آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801
سلام استاد
2 مورد ..

اول اینکه منظور من از سوختن ترانزیستور بود نه زنر .. شما در پست های قبل فرموده بودید زنر تحمل ولتاژ بالا را به شرط جریان بسیار کم دارد و مورد توجه بنده بود .. ولی ترانزیستور بر خلاف زنر قابلیت تحمل ضربات ولتاژ را ندارد و برای همین در همین مدار سویچینگ برای محافظت از ترانزیستور از زنر استفاده شد..

مورد دوم..
بیس ترانزیستور 2n3055 برای جریان عبوری از کلکتور تاده آمپر نیازمند 2 تا 3 امپر جریان هست .. این مدار نمیتواند به بیس ترانزیستور 3 آمپر تحویل بده تا جریانی از کلکتور جاری بشه و عمل برش ولتاژ انجام بشه .. در واقعیت در این مدار اصلا ترانزیستور روشن نمیشه تا کاری بکنه..
برای همین پیشنهاد ترانزیستور دارلینگتون را دادم ..که تنها ایراد ان اختلاف ولتاژ 1.2 ولتی به جای 0.6 ولتی در خروجی هست
اگر اشتباه گفتم ببخشید
منتظر نظرتون هستم استاد گدانقدر ..

درود

فرمودید :

ولی ترانزیستور بر خلاف زنر قابلیت تحمل ضربات ولتاژ را ندارد و برای همین در همین مدار سویچینگ برای محافظت از ترانزیستور از زنر استفاده شد..

مورد دوم..
بیس ترانزیستور 2n3055 برای جریان عبوری از کلکتور تاده آمپر نیازمند 2 تا 3 امپر جریان هست
...در واقعیت در این مدار اصلا ترانزیستور روشن نمیشه تا کاری بکنه

.

اگر این نظریه ها را به نقل از من منعکس فرمودید آدرس و پست مربوطه را اعلام فرمایید تا سوء برداشت را رفع کنم.
و اگر نظر شماست ادله خود را اعلام فرمایید .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801
سلام ودرود خدمت اساتیدعزیر عرض میکنم من یک آداپتورکره ای دارم که ولتاژمکتوبش روی قاب ۹ولت و۲آمپر ولی اهم متر۱۲ولت نشون میده می خواستم بدونم با چه مقدار مقاومتی میشه خروجی ولتاژ و به ۹ولت رسوندمیتونم با آزمون و خطا انجام بدم ولی گفتم شایدفرمول شو بدونم بهتر باشه با عرض پوزش ازاطاله کلام.

درود

سوال و مشکل شما مرتبط با این تاپیک نیست و لذا در تاپیک مستقلی مطرح فرمایید .

سپاس

amir*as

کاربر vip
کاربر
2020-03-07
123
232
سلام بنده مبتدی هستم وکاربانرم افزارروخوب بلدنیستم چون بخش تغذیه بودفک کردم اجازه دارم این جا سوالم مطرح کنم با عرض پوزش.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
413
پاسخ : تحلیل و عیب یابی تغذیه تابلوهای روان

درود

آفرین

یکی از مواردی که مطرح کردی به پاسخ بسیار نزدیکه.

تنها عامل صدمه زینرها جریان غیرمجازه
زیرا زینرها قادر به تحمل هر ولتاژی هستند بشرطی که موجب عبور جریان غیرمجاز نشوند .
درواقع تنها ضعف زینر جریان غیر مجاز است یعنی اگه ۱۰۰۰ ولت هم به زینر متصل کنی در صورتی میسوزه که نتونه جریانشو تحمل کنه

کمااینکه به همین دو زینر ولتاژ ۵۰۰۰ ولت ناشی از القاء ترانس میرسه ولی ازآنجاکه حس نداره و جریان بسیار ناچیزی داره لذا زینر تحمل میکنه و نمیسوزه و لذا همانطور که اشاره کردی یک راهش بالا بردن توان زینر است .

دیگه چه پیشنهاد بهتر و راحت تری داری ؟

سپاس

عرض ادب خدمت استاد غزال گرامی

این پست رو کمی دیر دیدم ولی راهی بنظرم اومد شاید بشه با موازی کردن 2 عدد دیود زنر جریانشون رو افزایش داد ، البته تابحال تست نکردم ببینم جواب بده . یک مورد دیگه اینکه این سری سویچینگ ها معمولا تا وقتی توش اب نره مخصوصا داخل ترانس ایزوله بخش راه انداز ترانزیستورای 13009 ، خیلی کم اون دیودای هرز گرد میسوزن مگر اینکه چه فشار جریانی بصورت شوک و ضربه به خروجی پاور اورده باشن .

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
درود

فرمودید :

اگر این نظریه ها را به نقل از من منعکس فرمودید آدرس و پست مربوطه را اعلام فرمایید تا سوء برداشت را رفع کنم.
و اگر نظر شماست ادله خود را اعلام فرمایید .

سپاس

سلام
در مورد ترانزیستور 2n3055 که در دیتاشیت نوشته شده .. و دیگه مقدار جریان بیس و بتای ترانزیستور مشخص هست .. این ترانزیستور با 100 میلی امپر روی بیس اصلا روشن نمیشود .. و در عمل هم بارها بردهای مختلف طراحی و ساخته ام و با ترانزیستورها تقریبا اشنایی دارم..
در مورد سوختن ترانزیستور ...
اگر ترانزیستور مثل زنر یا دیود توانایی تحمل ولتاژ بالا داشت دیگه تو مداراتی که دارای سیم پیچ هست مثل رله ... احتیاجی به دیود برای از بین بردن ولتاژ نداشتیم.. یا مثل همین پاور سویچینگ
من پست های قبلی شما رو نخونده ام .. اطلاعی از اموزش های شما ندارم ..
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801
سلام
در مورد ترانزیستور 2n3055 که در دیتاشیت نوشته شده .. و دیگه مقدار جریان بیس و بتای ترانزیستور مشخص هست .. این ترانزیستور با 100 میلی امپر روی بیس اصلا روشن نمیشود .. و در عمل هم بارها بردهای مختلف طراحی و ساخته ام و با ترانزیستورها تقریبا اشنایی دارم..
در مورد سوختن ترانزیستور ...
اگر ترانزیستور مثل زنر یا دیود توانایی تحمل ولتاژ بالا داشت دیگه تو مداراتی که دارای سیم پیچ هست مثل رله ... احتیاجی به دیود برای از بین بردن ولتاژ نداشتیم.. یا مثل همین پاور سویچینگ
من پست های قبلی شما رو نخونده ام .. اطلاعی از اموزش های شما ندارم ..
با تشکر

درود

بزرگوار ارجمند سابقه کار تاثیری در خطا و برداشت ناصحیح نداره.
کمااینکه کمتر کسی به اندازه من سابقه فعالیت در امور الکترونیک داره اما به وفور اشتباه میکنم .

اینکه فرمودید 2n3055 با جریان بیس ۱۰۰ میلی آمپر روشن نمیشه خطای کوچکی نیست زیرا با مطالعه مشخصه ها و نمودارهای دیتاشیت بسادگی قابلیت های این قطعه مشخص میشه
در غیراینصورت توصیه میکنم برداشت خود را با ازمایش بسیار ساده زیر اصلاح فرمایید و ببینید حتی با جریان بیس ۱ میلی آمپر هم روشن میشه چه رسد به ۱۰۰ میلی آمپر

۱- یک لامپ حدود ۱۲ ولتی فیلامانی کوچک را بین کلکتور و مثبت منبع ولتاژ ۱۰ ولتی نصب و درواقع سری کنید

۲- امیتر را به منفی منبع ولتاژ متصل کنید.

۳- یک مقاومت حدود ۱ کیلو اهم را با بیس سری کنید و به مثبت منبع ولتاژ ۱۰ ولتی متصل کنید و ببینید درحالیکه جریان بیس حدود ۱۰ میلی آمپره ، لامپ روشن میشه

زیرا دو سر مقاومت ۱ کیلو حدود ۹،۳ ولت است و لذا جریان مقاومت که با بیس سری و یکسان است حدود ۱ میلی آمپر است.

حالا بجای ۱ کیلو از ۱۰ کیلو استفاده کنید که جریان بیس حدود ۱ میلی آمپره و ببین که باز هم لامپ را روشن میکنه

لذا اینکه بیس این ترانزیستور نیاز به ۳ آمپر داره نه تنها ناصحیح است بلکه موجب صدمه ترانزیستور میشه و اگه جریان بیس ۳ آمپر بشه ، بابای ترانزیستور هم میسوزه.

اگر فرصت انجام آزمایش را نداری اعلام فرمایید ، احتمالا جناب سجاد عزیز آزمایش میکنه.

و مورد دوم که فرمودید اگه ترانزیستور قادر به تحمل ولتاژ بالا بود از زینر استفاده نمیشد .

اما اینطور نیست زیرا هر طراحی با در نظر گرفتن جمیع جهات ازجمله شرایط مدار و قیمت قطعات و غیره ، قطعات نقشه رو انتخاب میکنه و در این تغذیه ناگزیر به استفاده از زینر موازی با کلکتور امیتر شده

اتفاقا ازآنجاکه کلکتور امیتر ترانزیستورها نسبت ولتاژهای پایین عکس العملی نشان نمیدهند و نمیتونن در یک جهت ولتاژ مضر را اتصال کوتاه و خفه کنند لذا ناگزیر به استفاده از دیود در جهت معگوس هستیم .
ولذا اتفاقا توانایی تحمل کلکتور امیتر ترانزیستور خیلی بیشتر از دیودها در جهت فوروارد است زیرا دیودها قادر به تحمل ۱ یا ۲ ولت هم نیستند .

از سوی دیگر چنانچه طراح ، از دیود معگوس استفاده کنه دراینصورت میتونه از ترانزیستور ارزانتر و ایده آلتری استفاده کنه
و دلایل متعدد دیگری که طراح را ناگزیر به استفاده از دیود یا زینر میکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:

yousef55

کاربر vip
کاربر
2009-07-17
123
268
سلام استاد
در مورد دوم بله قبول دارم که ترانزیستورهای مختلفی وجود دارد
ولی در مورد اول صحبت سر 10 امپر جریان کلکتور هست ..بله این ترانزیستور با 10 میلی امپر ممکنه روشن بشه .. ولی بنده بعید میدونم بتونه حتی 1 امپر در خروجی تامین کنه ... حتی ترانزیستورهای قدرت کوچکتر از این هم با 10 میلی امپر جریان بیس جریان کلکتور کمی دارند ..
اونطور که شما فرمودید 2n3055 با 1 میلی امپر لامپ فیلمانی را روشن میکند .. یعنی بتای 1000 ...
که حتی ترانزیستورهای کوچک مثل 2n2222..bc5xx..و ... ترانزیستور دیگه به غیر از دارلینگتون بتای کمتر از 500 دارند..
به نظر بنده اگر جسارت نباشه ... همیشه دیتاشیت مرجع درست برای فهمیدن مشخصات قطعه هست .. نه ازمایش در شرایطی که ممکنه ابزارها متفاوت باشه..
در کل 2n3055 امکان نداره با 1 میلی امپر در خروجی 1 امپر تحویل بده ..
اگر اینکار رو بکنه تا الان تمام مدارات ترانزیستوری را اشتباه طراحی میکردند مهندس های الکترونیک..

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801
سلام استاد
ولی در مورد اول صحبت سر 10 امپر جریان کلکتور هست ..بله این ترانزیستور با 10 میلی امپر ممکنه روشن بشه .. ولی بنده بعید میدونم بتونه حتی 1 امپر در خروجی تامین کنه ... حتی ترانزیستورهای قدرت کوچکتر از این هم با 10 میلی امپر جریان بیس جریان کلکتور کمی دارند ..
اونطور که شما فرمودید 2n3055 با 1 میلی امپر لامپ فیلمانی را روشن میکند .. یعنی بتای 1000 ...
که حتی ترانزیستورهای کوچک مثل 2n2222..bc5xx..و ... ترانزیستور دیگه به غیر از دارلینگتون بتای کمتر از 500 دارند..
به نظر بنده اگر جسارت نباشه ... همیشه دیتاشیت مرجع درست برای فهمیدن مشخصات قطعه هست .. نه ازمایش در شرایطی که ممکنه ابزارها متفاوت باشه..
اگر اینکار رو بکنه تا الان تمام مدارات ترانزیستوری را اشتباه طراحی میکردند مهندس های الکترونیک..

درود

حرف اول آخرو تجربه میزنه ، کاری نداره با یک ترانزیستور و یک مقاومت تست کن و نتیجه را اعلام کن

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,801
سلام استاد

درود

فرمودید
همیشه دیتاشیت مرجع درست برای فهمیدن مشخصات قطعه هست .. نه ازمایش در شرایطی که ممکنه ابزارها متفاوت باشه..

اما این هم استنباط درستی نیست
زیرا دیتاشیت محصول ازمایشاته و چه بسا دیتاشیت قطعاتی عمدا بصورت نادرست منتشر میشه ( البته دیتاشیت این ترانزیستور درسته ) اما آزمایش ملاک قاطع و غیرقابل انکاره نه دیتاشیت

ضمنا بنظر میرسه بهره ترانزیستورها رو ثابت محسوب میکنی اما طبق نموداری که با آزمایشات لازم بدست میاد بهره ترانزیستور متناسب با شرایط است .

البته اینکه با جریان بیس ۱ میلی آمپر نمیتونیم ۱ امپر در کلکتور دریافت کنیم درسته اما با ۱ میلی آمپر هم روشن میشه و جریانی در کلکتور خواهیم داشت و حتی لامپ هم روشن میشه و البته با ۱۰ میلی آمپر روشن تر میشه
ضمنا تصور جریان ۳ آمپر در بیس منجر به صدمه فوری این ترانزیستور میشه.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا