آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام استاد
دیشب به خاطر نداشتن طلق برا زیر 2N ها جهت عایق شدن از رادیاتها نتونستم کاری بکنم گفتم با شما مشورت کنم ، یعنی الان که میخوام 6 تا 2N آخری را نصب کنم فقط 4 تا طلق دارم ، ممنون میشم راهنمایی نمائید به جای طلق از چی استفاده کنم؟
با تشکر

سلام

فقط از طلق و عایق مخصوص ترانزیستور قابلمه ای استفاده کنید و البته اسفاده از خمیر سلیکون نیز تاثیر قابل توجهی در تبادل حرارت دارد

اگر 4 طلق دارید مانعی ندارد با توجه به اینکه فرمودید متعلق به مسجد روستایی است و لذا بار چندانی ندارد 2 تا 2N3055 را حذف کن و فقط 4 تا اضافه کن کافیه

البته بجز 2 تا 2N3055 درایور (اولی ) که خیلی مهم نیستند باید کلیه 2N3055 های بعدی دارای مارک و نام یکسانی باشند و مجددا تاکید میکنم دقت کنید مارک و حروف پسوند آنها دقیقا یکسان باشند و الا در اسرع وقت و با اولین شرایط تحت فشار میسوزه .

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
سلام

نکته بسیار مهمی
که غالبا در تعمیر دستگاههای پر قدرت غفلت میشود بشرح زیر است .

در هر دستگاه پر قدرت الکترونیکی ، موازی شدن ترانزیستورها ضروری است و اگر چه بمنظور کاهش معایب موازی شدن ترانزیستورها بک مقاومت با هر امیتر سری میکنند تا از حالت موازی خارج گردد و معایب مربوطه کمتر شود

اما ازآنجاکه نمیتوان از مقاومتهای بزرگتر از 5/ اهم استفاده کرد لذا مقاومتهای مذکور تاثیر ناچیزی ندارد

باین ترتیب اگر آستانه هدایت و فعالیت یکی از ترانزیستورها با تفاوت بسیار ناچیزی پایین تر و زودتر باشد عمده جریان از آن عبور کرده و بشدت داغ میکند و هر چه گرمتر شود این شرایط بدتر و بدتر میشود و بقیه ترانزیستورها بیکاره میشوند و باعث سوختن دستگاه میشود

لذا ترانزیستورهای موازی بصرف شماره یکسان قابل استفاده نیستند بلکه باید دقیقا دارای یک مارک و یک پسوند و مشخصات کاملا مشابهی باشند و حتی بهتر است همگی آنها را از یک فروشگاه خریداری کنید تا حتی المقدور تاریخ تولید آنها نیز یکسان و تفاوت آنها بقدری کوچک و ناچیز باشد که با مقاومت سری قابل اصلاح و اغماض گردد.

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832

با سلام

مدار محافظ به تاپیک جدید منتقل شد

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
عرض سلام خدمت دوستان عزیز

مدار محافظت از آمپلی فایر رو تقدیم دوستان می کنم امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد.
در همین جا لازم می دانم از راهنمایی های دوست و استاد عزیزم جناب غزال تشکر کنم.

مدار را در فایل ضمیمه دانلود کنید

دوست عزیز و خوبم
سلام و تشکر از اظهار لطف شما

چون کلیه پرسشها درخصوص آمپلیفایر در این تاپیک مطرح میشود و با توجه به پراکندگی موضوعات ، زحمات شما بسادگی قابل مشاهده و استفاده نیست

فلذا اگر مایلید علاقمندان از نتیجه درخشان زحمات شما بهره مند شوند بهتر است نقشه و خلاصه ای از عملکرد آن را با عنوان مناسبی مثلا " محافظ بسیار ساده و ایده آل " خارج از این تاپیک و در تاپیک مستقلی و بعنوان تجربه مطرح فرمایید

ضمنا بدنه و یا شاسی تغذیه و خروجی آمپلیفایر شبیه مواردی که در پست 523 اصلاح کردم و محتوای کوپلر نیز مشخص باشد بهتر است.

سپاس

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
با سلام خدمت استاد غزال
لطفا ملاحظه فرمایید

با تشکر
سوالاتی که داشتم
1- وظیفه خازن عدسی که در شماتیک و عکس دستگاه مشخص کرده ام چیست؟
اصولا این خازن چرا اینجوری در مدار متصل شده ایا نمیشد مستقیم روی برد الکترونیکی لحیم میشد؟
2- الان که در مجموع از 8 تا 2N استفاده شده توان دستگاه نسبت به 10 تا 2N چقدر تحلیل رفته؟

با سپاس

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
با سلام خدمت استاد غزال
لطفا ملاحظه فرمایید

با تشکر

سلام
لطفا مختصرا توضیحی اضافه فرمایید تا با توجه به محدودیت دانلود ، محتوا و هدف شما برای علاقمندان مشخص گردد

بویژه که علیرغم تعداد اندک عکس ، کیفیت غیرضروری آن موجب افزایش حجم گردیده و خصوصا که با مشاهده تصاویر نیز ، قادر به درک مقصود شما نشدم و لذا نسبت به رفع ابهام و ویرایش پست خود و یا ارسال پست تکمیلی اقدام فرمایید

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali_esf

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام به استاد عزیز جناب غزال
حسینیه روستای ما یک دستگاه قدیمی به نام هالکو سونی داشت (الان از چنگ بتا 1600 استفاده می کنیم ) که آمپلی فایرش سوخته و همچنین دو تا از خازنهای تغذیه اش هم ترکیده بود:
بر روی تصاویر کلیک کنید:

من اون دستگاه رو بازسازی کردم و این شد البته تصاویرش رو هم قبلا" بهتون نشون داده بودم .

این هم مدار پاور صدا :

من از این نقشه برای این دستگاه استفاده کردم :
http://s.eeweb.com/members/circuit_...FET_real_HI-FI_power_amplifier-1325615233.gif
اما ترانزیستورهای خروجی این مدار در بازار نیست اگر هم باشه خیلی گرون هست . بهر حال من از ماسفتهای irfp9240 و irfp240 بهره بردم. تو نقشه قبل از مقاومت R1 یک خازن 2.2 میکرو فاراد به صورت سری گذاشتم . همچنین خازن های C1 و C10 که 100 نانو هستند رو نزاشتم البته یادم نمیاد چرا نزاشتم فکر کنم دم دست نداشتم و یادم رفت.

ترانس این دستگاه 30 ولت سه سر ( در حالت AC) هست که نمیدونم چند آمپر هست اما ترانس وزن سنگینی داره و حدسم اینه که از 5 آمپر بیشتر باشه.

اما مشکلاتی که برای من پیش اومده که به تناوب مطرح میکنم.

همانطور که مطلع هستید یک مدار آمپلی بدون اینکه بهش ورودی بدیم نباید تو خروجی هیچ گونه نویز و هیسی داشته باشه درسته؟
تو این مدار وقتی دوشاخه کابل دستگاه رو تو پریز می زنیم تو خروجی مقداری صدای ویززز هست اما وقتی دو شاخه رو در پریز برعکس میکنیم این نویز بیشتر میشه ( همه این مواردی که گفتم در حالتی هست که هیچ ورودی ای به مدار آمپلی ندیم )
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,798
[
QUOTE=m-j;174864]سلام به استاد عزیز جناب غزال
حسینیه روستای ما یک دستگاه قدیمی به نام هالکو سونی داشت (الان از چنگ بتا 1600 استفاده می کنیم ) که آمپلی فایرش سوخته و همچنین دو تا از خازنهای تغذیه اش هم ترکیده بود:
بر روی تصاویر کلیک کنید:

من اون دستگاه رو بازسازی کردم و این شد البته تصاویرش رو هم قبلا" بهتون نشون داده بودم .

این هم مدار پاور صدا :

من از این نقشه برای این دستگاه استفاده کردم :
http://s.eeweb.com/members/circuit_...FET_real_HI-FI_power_amplifier-1325615233.gif
اما ترانزیستورهای خروجی این مدار در بازار نیست اگر هم باشه خیلی گرون هست . بهر حال من از ماسفتهای irfp9240 و irfp240 بهره بردم. تو نقشه قبل از مقاومت R1 یک خازن 2.2 میکرو فاراد به صورت سری گذاشتم . همچنین خازن های C1 و C10 که 100 نانو هستند رو نزاشتم البته یادم نمیاد چرا نزاشتم فکر کنم دم دست نداشتم و یادم رفت.

ترانس این دستگاه 30 ولت سه سر ( در حالت AC) هست که نمیدونم چند آمپر هست اما ترانس وزن سنگینی داره و حدسم اینه که از 5 آمپر بیشتر باشه.

اما مشکلاتی که برای من پیش اومده که به تناوب مطرح میکنم.

همانطور که مطلع هستید یک مدار آمپلی بدون اینکه بهش ورودی بدیم نباید تو خروجی هیچ گونه نویز و هیسی داشته باشه درسته؟
تو این مدار وقتی دوشاخه کابل دستگاه رو تو پریز می زنیم تو خروجی مقداری صدای ویززز هست اما وقتی دو شاخه رو در پریز برعکس میکنیم این نویز بیشتر میشه ( همه این مواردی که گفتم در حالتی هست که هیچ ورودی ای به مدار آمپلی ندیم )
با تشکر[/QUOTE

سلام دوست عزیز و ارجمندم

من در ابتدای آشنایی با مشاهده عکس برد این آمپلیفایر دستی ساخت شما ضمن تحسین زحمات زیبا و قابل تقدر شما عرض کردم که هوم و نویز قابل توجهی در بلندگوهای شما احساس میکنم .

زیرا محل و فاصله قطعات و سیم کشی و غیره تابع اصول و قواعدی است تا از ورود و انتشار نویز جلوگیری شود و در غیراینصورت نویز آزار دهنده ای میشنوید و البته در ولوم بالا قابل تشخیص بنظر نمیرسد و ایرادات و نارسایی های صدا قابل توضیح نیست اما کیفیت آن ارضا کننده نبوده و موجب رضایت شنونده نمیشود

شبیه تصویر فاقد برفک لامپ تصویر ضعیفی که مشتری نمیداند نارضایتی از تصویر را چگونه بیان کند و میگوید همه رنگها درسته ولی یک جوری است که خوشم نمیاد

به هر صورت شیلد و نویز ، بحث بسیار مهم و گسترده و عجیب و غریبی است
و ازآنجاکه قبلا مدار را ساخته اید الان باید با تمهیداتی معایب آنرا رفع کنید و مستلزم ارسال عکس کاملتر از بردها و اعلام وظیفه تک تک سیم هاست

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,832
سلام
از کدوم برد ها عکس بگیرم ؟؟ لطفا" مشخص کنید

• Like