آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تجربیات همکاران در تعمیرات مادربرد

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,206
صومعه سرا
سلام وادب

البته اینجا بخش تجربیات مادر برد هست ولی در مورد گرافیک هم با اجازه اساتید تجربه ای دارم در اختیارتون قرار میدم.

در مواردی که مادر برد بوق مربوط به عدم شناسایی کارت گرافیک میزند موارد زیر رو حتما چک کنید:
[hide] حتما بوسیله ذره بین قبل از شستشوی پشت کارت گرافیک بابت کنده شدن قطعات اس ام دی رو چک کنید.اینکه میگم نشورید بخاطر اینکه اگر قطعه ای نیم بند باشه و یا شکسته باشه بعد از شستشو پیدا کردنش سخت میشه.بخصوص خازنهای دو تایی نزدیک محل نشستن کارت گرافیک در اسلت رو که درست بعد از نشمینگاه و دو تا دو تا هست رو چک کنید .در اکثر مواقع کاربر یا مشتری هنگام در اوردن یا جا زدن چیزی باعث پریدگی این قطعات میشه و خوب به شما هم میگه من کاری انجام ندادم و خودبخود سیستم اینطور شده.با تشکر[/hide]

آخرین ویرایش:

ardalans

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2014-01-26
516
1,353
سلام دوستان امروز یه مادربورد asus p8h61-m lx رسید دستم مشکل این بود تنظیمات بایوس رو سیو نمیکرد تا ریست مشد همه چی بر میگشت سره جاش باطری عوض کردم نشد سوکت باطری زدم نشد خلاصه ای سی هشت مگی بایوسش رو عوض کردم درست شد حال کردم گفتم شما هم حال کنید

ardalans

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2014-01-26
516
1,353
یه مادر بورد ایسوزم اومده بود که شمارشو یادم نمید اما سوکت ۱۱۵۵ بود مشتری گفت یه ویندوز بزن منم گفتم باشه برو دو ساعت دیگه بیا بعد ۲۰ دقیقه رفتم سراغش هر کاری کردم روشن نشد بگذریم که به من چه گذشت اما جالب بود که با در اوردن و جا زدن دوباره سی پی یو مادر بورد روشن شد و کار کرد اما دوباره که بستمش تو کیس خاموش شد فهمیدم سی پی یو تو جاش لق میزنه منم یه تکه ورق مسی بین فن و سطح سی پی یو گذاشتم و بعد از اون هرچی کیس رو تکون دادم بازم روشن میشد و کار میکرد خیلی برام جالب بود حالا یا سی پی یو لق میزد اتصالی میکرد روشن نمی شد یا چیزه دیگه خدا میدونه

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
سلام و درود
در مادربردهای گیگا سری 945PL-S3P و 945PL-S3 ایراد نشان دادن کد 39 بعد از کدهای C1 و C3 ویا حالت لوپ سریع کدهای دیباگر و بوت نشدن سیستم می تونه از یکی از فت های بین اسلات رم و پل جنوبی به شماره 50N024 مارک N I K O S و یا آی سی به شماره iSL6520 باشه که در صورت عدم دسترسی به این شماره می شه از APW7120 هم استفاده کرد ولی ترجیحا باید از شماره خودش استفاده کرد ( به وفور هم یافت می شود ) .چند تا موردی که برا بنده پیش اومده همشون از کارت گرافیک های بدون نام و بی کیفیت استفاده کرده بودن و همه کارتها مشکل باد کردن خازن داشتند و همینطور معیوب بودن قطعات ذکر شده .احتمالی که می دم اینه که کارت گرافیک باعث معیوب شدن این قطعات شده ،شاید هم برعکس .
امیدوارم تجربه مفیدی برا سایر دوستان و همکاران باشه .

آخرین ویرایش:

ardalans

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2014-01-26
516
1,353
سلام دوستان یه مادر بورد asus p5kpl برام اوردن که وقتی روشنش میکردی تمام کد ها به صورت کامل رد میشد اما دیباگر روی 39-38 گیر میکرد شانسکی ای سی صداش رو در اوردم درست شد نمیدونم چطوری به ای سی صداش مشکوک شدم نه گرم بود نه ولتاژ هاش ایراد داشتن یه حس بود اما برای خودم تجربه خوبی بود /.

چینی چی

کاربر
2010-12-20
58
445
وقتی مادربردی واستون آوردن که شماره چیپ شون
از خانواده intel شماره های سری 82801
از خانواده SiS شماره های 661 و 963 و 964 و 968
از خانواده VIA شماره های 8237
پل رو با دقت بررسی کنید رو این شماره از پلها خرابی زیاده . به جرات میتونم بگم بالای 60 درصد مادربردهایی که با این شماره چیپ ها واسم آوردن خود چیپ مشکل داشته .

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
سلام و درود بر همکاران گرامی

1- در مادربردهایی که دارای سوپر i/o هستند و نو سوئیچ حتما به سوپر ای سیش توجه کنید چون امروز دومورد داشتم هر دو با رفع لحیم سردی سوپر ای سی
حل شدن

2- در مواقع کار با هیتر و خمیر فلاکس حتما از ماکس استفاده کنید چون فوق العاده برای پوست و ریه مضر است البته دود ناشی از خمیر فلاکس

موفق باشید

اسماعیل محبی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2014-03-11
657
6,186
استان زنجان
با سلام دوباره

دوستان یکی دیگر از علل مرگ ویندوز یا ههمون صفحه ابی مربوط میشه به نبودن خمیر سیلکون مرغوب در زیر هدسینگهای سی پی یو و پل شمالی

دیگر تجربه اینکه مادربرد هایی که در کنار یکی از پل ها دارای دو کریستال میباشند ای سی کلاک داخل چیپ میباشد و با ریسولد هیتر قابل تعمیر نیست
و باید با دستگاه های ir یا bga ریبال بشوند مراغب باشید هرگز با هیتر به این نوع چیپ ها حرارت ندهید چون دیگر مادربرد قابل استفاده نمیشود مبادا با تعویض چیپ

موفق باشید

nariman1718

کاربر vip
vip
کاربر
2009-04-21
8
33
کاشان
با سلام خدمت اساتید محترم
من امروز یه تجربه عجیبی در مورد مادربرد Asus مدل P5GC-MX/1333 داشتم گفتم به اشتراک بزارم
این مادربرد سوئیچ میشد ولی تصویر نمیداد بعد بدون اینکه پاور رو خاموش کنم پاور سوئیچ مادربرد رو نگه میداشتم تا خاموش بشه بعد که بایوس رو Clear میکردم و دوباره مادربرد رو روشن میکردم مادربرد روشن میشد و تصویر می داد اولش فک کردم آی سی بایوسه اونو پروگرم کردم نشد خود آی سی رو عوض کردم بازم نشد خلاصه بعد کلی بررسی آی سی صدا به شماره ALC883 رو تعویض کردم حل شد
خلاصه کیف کردم در حد داعش گفتم دوستان هم استفاده کنن
از همه اساتید ممنون
موفق باشید

mohsen zmr

مدیر بخش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ
مدیر تالار
2010-10-29
823
7,080
اهواز
به نام خدا
در یک مادربرد الایت گروپ مدل 945GCT-M21333 کیبورد کار نمی کرد .
خود سوکت کیبورد را چک نمودم که سالم بود ، بایوس را به آخرین ورژن ارتقا دادم که باز مشکل پا برجا بود .
در نهایت با ولتاژگیری متوجه شدم که در پایه 4 سوکت ولتاژ 5 ولت وجود ندارد .
برای رفع عیب از نزدیکترین سوکت USB با یک تکه سیم ولتاژ 5 ولت کیبورد را تامین نمودم و مادربرد رفع عیب گردید.
امیدوارم این تجربه بنده مورد توجه اساتید محترم قرار بگیرد .
با تشکر .

بالا