آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: دیگه ساده تر از این نمیشه ( تحلیل سوئیچینگ )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام استاد غزال
چند روز پیش تلویزیون و رسیور خونمون سوخت و بر اساس آموزش های شما و سایر اساتیدسایت شروع به تعمیر زدم.
در تلویزیون یه دیود SR306 با مشخصات ولتاژ 60 و آمپر 3 سوخته بود که چون دیود مذکور رو پیدا نکردم از دیود SB3100 با مشخصات ولتاژ 100 و آمپر 3 استفاده کردم. یه ماسفت 9967GH با مشخصات ولتاژ 40 و آمپر 33 سوخته بود که چون ماسفت مذکور رو پیدا نکردم از ماسفت IRFZ44Nبا مشخصات ولتاژ 55 و آمپر 49 استفاده کردم.
استاد تلویزیون روشن شد ولی وقتی خاموشش می کنی یه صدای ضغیف ویر میده البته تلویزیون از دیروز داره کار می کنه و مشکلی هم نداره می خواستم ببینم مشکلی وجد نداره؟
و اینکه رسیور پاور ش سویئچ نمی کنه یعنی سمت Hot برق هست ولی سمت cold برق نداره. اشکال از کجاست؟
ممنون و سپاس از راهنماییتون

سلام
عزیزم باید مارک و مدل و گزارش کاملی در بخش های مربوطه مطرح کنید
قطعا ایراد تلویزیون قبلا بوده و توجه نکرده بود ی و احتمالا خازنی معیوبه
و رسیوری که فقط برق شهر واردش میشه و کار نمیکنه یکی از هزاران ایراد محتمله که با گزارش کامل و عیب یابی کشف میشه

سپاس

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام استاد
1-مشخصات تلویزیون سامسونگ UE40EH5000WXMS
در تلویزیون یه دیود SR306 بود که با اهم متر روی تست دیود بوق ممتد می زد و در ادامه به خازن و ماسفت 9967GH می رفت. روی برد خازن رو تست زدم بوق ممتد می داد و از روی برد باز کردم و سپس تست کردم که خازن دیگه صدای بوق نمی داد و شارژ و دشارژ می شد ماسفت هم با اهم متر روی تست بیزر تست کردم که دو پایه آن بوق ممتد می داد و سپس دیود و ماسفت(البته با مدلی دیگه که خدمت شما عرض کردم) رو تعویض کردم در حال حاضر هم تلویزیون روشن میشه و خوب کار می کنه اما موقعی که خاموشش می کنیم یه صدای ویز ضغیفی از تلویزیون شنیده میشه.
2-مدل رسیور هم استارست 2000 HD ACE هست در ابتدا که رسیور رو باز کردم سر فیش ها که برد های داخل رو بهم وصل می کردن آب شده بود و مقداری هم ماده قهو ه ای روی برد بود . با ولتاژ گیری روی خازن بزرگ 310 ولت بود و حتی روی پایه های ترانس 310 ولت بود اما در قسمت ColD کیت از خازن ها ولتاژ گیری کردم و حتی از پایه های ترانس که ولتازی روی اون نبود در قسمت HOT ترانزیستوری بود که پایه درین رو به گیت با اهم متر اتصال دادم که یکسری مقاومت SMD ترکید و الان هم نمی دونم مقاومت ها چند اهم بودند و نمی دونم نقشه کیت رو می تونم بدست بیارم.
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام استاد
1-مشخصات تلویزیون سامسونگ UE40EH5000WXMS
در تلویزیون یه دیود SR306 بود که با اهم متر روی تست دیود بوق ممتد می زد و در ادامه به خازن و ماسفت 9967GH می رفت. روی برد خازن رو تست زدم بوق ممتد می داد و از روی برد باز کردم و سپس تست کردم که خازن دیگه صدای بوق نمی داد و شارژ و دشارژ می شد ماسفت هم با اهم متر روی تست بیزر تست کردم که دو پایه آن بوق ممتد می داد و سپس دیود و ماسفت(البته با مدلی دیگه که خدمت شما عرض کردم) رو تعویض کردم در حال حاضر هم تلویزیون روشن میشه و خوب کار می کنه اما موقعی که خاموشش می کنیم یه صدای ویز ضغیفی از تلویزیون شنیده میشه.
2-مدل رسیور هم استارست 2000 HD ACE هست در ابتدا که رسیور رو باز کردم سر فیش ها که برد های داخل رو بهم وصل می کردن آب شده بود و مقداری هم ماده قهو ه ای روی برد بود . با ولتاژ گیری روی خازن بزرگ 310 ولت بود و حتی روی پایه های ترانس 310 ولت بود اما در قسمت ColD کیت از خازن ها ولتاژ گیری کردم و حتی از پایه های ترانس که ولتازی روی اون نبود در قسمت HOT ترانزیستوری بود که پایه درین رو به گیت با اهم متر اتصال دادم که یکسری مقاومت SMD ترکید و الان هم نمی دونم مقاومت ها چند اهم بودند و نمی دونم نقشه کیت رو می تونم بدست بیارم.
با تشکر

