آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
چون میخواستم ایراد را پیدا کنم تقریبا تست زیاد انجام دادم و اینکه چند پاور که مشکل دیر روشن شدن داشتند .. شرایطشون شبیه هم بود ..
تقریبا بیشتر خازن ها را یکی یکی عوض کردم و برق میدادم .. از تکنیک گرم کردن استفاده کردم .. ولی روی خازن ها فرقی نمیکرد .. فقط قسمتی که از تغذیه اصلی جدا میشه و برای ای سی میره با گرم شدن زودتر روشن میشد پاور ..

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
چون میخواستم ایراد را پیدا کنم تقریبا تست زیاد انجام دادم و اینکه چند پاور که مشکل دیر روشن شدن داشتند .. شرایطشون شبیه هم بود ..
تقریبا بیشتر خازن ها را یکی یکی عوض کردم و برق میدادم .. از تکنیک گرم کردن استفاده کردم .. ولی روی خازن ها فرقی نمیکرد .. فقط قسمتی که از تغذیه اصلی جدا میشه و برای ای سی میره با گرم شدن زودتر روشن میشد پاور ..

درود

در تنظیم گزارش باید دقت کنید
فرمودید

ولی روی خازن ها فرقی نمیکرد .. فقط قسمتی که از تغذیه اصلی جدا میشه و برای ای سی میره با گرم شدن زودتر روشن میشد پاور
یعنی فرمودی گرم کردن خازن ها تاثیری نداشت ولی تاثیر داشت

اگر منظور شما خازن صافی vcc است دراینصورت ولتاژ vcc بدلیل نشتی خازن صافی پایین تر از نرمال بوده و قادر به راه اندازی نبوده.
لذا باید ولتاژ vcc را بررسی کنی اگه نرمال نبود خازن صافی vcc که بلافاصله بعد از دو دیود یکسوساز است و به کاتد دو دیود متصله خراب شده و اگه باز هم رفع نشد ( که بعیده ) باید خازن صافی بعد از خازن فوق که به پایه ۱۲ نزدیکتره هم عوض بشه.

البته میتونی پس از چند دقیقه حرارت خازن ها را هم لمس کنی و هر کدوم بیشتر گرم میشه خرابه هرچند در مواردی حرارت معمولی هم داره ولی ممکنه خراب باشه که با تحلیل و روش فوق و اندازه گیری ولتاژها مشخص میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412

سلام

همیشه روشن نشدن یا دیر روشن شدن پاور دلیلش خرابی خازن نیست . شما باید تمامی قسمت های کلیدی مدار رو دقیق بررسی و تحلیل کنین . گاها دیده شده نیمسوز شدن ترانزیستور های 1815 یا حتی خرابی خود مدار pwm باعث مشکل در راه اندازی ترانزیستور های قدرت میشه یا حتی ایراد مدار پروتکشن خروجی . در کل با یک قاعده کلی نمیشه تمام مدارات رو عیب یابی کرد

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
درود

اگه درست پاسخ ندی نمیتونم عیب را پیدا کنم
پاسخ سوال های گزینشی را میدی و مبهم پاسخ میدی .
این پاسخ چیه و پروب ها رو به کجا متصل کردی و در چه حالتی اندازه گیری کردی؟

ببین مقاومت R39 به پایه ۱ متصله ؟
و R32 با R39 سری شده ؟
پاسخ واضح بده

این پاسخ یعنی چی ؟

آیا ۱ کیلو را به ۱ و ۱۲ متصل کردی یا بین ۱ و ۱۲ متصل کردی؟
آیا ،،یکبار به ۱ و یکبار به ۱۲ متصل کردی ؟ دقیقا چکار کردی
پاسخ پست ۵۸۳ را ندادی ؟
پایه ۱۲ چند ولته ؟

مقاومت ۱ کیلو بین پایه ۱ و ولتاژ خروجی نصب کن ببین خروجی چند ولت میشه؟

سپاس

اتصال مقاومت یک کیلو بین پایه 1 ایسی 494 و مثبت خروجی ولتاژ 2.1 ولت رو نشون میده
اتصال مقاومت یک کیلو بین پایه 1 و12 ایسی 494 مقدار ولتاژ خروجی 2.2 ولت میشه

مقاومتی که روی برد من به پایه 1 ایسی 494 متصل هست R29مشخص شده ومقدارش هم 2.2 اهم هست
بعد از R29 میره با R30 که 910 اهم هست سری میشه وپتانسیومتر تنظیم ولتاژ هم کنار R30 موازی هستن

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
این سری پاورها من زیاد تعمیر کردم که اکثرا مشکل خازن تغذیه ایسی وخازنهای صافی بزرگ وترانزیستور 13009 میسوزه
این مدلی شو ندید بودم تغذیه 5 ولتی 8 ولت خروجی بده

آخرین ویرایش:

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
بیشتر این مشکل از گم کردن فیدبک از ولتاژ خروجی به سمت ای سی پیش میاد . بهتره پتانسیومتر تنظیم خروجی و مسیر اون رو تا ای سی pwm بررسی کنین گاها هم فیبر برد کنار پتانسیومتر ترک برمیداره و مسیر دچار قطعی میشه . اگر نشد ایراد از خود ای سی 494 هم میتونه باشه . خازن 47 میکرو تغذیه ای سی و دوتا 4.7 میکرو مسیر بیس 13009 ها هم حتما نو بزارین

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
اتصال مقاومت یک کیلو بین پایه 1 ایسی 494 و مثبت خروجی ولتاژ 2.1 ولت رو نشون میده
اتصال مقاومت یک کیلو بین پایه 1 و12 ایسی 494 مقدار ولتاژ خروجی 2.2 ولت میشه

مقاومتی که روی برد من به پایه 1 ایسی 494 متصل هست R29مشخص شده ومقدارش هم 2.2 اهم هست
بعد از R29 میره با R30 که 910 اهم هست سری میشه وپتانسیومتر تنظیم ولتاژ هم کنار R30 موازی هستن

درود

بازم هر کدومو دوست داشتی پاسخ دادی اونم مبهم
اگه بازم پاسخ همه سوالاتو ندی دیگه نمیپرسم .

ولتاژ کجا ۲،۱ ولت نشون میده؟

با اتصال مقاومت یک کیلو به پایه 1 و 12 ولتاژ خروجی 2.2 میشه
ولتاژ پایه یک ومثبت خروجی 4.17 ولت میشه
دو باره میپرسم
آیا گفتی ولتاژ پایه ۱ و ولتاژ خروجی ۴،۱۷ ولت است ؟
دراینصورت ولتاژ خروجی ۲،۱ هست یا ۴،۱۷ ؟
چرا اینقدر مبهم گزارش میکنی ؟
و وقتی میگم یعنی چی دوباره مبهم پاسخ میدی
پرسیدم در چه شرایطی ۴،۱۷ ولته ؟ که پاسخ ندادی

این سوالم پاسخ ندادی که پرسیدم
مقاومت ۱ کیلو بین پایه ۱ و ولتاژ خروجی نصب کن ببین ولتاژ خروجی چند ولت میشه؟

وقتی میخوای ولتاژ نقطه ای را گزارش کنی درسته که خودت میدونی داری ولتاژ کجا رو اعلام میکنی ولی باید بمن بگی ولتاژ فلان نقطه مثلا ۴ ولته و گرنه از کجا بفهمم ولتاژ کجا ۴ ولته ؟
سوال هم میکنم بازم همونجور پاسخ میدی یا پاسخ نمیدی

آیا R29 واقعا ۲.۲ اهمه ؟ مگه ممکنه ؟ شاید ۲،۲ کیلو اهمه ؟
آیا یک پایه R30 یا R29 به ولتاژ خروجی متصله ؟
فرمودی
وپتانسیومتر تنظیم ولتاژ هم کنار R30 موازی هستن
اما ترجمه کن بفهمم یعنی چی
ارتباط الکتریکی قطعات مهمه لذا اینکه مقاومتی کنار پتانسیومتر باشه ولی متصل نباشه کمکی نمیکنه
و اینکه گفتی موازی هستن یعنی کدوم قطعات با هم موازی هستن ؟

باید یک کتاب سوال کنم که بفهمم منظورت چیه ، واضح توضیح بده و کاملا مشخص کن منظورت چیه ؟

میدونی چقدر طول کشید این پست را تنظیم کنم ؟ حدود یکساعت
سوال پست هایی که پاسخ ندادی باید پیدا میکردم تا مجددا سوال کنم.
دیگه خسته شدم همین ها رو پاسخ بده

بزرگوار دونه دونه پاسخ کاملا شفاف بده که بفهمم منظورت چیه

سپاس

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
پایه ۱ را با مقاومت ۱ کیلو به ولتاژ خروجی که الان ۸ ولته متصل کن ببین ولتاژ خروجی چند ولت میشه؟

ببخشید نمیتونم منظورمو برسونم ایراد از نحوه گزارش منه شما بزرگوارید
مهندس پایه 1 ایسی رو یه مقاومت یک کیلو زدم و به مثبت خروجی پاور متصل کردم ولتاژ خروجی یعنی مثبت و منفی خروجی پاور رو ولتاژ گرفتم الان 5.32 ولت نشون میده
لازم بذکر از پشت برد اینکارو انجام دادم و هیچ اتصال اصلی برد از پایه یک رو قطع نکردم
بقیه گزارشات هم میفرستم خودم دیگ گیج شدم

آخرین ویرایش:

رسول21

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2009-09-04
200
413
مهندس درست شد
ایرادمال مقاومت مقاومتr31 بود که از مثبت خروجی میومد باr29 که 2.2 اهم سری بود و میرفت به پایه یک ایسی سردی لحیم داشت
از جناب مندس غزال تشکر میکنم که راهنمایی ایشون بود که تونستم ایراد مدار رو کشف کنم
وقتی فرمودین از مثبت خروجی5 ولت پاور با یه مقاومت یک کیلو پل زدم به پایه یک ایسی ولتاژ درست شد پس شک کردم به مسیر و سردی لحیم کشف شد
مقدار مقاومتR31 که از مثبت خروجی پاور اومده 1.2 کیلو هست ومقدار مقاومت R29 همون2.2 اهم میباشد
البته روی برد من
بنظر میرسه مقاومتR29 فقط بعنوان پل استفاده شده بخاطر محدودیت
پاور رو گزاشتم زیر بار ایشالله مشکل دیگه ای نداشته باشه

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
مهندس درست شد
ایرادمال مقاومت مقاومتr31 بود که از مثبت خروجی میومد باr29 که 2.2 اهم سری بود و میرفت به پایه یک ایسی سردی لحیم داشت
از جناب مندس غزال تشکر میکنم که راهنمایی ایشون بود که تونستم ایراد مدار رو کشف کنم
وقتی فرمودین از مثبت خروجی5 ولت پاور با یه مقاومت یک کیلو پل زدم به پایه یک ایسی ولتاژ درست شد پس شک کردم به مسیر و سردی لحیم کشف شد
مقدار مقاومتR31 که از مثبت خروجی پاور اومده 1.2 کیلو هست ومقدار مقاومت R29 همون2.2 اهم میباشد
البته روی برد من
بنظر میرسه مقاومتR29 فقط بعنوان پل استفاده شده بخاطر محدودیت
پاور رو گزاشتم زیر بار ایشالله مشکل دیگه ای نداشته باشه

درود

مقاومت ۲،۲ در اون موقعیت معنی نداره .
در هر صورت خوشحالم درست شد .

سپاس

بالا