آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
خیلی قشنگ و واضح و منطقی جوابم رو در خصوص کم و زیاد کردن اون مقاومت 220 اهم گرفتم ممنونم ..
ولی لطفا درباره داغ شدن اون آیسی سویچینگ هم توضیحی بدید چرا قبل از دست کاری دو مقاومت 431 .. کاملا بدونه مشکل بود ولی الان که ولتاژ رو پایین آوردیم سویچینگ خیلی داغ میکنه و اینکه اصلا مشکلی داره داغ کنه ؟؟ چون من در بعضی شارژر های لبتاب داغی و دمای بالا رو دیدم و مشکلی نبوده یا اینکه دیتاشیت قطعات میگه مثلا تا 85 درجه سلیسوس تحمل داره :confused: فقط و فقط هم همون آیسی سویچینگ داغ میکنه حتی عوض ش هم کردم ولی فرقی نمیکنه آیا این داغی بر اساس بالا و پایین رفتن فرکانس آیسی هست؟؟؟:confused:
مثلا اطلاعات دیتاشیت آیسی KSE13007 رو اگه نگاه کنیم هم آمپرش بالاست هم قدرت ولتاژش .. نهایت واسمون میخواد یک آمپر بده جونش در میره:89000000:

ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
خیلی قشنگ و واضح و منطقی جوابم رو در خصوص کم و زیاد کردن اون مقاومت 220 اهم گرفتم ممنونم ..
ولی لطفا درباره داغ شدن اون آیسی سویچینگ هم توضیحی بدید چرا قبل از دست کاری دو مقاومت 431 .. کاملا بدونه مشکل بود ولی الان که ولتاژ رو پایین آوردیم سویچینگ خیلی داغ میکنه و اینکه اصلا مشکلی داره داغ کنه ؟؟ چون من در بعضی شارژر های لبتاب داغی و دمای بالا رو دیدم و مشکلی نبوده یا اینکه دیتاشیت قطعات میگه مثلا تا 85 درجه سلیسوس تحمل داره :confused: فقط و فقط هم همون آیسی سویچینگ داغ میکنه حتی عوض ش هم کردم ولی فرقی نمیکنه آیا این داغی بر اساس بالا و پایین رفتن فرکانس آیسی هست؟؟؟:confused:
مثلا اطلاعات دیتاشیت آیسی KSE13007 رو اگه نگاه کنیم هم آمپرش بالاست هم قدرت ولتاژش .. نهایت واسمون میخواد یک آمپر بده جونش در میره:89000000:

ممنون

سلام

من نقشه مدار را ندیدم که بتونم اظهار نظر کنم
اما اگه قطعات سالم باشن و در حالت قبلی داغ نمیکنه دراینصوت تغییراتی که دادی موجب کاهش فرکانس شده و کاهش فرکانس موجب ناهماهنگی با ترانس و افزایش جریان اولیه و کاهش جریان ثانویه شده که موجب تشدید حرارت میشه

قطعا این تغذیه ترانزیستوری است و متفاوت با تغذیه های جدیده که مجهز به آی سی است
لذا برای کاهش ولتاژ بهترین راه را عرض کردم که 1 یا دو دور با ثانویه سری کن (درجهت معگوس) فوق العاده ساده است

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
با سلام
اگر کیت پاور دستگاهی بسوزد و ولتاژ خروجی اون رو بدونیم آیا می توان کیت پاور دیگه ای رو جایگزین آن کرد؟
با تشکر

سلام

بله میتونی پاورهایی با ولتاژ مشابه و جریان مساوی یا بالاتر جایگزین کنی.

سپاس

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
سلام
ممنون استاد از پاسخ شما
استاد لازم نیست که فرکانس یکی باشه منظورم اسیلاتوره که قطع و وصل میکنه این تعداد دفعات قطع و وصل در ثانیه فرکانس ما رو میسازه لازم نیست یکی باشه یعنی اگر اولی بطور مثال 1000 بار در ثانیه قطع و وصل می کنه دومی هم همین مقدار باشه
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام
ممنون استاد از پاسخ شما
استاد لازم نیست که فرکانس یکی باشه منظورم اسیلاتوره که قطع و وصل میکنه این تعداد دفعات قطع و وصل در ثانیه فرکانس ما رو میسازه لازم نیست یکی باشه یعنی اگر اولی بطور مثال 1000 بار در ثانیه قطع و وصل می کنه دومی هم همین مقدار باشه
با تشکر