سلام
عزیزم عرض کردم در بخش مربوطه مطرح کنید رفع میشه
اما به چه استدلالی درین و گیت را شورت کردی
کی چنین توصیه ای کرده ؟ !

سپاس

دهاقانی

کاربر
2014-07-26
38
239
با سلام ممنون از لطف و عنایت شما
طبق فرمایش شما برای تلویزیون در این بخش دیروز
پست زدم اما هنوز جوابی گرفتم
http://www.irantk.ir/irantk7996-3/#ixzz3JoO4g9kG
برای رسیور هم که مثل اینکه بخش خاصی وجود نداره تا مشکل رو عنوان کنم
فکر کردم عدم وجود ولتاژ در سیم پیچ ثانویه بخاطر IC مزبوطه که به ترانزیستور دستور نمی ده گفتم بصورت دستی این کار رو کنم تا ببینم در خروجی ولتاژ میاد که دیگه شرمنده کیت شدم
:212:
اینم که یکی از دوستان تاپیکی درست کردند و اخطار گرفتند
http://www.irantk.ir/irantk54336/
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام ممنون از لطف و عنایت شما
طبق فرمایش شما برای تلویزیون در این بخش دیروز
پست زدم اما هنوز جوابی گرفتم
http://www.irantk.ir/irantk7996-3/#ixzz3JoO4g9kG
برای رسیور هم که مثل اینکه بخش خاصی وجود نداره تا مشکل رو عنوان کنم
فکر کردم عدم وجود ولتاژ در سیم پیچ ثانویه بخاطر IC مزبوطه که به ترانزیستور دستور نمی ده گفتم بصورت دستی این کار رو کنم تا ببینم در خروجی ولتاژ میاد که دیگه شرمنده کیت شدم
:212:
اینم که یکی از دوستان تاپیکی درست کردند و اخطار گرفتند
http://www.irantk.ir/irantk54336/
با تشکر

سلام

مشکل تغذیه را در بخش تغذیه مطرح کنید

اینجا

| Power Supplies

سپاس

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,831
فارس
سلام استاد غزال عزیز
چرا توی تغذیه ها وقتی خازن صافی خروجی خراب میشه با وجود 431 و اپتو کوپلر باز هم ولتاژ افت میکنه؟ مگه نباید باز هم همون خروجی ثابت رو داشته باشیم؟ دلیلش ریپل ورودی به 431 هست؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
سلام استاد غزال عزیز
چرا توی تغذیه ها وقتی خازن صافی خروجی خراب میشه با وجود 431 و اپتو کوپلر باز هم ولتاژ افت میکنه؟ مگه نباید باز هم همون خروجی ثابت رو داشته باشیم؟ دلیلش ریپل ورودی به 431 هست؟

سلام

سوال خوبی مطرح کردی که
چرا خرابی خازن صافی موجب کاهش ولتاژ خروجی میشه ؟

431 به ولتاژ نمونه نگاه میکنه و لذا زمانیکه خازن صافی خراب بشه دیگه نویزهای ولتاژ بالا حذف نمیشه و همین نویز های ولتاژ بالا ، 431 را فریب میده و 431 تصور میکنه ولتاژ خروجی خیلی بالا رفته و لذا دستور کاهش ولتاژ را صادر میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

BAGHERI*43

کاربر
2014-07-24
81
359
esfahan
سلام

این مدار سوئیچینگ نسوز بسیار ساده
که روش کلیدزنی آن متفاوت است را برای دوستان بسیار مبتدی و یا حرفه ای تقدیم میکنم که بعنوان یادگاری از من داشته باشید ( حتما بسازید کاربرد زیادی داره و مدار جالبیه برای تهیه هایولتاژ و کاهش برق شهر و شارژر و غیره)

که اولا نیاز به تطبیق امپدانس و ترانس خاصی نداره و بدلایل علمی با هر ترانسی بدون اشکال کار میکنه و خودش منطبق با ترانس شما میشه

و ثانیا مباحث کلاسیک و علمی سوئیچینگ را قابل مشاهده میکنه

و ثالثا همگی به چنین مداری نیاز داریم
من برای اجاق گاز منزلم که مدار ابتدایی فندک آن عمر کوتاهی داره این مدار ساده را طراحی کردم و راحت شدم

برای کاهش برق شهر یا ساخت شارژر میتونید بسادگی با یک هسته ترانس کوچک و چند دور سیم ولتاژ دلخواه را تهیه کنید دراینصورت باید تعداد دور اولیه بیشتر باشه ( نیاز به هسته مخصوص سوئیچینگ (فریت) هم نداره )

من برای فندک اجاق از ترانس خودش با همان سیم پیچ اولیه خودش و سه سیم پیچ خروجی آن استفاده کردم

مشاهده فایل‌پیوست 95802
بجهت سادگی مونتاژ برای دوستان ، مدار فوق را با حداقل قطعات ارائه کردم ولی اگه دیودی با دیاک سری کنید بهتره

اگه برای تهیه هایولتاژ از ترانسی استفاده کنید که برای هایولتاژ ساخته نشده ممکنه جرقه های خروجی در سیم های ترانس مشاهده بشه که قابل مهار و استفاده نیست ولی ضرر دیگری نداره و چیزی نمیسوزه و فقط برای مشاهده عملکرد و دیدن جرقه ها مفیده

برای مهار و استفاده از جرقه و هایولتاژ خروجی میتونید از هر ترانس هایولتاژی استفاده کنید.

شماره تریستور مهم نیست و فقط بالاتر از 5 آمپر و بالاتر از 500 ولت باشه

اگر از سیم پیچ نامناسب هر ترانسی هم برای اولیه استفاده کنید چیزی نمیسوزه ولی باید از سیم پیچی برای اولیه استفاده کنید که تعداد دور کمتری داره

خازن گیت از 1 میکرو تا 4/7 میکرو مناسبه

اگه پتانسیومتر 500 کیلو نداری از مقاومت 100 یا 200 کیلو استفاده کنید.

اینم جمال فندک اجاق گاز با استفاده از این مدار
مشاهده فایل‌پیوست 95807

سپاس
با عرض سلام .خدمت استاد گرامی-جسارتا در تکمیل فرمایشات استاد-بدلیل نیم موج بودن یکسو سازبرق ورودی شهر-ولتاژ کمتر از310 ولت است ودر هنگام کار مدار در روی بعضی از دستگاه ها مثل رادیو ایجاد ******* میکند..با تشکر/

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با عرض سلام .خدمت استاد گرامی-جسارتا در تکمیل فرمایشات استاد-بدلیل نیم موج بودن یکسو سازبرق ورودی شهر-ولتاژ کمتر از310 ولت است ودر هنگام کار مدار در روی بعضی از دستگاه ها مثل رادیو ایجاد ******* میکند..با تشکر/

سلام

ضمن تشکر بابت اظهار نظر مربوطه

ولتاژ 310 ولت در هر نیم سیکل برق شهر وجود داره اما با توجه به مقاومت 10 کیلو که با دیود سری شده مقدار ولتاژ خروجی یکسوساز بستگی به میزان مصرف داره
یعنی اگه زمان آتش تریستور طولانی باشه 310 ولت میشه و هر چه زمان آتش کوتاه تر بشه این ولتاژ کمتر میشه یعنی فرصت شارژ کامل خازن صافی وجود نداره و لذا ولتاژ کمتر میشه

اما اینکه فرمودید
بدلیل نیم موج بودن یکسو سازبرق ورودی شهر-ولتاژ کمتر از310 ولت است ودر هنگام کار مدار در روی بعضی از دستگاه ها مثل رادیو ایجاد ******* میکند.

در هر مداری که از تریستور و ترایاک استفاده بشه ، نویز شدیدی تولید میشه و تولید نویز این مدار ارتباطی به ولتاژ یکسوساز نداره ولی در این مدار هرچه ولتاژ یکسوساز کمتر باشه اتفاقا نویز ضعیفتری تولید میشه .

بابت اعلام نظر شما سپاسگزارم

آخرین ویرایش:
بالا