آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

درخواست: ساخت کوره القایی

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس با سپاس از حضور گرم شما 

چرا اینجا از دو هسته و سیم پیچ استفاده کردیم
1.سیم پیچی که دستی درست کردیم به دور دسته پیچ گوشتی و هسته هواست
2.سیم پیچی که روی برد دستگاه جوش است و هسته فریت؟
نمیتوانستم با یک سیم پیچ و هسته خود دستگاه اینورتر که فلز را داخل هسته فریت اینورتر قرار بدیم تا داغ بشه؟در این صورت فقط یک سیم پیچ ثانویه میبستیم بدور هسته اینورتر

مهندس امکان داره توضیحی در رابطه با تعداد دور و هسته در فرکانسهای بال (سوئیچینگ)ا بدین مثلا چطوری بطور ذهنی حساب میکنید که در این فرکانس 100 کیلو برای این کوره القایی چند دور سیم و با چه قطری لازم است؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
سلام مهندس با سپاس از حضور گرم شما

چرا اینجا از دو هسته و سیم پیچ استفاده کردیم
1.سیم پیچی که دستی درست کردیم به دور دسته پیچ گوشتی و هسته هواست
2.سیم پیچی که روی برد دستگاه جوش است و هسته فریت؟
نمیتوانستم با یک سیم پیچ و هسته خود دستگاه اینورتر که فلز را داخل هسته فریت اینورتر قرار بدیم تا داغ بشه؟در این صورت فقط یک سیم پیچ ثانویه میبستیم بدور هسته اینورتر

مهندس امکان داره توضیحی در رابطه با تعداد دور و هسته در فرکانسهای بال (سوئیچینگ)ا بدین مثلا چطوری بطور ذهنی حساب میکنید که در این فرکانس 100 کیلو برای این کوره القایی چند دور سیم و با چه قطری لازم است؟

درود

آنچه مهم است جریان فرکانس بالاست
لذا به هر طریقی این جریان حاصل بشه در فلزات مغناطیس پذیر تولید حرارت میشه
و اتفاقا مداری که من برای هویه استفاده کردم فقط دارای یک سیم پیچ است

اما حذف ترانس سوئیچینگ بسادگی مقدور نمیشه زیرا دراینصورت قادر به استفاده از هر تعداد دور نیستی و کمترین خطایی منجر به انفجار فت ها میشه .

ازآنجاکه سیکل فرکانس سوئیچینگ بصورت سینوسی نیست لذا محاسبه سیم پیچ سوئیچینگ بسیار پیچیده است و تابع عوامل و متغیرهای متعددی است و لذا سعی و خطا جهت دستیابی به تعداد دور سیم ، دقیق ترین و بهترین شیوه است.

سپاس

ali_tala

کاربر
2008-06-19
64
149
درود

اگر یک دور سیم دور هسته پیچیدی و به 18 دور سیم متصل کردی دراینصورت نتیجه خوبی نمیده

باید از سیم پیچ ثانویه اصلی دستگاه استفاده کنی
هرچقدر سیم پیچ کوره را با سیم ضخیم تری بسازید بهتره
اکنون که نتیجه نسبی را ملاحظه کردی بصورت زیر عمل کن

4 رشته سیم 030 کمه و باید ضخیم تر بشه لذا با توجه به اینکه سیم پیچ در جوار حرارت واقع میشه لااقل از 10 رشته سیم موازی 030 استفاده کن و البته بیشتر بهتره

درواقع اگر هدف شما ذوب فلز است دراینصورت پس از تست های لازم که قطر سیم پیچ ( نه قطر سیم ) و تعداد دور مشخص شد باید از لوله مسی حاوی جریان آب بجای سیم استفاده کنی.

هرچقدر قطر هسته هوا یا قطر سیم پیچ ( نه قطر سیم ) کمتر باشه تاثیرش بسیار بسیار زیاده

بنابمراتب سیم پیچ را مستقیما به دو سر سیم ثانویه ترانس متصل کن و با پتانسیومتر جریان میتونی شدت حرارت کوره را کنترل کنی.

البته ممکنه با مشکلاتی مواجه بشی که حل میکنیم
اقدام و پیشنهاد جالبی بوده بطوریکه مدتها بود قصد استفاده از ایندستگاه برای ساخت کوره القایی را داشتم که خوشبختانه پیشنهاد فرمودید .
و قطعا این تاپیک الگویی برای ساخت کوره میشه .

سپاس

با سلام وتشکر خدمت شما
همانطور که عرض کردم ولتاژی که از طریق سیم پیچ سویئچینگ به دست اوردیم 18 ولت بود که توانست یک میله را سرخ کند و زمانی که ولتاژ رو افزایش دادیم فشار زیادی به دستگاه یا همان منبع ما امد به طوری که صدای سوت ایجادمیشد .
در این حالت اگر از سیم پیچ ثانویه منبع به صورت مستقیم استفاده کنیم ولتاژی حدود 80 ولت را داریم که اگر این ولتاژ را به سیم پیچ 18 دور کنونی بدهیم مطمعنا شاهد قوس الکتریکی شدید خاهیم بود .
در مورد لوله مسی که فرمودید به علت خاصیت لوله زمانی که بیش از اندازه خم شود مسیر داخلی ان مسدود میشود شما تقریبا چه قطری برای هسته مورد نظر پیشنهاد میکنید و اینکه چند دور باشد چون هم اکنون این لوله را در دسترس دارم میتوانیم ازمایش های خود را با این لوله انجام بدیم .
در ضمن این سیستم قادر به سرخ کردن فلزات غیر مغناطیسی نیست و فقط انها را گرم میکند. ایا میشه مداری ساخت که بتواند انواع فلزات را ذوب کند و قدرت کافی برای ذوب حجم بیشتر فلزات داشته باشد.
با تشکر

آخرین ویرایش:

ali_tala

کاربر
2008-06-19
64
149
این هم عکس خدمت شما
3__2_.jpg

11_online.jpg

استاد غزال نمره بنده چنده ؟ مشروط شدم؟:208:

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
این هم عکس خدمت شما
1.jpg

1.jpg

استاد غزال نمره بنده چنده ؟ مشروط شدم؟:208:
آفرین

عالیه ولی قطر کوره بی انصافیه
بهمین دلیله که فورا سرخ نمیشه و کمی زمان میخواد

لذا اگه نیاز به این قطر نداری قطر کوره را کمتر کن بطوریکه فقط کمی بزرگتر از میله فلزی باشه دراینصورت با همین شرایط هم میتونه براحتی میله را ذوب کنه

ضمنا تعداد سیم ها هر چقدر بیشتر باشه بهتره
و همچنین سیم رابط باید خیلی ضخیم تر باشه و سیم جوشکاری که افشانه بهتره

سیم را دور لوله از جنس آجر نسوز بپیچ تا آجر نسوز مانع انتقال حرارت مستقیم به سیم پیچ بشه و لوله را با قطر کمتر از کوره فعلی انتخاب کن .

سپاس

آخرین ویرایش:

ali_tala

کاربر
2008-06-19
64
149
دورود
خیلی ممنون از پیگیری شما حتما قطر کوره را کم کرده و نتیجه را اعلام میکنم.
در ضمن میخاستم از خدمتتان خواهش کنم که وارد بحث ذوب فلزات اهنی و الومینیومی در حجم های زیاد مثلا 50 کیلو بشیم و با کمک شما به ساخت ان اقدام کنیم.
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
دورود
خیلی ممنون از پیگیری شما حتما قطر کوره را کم میکنم و نتیجه را اعلام میکنم.
در ضمن میخاستم از خدمتتان خواهش کنم که وارد بحث ذوب فلزات در حجم های زیاد مثلا 50 کیلو بشیم و با کمک شما به ساخت ان اقدام کنیم. از لحاظ هزینه هم نگران نباشید بنده در خدمتم
با تشکر

درود

لطفا گزارش کاملی ارائه کن تا ببینم کوره فعلی در چه شرایطی است
ازجمله آمپر ورودی برق شهر دستگاه را در حالت بی باری و حالت استفاده از کوره اعلام کن ( اندازه گیری مستقیم آمپر کوره مقدور نیست )

و همچنین جریان کوره را چگونه و از چه ولتاژی تهیه کردی و یا ببین با اسیلوسکوپ قادر به مشاهده دامنه ولتاژ کوره هستی ؟
و پتانسیومتر جریان در چه وضعیتی است ؟ آیا ماکزیمم است ؟

ساختن کوره با ظرفیت بالاتر هم مقدوره

سپاس

کوره.jpg

آخرین ویرایش:

ali_tala

کاربر
2008-06-19
64
149
درود
متاسفانه اسکوب ندارم .
ولتاز از طریق پیچیدن سیم به دور ترانس سویچینگ به دست امد.
ولتاژ کوره در عکس حدود35 ولته و قابل افزایش از طریق اضافه کردن دور ترانس سویچ هست.
امپر را تا چند لحظه دیگر اعلام میکنم
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,803
درود
متاسفانه اسکوب ندارم .
ولتاز از طریق پیچیدن سیم به دور ترانس سویچینگ به دست امد.
ولتاژ کوره در عکس حدود35 ولته و قابل افزایش از طریق اضافه کردن دور ترانس سویچ هست.
امپر را تا چند لحظه دیگر اعلام میکنم
با تشکر

درود

عزیزم قطره چکانی گزارش نکن
بدون اسکوپ چطور ولتاژ کوره را اندازه گیری کردی ؟
چند دور سیم دور هسته ترانس پیچیدی ؟
پتانسیومتر جریان در چه وضعیتی است؟

سپاس
کوره.jpg

ali_tala

کاربر
2008-06-19
64
149
خدمت شما
ولتاژ 39 ولت
امپر بی باری 0/11
امپر زیر بار 0/46

ولتاز کوره رو با یک خازن و دیود همانطور که فرمودید تست شد 39 ولت با اهم متر
18 دور سیم 4 لا
پتانسیومتر را در اخرین رنج قرار دادم
در ضمن با کوچک کردن قطر کوره و افزایش قطر سیم رابط گرما خیلی بیشتر شد اما ذوب نشد و هنوز الومینیوم را فقط کمی داغ میکند
با تشکر

آخرین ویرایش:
بالا