سلام

عزیزم این حسن حسین فقط برای تهیه ولتاژ dc خوب و صافه لذا چه با فرکانس 10 هرتز و چه با 10 مگا هرتز ولتاژ dc مناسبی بسازی فرقی نداره

البته در فرکانس پایین بعد از یکسوسازی ناگزیر به تثبیت کردن ولتاژ هم هستی ولی در سوئیچینگ یا فرکانس بالا فقط یکسوسازی کافیه

در هر صورت اگه ولتاژها مناسب باشه میتونی بدون نگرانی تست کنی و هر ضعفی را با چشم ببینی و اصلاح کنی
مثلا اگه جریانش کم باشه داغ میکنه
اگه سوئیچینگ نباشه و ریپل غیر مجاز داشته باشه عملکرد نادرست دستگاه می فهمونه و هیچ خطری هم نداره

سپاس

آخرین ویرایش:

moisom

کاربر
2007-12-16
35
109
استاد سلام:yes:

این که میفرماید در فرکانس بالا و خروجی مثل همین پاورهای سویچینگ>>> دیگه خیلی لازم نیست از خازنها با ظرفیتهای بالا مثل 2200 میکروفاراد استفاده کرد ..
پس چرا ما در پاورهای کوچیک مثلا 500 میلی آمپری خازن 470 میکرویی میبینیم بعضا حتی پایینتر . ولی مثلا در پاورهای پلی استیشن یا لبتاب یا غیره که آمپر های 3 و 5 و بالاتر میدن خازنهای 2200 یا حتی دو خازن 2200 میکرویی به صورت موازی میبینیم
:smile:

54348758598146388957.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
استاد سلام:yes:

این که میفرماید در فرکانس بالا و خروجی مثل همین پاورهای سویچینگ>>> دیگه خیلی لازم نیست از خازنها با ظرفیتهای بالا مثل 2200 میکروفاراد استفاده کرد ..
پس چرا ما در پاورهای کوچیک مثلا 500 میلی آمپری خازن 470 میکرویی میبینیم بعضا حتی پایینتر . ولی مثلا در پاورهای پلی استیشن یا لبتاب یا غیره که آمپر های 3 و 5 و بالاتر میدن خازنهای 2200 یا حتی دو خازن 2200 میکرویی به صورت موازی میبینیم
:smile:

سلام

بله در سوئیچینگ که فرکانس بالاست دیگه به خازن های بزرگی که در فرکانس پایین مورد نیازه نیاز نداریم

نقشه یا تصویر موردی که بر خلاف این قاعده است ارسال کن تا ابهام شما را رفع کنم (قطعات مشخص باشه نه پشت برد )

سپاس

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
سلام

عزیزم این حسن حسین فقط برای تهه ولتاژ dc است لذا چه با فرکانس 10 هرتز و چه با 10 مگا هرتز ولتاژ dc مناسبی بسازی فرقی نداره

البته در فرکانس پایین بعد از یکسوسازی ناگزیر به تثبیت کردن ولتاژ هم هستی ولی در سوئیچینگ یا فرکانس بالا فقط یکسوسازی کافیه

در هر صورت اگه ولتاژها مناسب باشه میتونی بدون نگرانی تست کنی و هر ضعفی را با چشم ببینی و اصلاح کنی
مثلا اگه جریانش کم باشه داغ میکنه
اگه سوئیچینگ نباشه و ریپل غیر مجاز داشته باشه عملکرد نادرست دستگاه می فهمونه و هیچ خطری هم نداره

سپاس
سلام استاد
فرمودید اگر جریان پایین باشه گرم می کنه .
چه چیزی گرم میکنه منظورتون اسیلاتوره یا جیز دیگه و چرا گرم میکنه اینکه جریان پایین از چیزی رد بشه که انرژی کمتری مصرف میشه؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,787
سلام استاد
فرمودید اگر جریان پایین باشه گرم می کنه .
چه چیزی گرم میکنه منظورتون اسیلاتوره یا جیز دیگه و چرا گرم میکنه اینکه جریان پایین از چیزی رد بشه که انرژی کمتری مصرف میشه؟
با تشکر

سلام

اگه برای بلند کردن بار 3 تنی از جک 1 تنی استفاده کنی باباش درمیاد
متشابها اگه مصرف کننده ای نیاز به 3 آمپر داشته باشه و از منبع 1 آمپری استفاده کنی چارشکاف میشه و ترانس و ترانزیستور یا آی سی اوت پوت و یحتمل دیود یکسوساز داغ میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا