آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

farhadi-1

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-03-01
573
598
درود
10w
بله فقط خروجی 14 دارد
معمولا همه تغذیهای ایفون تصویری 14الی15 میباشد ولی شکل این تغذیه به کوماکس میخوره شرمنده فقط تغذیه رابرای تعمیربه من دادند اینم بگم با همین ولتاژهم ایفون راه میافتد
5l0380شماره ایسی
نه نقشه ندارم ممنون ازتوجهتان
درود
مهندس عزیزمن دچاراشتباه شدم الان متوجه شدم که واتی که الان استفاده میکنم با واتی که تغذیهای دیگررا چک کردم باهم متفاوت میباشند وواتی که ان تغذیها راچک میکردم پایینترازاینها بوده بازم معذرت میخواهم که وقت جنابعالی را گرفتم ممنون ازریزه #$V686#$V686#$V686#$V686#$V686کاریتان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
درود
مهندس عزیزمن دچاراشتباه شدم الان متوجه شدم که واتی که الان استفاده میکنم با واتی که تغذیهای دیگررا چک کردم باهم متفاوت میباشند وواتی که ان تغذیها راچک میکردم پایینترازاینها بوده بازم معذرت میخواهم که وقت جنابعالی را گرفتم ممنون ازریزه
کاریتان#$V686#$V686#$V686#$V686#$V686
سلام

تغذیه آیفون خیلی ضعیفه و حتی عمدا محدود کننده های ساده جریان اضافه میکنند که در صورت بروز عیب جریان بالا نده

ولی با این وجود هم تصور میکنم لامپ شما بالاتر از 10 واته ولی اگه 10 وات باشه و ولتاژ تغذیه 12 ولت باشه جریان 83 . آمپر میشه

سپاس

farhadi-1

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-03-01
573
598
درود
مهندس جان من کارم تجربی میباشد وچون 55.امپربود گفتم 10wولی واقعا چیزی ازچشمان تیزبین شما پنهان نمی ماند لطفا مارا که مسلط براین مسایل نیستیم عفوکنید ولطفا این تایپک را ادامه دهید وکمی هم دررابطه با دیودهای فرکانسی وماسفت که دربرخی ازتغذیها کاربرد داردتوضیح دهید با کمال تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام از مطالب خوبتون سپاسگذار میخواستم بدونم شما در مورد ترانس سوییچ و نحوه طراحی اون و اینکه تو چه فرکانسی باید طراحی بشه اطلاعاتی دارید ممنون میشم

سلام

سوئیچینگ معرف فرکانس خاصی نیست
سیستم سوئیچینگ یعنی سیستمی که با عمل سوئیچ یا قطع و وصل کار میکنه چه با فرکانس 10 هرتز و چه با 100 کیلو هرتز

البته بدلیل تسهیل یکسوسازی و دسترسی آسان به DC مطلوب و نیز بدلیل کاهش حجم ترانس ، غالبا از فرکانس بالاتر از 20 کیلو هرتز استفاده میشه

سپاس

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,828
فارس
درود بر استاد عزیز ، تک تک جمله و کلمه هایی که نوشتین رو مطالعه کردم الحق لقب استادی لایق شماس
یه سوال داشتم : توی مدارهایی که دچار افت ولتاژ خروجی شدن که یا در حالت بی باری ولتاژ کم هست و یا با زیر بار رفتن ولتاژ به شدت افت میکنه باید مراحل عیب یابی رو چطوری شروع کنیم و از کجا به کجا بریم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
درود بر استاد عزیز ، تک تک جمله و کلمه هایی که نوشتین رو مطالعه کردم الحق لقب استادی لایق شماس
یه سوال داشتم : توی مدارهایی که دچار افت ولتاژ خروجی شدن که یا در حالت بی باری ولتاژ کم هست و یا با زیر بار رفتن ولتاژ به شدت افت میکنه باید مراحل عیب یابی رو چطوری شروع کنیم و از کجا به کجا بریم؟

سلام

نظر لطف شماست
عیب یابی تغذیه ها را با ذکر نمونه هایی در پست 6 تاپیک زیر تقدیم کردم.
http://www.irantk.ir/irantk1904/#post189226
اگر سوال و ابهامی بود مطرح فرمایید تا نواقص احتمالی هم مرتفع بشه

سپاس

aryakorush55

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
باسلام
ترانسفورمرهای بزرگ معمولی تنها در فرکانس های پایین مثل فرکانس برق شهری (حدود ۵۰ تا ۶۰ هرتز) عمل می کنند ، اما نمونه های کوچکی که دارای هسته فریت هستند و در مدارات سوییچینگ مورد استفاده قرار می گیرند، برای کار در فرکانس های بالا مناسب اند. در طراحی منبع تغذیه سوئیچینگ اگر ورودی اصلی جریان متناوب باشد، ابتدا جریان را از یک طبقه یکسوکننده (با استفاده از دیودهای مناسب) عبور داده و یک ولتاژ مستقیم رگوله نشده ایجاد می کنیم و این ولتاژ مستقیم به خازن های *****ینگ بزرگ متصل می گردد. البته در یک منبع تغذیه با ورودی جریان مستقیم، به مرحله یکسو کننده احتیاجی نیست. سپس در مرحله ی بعد مقدار ولتاژ مستقیم تولید شده در مرحله قبل ، دوباره به ولتاژ متناوب با فرکانس بیش از ۲۰ کیلوهرتز (خارج از محدوده شنوایی) تبدیل میشود. در این جا معمولا برای ایجاد این فرکانس ، از کلیدزنی ترانزیستوری استفاده می شود که بین وضعیت قطع و اشباع در نوسان است که این خود سبب کاهش تلفات ترانزیستور می گردد. ماسفت ها این کار را بهتر انجام می دهند و در نتیجه استفاده از آن ها برای قسمت کلیدزنی بسیار مناسب تر است. در مرحله بعد ترانس با تعداد دورهای پیچشی کم قرار دارد که جریان متناوب ایجاد شده توسط مدار کلیدزنی وارد آن می شود. به دلیل فرکانس بالا، دور سیم پیچ ترانس کم میشود و بسته به نیاز ترانس افزایش یا کاهش می یابد. در مرحله نهایی هم یک طبقه یکسوکننده و ***** وجود دارد که وظیفه ی آن ساختن خروجی ولتاژ مستقیم در محدوده معین و مشخصات مناسب است. در این مرحله، باید از دیودهای پرسرعت برای یکسوسازی جریان خروجی استفاده کرد و در ولتاژهای پایین می توان دیود شاتکی را جایگزین آن کرد. سپس جریان یکسو شده، توسط یک خازن و سیم پیچ مناسب دکوپلاژ و ***** می شود.
با اجازه جناب غزال

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام استاد غزال
چند روز پیش تلویزیون و رسیور خونمون سوخت و بر اساس آموزش های شما و سایر اساتیدسایت شروع به تعمیر زدم.
در تلویزیون یه دیود SR306 با مشخصات ولتاژ 60 و آمپر 3 سوخته بود که چون دیود مذکور رو پیدا نکردم از دیود SB3100 با مشخصات ولتاژ 100 و آمپر 3 استفاده کردم. یه ماسفت 9967GH با مشخصات ولتاژ 40 و آمپر 33 سوخته بود که چون ماسفت مذکور رو پیدا نکردم از ماسفت IRFZ44Nبا مشخصات ولتاژ 55 و آمپر 49 استفاده کردم.
استاد تلویزیون روشن شد ولی وقتی خاموشش می کنی یه صدای ضغیف ویر میده البته تلویزیون از دیروز داره کار می کنه و مشکلی هم نداره می خواستم ببینم مشکلی وجد نداره؟
و اینکه رسیور پاور ش سویئچ نمی کنه یعنی سمت Hot برق هست ولی سمت cold برق نداره. اشکال از کجاست؟
ممنون و سپاس از راهنماییتون

بالا