آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

درود
بازم پاسخ کامل ندادی
ولی حالا D9 را نصب کن دیگه ولتاژ خروجی داری
اگه اینطوره دراینصورت R20 را به پایه ۶ لحیم کنی ولتاژ خروجی قطع میشه ببین همینطوره ؟

سپاس

سلام.
استاد من که نوشتم:{حالا d9 در مدار قرار گرفت وولتاژ خروجی تغذیه از 2تا25 ولت قابل تغییر میباشد}.

حالا p2 در حالتی هست که پایه 3 ایسی3 دارای ولتاژ1.8 میباشد.q1 وc8 از مدار حذف میباشد.
r20 در مدار قرار گرفت و ولتاژ خروجی تغذیه قطع نشد و از 2 تا 25ولت قابل تغییر میباشد.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام.
استاد من که نوشتم:{حالا d9 در مدار قرار گرفت وولتاژ خروجی تغذیه از 2تا25 ولت قابل تغییر میباشد}.

حالا p2 در حالتی هست که پایه 3 ایسی3 دارای ولتاژ1.8 میباشد.q1 وc8 از مدار حذف میباشد.
r20 در مدار قرار گرفت و ولتاژ خروجی تغذیه قطع نشد و از 2 تا 25ولت قابل تغییر میباشد.
سپاس

درود

در حالتیکه d9 آزاد بوده ولتاژ خروجی را اعلام نکرده بودی و فقط ولتاژ پایه ۶ را اعلام کردی

در هر صورت همه قطعات را سرجاش نصب کن و استفاده کن چون چیزی تغییر نکرده ولی گزارشات جدید شما متناقض با گزارشاتی است که بعد از رفع اتصالی پایه ۲ اعلام کردی و پس از رفع مشکل پایه ۲ میگفتی خروجی قطع است ولی الان میگی خروجی داری و لذا تغذیه سالمه
احتمالا p جریان را در کمترین جریان یعنی در صفر آمپر میگذاشتی و انتظار داشتی کار کنه که معلومه در صفر آمپر باید صفر ولت بده و درست بوده

همه قطعات را نصب و با بارهای مختلف تست کن ببین درسته ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلا
درود

در حالتیکه d9 آزاد بوده ولتاژ خروجی را اعلام نکرده بودی و فقط ولتاژ پایه ۶ را اعلام کردی

در هر صورت همه قطعات را سرجاش نصب کن و استفاده کن چون چیزی تغییر نکرده ولی گزارشات جدید شما متناقض با گزارشاتی است که بعد از رفع اتصالی پایه ۲ اعلام کردی و پس از رفع مشکل پایه ۲ میگفتی خروجی قطع است ولی الان میگی خروجی داری و لذا تغذیه سالمه
احتمالا p جریان را در کمترین جریان یعنی در صفر آمپر میگذاشتی و انتظار داشتی کار کنه که معلومه در صفر آمپر باید صفر ولت بده و درست بوده

همه قطعات را نصب و با بارهای مختلف تست کن ببین درسته ؟

سپاس

سلام
استاد من با اجازه شما همه قطعات رو نصب کردم وp2 در حالتی بود که پایه 3 ایسی 3 دارای ولتاژ1.8 بود.
در حالی که تنها ولت متر به خروجی تغذیه متصل هست.خروجی برابر با 0.2 میباشد وبا تغییر ولوم ولتاژ نیز تغییر ندارد.
آیا بازم باید با بار تست کنم یا نه.
در مورد اینکه گفته اید:{
رفع مشکل پایه ۲ میگفتی خروجی قطع است ولی الان میگی خروجی داری و لذا تغذیه سالمه}
در آنجا q1 وd9 وصل بودو خروجی نداشتم ولی در آخرین گزارش من که خروجی تغذیه برقرار بود q1 از مدار حذف بود ولی بعد از فرمایش شما که همه قطعات نصب شد از جمله q1 خروجی ندارم.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلا

سلام
استاد من با اجازه شما همه قطعات رو نصب کردم وp2 در حالتی بود که پایه 3 ایسی 3 دارای ولتاژ1.8 بود.
در حالی که تنها ولت متر به خروجی تغذیه متصل هست.خروجی برابر با 0.2 میباشد وبا تغییر ولوم ولتاژ نیز تغییر ندارد.
آیا بازم باید با بار تست کنم یا نه.
در مورد اینکه گفته اید:{
رفع مشکل پایه ۲ میگفتی خروجی قطع است ولی الان میگی خروجی داری و لذا تغذیه سالمه}
در آنجا q1 وd9 وصل بودو خروجی نداشتم ولی در آخرین گزارش من که خروجی تغذیه برقرار بود q1 از مدار حذف بود ولی بعد از فرمایش شما که همه قطعات نصب شد از جمله q1 خروجی ندارم.
سپاس

درود

فقط Q1 را آزاد کن ببین ولتاژ خروجی نداری ؟
اگه با Q1 خروجی قطع مبشه دراینصورت یا پایه های Q1 را اشتباه نصب کردی یا سوخته ولی بعیده سوخته باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

درود

فقط Q1 را آزاد کن ببین ولتاژ خروجی نداری ؟
اگه با Q1 خروجی قطع مبشه دراینصورت یا پایه های Q1 را اشتباه نصب کردی یا سوخته ولی بعیده سوخته باشه

سپاس

سلام
وقتی q1 آزاد میشود خروجی تغذیه برقرار میشود و از 2 تا 25 ولت قابل تغییر میباشد.
پایه های q1 بدین صورت میباشد که E آن با خط منفی تغذیه در تماس میباشد وC آن با R15 وسپس با بیس Q2 در تماس است و B آن از طریق R14 باU2 وU3 در تماس میباشد.
Q1 سالم بود ولی باز هم عوض شد ودر مدار قرار گرفت ولی خروجی تغذیه فعال نشد.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام
وقتی q1 آزاد میشود خروجی تغذیه برقرار میشود و از 2 تا 25 ولت قابل تغییر میباشد.
پایه های q1 بدین صورت میباشد که E آن با خط منفی تغذیه در تماس میباشد وC آن با R15 وسپس با بیس Q2 در تماس است و B آن از طریق R14 باU2 وU3 در تماس میباشد.
Q1 سالم بود ولی باز هم عوض شد ودر مدار قرار گرفت ولی خروجی تغذیه فعال نشد.
سپاس

درود
اگر ترانزیستور سالمه احتمالا اشتباها از تیپ مثبت استفاده کردی ولی باید تیپ منفی باشه یعنی باید شبیه Q2 باشه ولی اشتباها شبیه Q3 نصب کردی
اگر درست بود و تیپ منفی بود مراحل زیر را پاسخ بده
Q1 را آزاد و ولتاژ جای پایه بیس و همچنین ولتاژ امیتر را اعلام کن

سپس در حالیکه Q1 نصب است یکلحظه بیس امیتر Q1 را اتصال کن ببین در این لحظه خروجی درست میشه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: پاسخ : رد: تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

درود
اگر ترانزیستور سالمه احتمالا اشتباها از تیپ مثبت استفاده کردی ولی باید تیپ منفی باشه یعنی باید شبیه Q2 باشه ولی اشتباها شبیه Q3 نصب کردی
اگر درست بود و تیپ منفی بود مراحل زیر را پاسخ بده
Q1 را آزاد و ولتاژ جای پایه بیس و همچنین ولتاژ امیتر را اعلام کن

سپس در حالیکه Q1 نصب است یکلحظه بیس امیتر Q1 را اتصال کن ببین در این لحظه خروجی درست میشه؟

سپاس

سلام
ترانزیستور q1 از تیپ منفی میباشد وتوسط دیتا شیت نیز چک شد.
q1 آزاد شد ولتاژ جای پایه بیس در حالی که منفی اهم متر به منفی خروجی متصل هست برابر با 4.4 ولت میباشد وجای پایه امیتر در حالی که منفی اهم متر به منفی خروجی متصل است برابر با 0 هست {جای پایه امیتر به منفی خازن بزرگ متصل هست}

سپس q1 در مدار قرار گرفت ویکلحظه بیس وامیتر اتصال کوتاه شد وخروجی برقرار شد واز 2 تا25 قابل تغییر.
سپاس

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,775
پاسخ : رد: پاسخ : تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام

R13=10K وR14=1.5K درست بود هم از طریق رنگ وهم از طریق اهممتر چک شد.

درود

دراینصورت R14 را بجای اینکه به آند D7 یعنی به ولتاژ منفی ( حدود 5.6- ) متصل کنی اشتباها به صفر ولت ( پایه منفی خازن بزرگ ) یا جای دیگری متصل کردی ؟
ولی در هر صورت شک ندارم که اهم R14 بیشتر از 1/5 کیلو نصب کردی

ولتاژ پایه R14 نسبت به منفی خروجی (یا نسبت به پایه منفی خازن بزرگ ) چند ولته؟ ولتاژ پایه ای که به بیس متصله نمیخوام
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا