آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس غزال در بالا فرمودی
اولا نیاز به تطبیق امپدانس و ترانس خاصی نداره و بدلایل علمی با هر ترانسی بدون اشکال کار میکنه و خودش منطبق با ترانس شما میشه
من برای فندک اجاق از ترانس خودش با همان سیم پیچ اولیه خودش و سه سیم پیچ خروجی آن استفاده کردم

ان دلیل علمی چیه ؟
اگر بخواهیم با این مدار یک سوئیچینگ 12ولت 300  میلی امپر بسازیم چگونه تعداد دور ترانس را محاسبه کنیم ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
مهندس غزال در بالا فرمودی
اولا نیاز به تطبیق امپدانس و ترانس خاصی نداره و بدلایل علمی با هر ترانسی بدون اشکال کار میکنه و خودش منطبق با ترانس شما میشه
من برای فندک اجاق از ترانس خودش با همان سیم پیچ اولیه خودش و سه سیم پیچ خروجی آن استفاده کردم

ان دلیل علمی چیه ؟
اگر بخواهیم با این مدار یک سوئیچینگ 12ولت 300 میلی امپر بسازیم چگونه تعداد دور ترانس را محاسبه کنیم ؟

سلام

میتونی از هر ترانس کاهنده دم دست استفاده کنی و با تنظیم پتانسیومتر ولتاژ مورد نظر را انتخاب کنی
دلیل تطبیق با هر ترانسی اینه که با ضربه کار میکنه که حاوی کلیه فرکانس هاست و لذا در هر ضربه کلیه فرکانس ها را به ترانس اعمال میکنه و لذا منطبق با هر ترانسی است
اما میزان انرژی انتقالی به تعداد ضربه در ثانیه بستگی داره که با پتانسیومتر انتخاب میشه

بعبارتی ازآنجاکه ولتاژ خروجی دارای کلیه فرکانس هاست لذا ترانس شما منطبق با یکی از فرکانس هاست و در این فرکانس دارای بیشترین بازدهی است و در بقیه فرکانس ها بازدهی کمتری داره و لذا مانند فندک اجاق گاز دارای نویز بسیار شدیدی است

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس
  این مدار در چه محدوده فرکانسی کار میکند؟ 
بجای تریستور میشود از ترایاک استفاده کرد که نیاز به دیود گیت نباشد؟
 معمولا ترانسهای کاهنده ای که دم دست داریم ترانس 220 به 12 یا 6 یا غیره  هست که خودش با برق شهر کار میکنه  از ترانسهای فریت  در تغذیه های سوئیچینگ میشه استفاده کنیم؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام مهندس
این مدار در ه محدوده فرکانسی کار میکند؟
معمولا ترانسهای کاهنده ای که دم دست داریم ترانس 220 به 12 یا 6 یا غیره هست که خودش با برق شهر کار میکنه از ترانسهای فریت در تغذیه های سوئیینگ میشه استفاده کنیم؟

سلام

عزیزم ازآنجاکه فرمودید نیاز به 12 ولت داری عرض کردم کاهنده باشه وگرنه با هر ترانسی کار میکنه چه افزاینده و چه کاهنده و چه فریت و چه هر ترانس دیگری و دلیل اجمالی را هم عرض کردم که چگونه این مدار بی دنده و ترمزه ولی تصادف هم نمیکنه
مدار ساده ای است و مونتاژش وقت و هزینه ای نمیخواد

البته درسته که مدار ساده ای است اما دستیابی به این سادگی ، دشوارتر از مدار پیچیده و با وقت قابل توجهی حاصل شده
یعنی اگه بتونید حتی یک المان و قطعه از یک دستگاه حذف کنید که لطمه ای به عملکرد و کیفیت و بازدهی و قابلت های دستگاه وارد نشه مزایای بیشماری به آن افزوده اید

زیرا وجود هر قطعه معایب فراوانی داره و یکی از معایب هر قطعه ای اثر سوء و احتمال خرابی آن است

یعنی اگر بتونی دست انسان را حذف کنی بگونه ای که توانایی اون کم نشه دراینصورت چنین انسانی ایده آلتره و عمرش بیشتره و از ناحیه دست مبتلا به بیماری و درد و شکستگی و غیره نمیشه و نیاز به دوران نقاهت و غیره نداره و حذف همین یک عضو مزایای بیشماری داره

و لذا ساختن انسانی که بظاهر بسیار ساده و بدون دست و پا و کله است ولی همون توانایی را داره بسیار بسیار دشوارتر از انسان کنونی است.

اگر با اشکالی مواجه شدی مطرح کن
البته کارآیی اصلی و قابل توجه این مدار تهیه ولتاژ بالا و مقطعی است چون بواسطه تریستور نویز شدیدی داره

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام مهندس غزال
در پست 83 جواب سوال زیر را بدهید لطف میکنین
آیا بجای تریستور میشود از ترایاک استفاده کرد که نیاز به دیود گیت نباشد؟

سلام

این مدار با dc کار میکنه بنابرین ترایاک در این مدار کاربردی نداره

ضمنا فرمودید
معمولا ترانسهای کاهنده ای که دم دست داریم ترانس 220 به 12 یا 6 یا غیره هست که خودش با برق شهر کار میکنه

بله خودش با برق شهر کار میکنه ولی

اولا ترانس کاهنده 220 میگیره و ولتاژهای کمتر میده و با این ترانس و برق شهر نمیتونی ازش 1000 ولت بگیری
ثانیا فقط ولتاژهای تعیین شده را میده و بسادگی نمیتونی ولتاژهای دیگری از آن بگیری
ثالثا جهت آشنایی با این مدار عرض کردم از هر ترانس دم دست استفاده کن و عملکرد آن را ببین

سپاس

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
دوتا سوال دارم ..
سوال اول اینکه آیا میتوان بعد از تغییرات دو مقاومت سر نقطه B و پایین آوردن ولتاژ .."" حال مقاومت نقطه R رو هم بالا برد تا باز هم به کم شدن ولتاژ کم بشه چون اون مقاومت برای نورقطعه هست دیگه
سوال دوم " من این مدار رو درست کردم و ولتاژم 7.5 شد و آمپر هم 1.5 "" بدونه هیچ مشکلی کار میکنه شماره آیسی سویچ هم C4242 قرار دادم و زمانی که اون دو مقاومت رو تغییر دادم توانستم ولتاژ رو به 5 ثابت و آمپر رو به 1.2 برسونم و همه چیز خوب بود غیر از اون آیسی سویچ که داغ میکنه .. حتی با آیسی قویتر به شماره KSE13007 باز هم مشکل پابرجاست و فقط اون آیسی داغ میکنه .. چرا؟

39200099443986042252.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
دوتا سوال دارم ..
سوال اول اینکه آیا میتوان بعد از تغییرات دو مقاومت سر نقطه B و پایین آوردن ولتاژ .."" حال مقاومت نقطه R رو هم بالا برد تا باز هم به کم شدن ولتاژ کم بشه چون اون مقاومت برای نورقطعه هست دیگه
سوال دوم " من این مدار رو درست کردم و ولتاژم 7.5 شد و آمپر هم 1.5 "" بدونه هیچ مشکلی کار میکنه شماره آیسی سویچ هم C4242 قرار دادم و زمانی که اون دو مقاومت رو تغییر دادم توانستم ولتاژ رو به 5 ثابت و آمپر رو به 1.2 برسونم و همه چیز خوب بود غیر از اون آیسی سویچ که داغ میکنه .. حتی با آیسی قویتر به شماره KSE13007 باز هم مشکل پابرجاست و فقط اون آیسی داغ میکنه .. چرا؟

سلام
نظر شما بابت 220 اهم صحیح نیست

نیاز به تغییر هر دو مقاومت تقسم ولتاژ نیست تغییر یکی کافیه

ضمنا شما این نقشه را اجرا نکردی
نقشه را اسال کنی مشخص میشه

سپاس

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
سلام
نظر شما بابت 220 اهم صحیح نیست

نیاز به تغییر هر دو مقاومت تقسم ولتاژ نیست تغییر یکی کافیه

ضمنا شما این نقشه را اجرا نکردی
نقشه را اسال کنی مشخص میشه

سپاس

من میترسم با توضیحات اضافه وقت شما تلف بشه ولی چشم توضیح کامل اینکه :
من یه پاور سویچینگ بدونه اوپتی ساختم از روی نقشه 5 ولتی vsb پاورهای 200 وات کامپیوتر که قدیمی بود و جدیدا همه با اوپتی همراهه خلاصه مقدار پیچشش سیم برای ثانویه .. ولتاژ 8 رو بهم داد من که برای شارژر تبلت ایسوس میخواستم باید اون رو 5 ولت میکردم که نشد و نهایت تونستم با تغییر چند قطعه ولتاژ رو تا 5.8 پایین بیارم و چون برای usb تبلتهای خوب تعریف شده که از 5.2 اگه بالاتر باشه شارژ انجام نمیشود کلا پروژه با شکست روبرو شد
اگر هم میخواستم باز بهش ور برم هم آمپر خیلی پایین میومد هم ممکن بود مدار از تعادل خارج بشه خلاصه گذاشتم کنار ...........

بعد از اون اومدم که از روی نقشه پاورهای جدیدتر مدار 5 ولت همراه با اوپتی بسازم که دیدم توی وسایلم یک پاور پلی استیشن 1 که 7.5 ولت و 2 آمپر میده رو دارم که اتفاقا اوپتی هم داشت ...
پس خواستم روی همین کار بکنم و 7.5 ولت رو به 5 تبدیل و تنظیم بکنم که شد ( به کمک همون دو مقاومت سر 431 ) حالا چرا من نقشه مدار خودتون رو گذاشتم و گفتم من این رو ساختم ؟
چون طی حرف خود شما اصل این چند قطعه اصلی هست مانند آیسی سویچینگ و 431 و ترانس و یکی دو تای دیگه بقیه قطعا برای بهینه کار کردن اینها استفاده میشه و اینکه من زمان تست این پاور پلی استیشن هیچ مشکلی مانند گرمای زیاد روی آیسی نداشتم و تنها تغییر روی اون دو مقاومت بوده که ولتاژ رو به 5 برسونم و حالا اون آیسی سویچینگ خیلی داغ میکنه البته کار شارژ به خوبی انجام میشه حتی از شارژر خود ایسوس هم بهتر
و این رو هم اضافه کنم که
من برای خرید شارژر نه مشکل مالی دارم و نه موضوع دیگری هست اتفاقا شارژر خودش موجوده و همینطور دو شارژر دیگر سامسونگ که همگی خیلی عالی کار میکنه و همینطور usb های کامپیوتر که بازم خیلی عالی شارژ میکنه من فقط برای علاقه این کارها رو انجام میدم..
اینم عکس مدار مورد بحث

61120938426856307985.jpg

12552343450556514439.jpg

اگه سوالی درباره شماره و یا مقدار قطعات داشته باشین من در خدمتم
ضمنا استاد لطفا یه بار دیگه به اون سوال اولیم جواب بدید به این ترتیب که اکه ما مقاومت سری شده به دیود داخل اوپتی رو اگه تغییرات بدیم چرا در ولتاژ خروجی تغییرات نداریم همون مقاومت 220 اهمی در مدار خودتون .. چون با تغییرش مگه نور اوپتی کم و زیاد نمیشه؟

من برای اینکه استاد خسته نشه کم سوال میکنم وگرنه از سوال اضافی کردن .. قطعا از سایت :playful:اخراج میشم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
من میترسم با توضیحات اضافه وقت شما تلف بشه ولی چشم توضیح کامل اینکه :
من یه پاور سویچینگ بدونه اوپتی ساختم از روی نقشه 5 ولتی vsb پاورهای 200 وات کامپیوتر که قدیمی بود و جدیدا همه با اوپتی همراهه خلاصه مقدار پیچشش سیم برای ثانویه .. ولتاژ 8 رو بهم داد من که برای شارژر تبلت ایسوس میخواستم باید اون رو 5 ولت میکردم که نشد و نهایت تونستم با تغییر چند قطعه ولتاژ رو تا 5.8 پایین بیارم و چون برای usb تبلتهای خوب تعریف شده که از 5.2 اگه بالاتر باشه شارژ انجام نمیشود کلا پروژه با شکست روبرو شد
اگر هم میخواستم باز بهش ور برم هم آمپر خیلی پایین میومد هم ممکن بود مدار از تعادل خارج بشه خلاصه گذاشتم کنار ...........

بعد از اون اومدم که از روی نقشه پاورهای جدیدتر مدار 5 ولت همراه با اوپتی بسازم که دیدم توی وسایلم یک پاور پلی استیشن 1 که 7.5 ولت و 2 آمپر میده رو دارم که اتفاقا اوپتی هم داشت ...
پس خواستم روی همین کار بکنم و 7.5 ولت رو به 5 تبدیل و تنظیم بکنم که شد ( به کمک همون دو مقاومت سر 431 ) حالا چرا من نقشه مدار خودتون رو گذاشتم و گفتم من این رو ساختم ؟
چون طی حرف خود شما اصل این چند قطعه اصلی هست مانند آیسی سویچینگ و 431 و ترانس و یکی دو تای دیگه بقیه قطعا برای بهینه کار کردن اینها استفاده میشه و اینکه من زمان تست این پاور پلی استیشن هیچ مشکلی مانند گرمای زیاد روی آیسی نداشتم و تنها تغییر روی اون دو مقاومت بوده که ولتاژ رو به 5 برسونم و حالا اون آیسی سویچینگ خیلی داغ میکنه البته کار شارژ به خوبی انجام میشه حتی از شارژر خود ایسوس هم بهتر
و این رو هم اضافه کنم که
من برای خرید شارژر نه مشکل مالی دارم و نه موضوع دیگری هست اتفاقا شارژر خودش موجوده و همینطور دو شارژر دیگر سامسونگ که همگی خیلی عالی کار میکنه و همینطور usb های کامپیوتر که بازم خیلی عالی شارژ میکنه من فقط برای علاقه این کارها رو انجام میدم..
اینم عکس مدار مورد بحث

اگه سوالی درباره شماره و یا مقدار قطعات داشته باشین من در خدمتم
ضمنا استاد لطفا یه بار دیگه به اون سوال اولیم جواب بدید به این ترتیب که اکه ما مقاومت سری شده به دیود داخل اوپتی رو اگه تغییرات بدیم چرا در ولتاژ خروجی تغییرات نداریم همون مقاومت 220 اهمی در مدار خودتون .. چون با تغییرش مگه نور اوپتی کم و زیاد نمیشه؟

من برای اینکه استاد خسته نشه کم سوال میکنم وگرنه از سوال اضافی کردن .. قطعا از سایت :playful:اخراج میشم

سلام

عزیزم شما یکنفر عضو سایت را معرفی کن که بواسطه سوال کردن با محرومیتی مواجه شده باشه
احتمالا دانشجو یا فارغ التحصیل هستی و با مشاهده جو دانشگاهها که دانشجو نباید سوال کنه تا گند بی سوادی اساتید درنیاد موجب این استنباط شما شده و یا خصوصیت شخصی و بزرگوارانه شما موجب این تلقی شده که سوال کردن منتهی به مجازات میشه

ولی اینطور نیست و حقیقتا سوال خوب بسیار باارزشتر از پاسخ خوبه و بانی آگاهی و تبادل اطلاعات جمعیتی میشه

بابت 220 اهم
درسته که گردو گرده ولی هر گردی گردو نیست
لذا درسته که کاهش و افزایش نور کوپلر موجب مهار و تنظیم ولتاژ خروجی میشه ولی نه با هر روشی

یعنی در شرایطی که مدار را آماده کرده ایم و غذای هر بخشی را تامین کرده ایم حالا اگه دستوری بهش بدی اجرا میکنه و اگه نور کوپلر را کم و زیاد کنی دستور افزایش و کاهش ولتاژ را صادر میکنه

نه اینکه برق شهر را کم کنی و به 10 ولت برسونی و بگی نور کوپلر را کم کردم ولی چرا بجای افزایش هیچ ولتاژی نمیده

بدیهی است که اگه قاعده بازی را بهم بزنی برات کار نمیکنه
لذا 220 اهمی غذای کوپلر را میرسونه و شما میگی بجای آنکه کوپلر سرحال و بشاش دستور شل کردن و تند کردن صادر کنه با بزرگ کردن 220 اهمی بهش گرسنگی بدیم که بی حال بشه و آی سی با مشاهده بی حالی کوپلر تصور کنه ولتاژ خروجی کم شده و لذا ولتاژ بیشتری تولید کنه

بله میشه ولی از کوپلر گرسنه و بی حال فقط میتونی انتظار بی حالی داشته باشی
یعنی اگه نور کوپلر زیاد بشه که باید با بالا پایین پریدن به آی سی بگه وضع خرابه و ولتاژ خیلی بالا رفته که دستور شل کردن ولتاژ صادر بشه اما این کوپلر گرسنه که حال نداره بالا پایین بپره لذا همیشه بی حاله و فقط دستور بالا رفتن ولتاژ را صادر میکنه تا جایی که آی سی میسوزه

اگه قبول نداری 220 اهمی را خیلی بزرگ کن مثلا بینهایت و یا قطع کن ببین آی سی خودشو جر میده که ببینه کوپلر بالا پایین میپره یا نه ولی خبری نمیشه تا بالاخره آی سی میسوزه یا پروتکت میکنه

اگه ابهامی هست حتما مطرح کن

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا