آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
سلام استاد..
البته بنده اون مداری که دوستمون با زنر و 2n3055 گذاشته بود رو گفتم روشن نمیشه ..
و فکر کنم بهتر من از این بحث خارج بشم ..
بازهم تشکر..

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801
سلام استاد..
البته بنده اون مداری که دوستمون با زنر و 2n3055 گذاشته بود رو گفتم روشن نمیشه ..
و فکر کنم بهتر من از این بحث خارج بشم ..
بازهم تشکر..

درود

اتفاقا موضوع خوبی مطرح فرمودی و ممکنه من در اشتباه باشم اما باید دلیل قانع کننده ای مطرح کنی تا خطای احتمالی را بپذیرم.
من در مورد موضوعاتی که اظهار نظر میکنم قبلا آزمایشات کافی انجام دادم وگرنه با تردید اعلام میکنم و حتی المقدور آزمایش میکنم تا مطلب نادرستی مطرح نکنم.

در خصوص ازمایش که توصیه کردم علاوه بر آزمایشات واحدهای دانشگاهی ، ضمنا شاید حدود ۴۰ سال قبل با اسیلوسکوپ و با دقت اغلب نمودارهای دیتاشیت چند نوع ترانزیستور را تجربه کردم و لذا مطمئنم عبور جریان ناچیز ۱ میلی آمپر از بیس ، ترانزیستور را روشن میکنه .

هرچند زمان زیادی سپری شده و کمترین تردیدی بر نظرم ندارم اما شاید اشتباه کنم و اگر آزمایش کنید مشخص میشه و اگر حق با شما باشه خیلی بیشتر خوشحال میشم که اصلاحم میکنید.

مدار جناب سجاد عزیز هم مدار معروفی جهت تقویت زینر هست که البته درست فرمودید که بعنوان جایگزین زینر مورد نظر چندان مفید نیست اما بخوبی بعنوان تثبیت کننده ولتاژ انجام وظیفه میکنه و جریان بیس را هم بخوبی تامین میکنه.

در هر صورت سوال خوبی مطرح فرمودید و سپاسگزارم.

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

آفرین

اگر زینرهای مختلفی با قدرت یکسان مثلا ۱ وات داشته باشیم
ازآنجاکه توان برابر حاصلضرب ولتاژ و جریان است لذا زینر های ولتاژ پایین تر جریان بیشتری تحمل میکنند .

یعنی ماکزیمم جریان مجاز زینر ۴۰ ولت ۱ وات ، ۲۵ میلی آمپره
و ماکزیمم جریان مجاز زینر ۱۰ ولتی ۱ وات ، ۱۰۰ میلی آمپره
و لذا اگه بجای زینر ۴۰ ولتی ۱وات ، ۴ زینر ۱۰ ولتی ۱ وات جایگزین کنیم دراینصورت ازآنجاکه ماکزیمم جریان کل این ۴ زینر ۱۰۰ میلی آمپره و ولتاژ کل هم ۴۰ ولته لذا توان کل برابر با حاصلضرب ولتاژ و جریان ۴ وات است و لذا توان کل ۴ برابر میشه.

در تصویر تقویت ترانزیستوری زینر که ولتاژ خروجی از کلکتور امیتر دریافت میشه باید یک مقاومت با منبع ولتاژ ورودی سری باشه .

سپاس
سلام استاد در تصویر تقویت ترانزیستوری زینری ,منظورتون این بوده مقاومت در مسیر کاتد زینر یا کلکتور ترانزیستور سری بشه ؟مقدار مقاومت چند باشه ؟ این مدار چگونه ولتاژ زینر را با قدرت بیشتر تثبیت میکنه ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801
سلام استاد در تصویر تقویت ترانزیستوری زینری ,منظورتون این بوده مقاومت در مسیر کاتد زینر یا کلکتور ترانزیستور سری بشه ؟مقدار مقاومت چند باشه ؟ این مدار چگونه ولتاژ زینر را با قدرت بیشتر تثبیت میکنه ؟

ساخت-زنر-توان-بالا.png
درود

اگر مقاومت قرمز وجود نداشته باشه درواقع ولتاژ ورودی و خروجی یکسانه

اما متناسب با ولتاژ ورودی و توان و جریانی که نیاز داری مقاومت قرمز چند اهمی انتخاب میشه که جریان مورد نیاز شما موجب افت ولتاژ شدید نشه وگرنه قادر به تامین جریان دلخواه شما نیست.

مقاومت کمتر از ۱۰ اهم با توجه به ولتاژ ورودی و جریان مورد نیاز انتخاب میشه.

زینر ۱۰ ولتی که با بیس امیتر سری شده رویهم برابر با ولتاژ خروجی است که همان ولتاژ کلکتور امیتر است.

لذا اگه ولتاژ خروجی ذره ای بیشتر از ۱۰،۷ بشه جریان زینر و بتبع آن جریان بیس بالا میره (چون زینر میخواد مانع افزایش ولتاژ بشه و راهی نداره جز افزایش جریان.)

بنابرین جریان بیس بالا میره و ترانزیستور روشن تر میشه و جریانی از کلکتور عبور میکنه که بسیار بیشتر از بیس است و لذا این جریان از مقاومت قرمز عبور میکنه و افت ولتاژ مقاومت قرمز بیشتر میشه و ولتاژ کمتری به خروجی میرسه و بنابرین ولتاژ خروجی به مقدار ۱۰،۷ برمیگرده .

اما اگه اشتباها جریان بیش از حد موجب افت ولتاژ بیش از مقدار لازم بشه و مثلا ولتاژ خروجی ۱۰،۵ ولت بشه دراینصورت جریان زینر و بتبع آن جریان بیس کم میشه و لذا جریان کلکتور و بتبع آن جریان مقاومت قرمز کم میشه و لذا افت ولتاژ مقاومت کمتر میشه تا بمقدار ۱۰،۷ برگرده‌.

به این ترتیب کلکتور عمده فشار و جریان را تحمل میکنه و زینر نقش فرمان دهی داره و فرمان کم و زیاد شدن جریان بیس و لذا جریان کلتور و لذا جریان مقاومت قرمز را صادر میکنه ‌و ولتاژ خروجی همیشه ۱۰،۷ ثابت میمونه.

سپاس

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
با سلام
یه پاور تابلو روان دارم 5 ولت 40 آمپر نو بود یه دو هفته ای رو تابلو بستم خوب کار میکرد
بعدش دیدم دو تا ماژول از تابلو سوخته رفتم دو تا ماژولو عوض کردم نیم ساعت بعد دوباره سوخت
به پاور شک کردم دیدم بله ولتاژ پاور بالاست الان 8 ولت خروجی میده
علت از چیه؟؟؟؟؟؟
پتانسیومتر تنظیم ولتاژ رو عوض کردم فرقی نکرد

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801
با سلام
یه پاور تابلو روان دارم 5 ولت 40 آمپر نو بود یه دو هفته ای رو تابلو بستم خوب کار میکرد
بعدش دیدم دو تا ماژول از تابلو سوخته رفتم دو تا ماژولو عوض کردم نیم ساعت بعد دوباره سوخت
به پاور شک کردم دیدم بله ولتاژ پاور بالاست الان 8 ولت خروجی میده
علت از چیه؟؟؟؟؟؟
پتانسیومتر تنظیم ولتاژ رو عوض کردم فرقی نکرد

درود

نتیجه مراحل عیب یابی چی بود ؟
چه آزمایشاتی انجام دادی ؟
ولتاژ بی باری ۸ ولته یا به بار متصله و ۸ ولته ؟
ممکنه خازن های خروجی خراب باشه .

سپاس

IMG_20200317_191727_096.jpg

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801
در حالت بی باری 8 ولته

زیر بار تست نکردم

درود

پایه ۱ را با مقاومت ۱ کیلو به ولتاژ خروجی یعنی به ۸ ولت متصل کنذو نتیجه را گزارش کن
پروب مشکی به 7 و قرمز به 1 متصل کن ببین چند ولته ؟
برای اندازه گیری ولتاژها ، پروب مشکی همیشه به پایه 7 متصل باشه
پایه ۱۴ چند ولته؟
و پایه 2 چند ولته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

arashn

کاربر
2008-07-26
27
101
درود

پایه ۱۱ را با مقاومت ۱ کیلو به ولتاژ خروجی یعنی به ۸ ولت متصل کنذو نتیجه را گزارش کن
پایه ۱۴ چند ولته؟
و پایه 2 چند ولته ؟

سپاس
درود استاد غزال عزیز
بی زحمت در آدرس پست های زیر بنده رو راهنمایی بفرمایید
https://www.irantk.ir/threads/106432-درخواست-راهنمایی-برای-ابدی-کردن-عمر-لامپ-led-پارس-شهاب-30w
و همچنین
https://www.irantk.ir/threads/10643...ر-لامپ-led-پارس-اروند-20w?p=598723#post598723
جسارت بنده رو می بخشید تنها راهی بود که تونستم شما رو در جریان بذارم
لطفا پس از بازدید این پست رو پاک کنید
بازم عذرخواهی می کنم

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
درود

پایه ۱۱ را با مقاومت ۱ کیلو به ولتاژ خروجی یعنی به ۸ ولت متصل کنذو نتیجه را گزارش کن
پایه ۱۴ چند ولته؟
و پایه 2 چند ولته ؟

سپاس
در حالت بدون بار 8.34 ولت خروجی نشون میده
در حالت زیر بار 8.17 ولت میشه
با اتصال مقومت یک کیلو به پایه 11 ولتاژ با گروند میشه 6.11 ولت
ولتاژ پایه 7 به پایه 1 تقریبا صفره یه چیزی حدود.0004 ولت نشون میده
ولتاژ پایه7 به 14 5 ولت فیکس
ولتاژ پایه7 به پایه 2 میشه 2.49 ولت

بالا