آی پی امداد
abtahi

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,358
7,782
با سلام خدمت دوستان واساتید محترم

مادربورد ELITEGROUP مدل G41T-M16 v1.0 دمای حرارت CPU آن روی 90 درجه بود پایین هم نمیومد

فن رو برداشتم خمیر سیلیکون مرغوب زدم خود فن هم باد گرفتم و اسپری چرب زدم مشکل بر طرف نشد

کلا فن رو عوض کردم باز هم مشکل پابرجا بود

مین رو شستشو دادم و سوکت CPU رو پایه هاش چک کردم باز هم CPU داغ میکرد

با یک CPU و پاور و رم دیگه تست کردم درست نشد

ولتاژها رو چک کردم درست بودند

بایوس رو پروگرام کردم حل نشد

برد رو از زیر لوپ نگاه کردم دیدم یکی از خازن های SMD کنار CPU , بغل یکی از پایه هاش سیاه کرده بود که به هیچ وجه

معلوم نمیشد حتی با لوپ هم شانسی دیدمش خازن SMD رو عوض کردم مشکل برطرف شد

آخرین ویرایش:

مسرور

کاربر vip
vip
کاربر
2013-08-02
168
291
خطای صفحه آبی با کد خطای 9C در ماردبرد ECS سوکت AMD:یه سیستم با این مین برد حین کار ریست میکرد(Blue screen) با وجود اینکه گزینه "َAutomatically restart on system failer" فعال بود!خود ماکروسافت دلیل این خطا رو بیشتر cpu اعلام کرده.بعد از بیرون آوردن مادر برد متوجه شدم که خازن های اطراف cpu از زیر باد کرده!با تعویض مشکل برطرف شد.

kh@sh

کاربر
2011-10-22
285
992
62
اهواز - کرج
سلام دوستان، مین های DDR2 که کد رم میدهند بعد از تست زیادی که کردم توی 70% از اسلت رم بوده که نه با سرویس ونه با خط توی اسلت درست نمیشه و باید اسلت تعویض بشه ، البته بعضی اوقات هم زیر اسلت میتواند از مدار پریده شده باشد ، شاد باشید

ardalans

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2014-01-26
516
1,355
چند وقت پیش یه کیس برام اوردن گفتن هرچی ویندوزمیریزیم بعد یه ساعت میپره منم یه ویندوز ریختم دیدم دی ویدیش ایراد داره یه دیویدی رایتر ساتای نو گذاشتم عین بنز ویندوز ریخت کارم تموم شد دستگاه رو خاموش کردم گفتم بیاد ببرا تو همین حال گفتم یه بار روشنش کنم ببینم چی میشه دیدم ویندوز نماد بالا اقا کپ کردم یارو هم داشت میومد سیستمش رو ببره خلاصه گفتم یه ویندوز بزنم تا یارو بیاد دوباره خوب کار کرد و تا خاموشش کردم و دیویدی رایترم رو برداشتم دیدم ویندوز نیست توی یه ربع بیست دقیقه ای که یارو بیاد هر کاری بگید کردم پاور عوض کردم بایوس زدم نظافت کردم هار روی دستگاه گذاشتم رم تست کردم سیپییو عوض کردم نشد که نشد اتفاقی فهمیدم وقتی که وقتی که دیویدی رایتر ساتا بهش وصله ویندوز میاد بالا اما وفت نداشتم و نا امیدم شده بودم ناگهان شیطان رجیم به ذهنم اومد و یه فکر مشتی کردم که خودم خیلی خوشم اومد اونم این بود که یه برد دیویدی رایتر خراب رو باز کردم با چسب نواری عایقش کردم وتو کیس قایمش کردم ویندوز خوب بالا میومد دیویرایتر ایدی ای رو هم میشناخت فقط یه درایور سامسونگ اضافه هم میشناخت که کسی جز من نمیدونست کجاست دادم رفت و کلی حال کردم

vhw

کاربر
2012-12-20
60
318
چند وقت پیش یه کیس برام اوردن گفتن هرچی ویندوزمیریزیم بعد یه ساعت میپره منم یه ویندوز ریختم دیدم دی ویدیش ایراد داره یه دیویدی رایتر ساتای نو گذاشتم عین بنز ویندوز ریخت کارم تموم شد دستگاه رو خاموش کردم گفتم بیاد ببرا تو همین حال گفتم یه بار روشنش کنم ببینم چی میشه دیدم ویندوز نماد بالا اقا کپ کردم یارو هم داشت میومد سیستمش رو ببره خلاصه گفتم یه ویندوز بزنم تا یارو بیاد دوباره خوب کار کرد و تا خاموشش کردم و دیویدی رایترم رو برداشتم دیدم ویندوز نیست توی یه ربع بیست دقیقه ای که یارو بیاد هر کاری بگید کردم پاور عوض کردم بایوس زدم نظافت کردم هار روی دستگاه گذاشتم رم تست کردم سیپییو عوض کردم نشد که نشد اتفاقی فهمیدم وقتی که وقتی که دیویدی رایتر ساتا بهش وصله ویندوز میاد بالا اما وفت نداشتم و نا امیدم شده بودم ناگهان شیطان رجیم به ذهنم اومد و یه فکر مشتی کردم که خودم خیلی خوشم اومد اونم این بود که یه برد دیویدی رایتر خراب رو باز کردم با چسب نواری عایقش کردم وتو کیس قایمش کردم ویندوز خوب بالا میومد دیویرایتر ایدی ای رو هم میشناخت فقط یه درایور سامسونگ اضافه هم میشناخت که کسی جز من نمیدونست کجاست دادم رفت و کلی حال کردم

دوست من میتونم بپرسم هارد مشتری از چه نوعی بود (SATA or IDE) ?

ardalans

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2014-01-26
516
1,355
چند وقت پیش شرکت ما دو تاسیستم خیلی خوب با سیپیو ای سون برا یه مغازه جمع کرد منم مسول اسمبل و نصب ویندوز بودم رم دستگاه یه دونه رم هشت گیگه ژل اصلی بود ، ویندوز زدیمو دادیم رفت دو هفته بعد یارو زنگ زد گفت میخواد رم دستگاهشو بکنه شانزده یا بیستو چهار گیگ ما هم خریدیمو فرستادیم ، فرداش زنگ زد گفت هر دو تا دستگاه ایراد صفحه ابی میداده اونا فکر کردن از اینه که رمش پایینهرم خریدن دیدن همون ایراد رو داره خلاصه گفتیم دستگاه رو برامون بیارن یه هفته کارو زندگی رو ول کردیم چسبیدیم به این دو تا سیستم حتی به شرکت های گارانتی شون هم ارسال کردیم اونا هم گفتن دستگاه قطعاتش کانفلیت داره از اونجایی که همکاران گلم رو تو واحد گارانتی خوب میشناختم فهمیدم دنبال نخود سیاه فرستادنمون ،دستگاه ها اومد و نشد بفمیم ایراد چی بوده به مشتری گفتیم بیا پولتو بگیر ، دوباره از روش قفلی زدن رو مادر بورد و نگاه کردن استفاده کردم نشستم یه ساعت زل زدم به سیستما ، یهو فهمیدم ما همه چیزه این سیستمارو عوض کردیم الا سیپی یو به رییس گفتم یه سی پی یو بخر تست کنیم ، اونم هی میگفت مگه میشه دو تا سی پی یو ای سون عین هم خراب باشن ، کلی جنگ و دعوا تا یه دونه خرید ،کاشف به عمل اومند همه چیز سالمه الا سی پی یو . تجربه ام این بود خوب بودن و گرون بودن و جدید بودن و چند تا بودن از یه قطعه دلیل سالمیش نمیشه تنها دلیل سالمی یه قطعه درست کار کردنشه

ardalans

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2014-01-26
516
1,355
هادشم ساتا بود چهار تا پورت ساتا داشت اینقدر اوضاع بهم ریخته بود نتونستم اسم مادر بوردش یا شماره فنیش رو بردارم.

A R A S H

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-01-01
443
6,835
فارس
عاشق جواب دادنت هستم دوست من
کار قشنگیه.سیم سبز ک ولتاژ 5 را به مادربرد میده در بیاریم و بعدش جا بزنیم.اینجا IO هم نقش هویجو بازی میکنه؟
استاد ببخشید
شما احیانا طراحی مدارات را با نمره چند پاس کردین ک براحتی این دستور را میدید؟

5 ولت که سیم بنفش هست و با 5 ولتی که سیم سبز داره یه دیود هم نمیشه روشن کرد خیلی جریانش کمه و واسه دستور دادن به پاور برای روشن شدنه

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,514
آذرشهـر
عاشق جواب دادنت هستم دوست من
کار قشنگیه.سیم سبز ک ولتاژ 5 را به مادربرد میده در بیاریم و بعدش جا بزنیم.اینجا IO هم نقش هویجو بازی میکنه؟
استاد ببخشید
شما احیانا طراحی مدارات را با نمره چند پاس کردین ک براحتی این دستور را میدید؟

استاد عزیز
قرار نیست به فرض یه نظر اشتباه که در این مورد اصلا هم اشتباه نیست ،با همچی کلماتی ،همکارمون رو زیر سوال ببریم .در ثانی ایشون تجربه اشون رو نوشتن و هیچ اجباری در استفاده از این روش از طرف ایشون وجود نداره .
با همدیگه یه کم مهربان باشیم

بالا