آی پی امداد
abtahi

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

سفیر امید

VIP+ افتخاری
کاربر
2006-11-29
1,060
10,029
پاسخ : تاپيك پرسش و پاسخ

در مورد تایپیک شماره 418 در مدار آی سی صدا وجود ندارد فقط دوتا ترانزیستور قدرت که به هیت سینک وصل شده اند وجود دارد که اونا هم سالمند طبق عکسی که از مدار گرفته ام ورودی بلندگوها با مدار امپلی فرق دارد (تایپیک شماره 418)حتی هیچ صدای ضعیفی از این محل به گوش نمیرسد ولی بیس وجود دارد لطفا راهنمائی کنید

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,103
74,102
48
ایران

در مورد تایپیک شماره 418 در مدار آی سی صدا وجود ندارد فقط دوتا ترانزیستور قدرت که به هیت سینک وصل شده اند وجود دارد که اونا هم سالمند طبق عکسی که از مدار گرفته ام ورودی بلندگوها با مدار امپلی فرق دارد (تایپیک شماره 418)حتی هیچ صدای ضعیفی از این محل به گوش نمیرسد ولی بیس وجود دارد لطفا راهنمائی کنید

خوب 4558 ها ممکن آسیب دیده باشند ابتدا تغذیه شون بعد خودشون رو تست کن.

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
839
2,838

سلام به دوستان و اساتید عزیز
من این مدار رو که برای جلوگیری از اتصال کوتاه خروجی آمپلی هست رو مونتاژ کردم
در اصل این مدار باید طوری باشد که با وصل کردن مثبت و منفی بلندگو رله باید عمل کرده و روشن شود و خروجی آمپلی از بلندگو قطع شود اما من چون این مدار رو می خوام بدون آمپلی تست کنم میام جایی که بلندگو وصل میشود رو به هم اتصال میدم و جایی که نوشته to amplifier بهش ولتاژ vcc میدم اما رله به جای اینکه قطع کنه دائما" قطع ووصل میشه
کسی از اساتید میتونه بهم کمک کنه که مشکل از کجا هست.
شماره اپتو کوپلری که استفاده میکنم pc817 هست
با تشکر

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,026
106,623

سلام به دوستان و اساتید عزیز
من این مدار رو که برای جلوگیری از اتصال کوتاه خروجی آمپلی هست رو مونتاژ کردم
در اصل این مدار باید طوری باشد که با وصل کردن مثبت و منفی بلندگو رله باید عمل کرده و روشن شود و خروجی آمپلی از بلندگو قطع شود اما من چون این مدار رو می خوام بدون آمپلی تست کنم میام جایی که بلندگو وصل میشود رو به هم اتصال میدم و جایی که نوشته to amplifier بهش ولتاژ vcc میدم اما رله به جای اینکه قطع کنه دائما" قطع ووصل میشه
کسی از اساتید میتونه بهم کمک کنه که مشکل از کجا هست.
شماره اپتو کوپلری که استفاده میکنم pc817 هست
با تشکر
با سلام :
{در حالت عادی جریانی در سیم پیچ بلندگو جاری شده و موجب میشود روی مقاومت 0.5 اهمی ولتاژی برقرار نگردد} حال :
چون سیم پیچ بلندگو به صورت دستی بهم شده و بار یا ولتاژ اعمالی به خط امپلی فایر فقط روی مقاومت 0.5 اهمی جاری و به موازات همون ولتاژ اپتوکوبلر هم فعال { روشن } شده و موجب هدایت ترانزیستور و جذب رله خواهد شد با جذب رله فوق و با عنایت به اینکه ولتاژ اعمالی شما توسط خط خروجی
کنتاکت نرمال وصل رله در مدار برقرار شده بود تا موجب جذب رله شود با تغییر وضعیت کنتاکت قطع میشه در نتیجه فرمان دستی شما نیز در مدار {به صورت لحظه ای } قطع خواهد شد . با قطع فرمان توسط کنتاکت >.. مدار نرمال و رله به حالت قبلی برمیگردد با توجه به اینکه هنوز فرمان شما در سر کنتاکت هنوز برقرار هست مجددا رله جذب و سیکل کار ادامه و موجب قطع وصل رله مدار خواهد شد .
در اصل این همون ایراد این مدار هست که با اتصال کوتاه سیم پیچ بلندگو !!!! این مدار موجب قطع وصل سریع بلندگو از امپلی فایر و در نتیجه ضمن امکان اسیب پذیری سیم پیچ بلندگو !!! ممکن هست به خروجی امپلیفایر نیز صدمه وارد شود و در عین حال در چنین حالتی صدای ناهنجار قطع وصل سریع { تقه های شدید } از بلندگو شنیده شود که گوش ازار خواهد بود .
موفق باشید .

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
839
2,838

با سلام :
{در حالت عادی جریانی در سیم پیچ بلندگو جاری شده و موجب میشود روی مقاومت 0.5 اهمی ولتاژی برقرار نگردد} حال :
چون سیم پیچ بلندگو به صورت دستی بهم شده و بار یا ولتاژ اعمالی به خط امپلی فایر فقط روی مقاومت 0.5 اهمی جاری و به موازات همون ولتاژ اپتوکوبلر هم فعال { روشن } شده و موجب هدایت ترانزیستور و جذب رله خواهد شد با جذب رله فوق و با عنایت به اینکه ولتاژ اعمالی شما توسط خط خروجی
کنتاکت نرمال وصل رله در مدار برقرار شده بود تا موجب جذب رله شود با تغییر وضعیت کنتاکت قطع میشه در نتیجه فرمان دستی شما نیز در مدار {به صورت لحظه ای } قطع خواهد شد . با قطع فرمان توسط کنتاکت >.. مدار نرمال و رله به حالت قبلی برمیگردد با توجه به اینکه هنوز فرمان شما در سر کنتاکت هنوز برقرار هست مجددا رله جذب و سیکل کار ادامه و موجب قطع وصل رله مدار خواهد شد .
در اصل این همون ایراد این مدار هست که با اتصال کوتاه سیم پیچ بلندگو !!!! این مدار موجب قطع وصل سریع بلندگو از امپلی فایر و در نتیجه ضمن امکان اسیب پذیری سیم پیچ بلندگو !!! ممکن هست به خروجی امپلیفایر نیز صدمه وارد شود و در عین حال در چنین حالتی صدای ناهنجار قطع وصل سریع { تقه های شدید } از بلندگو شنیده شود که گوش ازار خواهد بود .
موفق باشید .

سلام به استاد بزرگوارم جناب رجبی
استاد کم پیدا هستین ؟؟ خیلی خوشحال شدم که دوباره شما را ملاقات کردم.
کاملا" متوجه منظورتون شدم. حالا با این تفاسیر آیا میشه مدار رو بازسازی کرد و این مشکل رو رفع کرد ؟؟؟
یا اگر خودتون مداری دارید که از اتصال کوتاه واضافه بار جلوگیری میکنه معرفی کنید.
با تشکر

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,875
مشهد

با سلام
یک آمپلی فایر فاراتل داشته که وقتی به برق زده شد یه دودی ازش بلند شد
بعد از باز گکردن و بررسی متوجه شدم که پشت برد اصلی یه خط از مسهای برد کلا سیاه و جاههایی کنده شده اما هیچ المانی سوخته یا خراب به چشم نخورد
در عکس زیر فلشهای زرد رنگ مسیر مسی سوخته را نشان میدهد
faratel  (1).jpg
در ضمن برد و المانها بسیار کثیفند
faratel  (4).jpg
در کل ممنون میشم برا راه اندازی این آمپلی کمکم کنید
ضمنا چطوری برد و المانهای کثیفشو تمیز کنم
با تشکر فراوان

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
839
2,838
با سلام

عکسی که قرار دادید از نصف پنل دستگاه هستو کامل نیست .و من فقط ولوم مستر و تریبل و همچنین دکمه پاور و ویومتر رو میبینم.
به هر حال قبل از روشن کردن دستگاه کلیه ولوم ها رو ببندید و به دستگاه میکروفن وصل کرده و دستگاه رو روشن کنید. ولوم مستر و تریبل و بیس رو به مقدار کمی باز کنید. اگر دستگاهتون ولوم میکروفن هم داره اون رو هم باز کرده و در میکروفن صحبت کنید و با ولوم ها کار کنید تا اعمالی که بر روی صدا انجام میدهند رو متوجه بشید.
موفق باشید

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,875
مشهد
سلام آقای m-j
یکبار که روشنش کردم تو پست قبلی گفتم که دود ازش بلند شد ،
بازش کردم دقیق که نگاه کردم دیدم یه خط مسی از زیر برد اصلیش عایقش سوخته اما المانی سوخته ندیدم
خلاصه از کجا معلوم که دوباره به برق بزنم و بدتر نشه ، همچنین ممکنه کثیفی زیاد برد و المانها باعث سوخته گی شده باشه؟؟
دوستان دیگه هم اگه نظر و راهنمایی دارند ممنون میشم از نظراتشون

بالا