آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن شدن چراغoc در اولین برخورد الکترود به قطعه در دستگاه ZX7-200میلیران

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام و درود خدمت دوستان و اساتید گرامی بویژه استاد غزال بزرگوار،دستگاه مورد نظر بعد از وصل به برق روشن میشه،رله وصل میشه،ولتاژ 310ولت و 12 ولت و 5ولت رو دارم،دارای 12عددIGBTبه شماره23N50،و 12عدد دیود دوبلD92-02،آی سی های قسمت کنترل3845 و 3525 هستند
با تک ضربه الکترود به قطعه ، سریعا چراغ پروتکت روشن و خروجی 65ولت دستگاه قطع میشود و باید برق دستگاه رو قطع و مجددا وصل کرد تا دستگاه باز شروع به کار نمیاد و ماجرای فوق تکرار میشود، سیم های شنت بررسی شد مشکلی نداره،ترانس CTرو برای چند لحظه اتصال کوتاه کردم و یه لحظه جوش دادم پروتکت نکرد و دستگاه شات دان نشد.لطفا راهنمائی کنید.بسیار متشکرم
http://uupload.ir/files/orlz_afsoongar_681433.jpg
http://uupload.ir/files/c6bm_afsoongar_681434.jpg
http://uupload.ir/files/4hbw_afsoongar_681435.jpg

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
با سلام و درود خدمت دوستان و اساتید گرامی بویژه استاد غزال بزرگوار،دستگاه مورد نظر بعد از وصل به برق روشن میشه،رله وصل میشه،ولتاژ 310ولت و 12 ولت و 5ولت رو دارم،دارای 12عددIGBTبه شماره23N50،و 12عدد دیود دوبلD92-02،آی سی های قسمت کنترل3845 و 3525 هستند
با تک ضربه الکترود به قطعه ، سریعا چراغ پروتکت روشن و خروجی 65ولت دستگاه قطع میشود و باید برق دستگاه رو قطع و مجددا وصل کرد تا دستگاه باز شروع به کار نمیاد و ماجرای فوق تکرار میشود، سیم های شنت بررسی شد مشکلی نداره،ترانس CTرو برای چند لحظه اتصال کوتاه کردم و یه لحظه جوش دادم پروتکت نکرد و دستگاه شات دان نشد.لطفا راهنمائی کنید.بسیار متشکرم
http://uupload.ir/files/orlz_afsoongar_681433.jpg
http://uupload.ir/files/c6bm_afsoongar_681434.jpg
http://uupload.ir/files/4hbw_afsoongar_681435.jpg
سلام دوست عزیز
شما که ماشالله کارو بارتون خوب است بهتره که حق عضویت سایت رو پرداخت کنید و کاربر vip بشید تا هم راحت تر عکس ها را آپلود کنید و هم اساتید جهت رویت عکس ها زجر نکشند.
در مورد این ایراد هم به احتمال بسیار زیاد یکی از فت های 23n50 نیمسوز شده.
همه فت ها را در بیار و با 4 فت سالم و نو دستگاه رو ببند و با کمترین آمپر تک جوش بزن اگر پروتکت نکرد پس از نیمسوز بودن یکی از فت ها مطمعن می شویم.و می توانید دونه دونه فت های خودش رو اضافه کنید و در هر مرحله هم تست کنید.
البته دستگاهی را با همین ایراد تعمیر کرده بودم که خازن های برد تحریکش نشتی داشت.
4hbw_afsoongar_681435.jpgc6bm_afsoongar_681434.jpgorlz_afsoongar_681433.jpg

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
سلام دوست گرامی جناب
darabi81،با تشکر از عنایت شما استاد عزیز به بنده ی حقیر.آره به قول بچه ها وضعمون توووپه ولی حیف که توپ مون ترکیده!!!مزاح کردم
استاد این دستگاه 12 تا فت داره شما آخه گفتین 4 تا فت!!!پس باید هر 12فت در بیاد؟؟منظورتون از خازن های برد تحریک خازن 1000میکروی 50ولت و 100میکرو 50 ولت کنار رگلاتور 7812هستش؟ تشکر

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام دوست گرامی جناب
darabi81،با تشکر از عنایت شما استاد عزیز به بنده ی حقیر.آره به قول بچه ها وضعمون توووپه ولی حیف که توپ مون ترکیده!!!مزاح کردم
استاد این دستگاه 12 تا فت داره شما آخه گفتین 4 تا فت!!!پس باید هر 12فت در بیاد؟؟منظورتون از خازن های برد تحریک خازن 1000میکروی 50ولت و 100میکرو 50 ولت کنار رگلاتور 7812هستش؟ تشکر
سلام
بله هر 12 فت را باید در بیاری و 4 فت جدید بذاری.
برد تحریک همون بردی است که روی برد اصلی بصورت افقی قرار داره و یک ترانس گرد روش نصب شده.البته در آوردنش یکم سخته.شما اهم تمام قطعات4 قسمت متقارن برد تحریک رو باهم مقایسه کن باید هر 4 قسمت مقادیر مشابه ای داشته باشند.منظورم از خازن همان خازن های طوسی رنگ فکر کنم 100n روی برد تحریک است.
البته احتمال نیمسوز بودن ماسفت ها محتمل تره.
البته اینجا یک استاد داریم اونم استاد غزاله و بقیه شاگرد ایم.

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام دوست عزیز

شما که ماشالله کارو بارتون خوب است بهتره که حق عضویت سایت رو پرداخت کنید و کاربر vip بشید تا هم راحت تر عکس ها را آپلود کنید و هم اساتید جهت رویت عکس ها زجر نکشند.
در مورد این ایراد هم به احتمال بسیار زیاد یکی از فت های 23n50 نیمسوز شده.
همه فت ها را در بیار و با 4 فت سالم و نو دستگاه رو ببند و با کمترین آمپر تک جوش بزن اگر پروتکت نکرد پس از نیمسوز بودن یکی از فت ها مطمعن می شویم.و می توانید دونه دونه فت های خودش رو اضافه کنید و در هر مرحله هم تست کنید.
البته دستگاهی را با همین ایراد تعمیر کرده بودم که خازن های برد تحریکش نشتی داشت.
مشاهده فایل‌پیوست 116157مشاهده فایل‌پیوست 116158مشاهده فایل‌پیوست 116159
سلام مهندس دارابی دو سه باری ازین عیبها پیشم اومد یکی مثلا با تک خال جوش پروتکت میزد دیگری با چند دقیقه جوشکاری پروتکت میزد متاسفانه هیچکدوم نتونستم عیب یابی کنم  به عقیدم سختترین بخش عیب این دستگاهها همینه که البته با کمک شما و اساتید این مشکل هم رفع میشه 
یکی امد پیشم روشن میکردی بعد از چند دقیقه بدون جوشکاری پروتکت میکرد بدون اینکه داخل مدار اتصالی وجود داشته باشه و قاطی داشت  که با یکسره کردن ترانس جریان عیب برطرف شد و طرف دوستمه یکسالی داره استفاده میکنه ولی اینگونه عیب یابی درست نیست و پاک کردن صورت مسئله هست
اون خازنهای 100 نانو که فرمودید احتمالا 220 نانو بود
لطفا اگر نظری دارید اعلام کنید؟ 

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
با سلام خدمت اساتید عزیز بویژه استاد غزال بزرگوار.هر 12 عدد فت ها خارج و دستگاه با 4 عدد فت نو (از همان مدل و مشخصات )در حداقل جریان جوش تست شد که باز هم با تک ضربه ی الکترود به قطعه سریعا چراغ ocدستگاه روشن میشود.قسمت برد تحریک هم اهم گیری شد مقدار ها در هر 4 ضلع برد با هم یکسان و برابر هستند.از اساتید خواهشمندم راهنمائی بفرمایند.بسیار متشکرم

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام مهندس دارابی دو سه باری ازین عیبها پیشم اومد یکی مثلا با تک خال جوش پروتکت میزد دیگری با چند دقیقه جوشکاری پروتکت میزد متاسفانه هیچکدوم نتونستم عیب یابی کنم به عقیدم سختترین بخش عیب این دستگاهها همینه که البته با کمک شما و اساتید این مشکل هم رفع میشه
یکی امد پیشم روشن میکردی بعد از چند دقیقه بدون جوشکاری پروتکت میکرد بدون اینکه داخل مدار اتصالی وجود داشته باشه و قاطی داشت که با یکسره کردن ترانس جریان عیب برطرف شد و طرف دوستمه یکسالی داره استفاده میکنه ولی اینگونه عیب یابی درست نیست و پاک کردن صورت مسئله هست
اون خازنهای 100 نانو که فرمودید احتمالا 220 نانو بود
لطفا اگر نظری دارید اعلام کنید؟
سلام وقت بخیر.
بله با نظر شما موافقم و برای من هم لاینحل ترین ایراد این مدل همین ایراد می باشد. چندین بار با طراح یکی از کارخانه های سازنده در این مورد صحبت کرده ام و نظرشان نیم سوز بودن ماسفت بود که در مورد این دستگاه که هر ۱۲ فت را درآورد مشخص شد ایراد از فت ها نبوده. وقتی با شرت کردن سی تی پروتکت نمی کند پس ایراد از مدار ثانویه سی تی تا آی سی هم نمیباشد. به هر حال این وسط یک قطعه داره موش می دوونه. جناب بهبود خان اگه دستگاه دیگه ای از این مدل داری جای برد مین دستگاه ها را عوض کن ببین باز هم پروتکت میکنه?چون ممکنه ایراد از برد ترانس باشه

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
سلام وقت بخیر.
بله با نظر شما موافقم و برای من هم لاینحل ترین ایراد این مدل همین ایراد می باشد. چندین بار با طراح یکی از کارخانه های سازنده در این مورد صحبت کرده ام و نظرشان نیم سوز بودن ماسفت بود که در مورد این دستگاه که هر ۱۲ فت را درآورد مشخص شد ایراد از فت ها نبوده. وقتی با شرت کردن سی تی پروتکت نمی کند پس ایراد از مدار ثانویه سی تی تا آی سی هم نمیباشد. به هر حال این وسط یک قطعه داره موش می دوونه. جناب بهبود خان اگه دستگاه دیگه ای از این مدل داری جای برد مین دستگاه ها را عوض کن ببین باز هم پروتکت میکنه?چون ممکنه ایراد از برد ترانس باشه
با سلام جناب مهندس دارابی،متاسفانه موجود ندارم،جای دیگه ای واسه تفتیش و انگولک به نظرتون نمیرسه استاد؟تشکر

javad10mn

کاربر
2010-03-19
173
446
سلام
سیمهای خروجی برد اینورتر به برد ترانس رو دقت کن شش سیمه که سه تاش به هم وصله که معمولا سیاه هست سه تاشم از خازنهای بالشی میره برا ترانسا که معمولا قرمزه
از این سه سیم که به خازنها وصله دو تارو از تو سوکت در بیار ببین پرتکت میکنه اگه کرد سومی رو در بیار یکی از ون دوتا دیگه رو بزار اگه پرتکت نکرد همین سومی خرابه.
ولی اگر پرتکت نکرد یکی یکی سیمها رو جا بزن ببین کی پرتکت میکنه.
موفق باشی

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,180
سلام
سیمهای خروجی برد اینورتر به برد ترانس رو دقت کن شش سیمه که سه تاش به هم وصله که معمولا سیاه هست سه تاشم از خازنهای بالشی میره برا ترانسا که معمولا قرمزه
از این سه سیم که به خازنها وصله دو تارو از تو سوکت در بیار ببین پرتکت میکنه اگه کرد سومی رو در بیار یکی از ون دوتا دیگه رو بزار اگه پرتکت نکرد همین سومی خرابه.
ولی اگر پرتکت نکرد یکی یکی سیمها رو جا بزن ببین کی پرتکت میکنه.
موفق باشی
سلام آقا جواد گل،ممنون از عنایت شما،انجام میدم و نتیجه رو گزارش میکنم ،بازم ممنون

بالا