آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تحلیل ساده یکسوسازهای نیم موج و تمام موج

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
با امید سرزندگی و شادابی
مکمل گفته های شما عرض شود توهینی توسط هیچ شخصی صورت نگرفته و اگر بحثی پیش آمد جهت تفاوت ایده ها و تفکرات میباشد که لازمه مباحث علمی و عملیست ولی متاسفانه بعضی دوستان ظاهرا به تفاوت مباحث علمی و مریدانه پی نمیبرن و دنبال ایجاد چنین رابطه ای در مبحث علمی میباشند, من به شخصه برای شما احترام قاعل هستم ولی این دلیل بر پذیرش بی چون و چرای مطالب عنوان شده نیست, چنان که ایده دوستان در مورد اینکه شما رو به عنوان استادی کامل قبول دارن رو محترم شمرده و تحسین میکنم اما خواهشمندم بدون تعصب اجازه مباحث منتقدانه و علمی داده شود
با امید دانش روز افزون

درود

من مدعی توهین نشدم و در اظهاراتم عرض کردم اگه توهین و افترا ء و انتقاد منصفانه بشه بسیار مفیده و استقبال میکنم و حقیقتا خوشحال میشم زیرا جملگی اظهارات هتاک و مفتری و منتقد خارج از تعارف و احترام ناصواب است و بسیار دوست میدارم که از خطاهای احتمالی خود مطلع گردم و بمیزان کافی برخی از دلایل خود را برشمردم.
لذا باوجودیکه هیچگونه ادعای نکردم که علیه من توهین شده یا نشده اما نحوه مباحثه شما که بسیار محترمانه تر از گذشته شده متاسفانه نسبتا خشن و تند است که مطابق دلایلی که مکررا تکرار نمودم بسیار سودمند است اما جان کلام دوستان اینه که سودها و محصولات مقدور و ارزنده در جو صمیمانه و عاری از خشونت و خصومت ، استحصال و بهره برداری گردد .

اگر سوال شود ««آیا شما احمق هستید »» ظاهرا سوال ساده ای است و قصد دارد از نظر خودتان در مورد حماقت یا دانایی خودتان مطلع شود اما ساده ترین افراد هم استنباط شایسته ای از این سوال نمی کنند .

عزیز ارجمند کلامی که از ما صادر میشه استنباط عمومی آن حائز اهمیت است نه استنباط خصوصی و شخصی
زیرا مطالب صادره را برای خودمان تنظیم و ارسال نمی کنیم بلکه بجهت آگاهی و اطلاع علاقمندان منتشر میکنیم و لذا تلقی دیگران مهم است که متاسفانه ملاحظه میفرمایید استنباط عمومی ، رضایتبخش نبوده.

اگرچه از نظر من بسیار سودمند است اما بدون هزینه هم نیست و وقت گرانی را بابت مسائل حاشیه ای تلف میسازد و موجب رنجش دوستانی شده که از بروز چنین حوادثی نگرانند و حاضر به تحمل حاشیه نامرتبط و جو خصمانه نیستند و به سبب تعلق خاطری که حاصل شده بسیار فراتر از انتظار ، حقیر را از لطف و عنایت ویژه و ستودنی خویش بهره مند میسازند.

به هر روی در راستای مبادله علمی ، روح جمعی با تاکید بر استخراج علم در سایه استحکام حلم ، خواستار رعایت آداب مناظره علمی و مناقشه فنی گردیده است
و لذا نه تنها از سوی احدی از دوستان گرامی نسبت به ابراز نظر متعارض و متناقض ، مخالفتی نشده بلکه استقبال از نظر مخالف با رعایت اصول اخلاقی مورد تاکید نیز قرار گرفته است.
فلذا امید است سوء برداشت از توصیه های شایسته ، عامل محرومیت اینجانبان از علوم ارزنده و اندوخته های علمی آن عزیز گرامی نگردد.

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,694
10,198
گنبد کاووس
درود

من مدعی توهین نشدم و در اظهاراتم عرض کردم اگه توهین و افترا ء و انتقاد منصفانه بشه بسیار مفیده و استقبال میکنم و حقیقتا خوشحال میشم زیرا جملگی اظهارات هتاک و مفتری و منتقد خارج از تعارف و احترام ناصواب است و بسیار دوست میدارم که از خطاهای احتمالی خود مطلع گردم و بمیزان کافی برخی از دلایل خود را برشمردم.
لذا باوجودیکه هیچگونه ادعای نکردم که علیه من توهین شده یا نشده اما نحوه مباحثه شما که بسیار محترمانه تر از گذشته شده متاسفانه نسبتا خشن و تند است که مطابق دلایلی که مکررا تکرار نمودم بسیار سودمند است اما جان کلام دوستان اینه که سودها و محصولات مقدور و ارزنده در جو صمیمانه و عاری از خشونت و خصومت ، استحصال و بهره برداری گردد .

اگر سوال شود ««آیا شما احمق هستید »» ظاهرا سوال ساده است و قصد دارد از نظر خودم در مورد حماقت یا دانایی خودم مطلع شود اما ساده ترین افراد هم استنباط شایسته ای از این سوال نمی کنند .

عزیز ارجمند کلامی که از ما صادر میشه استنباط عمومی آن حائز اهمیت است نه استنباط خصوصی و شخصی
زیرا مطالب صادره را برای خودمان تنظیم و ارسال نمی کنیم بلکه بجهت آگاهی و اطلاع علاقمندان منتشر میکنیم و لذا تلقی ایشان مهو است که متاسفانه ملاحظه میفرمایید استنباط عمومی ، رضایتبخش نبوده
اگرچه از نظر من بسیار سودمند است اما بدون هزینه هم نیست و وقت گرانی را بابت مسائل حاشیه ای تلف میسازد و موجب رنجش دوستانی شده که از بروز چنین حوادثی نگرانند و حاضر به تحمل حاشیه نامرتبط و جو خصمانه نیستند و به سبب تعلق خاطری که حاصل شده بسیار فراتر از انتظار ، حقیر را از لطف و عنایت ویژه و ستودنی خویش بهره مند میسازند.

به هر روی در راستای مبادله علمی ، روح جمعی با تاکید بر استخراج علم در سایه استحکام حلم ، خواستار رعایت آداب مناظره علمی و مناقشه فنی گردیده است
و لذا نه تنها از سوی احدی از دوستان گرامی نسبت به ابراز نظر متعارض و متناقض ، مخالفتی نشده بلکه استقبال از نظر مخالف با رعایت اصول اخلاقی مورد تاکید نیز قرار گرفته است.
فلذا امید است سوء برداشت از توصیه های شایسته ، عامل محرومیت اینجانبان از علوم ارزنده و اندوخته های علمی آن عزیز گرامی نگردد.

سپاس

درود بیکران
استاد خوشحال هستیم که به سلامت بازگشتید .
دقیقا همینطور میباشد که فرمودید
بنده نظرم به این صورت میباشد که گاها سوالات میتواند به صورت اعلان جنگ و جدل و ساز مخالف زدن باشد و استنباطی هم جز این ندارد

وگاها نیز سوالات میتواند بصورت سوال طرح گردد که استنباط آن در قالب پرسش و پاسش میباشد
وگاها نیز بصورت تبادل اطلاعات میباشد که مسلما برداشت نیز همان تبادل اطلاعات متقابل میباشد
اینجا جملگی غریب و ناآشنا با یکدیگر میباشیم و از شکل و شمایل و اخلاق و آداب و رسوم معارشرت واقعی با یکدیگر ،،، هیچداممان باخبر نیستیم
لذا این فقط نوشتارمان میباشد که نشان از روح و دل و منظورمان میدهد

امیدوارم نوشتار و سوالهایمان صرفا در قالب سوال و تبادل اطلاعات باشد و منظوری جز پرسش و پاسخ و تبادل اطلاعات دریافت نگردد
لذا خواهشمند میباشیم لطفا و تا حد ممکن از سوالاتی که مفهومی جز اعلان جنگ و جدل دارد پرهیز شود که نتیجه ای جز بی احترامی به یکدیگر و هدر رفتن وقت گرانبها و یاس و نا امیدی به بار نخواهد داشت

سپاسگزار جملگی دوستان میباشم ما خواستار تبادل اطلاعات میباشیم و ممنون و متشکر نیز میشویم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
درود
ابتدا جهت اثبات این حقیقت که از شنیدن ضعف و خطای خودم خوشحال خواهم شد خطایی را معرفی میکنم که خانوم کلهر بسیار گرامی استخراج و اعلام فرمودند بطوریکه بدوا با معرفی نادرست پست طویلی که فاقد خطا بود و با توجه به اینکه همواره نگرانی شدیدی نسبت به بروز خسارت ناشی از خطاهای احتمالی خود دارم لذا پست بسیار طولانی را چند بار مطالعه کردم و خطایی ندیدم و نهایتا مشخص شد ایراد مورد نظر ایشان وارد است اما در محل دیگری اتفاق افتاده و لذا باوجودیکه فوق العاده عصبی بودم که آدرس نادرست و مبهم موجب صرف وقت قابل توجه گردید.
معذالک ازآنجاکه کشف خطا بسیار ارزنده بود و با لطف بزرگی ، بانی اصلاح خطای من شدند لذا علاوه بر تقدیر از زحمات گرانقدر ایشان ، همواره در صدد جبران این زحمت فراموش نشدنی بوده ام و اساسا از روز مورد نظر به نام ایشان توجه خاص داشته ام.
بنابرین نه تنها از نظر مخالف ناراحت نمیشم بلکه بسیار خوشحال نیز خواهم شد‌.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
درود

نظر به پاسخ صحیح که نهایتا از ناحیه ۳ تن از دوستان عزیزم ، جناب AREYA54 گرامی و جناب مجید عزیز و خانوم کلهر ارجمند اعلام شد لذا مترصد تهیه تصویر و تنظیم توضیحات لازم هستم.
زیرا پاسخ باید بگونه ای محکم و دقیق و درصورت امکان ، بسیار ساده و قابل هضم باشد که احدی قادر به رد یا نقض و انکار آن نباشد .
لذا پس از فراغت از امور شخصی حوالی ظهر و نهایتا تا ساعت ۱ بعد از ظهر پاسخ بسیار ساده را با زبان ساده بگونه ای تحلیل میکنم که یارای مخالفت نباشد .

سپاس و تعظیم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام بر استاد مهربانم غزال صبح شما بخیر .استاد عزیزم در کتاب هنرستان میخوندم وقتی ولتاژ اند از ولتاژ کاتد بیشتر باشد . در حالت ان دیود روشن است ( در حالت موازی) و بقیه دیود ها خاموش. ومن احتمال میدهم که وقتی در یکی از مسیرها دیود ومقاومت جریان خورده ای بالا بره در شاخه پایینی در روی دیود افت ولتاژ میفته ودیود را به حالت خاموشی میخواهد برود .در این موقع مقاومت نقش خود یعنی در حقبقت مقاومت باعث میشه ولتاژ آند از ولتاژ کاتد یبشتر باشد .و دیود ها هرگز خاموش نمیشود .تعادل را حفظ میکنند .استاد مهربانم. بازم متشکرم
/

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
درود
پاسخ این سوال ، حقیقت بسیار مهمی را اثبات کرد.
اگر اراده کنید هر مشکلی قابل حل است .

اما قبلا ، حقیقت فوق ، بشرح و استدلال زیر رد میشد .
بطوریکه جهت باور علاقمندان ، هر زمان اعلام کردم تقریبا پاسخ کلیه سوالات بسیار دشواری که مطرح کرده ام از سوی خودم اعلام نشده و خودتان پاسخ گفته اید
میفرمودند راهنمایی شما نقش اساسی در رسیدن به پاسخ داشته و بدون راهنمایی شما هر کسی قادر به پاسخگویی نبود .

بنابمراتب در مورد این سوال دشوار که پاسخ و تحلیل آن در منابع عمومی و در اینترنت وجود ندارد و بگونه ای دشوار است که تاکنون گسی قادر به تحلیل و پاسخگویی نبوده چنانکه حتی بن و اساس سوال از سوی احد از دوستان عزیز مجرب انکار گردیده و کوچکترین راهنمایی نیز نکرده ام معذالک با تلاش شخصی ثابت فرمودید اگر اراده کنید پاسخ هر سوالی را خواهید یافت ، که واقعه بسیار ارزنده و بشرح این تاپیک برای همیشه قابل استناد است

ضمنا باتوجه به تعداد پست ها که یکباره ناگزیر به پاسخگویی به جملگی آنها شدم از نام سجاد عزیزم بابت پاسخ صحیحی که فرمودند و غفلت کردم عذرخواهی میکنم.
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
درود
دلیل نیاز دیودهای موازی به مقاومت سری

IMG_20190928_110151_920.jpg

همانطور که این بخش را بدرستی و کامل اشاره فرمودید
ازآنجاکه هیچ دو دیودی وجود نداره که دقیقا مشخصات یکسانی داشته باشند لذا فرض کنید دیود d1 در ولتاژ ۶۹، ولت و d2 در ۷، ولت هدایت کامل میکنه .
لذا با موازی شدن این دو دیود بدیهی است که دیود d1 که دریچه آن با ولتاژ کمتری کاملا باز میشود اجازه تولید ۷، ولت را نخواهد داد زیرا دراینصورت فراتر از توانایی d1 است ( که ۶۹، ولتی است ) و خواهد سوخت

بنابرین دریچه یک دیود با ولتاژ پایین تر کاملا باز و دریچه دیگری به حالت نیم باز خواهد بود و این تفاوت موجب تولید حرارت شدیدتر در دیود اول شده و هدایت آنرا نیز شدیدتر میکند و استراحت و بسته شدن دریچه دومی را نیز تشدید میکند و این روند ادامه می یابد تا منجر به صدمه دیود گردد.

اما چاره چیست ؟

روش اول

یکی از راه های حل این مشکل ، استقلال جریان هر دیود با استفاده از ترانس های متعدد متناسب با جریان هر دیود است. یعنی چی ؟

مثلا اگر جریان ۲۰ آمپر نیاز داریم میتونیم بجای یک ترانس ۲۰ آمپری و دو دیود موازی ۱۰ آمپری از دو ترانس ۱۰ آمپری و دو دیود ۱۰ آمپری مجزا استفاده کنیم تا ناگزیر به موازی کردن دیودها نباشیم که فعلا مورد نظر ما نیست .
روش دوم در روش دوم باید از مقاومت مناسب و کوچک سری با هر دیود استفاده کنیم چرا ؟

برای تحلیل عملکرد این سیستم به تصویر بالا توجه فرمایید
فرض کنید مصرف کننده متصل به دیودها به ۱۰ آمپر نیاز داره که باید از طریق دو دیود d1 و d2 تامین بشه لذا شرایط نامتعادل را بررسی میکنیم تا ببینیم آیا قادر به تقسیم متعادل جریان هست یا نه

برای حالت اول نامتعادل فرض کنیم جریان کمتر از نصف جریان کل از d1 عبور کند تا ببینیم امکان داره بیشتر از نصف جریان از d2 عبور کنه یعنی فرض کنیم از d1 جریان ۴ آمپر عبور میکند تا ببینیم میتونه جریان ۶ آمپر از d2 عبور کنه .

به این ترتیب وقتی جریان d1 مقدار ۴ امپر باشه ، افت ولتاژ دو سر r1 برابر با ۴، ولت خواهد بود و گفتیم ولتاژ d1 مقدار ۶۹، ولت است دراینصورت ولتاژ ۱،۰۹ ولت در دو نقطه AB تولید میشود
بنابرین با توجه به ولتاژ d2 که ۷، ولت است ولتاژ دو سر r2 مقدار ۳۹، ولت خواهد بود . و لذا جریان r2 و d2 مقدار ۳،۹ آمپر خواهد بود
به این ترتیب ازآنجاکه مجموع دو جریان حدود ۸ امپر است لذا این حادثه محال است زیرا مصرف کننده ۱۰ آمپر مصرف میکند نه ۸ آمپر

حالت دوم نامتعادل را فرض کنید که اگه جریان بیشتر از نصف یعنی ۶ آمپر از d1 تامین بشه .( ببینیم آیا ممکنه ۴ امپر از d۲ عبور کنه؟ )
دراینصورت وقتی جریان d1 برابر ۶ آمپر باشه ، بدیهی است که ولتاژ دو سر r1 مقدار ۶، ولت و دو نقطه AB برابر ۱،۲۹ ولت است
بنابرین با توجه به ولتاژ d2 که ۷، ولت بود و بتبع آن دو سر r2 برابر ۵۹، ولت خواهد بود لذا بدیهی است که جریان ۵،۹ آمپر از r2 و d2 عبور میکنه.
اما این مورد هم محال است زیرا مجموع جریان دو دیود حدود ۱۲ آمپر شد درحالیکه جریان مصرف کننده ۱۰ آمپر است نه حدود ۱۲ آمپر .

نتیجه: دیدیم در حالت اول اگه ۴ امپر از d1 عبور کنه از d2 هم همون حدود ۴آمپر عبور میکنه
و در حالت دوم اگر از d1 مقدار ۶ امپر عبور کنه از d2 هم تقریبا ۶ امپر عبور میکنه
بنابرین اگرچه دو مثال فوق ثابت کرد که دیود ها ناگزیر به رعایت انصاف هستند و چاره ای ندارند و باید جریان مساوی منتقل کنند و لذا هر جریانی از d1 عبور کنه d2 راه پس و پیش نداره و باید تقریبا معادل همان جریان را به عهده بگیره و لذا بدیهی است که اگه ۵ آمپر از d1 عبور کنه d2 هم مجبوره انتقال ۵ آمپر را بعهده بگیره و نیاز به بررسی ۵ آمپر نیست اما با این وجود تست میکنیم

لذا اگه ۵ آمپر از d1 عبور کنه افت ولتاژ دو سر مقاومت r1مقدار ۵، ولت است که با توجه به ولتاژ d1 بدیهی است ولتاژ AB مقدار ۱،۱۹ ولت خواهد شد
و با توجه به ولتاژ d2 که ۷، ولت است افت ولتاژ دو سر r2 مقدا ر ۴۹، ولت و لذا جریان r2 و d2 مقدار ۴،۹ آمپر تحمل میکنند و ملاحظه میفرمایید اگر ۱۰ آمپر از این دو دیود دریافت کنیم راهی جز تقسیم منصفانه جریان ندارد و هر کدام ناگزیر به تحمل حدود ۵ آمپر هستند​

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود
دلیل نیاز دیودهای موازی به مقاومت سری

مشاهده فایل‌پیوست 159612

همانطور که این بخش را بدرستی و کامل اشاره فرمودید
ازآنجاکه هیچ دو دیودی وجود نداره که دقیقا مشخصات یکسانی داشته باشند لذا فرض کنید دیود d1 در ولتاژ ۶۹، ولت و d2 در ۷، ولت هدایت کامل میکنه .
لذا با موازی شدن این دو دیود بدیهی است که دیود d1 که دریچه آن با ولتاژ کمتری کاملا باز میشود اجازه تولید ۷، ولت را نخواهد داد زیرا دراینصورت فراتر از توانایی دیود ( ۶۹، ولت ) است و خواهد سوخت

بنابرین دریچه یک دیود با ولتاژ پایین تر کاملا باز و دریچه دیگری به حالت نیم باز خواهد بود و این تفاوت موجب تولید حرارت شدیدتر در دیود اول شده و هدایت آنرا نیز شدیدتر میکند و استراحت و بسته شدن دریچه دومی را نیز تشدید میکند و این روند ادامه می یابد تا منجر به صدمه دیود گردد.

اما چاره چیست ؟
همانطورکه مطلعید یکی از راه های حل این مشکل ، استقلال جریان هر دیود با استفاده از ترانس های متعدد متناسب با جریان هر دیود است. یعنی چی ؟

مثلا اگر جریان ۲۰ آمپر نیاز داریم میتونیم بجای یک ترانس ۲۰ آمپری و دو دیود موازی ۱۰ آمپری از دو ترانس ۱۰ آمپری و دیود ۱۰ آمپری مجزا استفاده کنیم تا ناگزیر به موازی کردن دیودها نباشیم که فعلا مورد نظر ما نیست .

اما در روش دوم باید از مقاومت مناسب و کوچک سری با هر دیود استفاده کنیم چرا ؟

برای تحلیل عملکرد این سیستم به تصویر بالا توجه فرمایید
فرض کنید مصرف کننده متصل به دیودها به ۱۰ آمپر نیاز داره که باید از طریق دو دیود d1 و d2 تامین بشه لذا شرایط نامتعادل را بررسی میکنیم تا ببینیم آیا قادر به تقسیم متعادل جریان هست یا نه

برای حالت اول نامتعادل فرض کنیم جریان کمتر از نصف جریان کل از d1 عبور کند تا ببینیم امکان داره بیشتر از نصف جریان از d2 عبور کنه یعنی فرض کنیم از d1 جریان ۴ آمپر عبور میکند تا ببینیم میتونه جریان ۶ آمپر از d2 عبور کنه .

به این ترتیب وقتی جریان d1 مقدار ۴ امپر باشه ، افت ولتاژ دو سر r1 برابر با ۴، ولت خواهد بود و گفتیم ولتاژ d1 مقدار ۶۹، ولت است دراینصورت ولتاژ ۱،۰۹ ولت در دو نقطه AB تولید میشود
بنابرین با توجه به ولتاژ d2 که ۷، ولت است ولتاژ دو سر r2 مقدار ۳۹، ولت خواهد بود . و لذا جریان r2 و d2 مقدار ۳۹، آمپر خواهد بود
به این ترتیب ازآنجاکه مجموع دو جریان حدود ۸ امپر است لذا این حادثه محال است زیرا مصرف کننده ۱۰ آمپر مصرف میکند نه ۸ آمپر

حالت دوم نامتعادل را فرض کنید جریان بیشتر از نصف یعنی ۶ آمپر از d1 تامین میشه .( تا ببینیم آیا ممکنه ۴ امپر از d۲ عبور کنه؟ )
دراینصورت وقتی جریان d1 برایر ۶ آمپر باشه ، بدیهی است که ولتاژ دو سر r1 مقدار ۶، ولت و دو نقطه AB برابر ۱،۲۹ ولت است
بنابرین d2 که ۷، ولت بود و لذا دو سر r2 برابر ۵۹، ولت خواهد بود و حاکی از جریان ۵۹، آمپر است که از r2 و از d2عبور میکند
اما این مورد هم محال است زیرا مجموع جریان دو دیود حدود ۱۲ آمپر شد درحالیکه جریان مصرف کننده ۱۰ آمپر است نه حدود ۱۲ آمپر .

نتیجه دیدیم در حالت اول اگه ۴ امپر از d1 عبور کنه از d2 هم همون حدود ۴آمپر عبور میکنه
و در حالت دوم اگر از d1 مقدار ۶ امپر عبور کنه از d2 هم تقریبا ۶ امپر عبور میکنه

بنابرین اگرچه دو حالت فوق ثابت کرد هر جریانی از d1عبور کنه تقریبا معادل همان جریان میتونه از d2 عبور کنه و نیاز به بررسی ۵ آمپر نیست با این وجود تست میکنیم

لذا اگه ۵ آمپر از d1عبور کنه افت دو سر مقاومت r1مقدار ۵، ولت است که با توجه به ولتاژ d1ولتاژ ABمقدار ۱،۱۹ ولت است
و با توجه به ولتاژ d2 که ۷، ولت است افت ولتاژ دو سر r2مقدا ر ۴۹، ولت و لذا جریان r2 و d2 مقدار ۴۹، آمپر است و ملاحظه میفرمایید اگر ۱۰ آمپر از این دو دیود دریافت کنیم راهی جز تقسیم منصفانه جریان ندارد و هر کدام ناگزیر به تحمل حدود ۵ آمپر هستند

سپاس
سلام بر استا د مهربانم استادم شما از مقام استادی هم بالاتر هستید . متشکرم .
استاد عزیزم دو تا سوال دارم مگه ولتاژ دیود 0/7 ولت است .یا کمتر ./69 وقتی دیود به آستانه شکست برسه کاملا مسیر باز میشه.حالا در توضیحات گفتی دیودی دریچه نیمه باز میشه در ولتاژ شکست اگر امکان هست مختصری در مورد نیمه باز توضیح دهید ؟ متشکرم
..اگر از مسیر دیود 1 6 آمپر عبور کنه .از مسیر دیود 2 هم 6 آمپر عبور مکنه . در این لحظه چطور دیودها و مقاومت ها متعادل میشه رو ی 5امپر پس باید مسیر 1 را طوری طراحی کنیم که مثلا 5 امپر از مسیر 2 هم 5امپر عبور کنه درسته استاد عزیزم.؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,797
سلام بر استا د مهربانم استادم شما از مقام استادی هم بالاتر هستید . متشکرم .
استاد عزیزم دو تا سوال دارم مگه ولتاژ دیود 0/7 ولت است .یا کمتر ./69 وقتی دیود به آستانه شکست برسه کاملا مسیر باز میشه.حالا در توضیحات گفتی دیودی دریچه نیمه باز میشه در ولتاژ شکست اگر امکان هست مختصری در مورد نیمه باز توضیح دهید ؟ متشکرم
..اگر از مسیر دیود 1 6 آمپر عبور کنه .از مسیر دیود 2 هم 6 آمپر عبور مکنه . در این لحظه چطور دیودها و مقاومت ها متعادل میشه رو ی 5امپر پس باید مسیر 1 را طوری طراحی کنیم که مثلا 5 امپر از مسیر 2 هم 5امپر عبور کنه درسته استاد عزیزم.؟

درود
شکست مربوط به زینر هست و دیود آستانه هدایت داره
دیودی که جریان کمتری منتقل میکنه یعنی دریچه اون دیود کاملا باز نیست

۶ آمپر و ۴ آمپر فرضیه بود که اگه ۴ آمپر از یک دیود عبور کنه باید ۶ آمپر از دیگری عبو کنه تا قادر به تامین جریان ۱۰ آمپری مصرف کننده باشه ولی دیدیم دیود دوم هم ۴ آمپر هدایت میکنه

یکبار هم ۶ آمپر فرض کردیم که ببینیم آیا دیود دوم میتونه ۴ آمپر به مصرف کننده منتقل کنه که رویهم ۱۰ امپر مورد نیاز مصرف کننده تامین بشه.

اما دیدیم اگه از اولی ۶ آمپر عبور کنه از دومی هم تقریبا ۶ آمپر عبور میکنه
پس نتیجه میگیریم این دو حالت اتفاق نمیافته چون نیاز مصرف کننده ۱۰ آمپر است نه ۸ آمپر و نه ۱۲ آمپر
بنابرین راهی وجود نداره جز اینکه از اولی ۵ آمپر عبور کنه و بتبع آن از دومی هم ۵ امپر عبور میکنه ‌‌
درواقع هر جریانی از یک دیود عبور کنه از دیگری هم همون جریان عبور میکنه و ما هم همینو میخواستیم
لذا اگه ۲۰ آمپ مصرف کنیم هر کدوم ۱۰ آمپر منتقل میکنه
اگه ۱۶ آمپر مصرف کنیم هر کدوم ۸ آمپر تحمل میکنه

سپاس

آخرین ویرایش:

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود

نظر به پاسخ صحیح که نهایتا از ناحیه ۳ تن از دوستان عزیزم ، جناب AREYA54 گرامی و جناب مجید عزیز و خانوم کلهر ارجمند اعلام شد لذا مترصد تهیه تصویر و تنظیم توضیحات لازم هستم.
زیرا پاسخ باید بگونه ای محکم و دقیق و درصورت امکان ، بسیار ساده و قابل هضم باشد که احدی قادر به رد یا نقض و انکار آن نباشد .
لذا پس از فراغت از امور شخصی حوالی ظهر و نهایتا تا ساعت ۱ بعد از ظهر پاسخ بسیار ساده را با زبان ساده بگونه ای تحلیل میکنم که یارای مخالفت نباشد .

سپاس و تعظیم

سلام استاد عزیزم. عذر میخوام بنده تازه از محل کار برگشتم و این پست رو تازه دیدم.

بنابمراتب در مورد این سوال دشوار که پاسخ و تحلیل آن در منابع عمومی و در اینترنت وجود ندارد و بگونه ای دشوار است که تاکنون گسی قادر به تحلیل و پاسخگویی نبوده چنانکه حتی بن و اساس سوال از سوی احد از دوستان عزیز مجرب انکار گردیده و کوچکترین راهنمایی نیز نکرده ام معذالک با تلاش شخصی ثابت فرمودید اگر اراده کنید پاسخ هر سوالی را خواهید یافت ، که واقعه بسیار ارزنده و بشرح این تاپیک برای همیشه قابل استناد است
فرمایش شما کاملاً درسته اما گاهی بی تابی و بی صبری برای کشف حقیقت اجازه نمیده منتظر بمونیم یا برای فکر کردنِ با حوصله وقت بذاریم. اما به هرحال روش صحیح همینه که شما انجام میدین و به تدریج و با صبر و حوصله در حال پرورش شاگردان هستین. تشکر بی پایان ما در قبال زحمات شما قابل بیان نیست
ضمناً صمیمانه دعا میکنم که فضای تاپیک و انجمن از حواشی غیرسودمند دور باشه و همه بتونیم از فضای علمی و محضر اساتید بزرگوار استفاده کنیم.

بالا