آی پی امداد
abtahi

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
با سلام
چندتا سوال برام پیش اومده ممنون میشم پاسخ دهید:

1- بلندگویی که به دستگاه میخوام وصل کنم بلندگوی معمولی کامپیوتره و 6 اهم میباشد، مستقیم به آمپلی وصل کنم مشکلی پیش نمیاد؟
2- خروجی های بلندگو آمپلی چندتاست، به کدام یک وصل کنم؟
الف : صفر- 5 وات 8 اهم ب : صفر- 10 وات 8 اهم ج :صفر- 15 وات 8 اهم
3- مقاومت 1 کیلو چه اثری در مدار میزاره؟ که مقاومت 100 اهم نمیتونه؟
4- چرا در آزمایشات قبلی خازن سری با بلندگو بودش؟ خازن چه کاری اینجا میکنه؟

سلام دوست خوبم
خوب راه افتادی و سوالات نامربوط نمیپرسی و سوالات خوبی پرسیدی

پاسخها بترتیب

1- اشکالی نداره اصلا همون بلندگوی کوچیک را وصل کن نمیخواد از اسپیکر استفاده کنی ولی ولوم زیاد نباشه

2- الف درسته

3 و 4 - پاسخش مفصله و من فعلا از نفس افتادم اینقدر برای تو وقت گذاشتم بذار نفسم بالا بیاد و مشکلت حل بشه بعدش برات میگم

هنوز از جاده خاکی به اتوبان نرسیده میخوای تخته گاز کنی ؟ !
کمی حوصله کن

ولی 1 کیلو برای ضعیف کردن سیستم و موقتی است تا خسارت تعمیر کمتر شود و بعد از کشف عیب همان 100 اهم را جایگزین میکنیم
و لذا در این آزمایش هم صدای بلندگو ، ضعیف است

سپاس

آخرین ویرایش:

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
839
2,838
و بگو قطع بلندگو در چند درصد ولوم اتفاق افتاد و با کم کردن ولوم ، وصل مجدد بلندگو در چند درصد ولوم اتفاق افتاد
عرض سلام وادب
امروز این تست رو انجام دادم .
بلندگو رو مستقیم و بدون مقاومت ها به مدار زدم.
منبع سیگنال موبایلم بود که صداش رو به max رسونده بودم.
در دو حالت این مدار رو تست کردم :
حالت اول ) با موزیک : وقتی ولوم به 70 در صد می رسید محافظ همزمان با بیس های قوی قطع و وصل می شد و در 60 درصد به طور کامل از بلندگو صدا میومد

حالت دوم ) با نوحه و مداحی : به طور حدودی در 90 درصد صدا کامل قطع و در 80 درصد وصل بود
نتیجه: نوع سیگنال ورودی به آمپلی فایر در زمان قطع و وصل موثر بود.

جناب hasank عزیز : فلسفه این تست رو میشه توضیح بدید چون من از این مدار فقط انتظار جلوگیری از اتصال کوتاه رو داشتم.
با تشکر

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
عرض سلام وادب
امروز این تست رو انجام دادم .
بلندگو رو مستقیم و بدون مقاومت ها به مدار زدم.
منبع سیگنال موبایلم بود که صداش رو به max رسونده بودم.
در دو حالت این مدار رو تست کردم :
حالت اول ) با موزیک : وقتی ولوم به 70 در صد می رسید محافظ همزمان با بیس های قوی قطع و وصل می شد و در 60 درصد به طور کامل از بلندگو صدا میومد

حالت دوم ) با نوحه و مداحی : به طور حدودی در 90 درصد صدا کامل قطع و در 80 درصد وصل بود
نتیجه: نوع سیگنال ورودی به آمپلی فایر در زمان قطع و وصل موثر بود.

جناب hasank عزیز : فلسفه این تست رو میشه توضیح بدید چون من از این مدار فقط انتظار جلوگیری از اتصال کوتاه رو داشتم.
با تشکر

سلام

دوست عالی و عزیزم

تبریک بزرگ​

چون فقط اتصال NO را وصل کنی کار تمومه و میبینی بمحض هرگونه جریان غیر مجاز قطع میکنه ( که با 5/ اهمی بدون اتصال کوتاه در جریان حدود 80 درصد ولوم و با اتصال کوتاه در ولومهای پایینتر احتمالا 30 درصد ولوم اتفاق می افته و اگه میخوای فقط یا اتصال کوتاه قطع کنه و در 100 درصد ولوم قطع نکنه باید حدود 4/ اهم استفاده کنی ) و تا زمانیکه برای برطرف کردن مشکل خاموش و سپس روشن نکنی همینطور قطع میمونه

البته دوست عزیزم قبلا گفتم تا زمانیکه از بلندگو جریانی عبور نکنه قطع نکردن بلندگو هیچ خطری برای بلندگو و آمپلیفایر نداره و نیازی نیست قطع کنه و لذا هیچ سیستم محافظی اینطور نیست که هنوز جریانی ازش عبور نکرده به این خاطر که اتصال کوتاه یا هر اشکالی پیش اومده قبل از عبور جریان اعلام خطر و قطع کنه بلکه تمام محافظ ها با عبور اولین جریان تشخیص میده

اینکه محافظ وابسته به کیفیت صدای ورودی است باید اینگونه باشد . مثلا سکوت هم یک ورودی است ولی با سکوت اگر ولوم 100000 درصد هم باشه جریانی از بلندگو عبور نمیکنه که خطری احساس کنه پس قطع نمیکنه

فرض کن در عین خرابی و اتصال کوتاه ، ولوم 20 درصد است و هنوز جریان خروجی (بلندگو ) به مقدار غیر مجاز نرسیده پس باز هم خطری نداره و عمل نمیکنه

حالا اگر میخوای محافظت در جریانهای بالاتر عمل کنه باید 5/ اهم را کمی کوچکتر کنی مثلا 4/ اهم
ولی بنظرم همین 5/ اهم برای آمپلیفایرت عالیه چون همیشه 100 درصد بهره گیری خطرناکه و اتوموبیلی که 300 تا میره نباید هیچوقت باهاش 300 تا بری چون بعدش 300 دفعه باید بری تعمیرگاه

حالا درحالیکه ولوم حدود 40 یا 30 درصد یا شاید بیشتر است دوسر بلندگو را اتصال کوتاه کن و ببین که قطع میکنه و قطع میمونه تا خاموش و روشن کنی ( بستگی به کیفیت و بلندی سیگنال ورودی داره زیرا باید جریان خروجی به مقدار غیرمجاز برسه تا قطع کنه و اگر با 5 درصد ولوم علیرغم اتصال کوتاه قطع نکنه عیب و اشکال محافظ نیست و هیچ خسارتی نداره )

همانطور که گفتم با کم کردن 5/ اهم میتونی مرز قطع را به دلخواه خودت تعریف کنی مثلا برای بالای 100 درصد ولوم صدا یعنی بلندی صدا ، نه ولوم پیچوندنی ( منظورم حداکثر جریان مجاز است نه صرف محل ماکزیمم پتانسیومتر (ولوم) با سکوت )

دراینصورت با حداکثر ولوم هم قابل استفاده است و محافظ عمل نمیکنه و فقط در زمان اتصال کوتاه شدن خروجی و به هر دلیلی، جریان از 100 درصد ولوم بیشتر بشه محافظ عمل میکنه

ولی من در طول عمر شغلی خودم هر دستگاهی بدستم رسیده کاری کردم که کسی نتواند بیش از 80 درصد ازش بار بکشه زیرا بیش از 90 درصد اساسا محدوده قرمز کلیه دستگاههاست و موجب کاهش عمر آنهاست

اگر سوالی مونده تک تک بپرس که پاسخم برای خواننده خسته کننده و طولانی نباشه
و یک کلک دیگه میتونی بهش اضافه کنی و احتمالا اگر یک موضوع جدید و مد نظرم را تاکنون نساخته باشند یک اختراع برات دارم که بنام خودت ثبت کنی بازم بهت تبریک میگم و امیدوارم همیشه و همه جا موفق و موفق باشی و میدونم همیشه هستی

نقشه در پستهات یادت نره

آخرین ویرایش:

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
سلام آقای m-j

با اطمینان کامل در بخش تجربیات مطرح کن خیلی طالب داره یحتمل محل مناسبتر از سوی مدیران محترم منظور گردد

محافظی که ساختی فوق العاده ساده - ارزان - دقیق و با تغییرات جزئی در هر وسیله برقی قابل استفاده است TV - dvd - یخچال - مانیتور - اتو و .....

و هر کسی بسازه گله نمیکنه ، کیف میکنه
سپاس و باز هم
تبریک

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,614
26,880
مشهد
سلام دوست خوبم
خوب راه افتادی و سوالات نامربوط نمیپرسی و سوالات خوبی پرسیدی

پاسخها بترتیب

1- اشکالی نداره اصلا همون بلندگوی کوچیک را وصل کن نمیخواد از اسپیکر استفاده کنی ولی ولوم زیاد نباشه

2- الف درسته

3 و 4 - پاسخش مفصله و من فعلا از نفس افتادم اینقدر برای تو وقت گذاشتم بذار نفسم بالا بیاد و مشکلت حل بشه بعدش برات میگم

هنوز از جاده خاکی به اتوبان نرسیده میخوای تخته گاز کنی ؟ !
کمی حوصله کن

ولی 1 کیلو برای ضعیف کردن سیستم و موقتی است تا خسارت تعمیر کمتر شود و بعد از کشف عیب همان 100 اهم را جایگزین میکنیم
و لذا در این آزمایش هم صدای بلندگو ، ضعیف است

سپاس

با سلام و درود خدمت استاد گرامی
تست فوق را انجام دادم،
فقط مقاومت 1 کیلو نداشتم مجبور شدم از 4/7 کیلو استفاده کنم،
دستگاه را روشن نموده دیدم غرغر نمیکنه ، بهش میکروفون زدم از بلندگو صدای خودم را نشنیدم و گوشمو چسباندم به بلندگو فقط نویز خیلی ضعیفی شنیدم،
در حین تست هوای ترانزیستورها رو هم داشتم همین که دیدم BD 139 ها داغ کردم دستگاه را خاموش نمودم.
منتظر راهنماییهای ارزنده شما هستم
با تشکر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
839
2,838
سلام و عرض ادب خدمت دوست و بهتر بگم استاد عزیزم جناب hasank
یک سری سوال برام باقی مونده :

1) الان پس تنها کاری که باید انجام بدم اینه که اتصال کلکتور و NO رله رو وصل کنم درسته؟
اون مقاومت و دیود هم سر جاشون باشند دیگه درسته ؟؟

2) الان من به مدارم یک ال ای دی اضافه کردم که با وصل شدن رله روشن میشه می تونم به جاش یک بیزر صوتی وصل کنم تا با روشن شدن رله بوق بزنه ؟؟ چیزی که تو برخی آمپلی فایر های تجاری هم وجود داره.

3) آیا این مدار رو به غیر از آمپلی فایر خودم می تونم رو آمپ های دیگر هم نصب کنم ؟؟

4) اگر بخواهیم مدار در جریان های پایین ( ولوم کم ) اتصال کوتاه رو تشخیص بده باید مقاومت 0.5 اهمی رو بیشتر کنیم ؟؟؟

در مورد این نقل قول هم اگر ممکنه توضیح دهید نقل قول از شما :
یک کلک دیگه میتونی بهش اضافه کنی و احتمالا اگر یک موضوع جدید و مد نظرم را تاکنون نساخته باشند یک اختراع برات دارم که بنام خودت ثبت کنی

در نهایت باز هم ازتون سپاسگذارم . بی شک لطف خداوند و کمک های شما دوست عزیز باعث شد تا بتونم این مدار رو تکمیل کنم.

آخرین ویرایش:

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
با سلام و درود خدمت استاد گرامی
تست فوق را انجام دادم،
فقط مقاومت 1 کیلو نداشتم مجبور شدم از 4/7 کیلو استفاده کنم،
دستگاه را روشن نموده دیدم غرغر نمیکنه ، بهش میکروفون زدم از بلندگو صدای خودم را نشنیدم و گوشمو چسباندم به بلندگو فقط نویز خیلی ضعیفی شنیدم،
در حین تست هوای ترانزیستورها رو هم داشتم همین که دیدم BD 139 ها داغ کردم دستگاه را خاموش نمودم.
منتظر راهنماییهای ارزنده شما هستم
با تشکر

سلام
احسنت

1- آیا هر دو BD و هر دو 2N داغ کردند یا فقط یکی داغ کرد دقیقا بگو چند تا داغ کرد اگه نمیدونی الکی نگو که گمراهم میکنی ولی الان پاسخ بده که برای شب آزمایشی بگم انجام بدهی

2- آیا از موقعی که دستگاه پیش شماست پتانسیومتری را چرخوندی؟

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
سلام و عرض ادب خدمت دوست و بهتر بگم استاد عزیزم جناب hasank
یک سری سوال برام باقی مونده :

1) الان پس تنها کاری که باید انجام بدم اینه که اتصال کلکتور و NO رله رو وصل کنم درسته؟
اون مقاومت و دیود هم سر جاشون باشند دیگه درسته ؟؟

2) الان من به مدارم یک ال ای دی اضافه کردم که با وصل شدن رله روشن میشه می تونم به جاش یک بیزر صوتی وصل کنم تا با روشن شدن رله بوق بزنه ؟؟ چیزی که تو برخی آمپلی فایر های تجاری هم وجود داره.

3) آیا این مدار رو به غیر از آمپلی فایر خودم می تونم رو آمپ های دیگر هم نصب کنم ؟؟

4) اگر بخواهیم مدار در جریان های پایین ( ولوم کم ) اتصال کوتاه رو تشخیص بده باید مقاومت 0.5 اهمی رو بیشتر کنیم ؟؟؟

در مورد این نقل قول هم اگر ممکنه توضیح دهید نقل قول از شما :
یک کلک دیگه میتونی بهش اضافه کنی و احتمالا اگر یک موضوع جدید و مد نظرم را تاکنون نساخته باشند یک اختراع برات دارم که بنام خودت ثبت کنی

در نهایت باز هم ازتون سپاسگذارم . بی شک لطف خداوند و کمک های شما دوست عزیز باعث شد تا بتونم این مدار رو تکمیل کنم.

سلام دوست عالی و خوبم

جواب همه سوالاتت بله است
فقط اشکال اینه که نقشه توی پست هات نیست (کمی بزرگتر از آخرین نقشه خوبه)

اما اختراعی که 90 درصد احتمال میدم نساخته باشن و قابل ثبت باشه اینه که بعضی آمپلیفایرها چند خروجی برای بلندگوهایی با توان مختلف دارند ولی تابحال ندیدم که قدرت خروجی متناسب با هر بلندگو بصورت پیوسته قابل کنترل باشه و تو میتونی اینو بسادگی تبدیل به این اختراع کنی و از الان کارهای ثبتش را انجام بده خوشبختانه اینترنتی است و نیاز آنچنانی به مراجعه نداره

بدیهی است با توجه به طرح موضوع اختراع در این تاریخ ، اگر کسی با سوء استفاده از این اطلاعات زودتر اقدام به ثبت کنه مرتکب جرم شده و تحت تعقیب قرار میگیره

لذا از الان هر چه زودتر نسبت به ثبت آن بنام خودت اقدام کن و اگر سوالی داشتی بپرس

اما نیاز به تغییرات جزئی داره که برای هر وسیله ای بعنوان فیوز الکترونیکی قابل استفاده بشه ولی فعلا بعد از اقدامات ثبت اختراع ، آزمایشی که گفته بودم انجام بده تا سراغ مرحله بعد برویم

چیزی که فراموش کردی اینه که من به پاس صداقت و ویژگیهای خاص این سایت قویا مترصد جبران محبتهای مسئولین و اساتید محترم سایت هستم و اگر با چنین سایتی که اصلی ترین عامل شده آشنا نمیشدم عمرا اینطور وقت نمیگذاشتم و با هم آشنا نمیشدیم و قس علیهذا

و لذا درسته که هر سایتی لزوما با اهداف مادی فعالیت میکنه اما ویژگیهای خاص این سایت حاکی از سیطره اهداف فرا مادی بر اهداف مادی است و اگر تا این حد هم نباشد ولی مطمئنم که بسیار متفاوت با سایت های مشابه و قابل ستایش است

و من دارم دیونم را میپردازم و تصور میکنم تقدیر از مسئولین سایت بعنوان اصلی ترین عامل در پست مستقل و مجزا شایسته است

سپاس

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,614
26,880
مشهد
سلام
احسنت

1- آیا هر دو BD و هر دو 2N داغ کردند یا فقط یکی داغ کرد دقیقا بگو چند تا داغ کرد اگه نمیدونی الکی نگو که گمراهم میکنی ولی الان پاسخ بده که برای شب آزمایشی بگم انجام بدهی

2- آیا از موقعی که دستگاه پیش شماست پتانسیومتری را چرخوندی؟

سلام

1- فقط هر دو BD139 ها داغ کردند، 2N ها داغ نکردند،
2- پتانسیومتر master volum و پتانسیومتر MIC و پتانسیومتر AUX ها چرخیده شده اند، البته همگی پتانسیومتر ها ی جلو دستگاه شامل مستر ولوم، تریبل ، میدرنج، Aux ، میک ها ، کثیف بودند،حسابی با الکل تمیز کاری کردم اشان،
اما اگر پتانسیومتر هل کوچک روی برد الکترونیکی منظورتانه که اصلا این برد از این نوع پتانسیومترها نداره ، فقط همان پتانسیمومترهای گفته شده را به خاطر خاک گرفتگی زیاد، تمیز کاری کردم
با تشکر

غزال

Remembering
ناظم انجمن
2012-03-18
10,107
80,036
سلام

1- فقط هر دو BD139 ها داغ کردند، 2N ها داغ نکردند،
2- پتانسیومتر master volum و پتانسیومتر MIC و پتانسیومتر AUX ها چرخیده شده اند، البته همگی پتانسیومتر ها ی جلو دستگاه شامل مستر ولوم، تریبل ، میدرنج، Aux ، میک ها ، کثیف بودند،حسابی با الکل تمیز کاری کردم اشان،
اما اگر پتانسیومتر هل کوچک روی برد الکترونیکی منظورتانه که اصلا این برد از این نوع پتانسیومترها نداره ، فقط همان پتانسیمومترهای گفته شده را به خاطر خاک گرفتگی زیاد، تمیز کاری کردم
با تشکر

سلام
دوست عزیزم یک پتانسیومتر موازی با R25 باید باشه که قبل از چوک کوچک به بیس امیتر آخرین ترانزیستور بنام CROSS OVER وصله که کلکتور این ترانزیستور CROSS OVER به چوک کوچک رفته

1- امشب همین آخرین ترانزیستور CROSS OVER را عوض کن ( که کلکتورش به چوک کوچک متصله که ثانویه همین چوک به دو مقاومتی که عوض کردی وصل شده ) تیپ منفی است و بجاش میتونی 2N2222 بذارری

اول قبل از تعویض این ترانزیستور ولتاژهای زیر را بگیر و سپس بعد از تعویض هم مجددا اندازه بگیر و اعلام کن ( هر دو تا BD و 2N نه فقط یکی شون )

2- ولتاژ بیس و ولتاژ امیتر هر دو BD139 چقدره?
3- ولتاژ کلکتور و ولتاژ امیتر CROSS OVER چقدره?
4- ولتاژ کلکتور و ولتاژ امیتر هر دو 2N3055 چقدره؟

داره اشکال پیدا میشه حالا فلسفه 1 کیلو رو فهمیدی؟
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا