آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ممنون بابات راهنماییتون
ببخشید منظورتون رو متوجه نمیشم. منظورتون اینه که در آن واحد هم از خروجی 32 و هم 18 ولت در مدار استفاده کنم؟میشه بیشتر توضیح بدید؟

درود

باید کلکتور 2n3055 را از مدار اصلی تغذیه قطع کنی و به ولتاژ پله ای ( که با رله درست کردی ) که اگه ولتاژ بالاتر از 14 ولت نیاز داشتی کلکتور 2n3055 به 32 ولت متصل بشه , و اگه کمتر از 14 ولت نیاز داشتی کلکتور به 18 متصل بشه و اگه کمتر از 6 ولت نیاز داشتی کلکتور به 10 متصل بشه ولی کل بقیه مدار بهمان صورت اولیه به 32 ولت متصل باشه .
اگه با مشکلی مواجه شدی اعلام کن.

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
ببخشید که دوباره سوال می کنم.منظورتون اینه که خروجی 32 ولت ترانس رو از رله جدا کنم و مستقیم به مدار وصل کنم و بقیه خروجی ها رو مستقیم به کلکتور bux98 وصل کنم؟ بدون پل دیود برای ترانزیستور مشکلی پیش نمیاد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ببخشید که دوباره سوال می کنم.منظورتون اینه که خروجی 32 ولت ترانس رو از رله جدا کنم و مستقیم به مدار وصل کنم و بقیه خروجی ها رو مستقیم به کلکتور bux98 وصل کنم؟ بدون پل دیود برای ترانزیستور مشکلی پیش نمیاد؟

درود

نه عزیزم
شما 3 جور ولتاژ آماده کردی که قبلا از طریق مثلا سیم A به مدار میدادی که بدلخواه شما ، این سیم A گاهی 32 ولت و گاهی 18 ولت و گاهی 10 ولت میشد و درواقع به کل مدار یکی از این ولتاژها را بدلخواهت اعمال میکردی که اشتباه بود و باید به شیوه زیر عمل کنی.

1- ابتدا مدار را مطابق نقشه به 32 ولت متصل کن یعنی مطابق نقشه کل مدار به خروجی دیودهای پل که 32 ولته متصل بشه که همیشه 32 ولت DC به کل مدار متصل باشه

2- حالا کلکتور 2n3055 را از بقیه مدار جدا کن و به سیم A ( حاوی 32 یا 18 یا 10 ولت ) متصل کن که به دلخواه شما و بر پایه نیاز شما فقط کلکتور 2n3055 گاهی به 32 ولت و گاهی به 18 ولت و گاهی به 10 ولت متصل بشه.

بقیه مدار باید همیشه با 32 ولت DC تغذیه بشه

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
با سلام خدمت اساتید گرامی.من این منبع تغذیه رو درست کردم ولی ledان همیشه روشن است.من q1وd9راآزاد کردم.ولتاژ -۵/۶درمدار برقرار هست.ولتاژپایه شش u1نسبت با منفی خازن بزرگ صفر است.روی پایه 2 ای سی u1ولتاژبرابر با٢٢ولت است.ولتاژ ورودی ترانس ac به طور موقت ١٧ولت میباشد.سپاس

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
اساتید گرامی لطفا کمک کنید.نمیخوام بعد از زحمتی که برای تغذیه کشیدم ولش کنم.هیچ باری به خروجی متصل نیست وledتغذیه روشن میباشد.تو خروجی ولتاژ هیچ ولتاژی ندارم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
با سلام خدمت اساتید گرامی.من این منبع تغذیه رو درست کردم ولی ledان همیشه روشن است.من q1وd9راآزاد کردم.ولتاژ -۵/۶درمدار برقرار هست.ولتاژپایه شش u1نسبت با منفی خازن بزرگ صفر است.روی پایه 2 ای سی u1ولتاژبرابر با٢٢ولت است.ولتاژ ورودی ترانس ac به طور موقت ١٧ولت میباشد.سپاس

درود

u1 سوخته
باید پایه 6 در u1 حدود 11 ولت باشه
اگر از سوکت استفاده کردی . میتونی هر 3 آی سی را خارج کنی و دونه دونه بعنوان u1 نصب کنی پایه 6 هر کدوم از آنها حدود 11 ولت داد اون آی سی سالمه
اگه بجای u1 از رگلاتور 12 ولت هم استفاده کنی کار میکنه و چنران مهم نیست فقط اگه آی سی 741 باشه دقیق تره

سپاس

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
درودu1 سوختهباید پایه 6 در u1 حدود 11 ولت باشهاگر از سوکت استفاده کردی . میتونی هر 3 آی سی را خارج کنی و دونه دونه بعنوان u1 نصب کنی پایه 6 هر کدوم از آنها حدود 11 ولت داد اون آی سی سالمهاگه بجای u1 از رگلاتور 12 ولت هم استفاده کنی کار میکنه و چنران مهم نیست فقط اگه آی سی 741 باشه دقیق ترهسپاس
سلام استاد.من با اجازه شما تمام ای سی ها رو در آوردم وروی سوکت u1تست کردم که 11ولت نداشت.۵تا ای سی جدید خریده بودم که با اجازه شما تست کردم ولی متاسفانه فقط یکی جواب داد ودر پایه شش ١١ولت داشت.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استاد.من با اجازه شما تمام ای سی ها رو در آوردم وروی سوکت u1تست کردم که 11ولت نداشت.۵تا ای سی جدید خریده بودم که با اجازه شما تست کردم ولی متاسفانه فقط یکی جواب داد ودر پایه شش ١١ولت داشت.

درود

عزیزم صحت نتیجه گیری شما محاله احتمالا مونتاژ یکی از آی سی ها اشکال داره و آی سی هایی که روی اون سوکت نصب میکنی میسوزه
زیرا محاله فروشگاه اینهمه آی سی سوخته بهت فروخته باشه

برای تشخیص عیب باید هر 3 آی سی را خارج کنی و بدون آی سی ، ولتاژ پایه های سوکت را اعلام کنی تا بهت بگم ایراد کار شما کجاست
احتمالا در u1 قطعات پایه 2 را اشتباها با vcc مرتبط کردی.

سپاس

آخرین ویرایش:

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
درودعزیزم صحت نتیجه گیری شما محاله احتمالا مونتاژ یکی از آی سی ها اشکال داره و آی سی هایی که روی اون سوکت نصب میکنی میسوزه زیرا محاله فروشگاه اینهمه آی سی سوخته بهت فروخته باشهبرای تشخیص عیب باید هر 3 آی سی را خارج کنی و بدون آی سی ، ولتاژ پایه های سوکت را اعلام کنی تا بهت بگم ایراد کار شما کجاستاحتمالا در u1 قطعات پایه 2 را اشتباها با vcc مرتبط کردی.سپاس
سلام استادببخشید که نتونستم جوابتون رو بدم.حرف شما در خصوص پایه ٢ای سیu1درست بود وجایی اشتباهی لحیم کرده بودم.الان ولتاژهای منفی ۵/۶رودارم.پایه ی شش u1دارای ولتاژ١١/۵هست.q1وd9آزاد هستن.پایه ٣u2دارای ولتاژ١١/۵تا صفر قابل تغییر مباشد.پایه ششu2از٢تا٢۵ولت قابل تغییر میباشد.Eq2از ٢تا٢۵ولت قابل تغییر میباشد.در خروجی هیچ باری متصل نیست وولتاژ از ٢تا٢۵ولت قابل تغییر میباشد.من با اجازتون q1وd9رو وصل کردم ولی تو خروجی ولتاژ ندارم وled هم روشن نمیشه.سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام استادببخشید که نتونستم جوابتون رو بدم.حرف شما در خصوص پایه ٢ای سیu1درست بود وجایی اشتباهی لحیم کرده بودم.الان ولتاژهای منفی ۵/۶رودارم.پایه ی شش u1دارای ولتاژ١١/۵هست.q1وd9آزاد هستن.پایه ٣u2دارای ولتاژ١١/۵تا صفر قابل تغییر مباشد.پایه ششu2از٢تا٢۵ولت قابل تغییر میباشد.Eq2از ٢تا٢۵ولت قابل تغییر میباشد.در خروجی هیچ باری متصل نیست وولتاژ از ٢تا٢۵ولت قابل تغییر میباشد.من با اجازتون q1وd9رو وصل کردم ولی تو خروجی ولتاژ ندارم وled هم روشن نمیشه.سپاس

درود

تا پایان عیب یابی لااقل دو پایه Q1 یا بکلی آزاد باشه

اگه درست فهمیدم که بدون D9 ولتاژ خروجی داری ولی با نصب D9 ولتاژ خروجی نداری دراینصورت یا در مونتاژ قطعات U3 هم اشکال داری یا U3 سوخته .

سپاس

بالا