آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
جناب غزال من این کار رو انجام دادم.ولتاژ از 10.5 به 10.1 افت میکنه

درود

عزیزم پاسخ منو واضح بده
از پاسخ فوق الذکر شما چیزی نمیفهمم کدوم کارو انجام دادی ؟
و ولتاژی که اعلام کردی ولتاژ خروجیه یا ولتاژ خازن بزرگ ؟
درهرصورت پاسخ من چی شد ؟

دوباره می پرسم
زمانیکه جریان میکشی و در خروجی تغییرات ولتاژ داری همزمان ولتاژ خازن بزرگ تغذیه رااندازه گیری و اعلام کن یعنی ببین ولتاژ خازن بزرگ همزمان با خروجی چقدر تغییر میکنه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
درود

عزیزم پاسخ منو واضح بده
از پاسخ فوق الذکر شما چیزی نمیفهمم کدوم کارو انجام دادی ؟
و ولتاژی که اعلام کردی ولتاژ خروجیه یا ولتاژ خازن بزرگ ؟
درهرصورت پاسخ من چی شد ؟

دوباره می پرسم
زمانیکه جریان میکشی و در خروجی تغییرات ولتاژ داری همزمان ولتاژ خازن بزرگ تغذیه رااندازه گیری و اعلام کن یعنی ببین ولتاژ خازن بزرگ همزمان با خروجی چقدر تغییر میکنه؟

سپاس

ببخشید. وقتی از منبع تغذیه جریان میکشم خروجی ولتاژ حدود 0.5 ولت کاهش پیدا میکنه. همزمان با این افت ولتاژ در خروجی، ولتاژ خازن بزرگ هم از 10.5 به 10 کاهش پیدا میکنه.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
ببخشید. وقتی از منبع تغذیه جریان میکشم خروجی ولتاژ حدود 0.5 ولت کاهش پیدا میکنه. همزمان با این افت ولتاژ در خروجی، ولتاژ خازن بزرگ هم از 10.5 به 10 کاهش پیدا میکنه.

درود

عزیزم چرا بدون بازجویی پاسخ واضح نمیدی
خروجی چند ولته که 0.5 ولت کم میشه

نکنه منظورت از ولتاژ خازن بزرگ همون ولتاژ خروجیه

مگه ترانس تغذیه چند ولتی است که ولتاژ خازن بزرگ 10.5 ولته ؟

اگه هزار بار هم پاسخ ناقص بدی تا زمانیکه ندونم وضعیت مدار شما چیه نمیتونم اشکالو پیدا کنم پس کامل و واضح گزارش کن

خازن بزرگ هر تغذیه ای خازنی است که به خروجی دیود پل متصل میشه ولتاژ این خازن و ولتاژ خروجی رو باید بدونم

سپاس

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
جناب غزال ببخشید نمیدونستم این هم باید بگم. من ترانس تغذیه رو طبق توضیحات خودتون به سه ولتاژ خروجی تقسیم کردم. یکی تا 10 ولت، یکی تا 18 ولت و یکی تا 32 ولت خروجی داره.من وقتی از 10 ولت استفاده میکنم (که تقریبا روی پایه های خازن بزرگ تغذیه 10.5 ولت خروجی داره) و خروجی منبع تغذیه رو روی 4.2 تنظیم میکنم، زمانی که از منبع جریان میکشم حدود 0.5 ولت ولتاژ کاهش پیدا میکنه. یعنی هم در خروجی منبع تغذیه و هم روی پایه های خازن بزرگ تغذیه 0.5 ولت افت ولتاژ دارم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
جناب غزال ببخشید نمیدونستم این هم باید بگم. من ترانس تغذیه رو طبق توضیحات خودتون به سه ولتاژ خروجی تقسیم کردم. یکی تا 10 ولت، یکی تا 18 ولت و یکی تا 32 ولت خروجی داره.من وقتی از 10 ولت استفاده میکنم (که تقریبا روی پایه های خازن بزرگ تغذیه 10.5 ولت خروجی داره) و خروجی منبع تغذیه رو روی 4.2 تنظیم میکنم، زمانی که از منبع جریان میکشم حدود 0.5 ولت ولتاژ کاهش پیدا میکنه. یعنی هم در خروجی منبع تغذیه و هم روی پایه های خازن بزرگ تغذیه 0.5 ولت افت ولتاژ دارم.

درود

فعلا بجای 10 ولت از ولتاژ بالاتر 18 یا 32 در خازن بزرگ استفاده کن تا اشکال را پیدا کنیم

ولی ازآنجاکه تغییرات کلکتور به امیتر ترانزیستور قدرت منتقل میشه حاکی از خطای مونتاژه که مشخص میشه.

سپاس

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
سلام
ولتاژ رو روی حالت اولیه ترانس گذاشتم.در حالت عادی ولتاژ روی پایه های خازن بزرگ 32.7 بود.خروجی ولتاژ هم روی 4.2 تنظیم کردم.در این حالت وقتی از منبع تغذیه جریان کشیدم ولتاژ خروجی هیچ نوسانی نداشت ولی ولتاژ خازن بزرگ از 32.7 به 31.7 کاهش پیدا کرد.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
سلام
ولتاژ رو روی حالت اولیه ترانس گذاشتم.در حالت عادی ولتاژ روی پایه های خازن بزرگ 32.7 بود.خروجی ولتاژ هم روی 4.2 تنظیم کردم.در این حالت وقتی از منبع تغذیه جریان کشیدم ولتاژ خروجی هیچ نوسانی نداشت ولی ولتاژ خازن بزرگ از 32.7 به 31.7 کاهش پیدا کرد.

درود

یعنی با این وضعیت مشکل تغذیه حل میشه ؟
این تغییر ولتاژ خازن بزرگ طبیعیه

اگه زودتر میگفتی چه تغییراتی در مدار اصلی منظور کردی و پاسخ مبسوط و واضح میدادی عیب زودتر مشخص میشد.

احتمالا با 18 ولت هم مشکلی نداره
اشکال شما اینه که پله های ولتاژ را در محل نامناسبی اعمال کردی
پاسخ سوالم را بده تا بهت بگم چکار کنی و 3 پله ولتاژ را کجا اعمال کنی

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
سلام ببخشید دیر جواب میدم.آره مشکل در این وضعیت حل میشه. جناب غزال اشکال نداره همیشه روی همین 32 ولت از منبع تغذیه استفاده کنم؟ که دیگه نخواد چند تا خروجی از ترانس بگیرم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786
درود

نه عزیزم حالا که برای پله ای کردن ولتاژ ورودی زحمت کشیدی حیفه که ازش استفاده نکنی
همانطور که حدس میزدم شما ولتاژ کل مدار منبع را پله ای کردی که با این مشکل مواجه شدی

راه حلش اینه که باید ولتاژ پله ای را فقط به کلکتور 2N3055 بدی و بقیه مدار همون 32 ولت باشه

زیرا
اولا ولتاژ نامناسب بالا فقط در ترانزیستور قدرت حرارت بیشتری تولید میکنه نه در بقیه مدارد .
ثانیا عملکرد آی سی های مدار با کاهش غیرعادی ولتاژ تغذیه آی سی ها مختل میشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

f4rshad

کاربر
2011-12-31
131
361
shiraz
ممنون بابات راهنماییتون
ببخشید منظورتون رو متوجه نمیشم. منظورتون اینه که در آن واحد هم از خروجی 32 و هم 18 ولت در مدار استفاده کنم؟میشه بیشتر توضیح بدید؟

بالا