه گیری کن
قطعا بدون بار ولتاژ را اندازه گیری کردی.

باید بقدری ضخامت سیم ترانس و کوره بالا بره که کمتر داغ کنه
البته جلوگیری از حرارت سیم پیچ محاله ولی قابل کاهش هست بهمین علت از لوله مسی حاوی جریان آب استفاده میکنن .
ولی فعلا نیاز نیست و در مرحله تست هستیم و بهمین دلیل عرض کردم سیم داخل ماکارونی نسوز باشه .

ضمنا بنظر میرسه با توجه به حرارت سیم پیچ نتونستی در زمان کافی تست کنی
چون با این وضعیت باید ذوب کنه
ممکنه اشتباها از فلز نامناسبی استفاده میکنی و یا دستگاه عکس العمل نشون میده و تغییراتی میده و یا ایراد دیگری داره که باید مشخص بشه

جریان ورودی چقدره ؟
برای مشاهده تفاوت باید سیم بلند و تقریبا بضخامت مغزی خودکار را با دست بصورت عمود در کوره نگه داری تا ذوب بشه و یا سرعت سرخ شدن را در حالات مختلف مقایسه کنی.

سپاس
107.jpg

آخرین ویرایش:

ali_tala

کاربر
2008-06-19
64
149

ضمن سلام خدمت دوست عزیزم استاد غزال...

اجازه میخوام پاسخ این بخش رو که
جناب ali_tala نفرمودند به اختصار عرض نمایم , با توجه به رویت تعدادی از پست ها اینطور بنظر میرسد

که در روند مراحل... بعلت شدت حرارت سیم پیچ کوره و مجاورت فلز الومینیم این گرما ملموس گردیده چنانچه بجای الومینیم از پلاستیک هم استفاده

میگردید باز شاهد گرمای ناشی از کوره در این عایق میشدیم . ضمن پوزش و نهایت تقدیراز تاپیک حاضر و موارد مرتبط

درود
درمورد نظر استادانه شما جناب فرهادی باید عرض کنم بنده تفاوت گرمایی که از سیم پیچ ساطع شده رو با گرمایی که توسط امواج کوره ایجادمیشه را تشیخ میدهم
علت گرمایی که در الومینیوم ایجاد شده میزان ناخالصی موجود در الومینیموم هست به طوری که اگر حتی در یک الومینیوم 1 گرمی به میزان 1 هزارم حجم ان فلز مغناطیس پذیر وجود داشته باشد بسیار داغ خواهد شد
با تشکر

حمید فرهادی

VIP+ افتخاری
کاربر
2011-08-14
910
15,943
KERMANSHAH
درود
درمورد نظر استادانه شما جناب فرهادی باید عرض کنم بنده تفاوت گرمایی که از سیم پیچ ساطع شده رو با گرمایی که توسط امواج کوره ایجادمیشه را تشیخ میدهم
علت گرمایی که در الومینیوم ایجاد شده میزان ناخالصی موجود در الومینیموم هست به طوری که اگر حتی در یک الومینیوم 1 گرمی به میزان 1 هزارم حجم ان فلز مغناطیس پذیر وجود داشته باشد بسیار داغ خواهد شد
با تشکر
سلام دوست عزیز

انشاا... مطالب موجب سوءتفاهم نگردد... بله درست میفرمایید یکی از ناخالصی های الیاژ الومینیم , اهن هست که بنظر بعید میرسد این میزان ناخالصی

در دستگاهی که در مراحل تعقیر ؛ ازمایش و ایزأ بازدهی موثر نیست (در میدان الکترو مغناطیس) اثر گذار و موحب حرارت مشخصه گردد خصوصأ در روند

ارائه گردیده که سیم پیچ کوره بشدت داغ میشده...حال بعید هم نیست بنده اشتباه کنم که بضاعت و اطلاعات جامعی در این خصوص ندارم . موفق باشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود
با تشکر

درود

با توجه به اینکه جهت آشنایی با این پدیده مدت زیادی را صرف کردم لذا بر پایه اطلاعات ناقص من

از این حیث که بخشی از ناخالصی آلومینیم که مغناطیس پذیره موجب تولید حرارت میشه کاملا درسته
اما اگر مطابق گمانه زنی که فرمودید یک هزارم آهن داشته باشه دراینصورت حرارتش نسبت به آهن خالص هم یک هزارمه و بهمین علت تقریبا حرارت نا محسوسی تولید میکنه و گرمایی مشاهده نمیشه زیرا یک واحد گرما توسط 999 واحد سرما احاطه شده .

البته با توجه به اینکه گزارشات شما بویژه درخصوص فلز موصوف بسیار ابتر و ناکافی بوده بگونه ای که موجب یاری و گمانه زنی استاد فرهادی عزیز گردید که مقرون به صحت نیز به نظر میرسد ، لذا اطلاعات دقیقی در خصوص ماهیت فلز مورد نظر نداریم و اساسا ممکنه فلز متفاوتی باشه که اگر حرارت نسبتا قابل توجهی تولید کرده ، دراینصورت مباحثه مربوطه در خصوص آلومینیم ، از بن و اساس بی حاصل بوده .

سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام خدمت استاد غزال عزیز

کاتد یک دیود را به پروب مثبت یا قرمز ولتمتر متصل کنید و آند آنرا با سیم یا گیره آزمایش به یک سوزن متصل کنید و با استفاده از روش تاپیک زیر ولتاژ حدود 10 الی 20 ولت را از یکی از ترانس های بزرگ سوئیچینگ تهیه کنید
(بواسطه فرکانس بالا ناگزیر به استفاده از خازن و دیود شدیم و نهایتا خازن و دیود را کنار گذاشته و سیمی به نقطه 10 الی 20 ولتی ترانس لحیم کنید که نقطه A می نامیم
جناب غزال دوتا سوال دارم :

1 : چرا ولتاژ 20 ولت ؟ علت چی هستش ؟
2 : نمیشه بدون دستکاری سیم پیچ ثانویه ولتاژ رو از طریق بورد کنترل کم کرد ؟ اگر کم بشه که خیلی راحت تر میشه .

مثلا در دستگاه های ماسفت که از ایسی ka3525 استفاده میشه با تغییر ولتاژ پایه 2 ولتاژ خروجی تغییر نمیکنه ؟

با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام خدمت استاد غزال عزیز

جناب غزال دوتا سوال دارم :

1 : چرا ولتاژ 20 ولت ؟ علت چی هستش ؟
2 : نمیشه بدون دستکاری سیم پیچ ثانویه ولتاژ رو از طریق بورد کنترل کم کرد ؟ اگر کم بشه که خیلی راحت تر میشه .

مثلا در دستگاه های ماسفت که از ایسی ka3525 استفاده میشه با تغییر ولتاژ پایه 2 ولتاژ خروجی تغییر نمیکنه ؟

با تشکر

درود

استاد عزیز اگر هدف ایشان تهیه ولتاژ دلخواه بود محدودیتی نداشتیم
اما ازآنجاکه هدف اصلی تولید حرارته لذا نمیتونیم از طرقی ازجمله تغییر فرکانس که موجب اختلال در تولید حرارت میشه استفاده کنیم

البته ممکنه با کاهش فرکانس ایندستگاه به محدوده فرکانس ایده آل نزدیکتر شویم که در جریان تحقیق و آزمایشات مشخص میشه ولی متاسفانه ایشان منصرف شد

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
و تشکر از پاسخ جناب غزال
به نظرتون فرکانس چقدر تغییر میکنه ؟ در صورتی که ولتاژ رو کاهش بدیم ؟

نقشه دستگاه ماسفت
http://www.irantk.ir/irantk60546/

اگر بخواهیم دستگاه رو تبدیل به کوره القایی کنیم عملا قسمت کنترل جریان از کار می افته چون هیچ ولتاژی روی شنت نمی افته تا اپ امپ مقایسه کنه .
در این مورد چه نظری دارین ؟

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
خدمت استاد عزیز جناب غزال
ما اگر کمی در قسمت کنترل تغییرات بدیم دستگاه جوش رو میتونیم به یک منبع ولتاژ نیز تبدیل کنیم این طور نیست ؟
مثلا میتونیم در قسمت خروجی دستگاه خازن قرار دهیم و خازن ها رو از طریق رله وارد مدار کنیم و هنگامی که بخواهیم تبدیل به منبع ولتاژ بشه رله فعال و خازن ها وارد مدار میشن
البته قسمت کنترل ولتاژ رو هم باید به دستگاه بیافزاییم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام
و تشکر از پاسخ جناب غزال
به نظرتون فرکانس چقدر تغییر میکنه ؟ در صورتی که ولتاژ رو کاهش بدیم ؟

نقشه دستگاه ماسفت
http://www.irantk.ir/irantk60546/

اگر بخواهیم دستگاه رو تبدیل به کوره القایی کنیم عملا قسمت کنترل جریان از کار می افته چون هیچ ولتاژی روی شنت نمی افته تا اپ امپ مقایسه کنه .
در این مورد چه نظری دارین ؟

درود

استاد عزیز
هرچند میدونم حضرتعالی تا حصول مقصود پیگیری میکنید اما برای این منظور باید وقت قایل توجه و بویژه مستمر داشته باشم تا وقفه احتمالی موجب اتلاف وقت ناشی از تداعی نتایج گذشته نشه و توی خماری هم نمونیم لذا متاسفانه فعلا فرصت کافی برای پیگیری این موضوع را ندارم و لذا عذرخواهی میکنم .
اگر وقت آزاد قابل توجهی حاصل شد اطلاع میدم
ضمنا همانطور که فرمودید بعنوان منبع متغیر هم قابل استفاده میشه .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا