آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام و خسته نباشی خدمت اساتید محترم بویژه استاد رجبی و جناب غزال عزیز
من با اینکه در الکترونیک مبتدی هستم اما با توجه به توضیحات شیرین و دقیق استاد گرانقدر جناب غزال تونستم این مدار را درست کنم و چون اولین مداری بود که درست میکردم بسیار برای من لذت بخش بود . واقعا از استاد غزال عزیز تشکر میکنم و امیدوارم در زندگی موفق و پیروز باشند
فقط یک سوال اینکه استاد ایا مس های مدار به مرور زمان اکسیده نمی شوند و راهی برای جلوگیری از اکسیده شدن خطوط مسی مدار وجود دارد یا خیر
با تشکر

درود
بابت اظهار لطف شما سپاسگزارم
اگر در منطقه خشک یا معتدل زندگی میکنید اتفاقی نمی افته
اما در شهرهایی که رطوبت هوا زیاده میتونی یک اسپری کیلر از رنگ فروشی بخری و روی مدار چاپی کیلر بپاشی
اگه دوستان توصیه و راهکار بهتری سراغ دارند ارشاد فرمایند.

سپاس

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
سلام جناب غزال خسته نباشید
من این منبع تغذیه رو با راهنمایی های شمادرست کردم کارکردش عالیه.فقط یه مشکل کوچک داشت که اون هم ایراد از مونتاژ خودم بود.برای پلهای کردن خروجی ترانس گفته بودید پایه کلکتور رو با ولتاژهای ۱۸ و ۳۲ جداگانه وصل کنم.ببخشید که دوباره این سوال رو میپرسم .این که ولتاژ ۱۸ و ۳۲ به صورت ac به پایه کلکتور وصل میشه مشکلی ایجاد نمیکنه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام جناب غزال خسته نباشید
من این منبع تغذیه رو با راهنمایی های شمادرست کردم کارکردش عالیه.فقط یه مشکل کوچک داشت که اون هم ایراد از مونتاژ خودم بود.برای پلهای کردن خروجی ترانس گفته بودید پایه کلکتور رو با ولتاژهای ۱۸ و ۳۲ جداگانه وصل کنم.ببخشید که دوباره این سوال رو میپرسم .این که ولتاژ ۱۸ و ۳۲ به صورت ac به پایه کلکتور وصل میشه مشکلی ایجاد نمیکنه؟

درود

امکان نداره گفته باشم کلکتور را به ac متصل کنید
ترانزیستور با ac کار نمیکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
درود

محاله گفته باشم کلکتور را به ac متصل کنید
ترانزیستور با ac کار نمیکنه.

سپاس

جناب غزال ترانس ac هست
طبق راهنمایی های شما من دو تا سیم از ترانس جدا کردم که یکی ۱۸ و دیگری ۱۰ ولت ac هست
شما گفتید که ۳۲ ولت را مستقیم به مدار وصل کنم. پایه کلکتور رو از مدار جدا کنم و با رله ولتاژهای ۱۸ و ۱۰ رو موقع نیاز به کلکتور وصل کنم
این قسمت رو متوجه نشدم.
وقتی ۳۲ به پل دیود وصل بشه چطور ۱۸ و ۱۰ رو به کلکتور وصل کنم،در صورتی که کل مدار باید به ۳۲ وصل باشه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
جناب غزال ترانس ac هست
طبق راهنمایی های شما من دو تا سیم از ترانس جدا کردم که یکی ۱۸ و دیگری ۱۰ ولت ac هست
شما گفتید که ۳۲ ولت را مستقیم به مدار وصل کنم. پایه کلکتور رو از مدار جدا کنم و با رله ولتاژهای ۱۸ و ۱۰ رو موقع نیاز به کلکتور وصل کنم
این قسمت رو متوجه نشدم.
وقتی ۳۲ به پل دیود وصل بشه چطور ۱۸ و ۱۰ رو به کلکتور وصل کنم،در صورتی که کل مدار باید به ۳۲ وصل باشه؟

درود
برای کلکتور باید از دیود پل قوی و خازن بزرگ و برای بقیه مدار میتونی از دیود پل آمپر پایین و استفاده کنی
حالا ورودی دیود پل قوی را میتونی به ولتاژ دلخواه متصل کنی یعنی میتونی در صورت نیاز به ماکزیمم ولتاژ ac یا به ولتاژ کمتر متصل کنی.

و یا میتونی برای کل مدار از یک دیود پل قوی استفاده کنی و ورودی این دیود پل را به ولتاژ مناسب دلخواه ac متصل کنی.

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
با سلام
جناب غزال این که همزمان از دوتا خروجی (مثلا 32 و 18 ولت) ترانس استفاده میشه مشکلی پیش نمیاد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
با سلام
جناب غزال این که همزمان از دوتا خروجی (مثلا 32 و 18 ولت) ترانس استفاده میشه مشکلی پیش نمیاد؟

درود
اگه بصوت همزمان از ۲۰ خروجی یک ترانس هم استفاده کنید اشکالی نداره.

سپاس

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
سلام
جناب غزال از اینها واسه پل دیود میتونم استفاده کنم؟

پیوست‌ها

• 2.5 مگابایت بازدیدها: 172

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
سلام
جناب غزال از اینها واسه پل دیود میتونم استفاده کنم؟

اگه میخوای ولتاژ کلکتور ترانزیستور قدرت و بقیه مدار را جداگانه تغذیه کنی دراینصورت برای کلکتور باید از ۵ عدد از این خازن و یا یک عدد ۴۷۰۰ میکرو استفاده کنی و این دیود بریج هم خوبه ( برای کل مدار هم خوبه)

ولی برای بقیه مدار این دیود بریج لازم نیست و دیود ارزون تر مانند ۴ عدد 1n4007 کافیه و خازن ۱۰۰۰ میکرو هم مناسبه

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
ببخشید دو تا سوال دیگه
یکی اینکه اگه بخوام به جز ال ای دی یه بازر هم به مدار اضافه کنم که هنگام اتصال کوتاه بوق بزنه چکار باید بکنم.
یکی دیگه هم اینکه میخوام یه پتانسیومتر دیگه برای تنظیم دقیق تر ولتاژ به مدار اضافه کنم .
ممنون میشم راهنمایی کنید.
سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amir3303
بالا