آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

armin_gera

کاربر
2010-06-19
15
35
با اجازه استاد غزال عزیز.
سلام دوست محترم.
1- پاسخ سؤال اول شما در توضیحات استاد غزال در پست شماره 158 موجوده.
2- به نقشه دقت کنین، ولتاژ تغذیه آپ امپ های 2 و 3 با تغذیه آپ امپ 1 متفاوته. بنابراین نمیتونین از یه LM324 به جای 741 استفاده کنین.
توضیحات تکمیلی اگه نیاز بود، خود استاد غزال مطرح خواهند کرد. موفق باشین

ممنون بابت جوابتون
بله عکسای بالارو دیدم و ریپل زیادی در خروجی وجود داره ایا محدود کننده ای وجود داره ک بدون قطع و وصل کردن جریان رو محدود کنه؟
بله درسته , پس ایا میشه ب جای اون دتا اپمپ از lm358 ک دوتا امپ توش داره استفاده کنیم؟ ایا نبودن پایه افست مشکلی ب وجود میاره؟ (در u2 ظاهرا از افست استفاده شده)

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام
ضمن تشکر فراروان از استاد عزیز , دوتا سوال داشتم
اول اینکه محدود کننده جریان ک فعال میشه آیا باعث ب وجود اومدن ریپل های زیاد تو خروجی نمیشه؟ چون خروجی اپمپ 3 هی قطع و وصل میشه و اپمپ 2 رو انگولک میکنه
و سوال دوم ایا میشه ب جای 741 از lm324 ک 4 تا اپمپ توش داره برای خلوت شدن مدار استفاده کرد؟
ممنون

درود

محدود کننده درواقع یک فیوز جریانه که اتوماتیک عمل میکنه
یعنی تا زمانیکه جریان مجاز عبور کنه گویی محدود کننده ای وجود نداره و لذا ارتباطی به ریپل نداره
اما زمانیکه جریان غیر مجاز بکشی اجازه نمیده
اما چجوری اجازه نمیده
به اینصورت که باید اندکی از جریان مجاز تجاوز کنه تا بفهمه و فتیله جریانو پایین بکشه که دراینصورت جریان مجاز عبور میکنه و محدود کننده بی اثر میشه و لذا دوباره بمحضی که از جریان مجاز تجاوز کنه دوباره فتیله رو پایین میکشه و این روند موجب تولید ریپل ناچیزی در مرز جریان غیر مجاز میشه که عیب نیست

اگه از منبع تغذیه در محدوده جریان مجاز استفاده کنی خروجی منبع تغذیه چه با محدود کننده و چه بی محدود کننده کوچکترین تفاوتی نداره و ریپلی تولید نمیکنه

اما در مورد استفاده از آی سی هایی شامل چند آپ امپ بجای آپ امپ های مستقل
بطور کلی در هر نقشه و دستگاه همانطور که جناب شوکول عزیز فرمودند بشرطی قادر به استفاده از مجموعه آپ امپ هستیم که پین تغذیه آنها مشترک باشه ( منفی یا گراند و مثبت )
مثلا اگه تغذیه منفی و مثبت چند آپ امپ با شرایط مشابه به صفر و 10 ولت متصل باشه دراینصورت میتونی از آی سی مجتمع آپ امپ استفاده کنی

اما بنظر من در هر شرایطی هرچه از قطعات مستقل استفاده بشه بهتره
چنانکه تعمیرگاهم درصورت امکان از آی سی های معیوب استفاده میکنه بطوریکه حتی المقدور بخش معیوب آی سی ها حذف و همان بخش اضافه میشه که مزایای قابل توجهی داره.

مهمترین مزیت این شیوه اینه که دیگه مجبور نیستی از پاشنه آشیل این آی سی استفاده کنی چون ثابت کرده این بخش آی سی ضعیفه و اگه آی سی نو هم جایگزین کنی بهتره این بخش را حذف و خارج از آی سی با شرایط بهتری جایگزین کنی (البته اگه دستگاه و صاحب دستگاه قابل باشن )

سپاس

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
با سلام
جناب غزال من از این منبع تغذیه برای تعمیرات موبایل استفاده می کنم. یه مشکلی که داره اینه که وقتی به موبایل وصلش می کنم و موبایل رو روشن می کنم ولتاژ تا 0.5 ولت کم و زیاد میشه که باعث میشه نتونه کامل گوشی رو روشن کنه.یعنی ولتاژ عکس جریان کم و زیاد میشه.راه حلی داره که این اتفاق نیافته؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با سلام
جناب غزال من از این منبع تغذیه برای تعمیرات موبایل استفاده می کنم. یه مشکلی که داره اینه که وقتی به موبایل وصلش می کنم و موبایل رو روشن می کنم ولتاژ تا 0.5 ولت کم و زیاد میشه که باعث میشه نتونه کامل گوشی رو روشن کنه.یعنی ولتاژ عکس جریان کم و زیاد میشه.راه حلی داره که این اتفاق نیافته؟

درود

قطعا مونتاژ شما ایراد داره
اما اجالتا یک خازن 4700 میکرو با یک مقاومت حدود 4 کیلو موازی کن و با خروجی تغذیه موازی کن ببین حل میشه ؟
تا ایراد مونتاژ را پیدا کنیم.

سپس

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
درود

قطعا مونتاژ شما ایراد داره
اما اجالتا یک خازن 4700 میکرو با یک مقاومت حدود 4 کیلو موازی کن و با خروجی تغذیه موازی کن ببین حل میشه ؟
تا ایراد مونتاژ را پیدا کنیم.

سپس

سلام
معذرت میخوام دیر جواب دادم.یه مدت نبودم.جناب غزال این کار رو انجام دادم ولی هیچ فرقی نکرد.من یه توضیح بدم خدمتتون.مونتاژ رو دقیقا همون چیزهایی که شما توضیح داده بودید انجام دادم.فقط چند تا چیزش متفاوته.یکی اینکه نمایشگر led گذاشتم.برای نمایشگر هم چون ولتاژ کمتر از 10 ولت ثابت نیاز داشت یک شارژر موبایل گذاشتم.برای اینکه نمایشگر ولتاژو آمپر را درست نشون بده باید منفی َشارژر و منبع تغذیه رو به هم وصل می کردم.یکی دیگه اینکه چون ولوم آمپر و ولتاژ بر عکس هم عمل می کردند جای سیم های 1 و 3 ولوم ولتاژ رو جابجا کردم که هر دو به یک سمت کم و زیاد شوند.یه عکس هم الان آپلود میکنم.ممنون بابت راهنماییتون.

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
123

پیوست‌ها

• 46.7 کیلوبایت بازدیدها: 159
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: amir3303

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام
معذرت میخوام دیر جواب دادم.یه مدت نبودم.جناب غزال این کار رو انجام دادم ولی هیچ فرقی نکرد.من یه توضیح بدم خدمتتون.مونتاژ رو دقیقا همون چیزهایی که شما توضیح داده بودید انجام دادم.فقط چند تا چیزش متفاوته.یکی اینکه نمایشگر led گذاشتم.برای نمایشگر هم چون ولتاژ کمتر از 10 ولت ثابت نیاز داشت یک شارژر موبایل گذاشتم.برای اینکه نمایشگر ولتاژو آمپر را درست نشون بده باید منفی َشارژر و منبع تغذیه رو به هم وصل می کردم.یکی دیگه اینکه چون ولوم آمپر و ولتاژ بر عکس هم عمل می کردند جای سیم های 1 و 3 ولوم ولتاژ رو جابجا کردم که هر دو به یک سمت کم و زیاد شوند.یه عکس هم الان آپلود میکنم.ممنون بابت راهنماییتون.

درود

زمانیکه جریان میکشی و در خروجی تغییرات ولتاژ داری همزمان ولتاژ خازن بزرگ تغذیه رااندازه گیری و اعلام کن یعنی ببین ولتاژ خازن بزرگ همزمان با خروجی چقدر تغییر میکنه؟

سپاس

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
جناب غزال من این کار رو انجام دادم.ولتاژ از 10.5 به 10.1 افت میکنه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
ضمنا یه توضیح دیگه بدم خدمتتون. من از ترانزیستور bux98 استفاده کردم. یک مقاومت 30کیلو با یک پتانسیومتر 10 کیلو سری کردم و به جای R18 نصب کردم

بالا