آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: ساخت کوره القایی

farah676

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2007-08-22
4,688
62,032
اصفهان
با عرض سلام

من مدار اینترنت پیدا کردم و فکر میکنم مدار ساده و خوبی باشد ، انشالله مدار را ساخته و کیفیت را خدمت تان عرض خواهم کرد
بوبین دستگاه در چندین مداری که دیدم بسیار ضخیم بود و با در پاره ای موارد با آب سرد می شد

پیوست‌ها

• 41 کیلوبایت بازدیدها: 304
  • 132.4 کیلوبایت بازدیدها: 290
  • 241 کیلوبایت بازدیدها: 297

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
درود

برای ساخت کوره با دستگاه جوشکاری هم تست کردم و مطابق فیلم پیوست حرارت خوبی تولید شد
کافیه 6 دور سیم با ضخامت مغزی خودکار دور یک خودکار بپیچی و خودکار را کنار بگذاری که سیم پیچی با هسته هوا باشه
سپس یکدور سیم بعنوان ثانویه دیگری دور هسته ترانس جوشکاری بپیچید و به این کوره کوچیک که با 6 دور سیم ساختی متصل کنی
حالا اگه فلز مغناطیس پذیر مانند میله آهنی داخل کوره قرار بگیره سرخ میشه

فقط جهت کنترل حرارت باید با تمهیداتی ، جریان یا ولتاژ را بدلخواه کنترل کنیم ]

سپاس

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس در نقشه های کوره القایی مشاهده شده مثل پست 61 همیشه خازن( البته چندین خازن) با سیم پیچ موازیه که مدار تانک تشکیل میشه چطوری در ازمایشات شما که دوست عزیز انجامش داد حرفی از خازن موازی با سیم پیچ زده نشد؟اگر خازن بزنیم قویتر نمیشه یا اینکه تصورات من اشتباه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام مهندس در نقشه های کوره القایی مشاهده شده مثل پست 61 همیشه خازن( البته چندین خازن) با سیم پیچ موازیه که مدار تانک تشکیل میشه چطوری در ازمایشات شما که دوست عزیز انجامش داد حرفی از خازن موازی با سیم پیچ زده نشد؟اگر خازن بزنیم قویتر نمیشه یا اینکه تصورات من اشتباه؟

درود
در مورد خازن موازی تابحال نشنیده و ندیده ام و اطلاعاتی ندارم

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام
و تشکر از پاسخ جناب غزال
به نظرتون فرکانس چقدر تغییر میکنه ؟ در صورتی که ولتاژ رو کاهش بدیم ؟

نقشه دستگاه ماسفت
انجمن تخصصی تعمیرکاران ایران | Electronic Forum | تعمیرکار | tamirkaran| tamirkar

اگر بخواهیم دستگاه رو تبدیل به کوره القایی کنیم عملا قسمت کنترل جریان از کار می افته چون هیچ ولتاژی روی شنت نمی افته تا اپ امپ مقایسه کنه .
در این مورد چه نظری دارین

درود

موضوع این تاپیک خیلی جالب و مفید بود ولی متاسفانه متقاضی کوره جا خالی داد و ما رو در خماری گذاشت و پیگیری موضوع منوط به تکرار عمده اقدامات گذشته توسط متقاضی دیگری است که دارای انگیزه و امکانات مکفی باشه.
اما نظر شما در خصوص کنترل جریان و لزوم استفاده از شنت صحیحه ولی هنوز نتیجه و هدف اصلی حاصل نشده بود که تمهیدات کنترل جریان و حرارت و سیستم حفاظتی را آغاز و نهایی کنیم .
وگرنه استفاده از شنت دستگاه صرفا با تقبل زحمت لحیمکاری میسر میشه که بهتره در مراحل نهایی انجام بشه.

در خصوص قابلیت تغییر ولتاژ خروجی باید از قابلیت های قابل دسترس آی سی هر دستگاه با توجه به محدودیت های آن استفاده کرد که بسیار ساده است
اما تغییر قابل توجه فرکانس بویژه کاهش قابل توجه فرکانس موجب آسیب فت ها میشه و باید از روش های مجازی که توسط سازنده اعلام شده استفاده کرد از جمله با تغییرات دیوتی سایکل و روش هایی که نقشه هر دستگاه هدایت و حکایت میکند.

