آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

yaghob20

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-07
600
2,865
سیستمی برای تعمیر آورده بودند
مادربرد : h61m-p21
سیستم بدون هیج مشکلی روشن می شد و ویندوز هم کار می کرد
زمانی که سیستم رو خاموش می کردی بعد از خاموش شدن کامل چند ثانیه بعد دوباره روشن می شد!
تک تک قطعات رو چک کردم مشکلی نداشتند
زمانی که رم رو عوض می کردم تو محیط ویندوز ارور های مختلفی می گرفتم!
بایوس مادربرد رو به آخرین ورژن آپدیت کردم ولی باز مشکل رفع نشد!
جالب بدونید با Clear CMOS مشکل به طور کامل رفع شد
دوستان شاید نیاز به آپدیت بایوس هم نبود ولی اگه مورد مشابه پیش اومد یه clear CMOS بزنید اگه رفع نشد بعد آپدیت بایوس

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
عاشق جواب دادنت هستم دوست من
کار قشنگیه.سیم سبز ک ولتاژ 5 را به مادربرد میده در بیاریم و بعدش جا بزنیم.اینجا IO هم نقش هویجو بازی میکنه؟
استاد ببخشید
شما احیانا طراحی مدارات را با نمره چند پاس کردین ک براحتی این دستور را میدید؟
با درود
شما حق ندارید به همکارانی که تجربه قرار میدهند چنین جواب دهید حتی اگر اشتباه یا غیر علمی مطرح کرده باشند باز هم حق ندارید چنین جواب دهید
اگر میخواهید کمک کنید باید با کمال احترام موضوع را بررسی و تحلیل کنید
خواهشا دیگر تکرار نشود و شاهد چنین برخوردهایی نباشم منبعد بیشتر رعایت کنید

واقعا براتون متاسفم
پست شما حذف میشود
موفق باشید

milad_tm

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-08-10
362
12,650
گيلان-رشت
با سلام به همه دوستان عزيز:
بعضي اوقات با يك حرف كه بدون منظور گفته مي شود كساني دلگير مي شوند و اين باعث دلسردي دوستان مي شود.دوستان توجه كنند كه چطور صحبت كنند كه اين برداشت ها نشود اين موضوع را مي توان در پيام خصوصي بيان كرد(اگر داراي اهميت بسيار است)/دوستاني كه در اينجا اطلاعات گرانبها را قرار مي دهند زحمات بسياري كشيدن و فقط با يك سطر يا يك خط بيان تجربه مي كنند كه اين خودش ممكن است چند ساعت و يا چند روز و يا چند سال كار كردن باشد/ما مي توانيم اينجا محيط گرمي را بوجود بياوريم كه همه دوستان احسال دلگرمي و صميميت كنند نه اينكه بگرديم كه چه كسي غلط املائي دارد و..........
انشاء الله كه ديگر اينجور مسائل در اين انجمن پيش نييايد. باتشكر

scorpions

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-01
372
1,228
با سلام خدمت دوستان.یه مادربرد elite g41mt برام اوردن که رم را جا میزدی تو اسلت مادربرد به حالت ریست میرفت.تمام قطعات مدار رم را چک کردم سالم بودند.وقتی پشت مادربرد را نگاه کردم دیدم یک لاین سوخته و قطع شده.بعد از درست کردن لاین قطع شده مادربرد درست شد.دوباره یه مدل از این مادربرد واسم اومد اونم دقیقا این مشکل را داشت و به راحتی درست شد.

hanirayan

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-05-15
1,354
7,778
با سلام

مادربورد Asus P5LD2-X یکی از اسلات های رم کار نمیکرد تمامی قطعات رو ( پاور - رم - سی پی یو ) رو عوض کردم مشکل برطرف نشد
کلیر سیموس کردم باطری بکاپ رو تعویض کردم بایاس رو پروگرام کردم باز جواب نداد تمامی فت های اطراف اسلات رم رو چک کردم همه سالم بودن برد رو شستشو دادم جیپ شمالی رو ریسولد کردم جواب نگرفتم
در نهایت با تعویض ای سی بایاس و پروگرام نمودن مجدد مشکل برطرف شد درصورتی که ای سی قبلی بدون هیچ مشکلی پروگرام میشد

موفق باشید

aryakorush55

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
باسلام

وعرض ارادت به دوستان خصوصا جناب امجدی از برخورد قاطع و بسیار مدبرانه شما سپاس بدلیل اینکه شاید بحثی هیچ جوابه علمی نداشته باشه ولی احتمالا جواب داده پس قطعا بدلیل تضعیف روحیه همکاری دیگر اساتید لطفا دوستان رعایت و چنانچه هر کاربره محترمی ابراز نظر فرمودند سعی کنیم با کمال احترام و دوستانه باشه انشالله پر توان و موفق باشید.

تو ببار و نپرس که پیاله خالی از ان کیست<کورش کبیر>

reza.kangan

کاربر
2014-08-27
106
157
سلام
منم به لطف دوستان و از تجربیات شما اساتید استفاده کردم و تا به حال تونستم چندین مادربرد را تعمییر کنم .
سپاسگذارم.
مادربرد asrock g41m-vs3 v:2.00 دستم رسید و مشکل روشن شدن داشت.(فن تک دور میزد) حتی بدون 4 پین 12ولت روشن نمیشد.
ایراد از پاور فت به شماره 9t16gh بود که هیچ علامت سوختگی و شورتی در برد نداشت .
از برد خارج کردم تست کردم هیچ پایه ای راه نمیداد .تعویض کردم مادربرد راه افتاد.
به نظر بنده فک میکنم 80 درصد ایراد تک دور فن و روشن نشدن مادربرد از همین فت های قدرتی باشه .
با توجه به چند مادربردی که تعمییر شده این نظر رو دادم . منتظر توصیه دوستان هستم.

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,512
آذرشهـر
سلام و درود
در مادربردهایی که چیپ صدا به شماره ALC888 معیوب هست و احیانا اگر دسترسی به این آی سی نداشتید ،می تونید از آی سی به شماره ALC883 استفاده کنید و همینطور برعکس .کارتهای صدای USB معمولا زیاد قابل اعتماد نیستن و اضافه کردن کارت صدای جداگانه هر چند مشکل رو حل می کنه ولی شاید مشتری پیش خودش فکر کنه که این کارو خودم هم می تونستم انجام بدم .تعمیر یک وسیله تاثیر مثبت تری نسبت به تعویض اون روی مشتری می ذاره .مگر اینکه راهی جز تعویض نداشته باشیم .

reza.kangan

کاربر
2014-08-27
106
157
با سلام
مادربرد EliteGf7050VT-M5 دستم رسید که تصویر نمیداد.
cpu داغ میکرد عادی و تمامی ولتاژها رو داشت تمامی قطعات مدار pwm را چک کردم هیچ ایراد فیزیکی نداشت .
دوتا خازن کنار اسلت گرافیک ( کنار فت ها) شورتی داشت ولی چون مقدار بالا بود (35) نمیتونست ایراد از خازنها باشد(احتمال کم)
بایوس زدم حل نشد.برد را شستشو دادم حل نشد.بانک cpu شستم حل نشد همچنان تصویر نداشت. و در نهایت با هیت گیری بر روی چیپ مشکل حل شد .
بر خلاف بعضی از دوستان من هیت گیری چیپ ها را در مرحله آخر کار میزارم . چون اگر ایراد از چیپ نباشد در اثر هیت گرفتن ممکن است چیپ ایراد پیدا کند و نه تنها ابروشو بر نداشتیم زدیم چشمشم در اوردیم.
متشکرم irantk.ir.

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
دوستان سلام

چند روز پیش تجربه جدیدی داشتم که در اختیار میگذارم

یک مین داشتم که در مدار پی دبلیو ام مشکل داشت و یکی از فت هاش سوخته بود
من هی تعویض میکردم هی میسوخت اول میخواستم ای سی پی دبلیو ام رو تعویض کنم
ولی از اونجایی که در تعمیرات اول باید درست فکر کرد بعد دست به کار شد گفتم اینبار اول فت رو
تست کنم بعد بزنم روی برد البته ناگفته نماند همه فت ها نو بودند اول با اهم متر تست زدم سالم نشان
میدادند حتا در تست 6 حالته ولی زمانی که روی تستر گذاشتم فت رو معیوب نشون داد از تعجب شاخ در اوردم
چند تا دیگه به همین صورت بودند تا یکی رو سالم پیدا کردم و روی برد قرار دادم در کمال ناباوری مین راه افتاد

پس اینو بدونید به غیر از خازن سایر قطعات نیز با اینکه نو هستند میتونند خراب باشند حتی ای سی ها

موفق باشید و پایدار

بالا