آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,774
سلام
ممنون از راهنماییتون
اگه بخوام برای کلکتور ترانس مجزا بزارم باید با چه ولتاژ و آمپری باشه؟
عیب یابی رو طبق همون پستتون دارم انجام میدم
توی قسمت دوم گفتید که 2- بررسی و تست ولتاژ تغذیه آی سی ها ( پین 4و7 )
پین ۴ آیسی ها ۳۲ ولت هست ولی پین ۷ ولتاژ نداره . پین ۷ هم باید ۳۲ باشه؟
سپاس

درود
عزیزم حسابی منو گیج کردی
یک ترانس سر وسط ۱۲ ولت ۳ آمپر یا ۵ آمپر یا بزرگتر تهیه کن و از دو سر ابتدا و انتهای ثانویه استفاده کن تا تغذیه را با یک ولتاژ مانند مدار اصلی درست کنی و اعلام کن تا بقیه رو مطابق میل خودت درست کنیم

برای بررسی پایه ۴ و ۷ باید پروب مشکی را به سیم منفی خروجی تغذیه متصل کنی و پایه های ۴ و ۷ را طبق توضیح زیر بررسی کنی
آی سی ۷۴۱ از طریق پایه ۴ و ۷ تغذیه میشه که در این مدار پایه ۷ کلیه آی سی ها حدود ۳۲ یا ۳۰ ولته ولی پایه ۴ آی سی u2 , u3 باید منفی ۵.۶ ولت و در آی سی u1 باید صفر ولت باشه

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
با سلام
ببخشید چندروز نبودم
ولتاژ پایه های ایسی ها رو چک کردم.روی پایه ۴ همه ایسی ها ۳۲ ولت بود ولی پایه ۷ ایسی u1 ۰ ولت و ایسیهای u2 و u3 -۵.۵ ولت بود

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
درود جناب غزال
گفته بودید پایه ۷ همه ایسی ها باید ۳۲ باشه ولی توی این مدار که چک کردم پایه ۴ ۳۲ بود. اشکال نداره؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,774
درود جناب غزال
گفته بودید پایه ۷ همه ایسی ها باید ۳۲ باشه ولی توی این مدار که چک کردم پایه ۴ ۳۲ بود. اشکال نداره؟

درود
امکان نداره
اشتباه میکنی
مگه نقشه رو مونتاژ نکردی ؟
وقتی قبلا کار میکرده یعنی مونتاژ اشکالی نداشته
در هر صورت ولتاژ پایه ها همونه که گفتم و تردید ندارم خطایی در شمارش پایه ها داری

سپاس

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
شمارش پایه ها اینجوری درسته؟
سپاس

پیوست‌ها

• 276 کیلوبایت بازدیدها: 121

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,774
شمارش پایه ها اینجوری درسته؟
سپاس

درود
عزیزم همونجوری که در زمان مونتاژ شمردی درسته چون بعد از مونتاژ کار کرده
در دیتا شیت UA741 هم پایه ها را مشخص میکنه
پایه ۱ با دایره گود روی آی سی مشخص شده که در تصویر هم بدرستی با شماره ۱ مشخص کردی
حالا شماره های بعدی بترتیب باید بسمت پایین بشمری یعنی پایه ۲ را در تصویر اشتباها با شماره ۳ مشخص کردی
بهمین دلیل پایه ای که با ۷ مشخص کردی درواقع پایه ۴ است
حالا باید سمت راست آی سی را از پایین بسمت بالا بترتیب بشماری یعنی روبروی پایه ۴ پایه ۵ است که اشتباها با ۸ مشخص کردی.

عزیزم در این آی سی ها پایه ۱ را مشخص کردن و بقیه را باید بشکل دایره و بدون جهش به اینطرف و آنطرف بشماری
در شگفتم با این اطلاعات چطور مونتاژ کردی و جواب هم گرفتی ! !
برام معما شده بود چطور شمردی که ۴ و ۷ را دقیقا جابجا محسوب کردی .

سپاس

آخرین ویرایش:

V.GHAEDY

مدیریت بازارچه
ناظم انجمن
مدیر تالار
2010-08-19
1,826
7,761
جنت شهر
سلام
با اجازه استاد غزال
عکس زیر ترتیب پایه ها را کامل مشخص میکند .همانطور که جناب استاد غزال اشاره کردند باعث تعجب است که با این اطلاعات مدار را مونتاژکرده اید و کار هم کرده

UA741_Pinout.jpg

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
ممنونم از راهنماییتون
همینطور که قبلا بهتون گفته بودم رشته من الکترونیک نیست. ولی با تشویق و راهنمایی شما منبع تغذیه رو درست کردم و خیلی به این رشته علاقه پیدا کردم.
واقعا آدم های مثل شما کم پیدا میشه که اینجور با حوصله راهنمایی کنند.
فردا دوباره تست میکنم نتیجه رو اعلام میکنم.
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,774
ممنونم از راهنماییتون
همینطور که قبلا بهتون گفته بودم رشته من الکترونیک نیست. ولی با تشویق و راهنمایی شما منبع تغذیه رو درست کردم و خیلی به این رشته علاقه پیدا کردم.
واقعا آدم های مثل شما کم پیدا میشه که اینجور با حوصله راهنمایی کنند.
فردا دوباره تست میکنم نتیجه رو اعلام میکنم.
سپاس

درود
بله فرمودید مبتدی هستید ولی تصور کردم اطلاعات علمی الکترونیک دارید و فقط تجربه ندارید و لذا توفیق اولیه شما با این اطلاعات ناچیز موجب حیرت و ابراز تحسین شد.
زیرا بسیاری از علاقمندان با تجربه و اطلاعات قابل توجه هم با مشگلاتی در جریان مونتاژ مواجه شدند که تصور میکردند نقشه موصوف نادرسته
لذا اگرچه پشتکار و تلاش شما قابل تحسینه اما تجهیز غیر ضروری این تغذیه از جمله آلارم جریان و فاین ولتاژ و پله ای شدن ولتلژ ورودی و غیره ، متناسب با شرایط شما بنظر نمیرسه و ممکنه موجب صدماتی از جمله صدمه حاضر و به تبع آن موجب خستگی خارج از ظرفیت انسان بشه.

البته بدیهی است که تقبل و تحمل ناملایمات مربوطه موجب ارتقاء بی نظیر و بی بدیل سطوح علمی تجربی انسان و مصداق سروده ای خواهد شد که ذیل پست های خود تقدیم کردم.
و اینچنین هر حادثه ناگوار ، فرصتی است که از بلا ، طلا میسازد

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
درود
جناب غزال تا مرحله ۵ همه درست بود
تو مرحله ۶ ولتاژ پایه ۶ ایسی u2 با تغییر پتانسیومتر تغییر نمیکنه و ۳۲ ولت ثابت هست.آیسی ua741 گذاشتم به جای این آیسی ولی فرقی نکرد.
سپاس

بالا