آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست راهنمایی درمورد منابع تغذیه سویچینگ

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام و تشکر از همراهی بنده
اگر اجازه دهید قبل از مطالعه پست اشاره شده ( هرچند که پست فوق را مطالعه نمودم ) سئوالی را برای باز شدن ابهامات خودم مطرح کنم و آن هم اینست که :
U1 در مدار فوق که دیتاشیت آنرا هم قرار دادم چیست ؟
آیا یک آی سی سویچینگ است یا ترانزیستور و یا .... ؟
با تشکر

درود

چطور تاپیک مورد اشاره را مطالعه کردی که متوجه نشدی رکن اصلی کل داستان سوئیچینگ آی سی سوئیچینگه

عزیزم عرض کردم در نقشه شما فقط fb و کوپلر و بتبع آن 431 نداره و بقیه مطالب همونه
لذا U1 آی سی است و همانطور که در نقشه زیر مشخص کردم پایه C و GND در واقع دو کنتاکت یک کلید است که اگه حدود 14 ولت به پایه VCC بدی کلید آی سی بصورت خودکار قطع و وصل میشه و 310 ولت برق شهر را با اولیه ترانس سری کرده و قطع و وصل میکنه

مطمئنم تاپیک مورد بحث را فقط نگاه کردی ولذا حتی پست اول را هم مطالعه نکردی ؟
اگر مطالعه میکردی متوجه میشدی باید اولیه ترانس با یک کلید دستی یا کلید الکترونیکی ( آی سی ) و یک منبع ولتاژ ( باطری یا ولتاژ یکسو شده برق شهر ) سری بشه و مدام کلید قطع و وصل بشه همین .

R1 برای راه اندازی آی سی حداقل ولتاژ تغذیه را تامین میکه و D2 پس از را اندازی آی سی ، ولتاژ نرمال تغذیه که حدود 14 ولته را تامین میکنه

سپاس

1111.jpg

آخرین ویرایش:

techno.persi

کاربر vip
کاربر
2013-06-25
107
221
درود

چطور تاپیک مورد اشاره را مطالعه کردی که متوجه نشدی رکن اصلی کل داستان سوئیچینگ آی سی سوئیچینگه

عزیزم عرض کردم در نقشه شما فقط fb و کوپلر و بتبع آن 431 نداره و بقیه مطالب همونه
لذا U1 آی سی است و همانطور که در نقشه زیر مشخص کردم پایه C و GND در واقع دو کنتاکت یک کلید است که اگه حدود 14 ولت به پایه VCC بدی کلید آی سی بصورت خودکار قطع و وصل میشه و 310 ولت برق شهر را با اولیه ترانس سری کرده و قطع و وصل میکنه

مطمئنم تاپیک مورد بحث را فقط نگاه کردی ولذا حتی پست اول را هم مطالعه نکردی ؟
اگر مطالعه میکردی متوجه میشدی باید اولیه ترانس با یک کلید دستی یا کلید الکترونیکی ( آی سی ) و یک منبع ولتاژ ( باطری یا ولتاژ یکسو شده برق شهر ) سری بشه و مدام کلید قطع و وصل بشه همین .

R1 برای راه اندازی آی سی حداقل ولتاژ تغذیه را تامین میکه و D2 پس از را اندازی آی سی ، ولتاژ نرمال تغذیه که حدود 14 ولته را تامین میکنه

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 120002
با سلام خدمت استاد گرامی آقای غزال
منظور بنده از مطرح کردن سئوال فوق ( قطعه u1 چیست ؟) به این دلیل بوده است که فکر میکنم برای تحلیل مدار اگر نوع عملکرد قطعات را ندانم کار تحلیل مدارات حفظی می شود و با وجود خواندن چند مرتبه پست اشاره شده توسط حضرتعالی وقتی که حتی نمیدانم قطعه u1 چیست ( بدلیل اینکه دیتا شیت آن به زبان چینی است ) ، نمی توانم مطالب پست را به نقشه فوق مرتبط کنم .

به هر حال اکنون دیگه متوجه شدم هر چند که می خواستم بعد از متوجه شدن نوع قطعه u1 خودم مدار فوق را با تلاش خودم تحلیل کنم و از راهنمایی شما بعدا برای مواقعی که واقعا کم میارم استفاده کنم .

حال با توجه به تحلیل شما استاد عزیز
سئوالات زیر مطرح میشود که :
1- اگر به گفته شما در اولین لحظه اتصال مدار به برق شهر یک لحظه ولتاژ مثبت از طریق مقاومت R1 و ولتاژ منفی مستقیما به پایه 3 آی سی میرسد پس سیم پیچ اولیه پایین چه وظیفه ای در مدار دارد ؟
2- اگر اشتباه نکنم در یکی از پستها مشاهده کردم که فرموده بودند که رفتار خازن در ولتاژهای DC مثل مدار باز می باشد و در ولتاژ های AC مثل مدار بسته ( اتصال کوتاه ) می باشد . آیا این گفته صحیح می باشد ؟
بازم از توجه شما به اینجانب و پاسخ با حوصله شما برای افراد مبتدی مثل بنده سپاسگذارم .
تشکر .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
با سلام خدمت استاد گرامی آقای غزال
منظور بنده از مطرح کردن سئوال فوق ( قطعه u1 چیست ؟) به این دلیل بوده است که فکر میکنم برای تحلیل مدار اگر نوع عملکرد قطعات را ندانم کار تحلیل مدارات حفظی می شود و با وجود خواندن چند مرتبه پست اشاره شده توسط حضرتعالی وقتی که حتی نمیدانم قطعه u1 چیست ( بدلیل اینکه دیتا شیت آن به زبان چینی است ) ، نمی توانم مطالب پست را به نقشه فوق مرتبط کنم .

به هر حال اکنون دیگه متوجه شدم هر چند که می خواستم بعد از متوجه شدن نوع قطعه u1 خودم مدار فوق را با تلاش خودم تحلیل کنم و از راهنمایی شما بعدا برای مواقعی که واقعا کم میارم استفاده کنم .

حال با توجه به تحلیل شما استاد عزیز
سئوالات زیر مطرح میشود که :
1- اگر به گفته شما در اولین لحظه اتصال مدار به برق شهر یک لحظه ولتاژ مثبت از طریق مقاومت R1 و ولتاژ منفی مستقیما به پایه 3 آی سی میرسد پس سیم پیچ اولیه پایین چه وظیفه ای در مدار دارد ؟
2- اگر اشتباه نکنم در یکی از پستها مشاهده کردم که فرموده بودند که رفتار خازن در ولتاژهای DC مثل مدار باز می باشد و در ولتاژ های AC مثل مدار بسته ( اتصال کوتاه ) می باشد . آیا این گفته صحیح می باشد ؟
بازم از توجه شما به اینجانب و پاسخ با حوصله شما برای افراد مبتدی مثل بنده سپاسگذارم .
تشکر .

درود

در پست قبل عرض کردم و در تاپیک مورد اشاره به تفصیل توضیح دادم که مقاومت R1 کمترین ولتاژی که موجب راه اندازی آی سی میشه تامین میکنه و سپس که راه اندازی شد ولتاژ نرمال از طریق پایه 1 و 2 ترانس و دیود D2 , C2 , DZ1 تهیه میشه و تا ابد ولتاژ درست و حسابی آی سی حدود 14 ولت را تامین میکنه که مدام کلید آی سی را قطع و وصل کنه

R2 , C3 , D3 هم برای خفه کردن ولتاژ القایی مضر منظور شده

و مطلب دیگری نداره
متاسفانه حس و حال مطالعه کردن نداری وگرنه با ساده ترین وجهی منبع سوئیچینگ را تشریح کرده ام
البته اگه ابهاماتی داری حق داری چون اطلاعات شما بسیار ضعیفه که قادر به تشخیص و تمیز دادن علامت ترانزیستور و آی سی نیستی و لذا قبل از فراگیری الفبای الکترونیک اقدام به فراگیری تحلیل کردی و لذا لقمه مناسبی برنداشتی

ضمنا در نقشه شما و آی سی مربوطه فقط حرف C بجای D یا درین استفاده شده که برای اهل فن قابل هضم است ولی برای شما گمراه کننده بوده که حق داشتی ولی برای جبران ضعف خود باید بیشتر از اهل فن مطالعه کنی نه کمتر از آنها

مضافا که افراد مبتدی ابتدا باید مبادرت به مونتاژ نقشه هایی کنن که تحلیل آنها موجوده ولی شما از بین نقشه ها و آی سی ها سراغ نقشه جرجیس و دیتاشیت جرجیس با زبان غیر آدمیزاد رفتی .

سپاس

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
من یه مدار سوچینگ از یه سی دی در اوردم که کار نمیکنه که علت کار نکردن سی دی همونه چون ولتاژی که روش نوشته 24 ولت 10 ولت میده تقریبا که میشه توجیه روشن نشدن سی دی رو کرد من ایسی رو عوض کردم درست نشد الان من چی کار کنم ؟ عکس پشت فیبر رو بزارم ؟ در ضمن یه جور صدای هس هس هس میده ایسی و کلا فیبر زرد شده بود از گرمای ایسی من عوضش کردم ایسی رو درست نشد کلا هم یه ولتاژ 5 و 12 و 24 و دوتا 3.3 داره که کوپلرو زده به3.3 که ولتاژ اونا درستهیعنی 3.3و بعضی وقتا 4 هست ولی 24 و 12 و5 کمتره ولتاژشون مثلا 24 ولت 10 ولت هست در ضمن اون 3.3 ولت هاا بعضی وقتا 4 ولتم میشن طبیعی هست این ولتاژها رو هم رو فیبر نوشته که باید بده لطفا راهنمایی کنید . یه قطعه ای هست به نام BL1 هست یا BF1 اون چی هست مثل دیوده تو خروجی هست ؟
اینم دیتاشیت ایسی که عوض کردم و تازشو گذاشتم : http://upload7.ir?p=preview&s=1&q=3dUOCbhH9BntAnN2atSAym4oRM3qgg49mPNOQUnQ&s=1
باتشکر

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
روی خازن 47 میکرو 50 ولت کوچک
چند ولت دارید؟؟

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
من یه مدار سوچینگ از یه سی دی در اوردم که کار نمیکنه که علت کار نکردن سی دی همونه چون ولتاژی که روش نوشته 24 ولت 10 ولت میده تقریبا که میشه توجیه روشن نشدن سی دی رو کرد من ایسی رو عوض کردم درست نشد الان من چی کار کنم ؟ عکس پشت فیبر رو بزارم ؟ در ضمن یه جور صدای هس هس هس میده ایسی و کلا فیبر زرد شده بود از گرمای ایسی من عوضش کردم ایسی رو درست نشد کلا هم یه ولتاژ 5 و 12 و 24 و دوتا 3.3 داره که کوپلرو زده به3.3 که ولتاژ اونا درستهیعنی 3.3و بعضی وقتا 4 هست ولی 24 و 12 و5 کمتره ولتاژشون مثلا 24 ولت 10 ولت هست در ضمن اون 3.3 ولت هاا بعضی وقتا 4 ولتم میشن طبیعی هست این ولتاژها رو هم رو فیبر نوشته که باید بده لطفا راهنمایی کنید . یه قطعه ای هست به نام BL1 هست یا BF1 اون چی هست مثل دیوده تو خروجی هست ؟
اینم دیتاشیت ایسی که عوض کردم و تازشو گذاشتم : http://upload7.ir?p=preview&s=1&q=3dUOCbhH9BntAnN2atSAym4oRM3qgg49mPNOQUnQ&s=1
باتشکر

درود

در مورد صحت 3.3 ولت اشتباه میکنی
ببین از کدوم ولتاژها نمونه گیری شده و خازن و دیود اون ولتاژها را با تعویض تست و نتیجه را اعلام کن
اگه ممکنه تصویر برد را ارسال کن و اگه ممکنه قطعات را پشت برد مشخص کن

سپاس

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
به دلیل رفع شدن عیب به صورت ناگهانی و اسرار خانواده بورد رو بستم سر جاش و الان بازم مثل قبل شده ببخشید .
عکس پشت و روی برد :

slybc89vfvqgal8b6lq3.jpg

aohsl3fby79bna8m96h5.jpg

سپاس

آخرین ویرایش:
  • Like

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز
سلام
با تعویض خازن c20 کنار ایسی رگلاتور مشکل حل شد .
چون سمت مثبت این خازن c20 رفته بود به یه طرف اپتوکوپلر با r21 که فکر کنم علت همون بوده .
به نظرتون مشکل یا ایراد دیگه ای نیست که باعث این مشکل بشه ؟
سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام
با تعویض خازن c20 کنار ایسی رگلاتور مشکل حل شد .
چون سمت مثبت این خازن c20 رفته بود به یه طرف اپتوکوپلر با r21 که فکر کنم علت همون بوده .
به نظرتون مشکل یا ایراد دیگه ای نیست که باعث این مشکل بشه ؟
سپاس

درود

پاسخ سوالات را ندادی و لذا اطلاعاتی ندادی که قابل ارزیابی بشه .

سپاس

بالا