آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
مادربرد ASUS P5P41T LE به دستم رسید که استارت نمیشد ولتاژ استندبای بر روی پنل و روگلاتور و I/O موجود بود در قسمت مدار CPU نیز شورتی وجود نداشت مین هم بسیار نو بود . همه چیز طبیعی به نظر میرسید طبق تجربه و پس از بررسی های مختلف شروع کردم I/O را با مایع فلکس هیت کشیدم و شستشود دادم و تست گرفتم ایراد بر طرف شد

این مورد را برای این نوشتم که همکاران حواسشان باشد در بعضی از موارد گول تمیز و نو بودن پایه های I/O را نخورند مثلا این موردی که بنده دیدم پایه ها برق میزد ! فقط همکاران یادشان باشد قبل از هیت ، پایه های SMD های اطراف را خوب نگاه کنند و به خاطر بسپارند که در زمان هیت اگر جا به جا شد یا پرید بدانند چی به چی بود
مورد دیگر اینکه بعد از هیت حسابی شستشو دهید و بعد پمپ باد بگیرید و یه مدت کوتاه صبر کنید تا رطوبت به طور کامل برطرف شود سپس تست بگیرند
موفق باشید

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام،
یه مادربورد Giga MA770T-UD3 Rev: 1.0 برام اومد که بوت نمیشد،روشن که میشد روی دیباگر چراغ clk روشن و RST خاموش بود و بعد از 3 الی 4 ثانیه CLK خاموش شده و RST روشن میشد،با کلیر سی موس هم فرقی نکرد،اینبار بلافاصله بعد از روشن کردن مادربورد،زمانی که هنوز چراغ CLK روشن و RST خاموش بود،مادربورد رو ریست کردم،دیدم روی دیباگر کدها از 11 شروع سپس 12و13و....و1Aو1Bو...،مین رو به مانیتور که وصل کردم دیدم تصویر داده و درحال پروگرم آی سی بایوس اصلی از روی آی سی بتا (دوم) است(این مادربورد دوال بایوس میباشد)، با اتمام کار،مادربورد کامل بوت شده و ویندوز بالا آمد.
هنوز فرصت نکردم تحقیق کنم همه مادربوردهای دوال بایوس همینگونه اند یا خیر،ولی به نظر میاد که باشند.
موفق باشید

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,512
آذرشهـر
سلام و درود خدمت تمامی همکاران عزیزم
در تکمیل پست شماره 168 در مورد استفاده از چیپ های صدا به جای هم، اضافه کنم که پایه های سری ALC662 با سری ALC88x کاملا یکی هستن و می توان بجای هم استفاده کرد .

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
یک مادربرد MSI 845PE Neo بدستم رسید که USB تحت هیچ شرایطی کار نمیکرد ولتاژ USB نیز صحیح بود پس از بررسی اولیه متوجه شدم ایراد از چیپ صدا است که با برداشتن این آی سی ایراد برطرف شد
موفق باشید

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
یک مادربرد MSI 845PE Neo بدستم رسید که USB تحت هیچ شرایطی کار نمیکرد ولتاژ USB نیز صحیح بود پس از بررسی اولیه متوجه شدم ایراد از چیپ صدا است که با برداشتن این آی سی ایراد برطرف شد
موفق باشید
با درود مجدد
همکاران فقط توجه کنند در بعضی از مین ها قلق خاصی وجود دارد و بعضی از عیوب در بعضی از مدل ها بسیار شایع میباشد به همین خاطر این بخش ایجاد شد تا کمک حال همکاران باشد و ...
ولی این را هم باید مد نظر داشت که : به عنوان مثال باید دقت کرد که هر موقع USB کار نکرد همکاران نباید یکراست سراغ آی سی صدا بروند باید تمام موارد از پورت و SMD و ... چک شود در نهایت اگر حل نشد موارد مختلف را چک کرد . البته همکاران بیشترشون استاد هستند و این را برای همکارانی گفتم که تازه شروع به کار کردند
در مورد بالا هم وقتی سیستم پیشم آمد کارت صدا داشت و مشکوک به آی سی صدا شدم و دست زدم به شدت گرم میکرد و چون کارت صدای حرفه ای روی سیستم نصب بود آی سی را تعویض نکردم و برداشتم

مورد دیگر در همین مدل مین ، موردی داشتم که USB ها به کل کار نمیکرد که ایراد از قلع مردگی پایه های I/O بود که با هیت برطرف شد
موفق باشید

ghoshiry

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-09-01
1,724
7,478
دامغان
مادربرد ایلایت گروپ اتو سوییچ بود و تصویر هم نمیداد تمامی ولتاز ها هم درست بودند
با تعویض ای سی i/0 مشکل برطرف شد

پیوست‌ها

• 93 کیلوبایت بازدیدها: 474

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,080
اهواز
به نام خدا
در یک مادربرد فاکس کن مدل H55MXV سوکت 1156 ، تصویر نمی داد .
با بررسی های به عمل آمده متوجه شدم که CPU گرم می شود و ولتاژها کامل هستند .
اقدام به رایت بایوس نمودم ، که فایل مربوطه در سایت موجود نبود و در نتیجه در اینترنت جستجو نمودم . در این مدل مادربرد دارای دو آی سی بایوس 4MB بود که اطلاعات آنها نیز با هم یکسان نبود و باید هردو آی سی را با هم با برنامه موجود پروگرام می کردم .
در آخر با رایت بایوس ، مادربرد تصویر داد و رفع عیب گردید .
فایل این مادربرد را در قسمت مربوطه جهت استفاده دوستان قرار دادم .
با تشکر .

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,080
اهواز
به نام خدا
در یک مادربرد گیگابایت مدل GA-G41M-ES2L ، دستگاه NO POWER بود .
در ابتدا شروع به ولتاژگیری نمودم ، روی پین پاور 5 ولت بود ولی مادربرد استارت نمی خورد .
سیم سبز و مشکی را اتصال دادم و شروع به تست حرارتی قطعات نمودم که متوجه داغ شدن بیش از حد I/O به شماره
ITE 8718 FS شدم . آی سی I/O تعویض گردید و مادربرد از طریق پین پاور روشن گردید .
ولی این بار چراغ ریست روشن و چراخ کلاک دیباگر خاموش بود که با جدا کردن 4 پین نیز همین حالت پابرجا بود .
با برسی های متعدد متوجه داغ شدن آی سی PWM مدار سی پی یو شدم .
در نهایت با تعویض آی سی ISL6312 و دو عدد مقاومت فیوزی 2.2 اهمی در ورودی برق 12 ولت ، مادربرد روشن گردید و تصویر داد .
امیدوارم این تجربه بنده مورد توجه اساتید محترم قرار بگیرد .
با تشکر .

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,206
صومعه سرا
سلام وادب
حتما براتون پیش اومده که مادر بردی فقط یک کارت گرافیک رو شناسایی کنه و با دیگر کارتها بالا نیاد.در مادر برد MSI مدل k9n neo-f همین مورد بود که چون مادر برد تک پل هست با ریسولد پل مشکل برطرف گردید.جالب اینکه من 4 گرافیک سالم انداختم و مادر برد بوق سلامت میزد ولی تصویر نداشت ولی گرافیکی داشتم که درایور اون بهیچوجه در محیط ویندوز نصب نمیشد و فقط با این کارت بالا میومد سیستم.
با تشکر

بالا