آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام ممنون از جواب شما
برا تست امشب میخوام برم المان بخرم تا وقفه ای تو کار پیش نیاد : مثل ترانزیستور 2n2222 , مقاومت 1 کیلو
بی زحمت راهنمایی کنید من که دارم میرم دیگه چه المانایی بخرم که دوباره کاری نشه؟
ممنون میشم زود پاسخ بدبد؟
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام ممنون از جواب شما
برا تست امشب میخوام برم المان بخرم تا وقفه ای تو کار پیش نیاد : مثل ترانزیستور 2n2222 , مقاومت 1 کیلو
بی زحمت راهنمایی کنید من که دارم میرم دیگه چه المانایی بخرم که دوباره کاری نشه؟
ممنون میشم زود پاسخ بدبد؟
با تشکر

دو تا 100 میکرو 25 ولت بخر و بجای دو 100 میکرویی ( C34 C39 ) که نزدیک چوک کوچک هست بذاری بهتره
جهت خازن موقع لحیم زدن اشتباه نشه

ضمنا علاوه بر سوالات قبلی زمان داغ شدن را هم بگو

سپاس
میدونم الان که این جمله را طی ویرایش اضافه میکنم نمی بینی اما اگر با احتمال ضعیف دیدی من الان حدس زدم که 1کیلو را برای چه منظوری میخوای بخری لذا فراموش کردم بگویم همان 4/7 کیلو که بدلیل نداشتن 1کیلو استفاده کردی بهتره و نمیخواد 1 کیلو را جایگزین کنی چون وقتی با 4/7 داغ میکنه با 1 کیلو زودتر داغ میکنه و قطعا ترانزیستور کراس اوور به نحو بدی سوخته که جریان زیادی به بیس BD139 اعمال میکنه البته با 1کیلو هم به این سادگی نمیسوزه ولی بواسطه اینکه تجربه نداری اگه بزرگتر از 1 کیلو باشه بهتره چون زمان بیشتری طول میکشه که داغ بشه و لذا فرصت بیشتری برای اندازه گیری ولتاژها داری

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
41.jpg
سوال
بمنظور مشارکت احتمالی و تقویت قوه خلاقیت کاربران علاقمند
آیا کسی میداند جهت تجهیز بیشتر این محافظ آمپلیفایر

چرا لازم است خازن حدود 22 میکرو را با مقاومت حدود 22 اهم سری و به دو سر کنتاکت بسته رله متصل کنیم ؟

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
دو تا 100 میکرو 25 ولت بخر و بجای دو 100 میکرویی ( C34 C39 ) که نزدیک چوک کوچک هست بذاری بهتره
جهت خازن موقع لحیم زدن اشتباه نشه

ضمنا علاوه بر سوالات قبلی زمان داغ شدن را هم بگو

سپاس
میدونم الان که این جمله را طی ویرایش اضافه میکنم نمی بینی اما اگر با احتمال ضعیف دیدی من الان حدس زدم که 1کیلو را برای چه منظوری میخوای بخری لذا فراموش کردم بگویم همان 4/7 کیلو که بدلیل نداشتن 1کیلو استفاده کردی بهتره و نمیخواد 1 کیلو را جایگزین کنی چون وقتی با 4/7 داغ میکنه با 1 کیلو زودتر داغ میکنه و قطعا ترانزیستور کراس اوور به نحو بدی سوخته که جریان زیادی به بیس BD139 اعمال میکنه البته با 1کیلو هم به این سادگی نمیسوزه ولی بواسطه اینکه تجربه نداری اگه بزرگتر از 1 کیلو باشه بهتره چون زمان بیشتری طول میکشه که داغ بشه و لذا فرصت بیشتری برای اندازه گیری ولتاژها داری

سلام به دوست خوب و صبورم آقای hasank
دیروز فرصت نشد برم سراغ دستگاه و طبق فرمایش شما دوباره روی هردو رادیات ترانزیستور نو 2N3055 نصب کنم در اسرع وقت انجام خواهم داد،
الان دو تا سوال برام پیش اومده ممنون میشم پاسخگو باشید:
1- وقتی بلندگو به چوک کوچک وصل شد و صدایم را شنیدم آیا میشود اینجور تحلیل کرد که مسیر میکروفون تا چوک و در کل برد پری آمپلی سالم است و مشکل درطبقات خروجی(2N3055) میباشد؟
2- طبق یک مطالعه در مورد آرایش دارلینگتون (کتاب نشلسکی جلد 2)متوجه شدم جهت بایاس این نو ع آرایش باید مطابق شکل زیر عمل کنم،و چون تا بحال من این نکته را رعایت نمیکردم یعنی از مقاومت بین بیس و منبع Vcc غفلت مینمودم (همان مقاومت 3/3 مگا اهم در شکل زیر یا طبق نظر شما مقاومت 120 اهم 5 وات گچی) ،پس عملا این ترانزیستورها هیچ وقت به نقطه کار نرسیده و هیچ سیگنالی تقویت نمیشد، و به همین خاطر در تست آخر که بلندگو را به خروجیهای پشت دستگاه وصل کردم ، هیچ صدایی شنیده نمیشد؟
Untitled.jpg

استاد امیدوارم جسارت نشده باشد و هدف درس پس دادن است ممنون میشم از راهنماییهایتان

با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
سلام به دوست خوب و صبورم آقای hasank
دیروز فرصت نشد برم سراغ دستگاه و طبق فرمایش شما دوباره روی هردو رادیات ترانزیستور نو 2N3055 نصب کنم در اسرع وقت انجام خواهم داد،
الان دو تا سوال برام پیش اومده ممنون میشم پاسخگو باشید:
1- وقتی بلندگو به چوک کوچک وصل شد و صدایم را شنیدم آیا میشود اینجور تحلیل کرد که مسیر میکروفون تا چوک و در کل برد پری آمپلی سالم است و مشکل درطبقات خروجی(2N3055) میباشد؟
2- طبق یک مطالعه در مورد آرایش دارلینگتون (کتاب نشلسکی جلد 2)متوجه شدم جهت بایاس این نو ع آرایش باید مطابق شکل زیر عمل کنم،و چون تا بحال من این نکته را رعایت نمیکردم یعنی از مقاومت بین بیس و منبع Vcc غفلت مینمودم (همان مقاومت 3/3 مگا اهم در شکل زیر یا طبق نظر شما مقاومت 120 اهم 5 وات گچی) ،پس عملا این ترانزیستورها هیچ وقت به نقطه کار نرسیده و هیچ سیگنالی تقویت نمیشد، و به همین خاطر در تست آخر که بلندگو را به خروجیهای پشت دستگاه وصل کردم ، هیچ صدایی شنیده نمیشد؟
مشاهده فایل‌پیوست 61952

استاد امیدوارم جسارت نشده باشد و هدف درس پس دادن است ممنون میشم از راهنماییهایتان

با تشکر

سلام دوست عزیزم

خیر اساسا قیاس با پوش پول قیاس مع الفارق است و ارتباطی به تحلیل شما نداره در دستگاه شما ترانزیستور کراس اوور به نحو بدی سوخته و شدیدا جریان بیس کلیه BD , 2N3055 ها را بالا برده و سوزانده همین

اما تا زمانیکه مشکل دستگاه کاملا رفع نشود صحت احکام صادره قابل بررسی نیست بویژه که دستکاری غیراصولی و مفصلی کرده ای

درحالیکه تعمیر را به این تاپیک سپردی شما برای تعمیر ، نیازی به تحلیل ندارید و فقط کل تمرکز خودتان را روی اجرای صحیح توصیه و پاسخ بگذارید

ولی برای خودت مطالعه و تحلیل کن و بعد از رفع مشکل مقایسه کن

سپاس

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام دوست عزیزم

خیر اساسا قیاس با پوش پول قیاس مع الفارق است و ارتباطی به تحلیل شما نداره در دستگاه شما ترانزیستور کراس اوور به نحو بدی سوخته و شدیدا جریان بیس کلیه BD , 2N3055 ها را بالا برده و سوزانده همین

اما تا زمانیکه مشکل دستگاه کاملا رفع نشود صحت احکام صادره قابل بررسی نیست بویژه که دستکاری غیراصولی و مفصلی کرده ای

درحالیکه تعمیر را به این تاپیک سپردی شما برای تعمیر ، نیازی به تحلیل ندارید و فقط کل تمرکز خودتان را روی اجرای صحیح توصیه و پاسخ بگذارید

ولی برای خودت مطالعه و تحلیل کن و بعد از رفع مشکل مقایسه کن

سپاس

با سلام

1- برای استفاده از مقاومتها در طبقات ترانزیستوری باید چکار کنم؟ چیدمان صحیح مقاومتها چطوری است؟
و در ضمن در حال حاظر مقاومت گچی 120 اهم 5 وات ندارم آیا میشه از 2 تا مقاومت سری شده 47 اهم 5 وات استفاده کنم؟

2- درشکل زیر هدف از استفاده از خازن عدسی 10 نانوفاراد چیه؟ شماتیک شکل همراه با واقعی هم ترسیم شده؟
Un2it67led.jpg

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام

1- برای استفاده از مقاومتها در طبقات ترانزیستوری باید چکار کنم؟ چیدمان صحیح مقاومتها چطوری است؟
و در ضمن در حال حاظر مقاومت گچی 120 اهم 5 وات ندارم آیا میشه از 2 تا مقاومت سری شده 47 اهم 5 وات استفاده کنم؟

2- درشکل زیر هدف از استفاده از خازن عدسی 10 نانوفاراد چیه؟ شماتیک شکل همراه با واقعی هم ترسیم شده؟

سلام
فعلا از سه مقاومت 47 اهم سری که جمعا 141 اهم میشود بجای هر مقاومت 120 اهم استفاده کن یعنی سه مقاومت برای هر کدام و در کل 6 مقاومت نیاز داری ( هر کدام 2 تا 3 وات هم باشد کافی است ولی 5 وات هم اشکالی ندارد و بهتر هم هست)

نقشه ای که کشیدید محال است و اولا 2n3055 نباید به بدنه پیچ شود و باید از بدنه ایزوله باشد ( قبلا گفته ام با طلق عایق و واشر و بوش عایق = لوله کوچکی مثل مغزی خودکار که پیچ را از بدنه ایزوله میکند)

ثانیا تاثیر خازن 10 نانو در بخش قدرت این دستگاه قابل مشاهده و محسوس نیست

ثالثا اگر طیق نقشه شما ، پیچ دو سر خازن را اتصال کوتاه کند که اصلا نمیتواند کاری انجام دهد و محال است

بفرمایید این مقاومتها و دیود به کجا متصل است تا بهتر راهنمایی کنم
سپاس

tahaali9095

مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,870
مشهد
سلام
فعلا از سه مقاومت 47 اهم سری که جمعا 141 اهم میشود بجای هر مقاومت 120 اهم استفاده کن یعنی سه مقاومت برای هر کدام و در کل 6 مقاومت نیاز داری ( هر کدام 2 تا 3 وات هم باشد کافی است ولی 5 وات هم اشکالی ندارد و بهتر هم هست)

نقشه ای که کشیدید محال است و اولا 2n3055 نباید به بدنه پیچ شود و باید از بدنه ایزوله باشد ( قبلا گفته ام با طلق عایق و واشر و بوش عایق = لوله کوچکی مثل مغزی خودکار که پیچ را از بدنه ایزوله میکند)

ثانیا تاثیر خازن 10 نانو در بخش قدرت این دستگاه قابل مشاهده و محسوس نیست

ثالثا اگر طیق نقشه شما ، پیچ دو سر خازن را اتصال کوتاه کند که اصلا نمیتواند کاری انجام دهد و محال است

بفرمایید این مقاومتها و دیود به کجا متصل است تا بهتر راهنمایی کنم
سپاس

با سلام
با تشکر از پاسختان
در پست قبلی پیچ دو سر خازنو اتصال کوتاه نمیکنه بلکه آن قسمت عایق شده. و فقط پیچ شده به بدنه 2N.
نقشه کامل خازن مورد بحث را امروز اگه تونستم بریتان آپ میکنم و الا فردا حتما برایتان ترسیم کرده تا این شبه از بین برود،
اگر لطف کنید بگید حالا که من روی هر رادیات یک 2N دارم، مقاومت را دقیقا کجا لحیم کنم؟ یعنی من علاوه بر 3 مقاومت سری شده آیا باید از مقاومت 5 صدم اهم 5 واتم استفاده کنم؟
یعنی این ترانزیستور نیاز به چندتا مقاومت داره و به کجا باید وصل بشه؟

ممنون و سپاس

با تشکر و سپاس

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
با سلام
با تشکر از پاسختان
در پست قبلی پیچ دو سر خازنو اتصال کوتاه نمیکنه بلکه آن قسمت عایق شده. و فقط پیچ شده به بدنه 2N.
نقشه کامل خازن مورد بحث را امروز اگه تونستم بریتان آپ میکنم و الا فردا حتما برایتان ترسیم کرده تا این شبه از بین برود،
اگر لطف کنید بگید حالا که من روی هر رادیات یک 2N دارم، مقاومت را دقیقا کجا لحیم کنم؟ یعنی من علاوه بر 3 مقاومت سری شده آیا باید از مقاومت 5 صدم اهم 5 واتم استفاده کنم؟
یعنی این ترانزیستور نیاز به چندتا مقاومت داره و به کجا باید وصل بشه؟

ممنون و سپاس

با تشکر و سپاس

سلام
این سه مقاومت سری که جمعا 141 اهم است با امیتر 2N سری شود یعنی 141 اهم با امیتر این یکی و 141 اهم با اون یکی
طرف دیگر مقاومت 141 اهمی به چوک بزرگ (ترانس بلندگو ) میره

دیگه فعلا صحبتی در مورد بقیه 2N ها و 5/ اهمی آنها نکردیم !

روی هر رادیاتور فقط و فقط یک ترانزیستور 2N

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
سلام و درود بر دوست عزیز جناب hasankعزیز
یک مدتی درگیر امتحاناتم هستم که شاید کمتر وقت کنم مزاحم بشوم . اما قول میدم پس از پایان امتحاناتم با سوالهای تمام نشدنی ام مزاحم شما شوم.:32000000:

فعلا" یک سوال بپرسم
یک میکروفن شور مدل sm58 از نوع بیسیم تک کانال هست که صدای بم و پری داره . البته این که میگم صدای بمی داره با چند تا دستگاه دیگه هم تست شده و مربوط به میکروفن هست و اصلا" ذاتا" کپسول این میکروفن صداش پر و بم هست. آیا میشه بدون تعویض کپسولش با مقاومت و خازن صداش رو به حالت مید یا تریبل نزدیک کرد؟؟ اگر فکر میکنید به عکس نیاز هست بفرمایید تا عکس هم بزارم. با تشکر

• Like
بالا