آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
به نام خدا
منم نمیدونم چرا اینکار رو کردند
انفاقا نقشه برای شرکت معتبر امریکایی هست که ای سی tiny 268
رو هم تولید میکنند
این نقشه هم که گذاشتم برای ای سی های جدیدشون هست
که دیگه نیازی به کوپلر 431 ندارد
نمیدونم چرا اومده دوتا از دیودها رو فرکانسی قرار داده است

درود
اگر اطمینان داری که نقشه متعلق به شرکت معتبری است دراینصورت بدون تردید دلایل علمی برای این شیوه وجود داره که من اطلاع ندارم و با اطلاعات ناچیز من سازگار نیست و لذا برای استماع استدلال مربوطه بسیار مشتاقم .

سپاس

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,479
12,063
درود
اگر اطمینان داری که نقشه متعلق به شرکت معتبری است دراینصورت بدون تردید دلایل علمی برای این شیوه وجود داره که من اطلاع ندارم و با اطلاعات ناچیز من سازگار نیست و لذا برای استماع استدلال مربوطه بسیار مشتاقم .

سپاس

سلام
استاد شرکت خیلی معتبره خیلی http://ac-dc.power.com/products/
اینو نگاه کنید میخوام بهشون ایمیل بزنم ببینم چی جواب میدن
استاد شما ای سی به شماره lnk626 را سرچ کنید
ممنون

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,479
12,063
میگم استاد
نظرتون چیه که پله پله خودمون بریم جلو
که اول بدونیم دیود های فرکانسی چه فرقی با دیودهای معمولی دارن و......تا شاید به جواب رسیدیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
استاد شرکت خیلی معتبره خیلی http://ac-dc.power.com/products/
اینو نگاه کنید میخوام بهشون ایمیل بزنم ببینم چی جواب میدن
استاد شما ای سی به شماره lnk626 را سرچ کنید
ممنون

درود

بله نقشه معتبره و قطعا دلیل علمی برای این شیوه وجود داره که من نمیدونم
ولذا هر چند اطمینان کاملی حاصل شد که مواردی در اطلاعاتم مغفوله که ممکنه نوظهور و جدید و مربوط به نسل تازه باشه اما به هر صورت با اطلاعات فعلی من قابل توجیه نیست

سپاس

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,479
12,063
سلام
مرسی استاد که جواب میدید
من متاسفانه به هرشرکتی که ایمیل میزنم جواب نمیدن حالا چرا نمیدونم!:puke:
اینا هم که فعلا جواب ندادن

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,479
12,063
استاد سلام بلاخره جواب دادند Dear Mohsen,

Kindly advise which region are you from so we that we can have the Engineer in your region to assist you.
میگن بگید کجا زندگی میکنید تا یه متخصص که ما معرفی میکنیم درمورد سوالتون بحث کنید.
خوب من اگر بگم ایران که اولا اینا کسی رو ندارن اینجا

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
با سلام به استاد غزال و کلیه اساتید محترم
خواهشمند است در خصوص نقشه فوق بنده را راهنمایی و طرز کار منبع تغذیه فوق را تحلیل فرمائید .
البته در مدار فوق از آی سی شماره HT1608 استفاده گردیده است که به پیوست دیتاشیت قطعه فوق را نیز ضمیمه نموده ام .
با تشکر
1111.jpg

پیوست‌ها

• 468.4 کیلوبایت بازدیدها: 87

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
با سلام به استاد غزال و کلیه اساتید محترم
خواهشمند است در خصوص نقشه فوق بنده را راهنمایی و طرز کار منبع تغذیه فوق را تحلیل فرمائید .
البته در مدار فوق از آی سی شماره HT1608 استفاده گردیده است که به پیوست دیتاشیت قطعه فوق را نیز ضمیمه نموده ام .
با تشکر
مشاهده فایل‌پیوست 119965

با اجازه اساتید خودم تا آنجایی را که فکر میکنم درست است را تحلیل و اگر جایی اشتباه نمده ام لطفا مرا کمک نمایند .
ابتدا نیم سیکل مثبت برق شهر :
از دیود کذشته و به پایه 4 سیم پیچ اولیه بالا و همچنین از طریق مقاومت کم شده و به پایه آی سی ( ترانزیستور ) و پایه 1 سیم پیچ اولیه پایین می رسیده .
هم زمان نیز ولتاژ منفی نیم سیکل اول به پایه منفی آی سی ( ترانزیستور ) رسیده و همچنین به پایه شماره 2 سیم پیچ اولیه پایین می رسد .پس سیم پیچ اولیه که هم ولتاژ مثبت و هم ولتاژ منفی بر روی آن آمده است انرژی را در خود زخیره میکند . و از طرفی آی سی ( ترانزیستور ) نیر از پایه شماره 2 خود ولتاژ مثبت را تامین کرده ( البته با تغییر ولتاژ ) و به پایه شماره 3 سیم پیچ اولیه بالا ارسال میکند و سیم پیچ اولیه بالا نیز بصورت القایی به سیم پیچ ثانویه داده و با کاهش ولتاژ به خروجی مدار میرسد . البته قطعات D2 , ZD1 , C2 , D3 , C3 , R2 جهت محافظت می باشد که خارج از بحث فعلی است .
حال نیم سیکل دوم برق شهر :
بدلیل اینکه ولتاژ برق شهر مع*** شده بنابراین از دیود ورودی بالا عبور نکرده و درواقع به داخل مدار وارد نمی شود . بنابراین سیم پیچ اولیه پایین که در نیم سیکل قبلی دارای انرژی گردید در این لحظه وارد عمل شده به ترانزیستور ولتاژ اعمال می کند ( داستان ولتاژ نهفته در سیم پیچ که استاد غزال در مباحث جداگانه ای آن ها را کاملا تشریح نموده است ) و مدار در این نیم سیکل روند کاری خود را همانند قسمت بالا ادامه میدهد .

از اساتید محترم بلخص جناب استاد غزال تقاضا دارم که تحلیل بنده را کنترل نموده و اعلام نظر نمایند .
با تشکر .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با اجازه اساتید خودم تا آنجایی را که فکر میکنم درست است را تحلیل و اگر جایی اشتباه نمده ام لطفا مرا کمک نمایند .
ابتدا نیم سیکل مثبت برق شهر :
از دیود کذشته و به پایه 4 سیم پیچ اولیه بالا و همچنین از طریق مقاومت کم شده و به پایه آی سی ( ترانزیستور ) و پایه 1 سیم پیچ اولیه پایین می رسیده .
هم زمان نیز ولتاژ منفی نیم سیکل اول به پایه منفی آی سی ( ترانزیستور ) رسیده و همچنین به پایه شماره 2 سیم پیچ اولیه پایین می رسد .پس سیم پیچ اولیه که هم ولتاژ مثبت و هم ولتاژ منفی بر روی آن آمده است انرژی را در خود زخیره میکند . و از طرفی آی سی ( ترانزیستور ) نیر از پایه شماره 2 خود ولتاژ مثبت را تامین کرده ( البته با تغییر ولتاژ ) و به پایه شماره 3 سیم پیچ اولیه بالا ارسال میکند و سیم پیچ اولیه بالا نیز بصورت القایی به سیم پیچ ثانویه داده و با کاهش ولتاژ به خروجی مدار میرسد . البته قطعات D2 , ZD1 , C2 , D3 , C3 , R2 جهت محافظت می باشد که خارج از بحث فعلی است .
حال نیم سیکل دوم برق شهر :
بدلیل اینکه ولتاژ برق شهر مع*** شده بنابراین از دیود ورودی بالا عبور نکرده و درواقع به داخل مدار وارد نمی شود . بنابراین سیم پیچ اولیه پایین که در نیم سیکل قبلی دارای انرژی گردید در این لحظه وارد عمل شده به ترانزیستور ولتاژ اعمال می کند ( داستان ولتاژ نهفته در سیم پیچ که استاد غزال در مباحث جداگانه ای آن ها را کاملا تشریح نموده است ) و مدار در این نیم سیکل روند کاری خود را همانند قسمت بالا ادامه میدهد .

از اساتید محترم بلخص جناب استاد غزال تقاضا دارم که تحلیل بنده را کنترل نموده و اعلام نظر نمایند .
با تشکر .

درود

تحلیل تاپیک زیر را مطالعه کن اگه نتونستی این نقشه را تحلیل کنی درخدمتم
تفاوت این مدار اینه که این مدار توجهی به مقدار ولتاژ نداره و لذا پایه FB و لذا کوپلر نداره و ولتاژ کیلویی تولید میکنه و اگه ولتاژ کم یا زیادتر از نرمال بشه نمی فهمه
البته در جریان پایین نیاز به یکسوساز تمام موج هم نداره و لذا بجای 4 دیود از یک دیود یکسوساز استفاده کرده چون جریان پایین نیاز داره و خازن بزرگ فورا تخلیه نمیشه
با این وجود اگر از 4 دیود استفاده بشه بهتره

بقیه مشابه تاپیک زیر است.

[h=2]http://www.irantk.ir/irantk54626/#post304145[/h]

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
درود

تحلیل تاپیک زیر را مطالعه کن اگه نتونستی این نقشه را تحلیل کنی درخدمتم
تفاوت این مدار اینه که این مدار توجهی به مقدار ولتاژ نداره و لذا پایه FB و لذا کوپلر نداره و ولتاژ کیلویی تولید میکنه و اگه ولتاژ کم یا زیادتر از نرمال بشه نمی فهمه
البته در جریان پایین نیاز به یکسوساز تمام موج هم نداره و لذا بجای 4 دیود از یک دیود یکسوساز استفاده کرده چون جریان پایین نیاز داره و خازن بزرگ فورا تخلیه نمیشه
با این وجود اگر از 4 دیود استفاده بشه بهتره

بقیه مشابه تاپیک زیر است.

http://www.irantk.ir/irantk54626/#post304145
با سلام و تشکر از همراهی بنده
اگر اجازه دهید قبل از مطالعه پست اشاره شده ( هرچند که پست فوق را مطالعه نمودم ) سئوالی را برای باز شدن ابهامات خودم مطرح کنم و آن هم اینست که :
U1 در مدار فوق که دیتاشیت آنرا هم قرار دادم چیست ؟
آیا یک آی سی سویچینگ است یا ترانزیستور و یا .... ؟
با تشکر

بالا