آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: راهنمایی تعمیر منبع تغذیه سویچینگ لوازم خانگی

xwhoogle

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
پاسخ : راهنمایی در مورد تعمیر منبع تغذیه سویچینگ رسی ور

سلام دوستان گلم با توجه به راهنمایی استاد غزال و اشاره کوچک این حقیر به تعویض خازن ها و مقاومت ها بدون تست از این پروسه عیب یابی و تعمیر یک نتیجه نیک باید بگیریم و آن این است همکاران و کاربران گرامی در تعمیرات اول به جان قطعات اصلی و بزرگ نیافتید و هم وقت و هزینه خود را صرف در اوردن قطعات و تعویض نکنید همیشه خرابی های بزرگ از قطعات ریز و کوچک شروع میشوند و راحت میتوان با تعویض عناصری که مشکوک در عیب هستند مثل خازن ها و مقاومت ها نتیجه بهتری در عیب یابی بگیریم و مطلب مهم دیگر کار کردن درست با اهم متر و ولت گیری و اهم گیری حرفه ای که لازمه کار تعمیر است و همچنین آشنایی با مدارات و در این جا با تغذیه سوییچینگ است که میتوان تست قطعات انجام داد و تجزیه تحلیل نمود و قطعه معیوب را شناخت و دیگر موجود بودن همه رنج های مقاومتی و خازنی دم دست که زیاد هم هزینه ندارد و راحت و سریع با تعویض یا موازی نمودن از شک در می آیید متاسفانه در الکترونیک خصوصا در سوییچینگ و تغذیه خیلی از قطعات ظاهرا با اهم متر یا خازن سنج سالم نشان داشته میشوند ولی در آن کلاس کاری عملا در شاسی ناقص عمل میکنند در صورتی که همین قطعه در آمپر یا فرکانس و ولت دیگر یا مدار دیگر سالم کار میکند ولی در شاسی معیوب شما نه پس زیاد به تست قطعات مشکوک و دخیل در عیب بسنده نکنید و گزینه تعویض را نیز انتخاب نمایید خصوصا خازنها و مقاومت ها پیروز باشید

آخرین ویرایش:

afshar_sat

کاربر
2007-09-07
5
14
با سلام به اساتید گل
شما واقعا معلوم تو این کار سینه سوخته ای احسنت بر شما که کار مردم را به تمیزی راه می اندازی خدا خیرت بده!!
اقا مشکل من مشابه دوستمونه ولی این ای سی D19554 کامل ترکیده و روش جدا شده
گشتم ولی گیرم نیومد و هیچکس اصلا نمیدونه این ای سی مال چیه؟
تا حالا مدلی اینجور روی تغذیه ندیدند
اگه میشه راهنمایی کنید ایا کسی این ای سی را داره
اگه بزرگی کنید ممنون میشم
با تشکر از زحمات شما

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با سلام به اساتید گل
شما واقعا معلوم تو این کار سینه سوخته ای احسنت بر شما که کار مردم را به تمیزی راه می اندازی خدا خیرت بده!!
اقا مشکل من مشابه دوستمونه ولی این ای سی D19554 کامل ترکیده و روش جدا شده
گشتم ولی گیرم نیومد و هیچکس اصلا نمیدونه این ای سی مال چیه؟
تا حالا مدلی اینجور روی تغذیه ندیدند
اگه میشه راهنمایی کنید ایا کسی این ای سی را داره
اگه بزرگی کنید ممنون میشم
با تشکر از زحمات شما

سلام
فقط مارک و مدل را اعلام و بدلیل مشکلات احتمالی اسم دستگاه را عنوان نفرمایید
با توجه به سادگی تغذیه قطعات متصل به هر پایه آی سی را بکشید و ارسال کنید و همچنین تصاویر واضحی از پشت و روی تغذیه ارسال فرمایید تا راهنمایی لازم میسر گردد.

سپاس

آخرین ویرایش:

hojatka

کاربر vip
vip
کاربر
2007-04-02
173
1,317
اصفهان
پاسخ : راهنمایی منبع تغذیه

سلام
من دیتاشیت چنین آی سی را پیدا نکردم
هرچه روی آی سی نوشته اعلام فرمایید شاید شماره دیگری باشد
ازآنجاکه بعید بنظر میرسد نقشه این تغذیه را پیدا کنید و ارسال نمایید لذا اگر خودتان نقشه اتصالات آی سی و قطعات جانبی را بکشید و ارسال کنید زودتر به نتیجه خواهیم رسید.
سپاس
با سلام وخسته نباشید خدمت اساتید بزرگوار
شماره این آی سی ob2273ap
اینم دیتاشیت آی سی

[hide]مشاهده فایل‌پیوست datasheet.pdf[/hide]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
پاسخ : راهنمایی منبع تغذیه

سلام

اگر در مواردی آی سی تغذیه دستگاه تحت تعمیر شما دارای پین تغذیه نیست و با همان قدرت و ویژگی فقط آی سی های دارید که نیاز به تغذیه ( مثلا 14 یا 16 ولت ) داره دراینصورت با یک مقاومت حدود 47 کیلو اهم وات بالا و زینر 14 یا 16 ولت و خازن 100 میکرو ، ولتاژ مورد نیازش را از 310 ولت خازن بزرگ بسازید و دهنشو ببندید .

سپاس

آخرین ویرایش:

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,057
سلام دوستان، یک دستگاه SR-X95 USB بدستم رسیده که روی صفحه آن عبارت Boot ظاهر میشود و پس از مدتی فقط یک B روی سون سگمنت پنل جلو میماند. از قضا یک دستگاه سالم از همان نوع را در خانه داشتم و تصمیم گرفتم پیش از آنکه روی مادربرد دستگاه کار کنم تغذیه آن دستگاه را روی این دستگاه خراب نصب کنم تا از سالم بودن تغذیه مطمئن شوم .که پس از نصب تغذیه سالم دیدم دستگاه درست شد. حال که از خراب بودن تغذیه مطمئنم میخواهم درستش کنم اما مشکل عجیب اینجاست که تمام ولتاژهای خروجی تغذیه خراب مطابق آنچه روی PCB و کنار کانکتور نوشته شده درست میباشد. حتی عجیب تر اینکه در حالت بی باری ولتاژهای خروجی 0.5تا 1 ولت کمتر از مقدار نوشته شده هستند ولی به محص اینکه به مادربرد متصل میکنم (زیر بار قرار میدهم) ولتاژها افزایش یافته و مطابق اعداد نوشته شده روی برد میشوند. ولی از خرابی این تغذیه مطمئنم .خواهش کمک کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام دوستان، یک دستگاه SR-X95 USB بدستم رسیده که روی صفحه آن عبارت Boot ظاهر میشود و پس از مدتی فقط یک B روی سون سگمنت پنل جلو میماند. از قضا یک دستگاه سالم از همان نوع را در خانه داشتم و تصمیم گرفتم پیش از آنکه روی مادربرد دستگاه کار کنم تغذیه آن دستگاه را روی این دستگاه خراب نصب کنم تا از سالم بودن تغذیه مطمئن شوم .که پس از نصب تغذیه سالم دیدم دستگاه درست شد. حال که از خراب بودن تغذیه مطمئنم میخواهم درستش کنم اما مشکل عجیب اینجاست که تمام ولتاژهای خروجی تغذیه خراب مطابق آنچه روی PCB و کنار کانکتور نوشته شده درست میباشد. حتی عجیب تر اینکه در حالت بی باری ولتاژهای خروجی 0.5تا 1 ولت کمتر از مقدار نوشته شده هستند ولی به محص اینکه به مادربرد متصل میکنم (زیر بار قرار میدهم) ولتاژها افزایش یافته و مطابق اعداد نوشته شده روی برد میشوند. ولی از خرابی این تغذیه مطمئنم .خواهش کمک کنید

سلام
این پست راکه باید در تاپیک مستقلی مطرح میکردید ندیده بودم اما ایراد تغذیه مورد اشاره شما خرابی خازن است خصوصا خازن ولتاژ مرجع

سپاس

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام استاد غزال
علت این تست ها که شما به آقا پویا گفتید چی است؟
در صورت امکان توضیح بدهید:

پست 31 نوشتید

دو مقاومت 560 کیلو ( سبز - آبی - زرد ) جلوی هیت سینک است که این دو مقاومت سری هستند شما ولتاژ پایه وسط این دو مقاومت را اعلام کنید

و پست 33

یک پروب اهم متر را به بدنه یا منفی خازن بزرگ وصل کن و پروب دیگر را به پایه 2 آی سی و مقدار مقاومتش را اندازه گیری کن و یکبار هم جای پروب ها را عوض کن و مقاومت هر دو حالت را اعلام کن

مقاومت دیود چاق و مشکی dp7 را هم در دو حالت اعلام کنید (داخل مدار)

با تشکر

بالا