آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

در انجمن تعمیرکاران عزادار یکی از اعضای بسیار خوب خود هستیم، جناب استاد کمالی با نام کاربری غزال از مدیران بسیار با تجربه و فعال انجمن بودند و متأسفانه ایشان را از دست دادیم. برای خانواده ایشان آرزوی صبر می‌کنیم. روحشون شاد و یادشون گرامی

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,873
مشهد
سلام
لطفا مختصرا توضیحی اضافه فرمایید تا با توجه به محدودیت دانلود ، محتوا و هدف شما برای علاقمندان مشخص گردد

بویژه که علیرغم تعداد اندک عکس ، کیفیت غیرضروری آن موجب افزایش حجم گردیده و خصوصا که با مشاهده تصاویر نیز ، قادر به درک مقصود شما نشدم و لذا نسبت به رفع ابهام و ویرایش پست خود و یا ارسال پست تکمیلی اقدام فرمایید

سپاس

با سلام
سوالاتی که داشتم
1- وظیفه خازن عدسی که در شماتیک و عکس دستگاه مشخص کرده ام چیست؟
اصولا این خازن چرا اینجوری در مدار متصل شده ایا نمیشد مستقیم روی برد الکترونیکی لحیم میشد؟
2- الان که در مجموع از 8 تا 2N استفاده شده توان دستگاه نسبت به 10 تا 2N چقدر تحلیل رفته؟

باسپاس

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,830
با سلام
سوالاتی که داشتم
اصولا این خازن چرا اینجوری در مدار متصل شده ایا نمیشد مستقیم روی برد الکترونیکی لحیم میشد؟
2- الان که در مجموع از 8 تا 2N استفاده شده توان دستگاه نسبت به 10 تا 2N چقدر تحلیل رفته؟

باسپاس

سلام دوست گرامی

من خازن شاخصی ندیدم
لطفا برای رفع این نقیصه دائمی ، پیشنهاد میکنم ابتدا از اطرافیان خود بخواهید که پست های شما را مطالعه کنند و اگر بدون توضیح و با مطالعه پست شما ، مقصود شما را درک کردند ، سپس آنرا ارسال فرمایید.

و سوال خود را بصورت شفاف و واضح به نحوی که نیاز به عملیات اضافی و دانلود نداشته باشد و موجب اتلاف وقت غیرضروری علاقمندان نگردد مطرح فرمایید

ضمنا قدرت دستگاه کاهش نیافته اما ازآنجاکه امکانات نصب دو ترانزیستور را نداشتید و نصب نکردید لذا اگر آنرا در بارهای بیش از 75 درصد قدرت اصلی استفاده کنید پس از مدت کوتاهی میسوزد

با مثال غلو آمیز شبیه سیم نازک مناسب لامپ 20 وات که اگر برای لامپ 200 وات استفاده کنید لامپ روشن میشود ولی بعد از مدت کوتاهی سیم داغ شده و صدمه می بیند

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
839
2,838
با سلام
سوالاتی که داشتم

با سلام
با کسب اجازه از جناب غزال
دوست عزیز جناب M.REZA9090
اون چیزی که شما به نام خازن خواندید در واقع خازن نیست یک نوع مقاومت حرارتی به نام NTC است و چون وظیفه اش تشخیص حرارت هیت سینک هست لذا بر روی هیت سینک وصل میشود تا پیوسته دمای ترانزیستورها را کنترل کند .در واقع یک نوع محافظ حرارتی ترانزیستورهای خروجی هست .
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
839
2,838
[

سلام دوست عزیز و ارجمندم

من در ابتدای آشنایی با مشاهده عکس برد این آمپلیفایر دستی ساخت شما ضمن تحسین زحمات زیبا و قابل تقدر شما عرض کردم که هوم و نویز قابل توجهی در بلندگوهای شما احساس میکنم .

زیرا محل و فاصله قطعات و سیم کشی و غیره تابع اصول و قواعدی است تا از ورود و انتشار نویز جلوگیری شود و در غیراینصورت نویز آزار دهنده ای میشنوید و البته در ولوم بالا قابل تشخیص بنظر نمیرسد و ایرادات و نارسایی های صدا قابل توضیح نیست اما کیفیت آن ارضا کننده نبوده و موجب رضایت شنونده نمیشود

سپاس
با سلام
جناب غزال
من امروز آمپلی اون دستگاه اکو رو از مدار خارج کردم و از خروجی مستر یک سیم به ورودی آمپلی فایر دیگری بردم و با یک امپلی فایر دیگر تست کردم وقتی در میکروفن صحبت میکنیم انتهای صدا یک خورده خراب میشه به طوری که شبیه صدای وززز میشه.
خواستم اعلام کنم اگر تمایل داشتید ابتدا از مدارات میکسر و مستر و اکو شروع کنیم و بعدا" به مشکل پاور بپردازیم . البته این نظر من هست . موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام بفرمایید.با تشکر

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,830
با سلام
جناب غزال
من امروز آمپلی اون دستگاه اکو رو از مدار خارج کردم و از خروجی مستر یک سیم به ورودی آمپلی فایر دیگری بردم و با یک امپلی فایر دیگر تست کردم وقتی در میکروفن صحبت میکنیم انتهای صدا یک خورده خراب میشه به طوری که شبیه صدای وززز میشه.
خواستم اعلام کنم اگر تمایل داشتید ابتدا از مدارات میکسر و مستر و اکو شروع کنیم و بعدا" به مشکل پاور بپردازیم . البته این نظر من هست . موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام بفرمایید.با تشکر

سلام دوست عزیزم

روش پیشنهادی شما درصورتی میسر است که امپدانس ورودی بخش قدرت (آمپلیفایر ) دستگاه سالم دقیقا مشابه دستگاه مورد تعمیر باشد که بعید است

سپاس

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali_esf

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
839
2,838
سلام به دوست عزیز جناب غزال
حق با شماست . من از مدارت عکس گرفتم همچنین با توضیحات در داخل عکس .
این نکته رو بگم که من برای مدارات میکسر اکو و ویومتر و رورب از یک ترانس 12 ولت 2 آمپر بهره بدم و از ترانس آمپلی فایر جداست.
فایل پیوست رو دانلود بفرمایید.

پیوست‌ها

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,830
سلام به دوست عزیز جناب غزال
حق با شماست . من از مدارت عکس گرفتم همچنین با توضیحات در داخل عکس .
این نکته رو بگم که من برای مدارات میکسر اکو و ویومتر و رورب از یک ترانس 12 ولت 2 آمپر بهره بدم و از ترانس آمپلی فایر جداست.
فایل پیوست رو دانلود بفرمایید.

سلام
دوست خوبم بخشی از ایرادات قابل مشاهده است اما باید عکسهایی از پیکر کلی بردها در جای استقرار خود ارسال فرمایید تا جملگی در یک عکس هم قابل مشاهده باشد
نویز خیلی بی پدر و مادر است و حذف آن بسیار دشوار

1- بردهایی که شما ساختید و بردهای فابریک را مشخص فرمایید
2- کلیه سیمهایی که بصورت حلقه کرده اید صاف کنید و کوتاه کنید
3- سیمهایی که حامل سیگنال ضعیف هستند مانند سیم ورودی آمپلیفایر و میکسر و امثالهم باید تا حد ممکن از سیم های تغذیه دور و به سیم های بدنه یا شاسی نزدیک باشند
4- برای کلیه سیمهایی که حامل سیگنال هستند ( بجز خروجی بلندگو ) از سیم شیلد استفاده کنید
5- بردها بگونه ای مستقر شوند که طول سیمها کوتاه باشند (بجز تغذیه و ترانس که هر چه دورتر باشند بهتر است )
6- ارتفاع بردها نسبت به شاسی زیاد نباشد (هرچه کمتر بهتر )
7- به پایه تغذیه کلیه آی سی ها خازن صافی حدود 47 میکرو لحیم کنید
8- درحالیکه کلیه اصلاحات فوق انجام شده و سیمها در موقعیت دائمی قرار گرفته اند ترانس و برد تغذیه را تا حد ممکن خارج از آمپلیفایر و دور کنید و درحالت سکوت و فاقد سیگنال ولومها را ماکزیمم کنید و تغذیه را به محل استقرار قبلی نزدیک کنید اگر موجب افزایش نویز شد اعلام کنید

فعلا موارد فوق را انجام دهید و سوالات و نتیجه را اعلام فرمایید تا درصورت وجود نویز ناشی از ترانس ، حذف نویز ترانس را تقدیم کنم

سپاس

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
839
2,838
سلام بر دوست عزیز جناب غزال

بردهایی که شما ساختید و بردهای فابریک را مشخص فرمایید

تمام بردها به جر برد اکو رو خودم ساختم و pcb هاش رو با ماژیک کشیدم

کلیه سیمهایی که بصورت حلقه کرده اید صاف کنید و کوتاه کنید
اون سیم هایی که به صورت حلقه کرده وجو دارند حامل ولتاژ هستند و به این دلیل یک خورده بزرگ در نظر گرفتم که اگر مشکلی بود بتونم اصلاحشون کنم آیا به نظرتون اون سیم های حلقه شده باعث ایجاد نویز میشوند؟؟؟

برای کلیه سیمهایی که حامل سیگنال هستند ( بجز خروجی بلندگو ) از سیم شیلد استفاده کنید
کلیه سیم های حامل سیگنال از نوع شیلد هستند

به پایه تغذیه کلیه آی سی ها خازن صافی حدود 47 میکرو لحیم کنید
منظورتون اینه که منفی خازن رو به گراند و مثبتش رو به مثبت تغذیه وصل کنم؟؟

یک سوال هم دارم:
امپدانس ورودی آمپلی فایر هر چقدر کمتر باشه بهتره یا بیشتر؟؟چرا ؟؟
امپدانس ورودی این آمپلی فایری کهدر اون دستگاه استفاده کردم 47 کیلو هست اگر من یک مقاومت 4.7 کیلو با ورودی موازی کنم ( یک سر به ورودی مثبت و یک سرش به گراند ) نویز خروجی محو خواهد شد اما به نظرم از قدرت هم کاسته میشود درست گفتم ؟؟

آخرین ویرایش:

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,830
سلام بر دوست عزیز جناب غزال

تمام بردها به جر برد اکو رو خودم ساختم و pcb هاش رو با ماژیک کشیدم

اون سیم هایی که به صورت حلقه کرده وجو دارند حامل ولتاژ هستند و به این دلیل یک خورده بزرگ در نظر گرفتم که اگر مشکلی بود بتونم اصلاحشون کنم آیا به نظرتون اون سیم های حلقه شده باعث ایجاد نویز میشوند؟؟؟

کلیه سیم های حامل سیگنال از نوع شیلد هستند

منظورتون اینه که منفی خازن رو به گراند و مثبتش رو به مثبت تغذیه وصل کنم؟؟

یک سوال هم دارم:
امپدانس ورودی آمپلی فایر هر چقدر کمتر باشه بهتره یا بیشتر؟؟چرا ؟؟
امپدانس ورودی این آمپلی فایری کهدر اون دستگاه استفاده کردم 47 کیلو هست اگر من یک مقاومت 4.7 کیلو با ورودی موازی کنم ( یک سر به ورودی مثبت و یک سرش به گراند ) نویز خروجی محو خواهد شد اما به نظرم از قدرت هم کاسته میشود درست گفتم ؟؟

سلام و تشکر بابت سوالات خوب شما

1- سیم تغذیه باید تا حد ممکن کوتاه باشد و سیم بدنه یا گراند هر چه گسترده تر بهتر ، بهمین علت هر بردی را ملاحظه کنید جاهای خالی را با مدار مسی گراند یا بدنه پر کرده اند و بهمین علت تعمیرکاران میدانند که مدار پهن و گسترده همان شاسی یا گراند است

اساسا اگر مداری را با گراند احاطه کنید درواقع آنرا شیلد کرده اید و باین ترتیب نویز محیط را جذب نمیکند
حالت ایده آل آنست که برد حاوی سیگنال ضعیف داخل قاب فلزی گردد و بدنه قاب با سیم ضخیمی به گراند متصل شود که مقرون بصرفه نیست مگر برای از ما بهترون

2- تا آنجا که من دیدم تصور میکنم برخی از سیمهای حامل سیگنال ضعیف شما شیلد نیستند

3- بله خازن صافی همامطور که فرمودید باید به پایه کلیه آی سی ها متصل باشد و اساسا تعمیرکاران حرفه ای بدون دیتاشیت با پیدا کردن همین خازن صافی میفهمند پایه تغذیه آی سی کدام است زیرا تمام آی سی ها باید این خازن را داشته باشند و بهتر است خازن کوچکی نیز با این خازن موازی باشد

نقشه ای که در آدرس زیر ارائه فرموید ( صرفنظر از مقاومت سری دارای این نقیصه نیز هست و لذا منبع نویز است
http://www.irantk.ir/irantk32968/#post175441

اتفاقا سوالی در همین ارتباط در بخش مسابقه مطرح کردم که گویا بخش مسابقه غیرفعال است در آدرس زیر

http://www.irantk.ir/irantk32562/#post173488

4- با اضافه کردن مقاومت موازی به ورودی درواقع ولوم را کم کرده اید و بدیهی است که نویز هم ضعیف میشود ولی همانطور که فرمودید بازدهی کاهش می یابد

باید پایه تغذیه کلیه آی سی ها از طریق مقاومت سری به تغذیه متصل شود نه مستقیم اگر رعایت نشده بفرمایید تا مقامتها را تعیین کنم

قابل ذکر است که در مراحل آزمایش باید ابتدا اکو را قطع کنید و نویز سیستم اصلی را تا حد ممکن اصلاح و در مرحله نهایی ( پس از رفع نویز تغذیه یعنی پس از بند 8 ) ، اکو را فعال و تست کنید

ضمنا ورودی پری آمپلیفایر را در مراحل تست اتصال کوتاه کنید (بجای میکرفن اتصال کوتاه )

سپاس

بالا