من در یک دستگاه جوشکاری که متاسفانه دارای ۳۸۴۶ است و اطلاعات ضعیف و ناقصی از این آی سی منتشر شده تغییرات لازم را اعمال کردم و بعنوان منبع تغذیه ۲۰۰ آمپر با ولتاژ ۰ الی ۶۵ ولت استفاده میکنم البته بدون اضافه کردن خازن صافی خروجی که بروش معمول صحیح نیست و موجب کاهش شدید طول عمر خازن ها میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
من در یک دستگاه جوشکاری که متاسفانه دارای ۳۸۴۶ است و اطلاعات ضعیف و ناقصی از این آی سی منتشر شده تغییرات لازم را اعمال کردم و بعنوان منبع تغذیه ۲۰۰ آمپر با ولتاژ ۰ الی ۶۵ ولت استفاده میکنم البته بدون اضافه کردن خازن صافی خروجی که بروش معمول صحیح نیست و موجب کاهش شدید طول عمر خازن ها میشه
سلام مهندس امکانش هست بگین چه تغییراتی اعمال کردین؟چه شیوه ای بکار بردین که بدون خازن صافی خروجی تغذیه شما بدون نویز و ریپل کار کنه؟ نظرم خروجیه ولتاژ دستگاه جوش اینورتر بدلیل فرکانسی بودنش نویز داره چون منبع جریانه نه ولتاژ ثابت درست است؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام مهندس امکانش هست بگین چه تغییراتی اعمال کردین؟چه شیوه ای بکار بردین که بدون خازن صافی خروجی تغذیه شما بدون نویز و ریپل کار کنه؟ نظرم خروجیه ولتاژ دستگاه جوش اینورتر بدلیل فرکانسی بودنش نویز داره چون منبع جریانه نه ولتاژ ثابت درست است؟

درود

نمونه ولتاژ را از خروجی دریافت و توسط پتانسیومتر به پایه رفرنس ۴۳۱ دادم و خروجی ۴۳۱ را از طریق یک دیود به کاتد دیود کوپلری متصل کردم که این کوپلر به پایه ۱ آی سی ۳۸۴۶ فرمان میده
دراینصورت علاوه بر اینکه دستگاه امور قبلی را بخوبی انجام میده ضمنا قابلیت کنترل ولتاژ هم پیدا میکنه صفر الی ماکزیمم ولتاژ حدود ۶۵ ولت

البته خروجی بدون خازن دارای نویز است و برای اموری مانند شارژ فوری باطری اتومبیل و یا استارت زدن اتومبیل و امثالهم قابل استفاده است.

برای حذف نویز باید از مقاومت کوچکی همراه با خازن صافی استفاده و از دو سر خازن استفاده بشه که معایبی داره.
و اگه میخوای ایده آل بشه باید از سیستمی شبیه سیستم شارژ ملایم بانک خازن دستگاه استفاده کنی .
سعی کن با توجه به توضیحاتی که دادم خودت مدار موصوف را رسم و اضافه کنی و اگه نتونستی و فرصتی پیدا کنم نقشه مدار بسیار ساده ای که استفاده کردم رسم و آپلود میکنم
میتونی روی همون صبا الکتریک که تعمیر کردی اضافه کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
اگه میخوای ایده آل بشه باید از سیستمی شبیه سیستم شارژ ملایم بانک خازن دستگاه استفاده کنی .

سلام منظور همون مداري که براي شارژبانک خازني برد پايين از مقاومت ان تي سي استفاده ميشه و بعد از اينکه خازنها ملايم شارژ شدن دو سر مقاومت با رله اتصال ميشه؟در نتيجه ظرفيت خازنهاي خروجي تغذيه 0 تا 65 ولت اينقد زياده؟

سعی کن با توجه به توضیحاتی که دادم خودت مدار موصوف را رسم و اضافه کنی و اگه نتونستی و فرصتی پیدا کنم نقشه مدار بسیار ساده ای که استفاده کردم رسم و آپلود میکنم
با توجه به توضیحات کشیدم ولی اشکالات داره مثلا نبود مقاومت سری با اند دیود کوپلر و مقاومت سری با پایه 1 ای سی 3846 که بعد از بررسی شما اصلاح میکنم در مورد اند و کلکتور کوپلر توضیح بدین که به چه ولتاژی نصب میشه ایا پین رفرنس 3846؟
http://uupload.ir/files/tupj_untitled.png

میتونی روی همون صبا الکتریک که تعمیر کردی اضافه کنی
متاسفانه دستگاه تحویل دادم یه مدل از همین دارم دوس دارم تعمیرش کنم و ازمایشات وحتی کوره القایی انجام بدم که در ادرس زیر قرار دادم نمیدونم برای تعمیرش باید از کجا شروع کنم و منتظر اینم که اگر شما وقت قابل توجهی پیدا کردین کمکم کنین وگرنه راضی نیستم ممنونم
https://www.irantk.ir/irantk91064/#post520391

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام منظور همون مداري که براي شارژبانک خازني برد پايين از مقاومت ان تي سي استفاده ميشه و بعد از اينکه خازنها ملايم شارژ شدن دو سر مقاومت با رله اتصال ميشه؟در نتيجه ظرفيت خازنهاي خروجي تغذيه 0 تا 65 ولت اينقد زياده؟

با توجه به توضیحات کشیدم ولی اشکالات داره مثلا نبود مقاومت سری با اند دیود کوپلر و مقاومت سری با پایه 1 ای سی 3846 که بعد از بررسی شما اصلاح میکنم در مورد اند و کلکتور کوپلر توضیح بدین که به چه ولتاژی نصب میشه ایا پین رفرنس 3846؟
http://uupload.ir/files/tupj_untitled.png

متاسفانه دستگاه تحویل دادم یه مدل از همین دارم دوس دارم تعمیرش کنم و ازمایشات وحتی کوره القایی انجام بدم که در ادرس زیر قرار دادم نمیدونم برای تعمیرش باید از کجا شروع کنم و منتظر اینم که اگر شما وقت قابل توجهی پیدا کردین کمکم کنین وگرنه راضی نیستم ممنونم
https://www.irantk.ir/irantk91064/#post520391

درود

برای خروجی باید از خازن های ظرفیت پایین و تعداد زیاد استفاده کنی ولی مجموع ظرفیتش خیلی کمتر از بانک خازن دستگاه مورد نیازه اما تقریبا همون انرژی در خازن ها عبور میکنه چون فرکانس بالاست و بنابرین باوجودیکه ظرفیت خیلی کمتره ولی همون انرژی از خازن عبور میکنه.
شما ظرفیت پایین را در فرکانس بالا و با منبع پرقدرت که که مقاومت داخلی آن بسیار کوچیکه تجربه نکردی و تصور میکنی مثلا ازذ خازن ۱۰ میکرو در فرکانس بالا هم با چنین منبعی همون مقدار جریان عبور میکنه

البته بعیده به آمپر بالا و بدون نویز نیازی پیدا کنی و برای جریان حدود ۲۰ آمپر اگه خازنها با مقاومت کوچکی سری بشه بخوبی قابل استفاده است و مطمئنم هیچوقت به آمپر بسیار زیاد بدون نویز نیازی نداری

لذا میتونی دو خروجی داشته باشی که یکی بدون نویز تا ۲۰ آمپر و دیگری با نویز تا ۲۰۰ آمپرآمپر که نیازی به سیستم شارژ ملایم نباشه
البته در آمپر خیلی زیاد مانند خروجی دستگاه جوشکاری از خازن صافی تابحال استفاده نکردم که عملا نقائص و معایب مربوطه را تجربه کنم چون اولا نیاز نداشتم و ثانیا فرصت هم نشده لذا اطلاعاتی که در این خصوص مطرح کردم ممکنه نادرست باشه

نقشه ارسالی شما تقریبا درسته ولی تصویر مداری که به دستگاه خودم اضافه کردم در پست بعد تقدیم میکنم.

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
تبدیل دستگاه جوشکاری به منبع تغذیه پرقدرت​
بطوریکه علاوه بر جوشکاری ، منبع تغذیه 0 الی 60 ولت ۲۰۰ آمپر هم باشد​
درود

دستگاه جوشکاری دارای آی سی 3846 با اضافه کردن این قطعات ، منبع تغذیه پرقدرتی هم میشه که در دستگاه خودم اضافه کردم و استفاده میکنم و هیچگونه نقصی نداره

در نقشه زیر , کوپلر u5 ، کوپلر دستگاه است و اضافه نشده بلکه مدار پیشنهادی داخل کادر قرمز به آن متصل میشه
آند دیود کوپلر فوق و امیتر کوپلر فوق به گراند متصل است
و کلکتور کوپلر فوق به گونه ای متصل شده که به پایه 1 آی سی منتهی بشه و ما تغییری در این 3 پایه اعمال نمی کنیم و خودشون متصلند
ما فقط کاتد دیود کوپلر فوق را که به قطعاتی متصله ، به مدار زیر هم مطابق نقشه متصل میکنیم تا علاوه بر دریافت فرمانهای اصلی از سیستم های قبلی دستگاه ، از این مدار هم، فرمان بگیره تا قادر به تنظیم و تثبیت ولتاژ هم بشه.

سپاس

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا