آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
سلام به استاد رجبی عزیز
استاد من در مورد تنظیم بایاس این مدار از شما سوال کردم که شما پاسخ دادید من این مدار راساختم اماهنوز آزمایش نکردم و این سوالات برام پیش اومده که خواستم شما راهنمایی بفرمایید.
این هم شماتیک مدار :
و اما سوالاتم:
1) برای تنظیم بایاس با اهم متر باید از رنج ولتاژ DC استفاده کرد یا AC ؟
2) ترانزیستورهای درایور نیاز به هیت سینک دارند؟
3) ترانزیستورهای خروجی از نوع تیپ مثبت و منفی هستند آیا میشود آنها را روی یک هیت سینک نصب کرد ؟ آیا نیاز به خمیر SILICON برای این ترانزیستورها وجود دارد؟
4) اگر به جای مقاومت 0.5 اهم 5 وات از مقاومت 0.47 با همان وات استفاده شود مشکلی ایجاد می شود ؟
5) استاد تصویر مدار زیر منبع تغذیه این مدار آمپلی فایر بالا هست اما مقدار آمپر پل دیود مشخص نیست شما پل چند آمپر پیشنهاد می کنید با توجه به اینکه ترانس من 24 ولت سه سر 3 آمپر می باشد. راستی مقدار ولتاژ خازن ها را هم بفرمایید ( استاد ببخشید زیاد سوال کردم ) با تشکر
سلام :
1 - از ردیف DC در حالی که هیچ سیگنالی به ورودی اعمال نمیکنید باید استفاده کنید { در صورت داشتن سیگنال در ورودی با توجه به متغیر بودن ان در ردیف AC با این توضیح که این روش ولتاژ گیری دقیق نخواهد بود چون میتر ها قادر به سنجش فرکانس متغیر نیستند }
2 - معمولا و بهتره از یک تکه الومینیم که روی ترانزیستورها و جدا از هیت سینگ اصلی {ترانزیستورهای خروجی } نصب بشه .
3 - بله حتما و ضروری هست که در یک الومینیم مناسب ترانزیستورها را با استفاده از خمیر سیلکون و عایق {تلق نسوز } محکم نصب کنید .
4 - هیچ مشکلی ندارد و میتوان از 0/47 بجای 0/5 با همان وات استفاده کنید .
5 - با توجه به ترانس یک دیود پل 5 امپری براتون کافیست ولی توصیه میکنم برای نتیجه بیشتر از ترانس 5 امپر و پل 10 امپر استفاده کنید .
موفق باشید .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: m-j

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام :
1 - از ردیف DC در حالی که هیچ سیگنالی به ورودی اعمال نمیکنید باید استفاده کنید { در صورت داشتن سیگنال در ورودی با توجه به متغیر بودن ان در ردیف AC با این توضیح که این روش ولتاژ گیری دقیق نخواهد بود چون میتر ها قادر به سنجش فرکانس متغیر نیستند }
2 - معمولا و بهتره از یک تکه الومینیم که روی ترانزیستورها و جدا از هیت سینگ اصلی {ترانزیستورهای خروجی } نصب بشه .
3 - بله حتما و ضروری هست که در یک الومینیم مناسب ترانزیستورها را با استفاده از خمیر سیلکون و عایق {تلق نسوز } محکم نصب کنید .
4 - هیچ مشکلی ندارد و میتوان از 0/47 بجای 0/5 با همان وات استفاده کنید .
5 - با توجه به ترانس یک دیود پل 5 امپری براتون کافیست ولی توصیه میکنم برای نتیجه بیشتر از ترانس 5 امپر و پل 10 امپر استفاده کنید .
موفق باشید .
سلام بر استاد گرامی جناب رجبی
استاد من مدار فوق رو امروز آزمایش کردم.
طبق گفته شما برای تنظیم بایاس اهمتر را روی رنج 20 ولت دی سی قرار داده و بدون تزریق سیگنال و بدون نصب بلندگو پروب های اهمتر را به جای بلندگو وصل کردم اما ولتاژ دائما" به صورت اعدادی چون 00.1 و 00.0 البته با علامت های + و - تغییر می کرد و نشد که به صورت دایم روی 00.0 بایستد . راستی ترانسم هم داغ می کنه و ترانزیستورهای خروجی هم همین طور ( البته ترانزیستور ها را به طور موقت بدون خمیر silicon به دو تکه آلومینیم جداگانه وصل کردم) صدا را آزمایش کردم بد نبود اما مشکلات فوق وجود دارد.
با تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
سلام بر استاد گرامی جناب رجبی
استاد من مدار فوق رو امروز آزمایش کردم.
طبق گفته شما برای تنظیم بایاس اهمتر را روی رنج 20 ولت دی سی قرار داده و بدون تزریق سیگنال و بدون نصب بلندگو پروب های اهمتر را به جای بلندگو وصل کردم اما ولتاژ دائما" به صورت اعدادی چون 00.1 و 00.0 البته با علامت های + و - تغییر می کرد و نشد که به صورت دایم روی 00.0 بایستد . راستی ترانسم هم داغ می کنه و ترانزیستورهای خروجی هم همین طور ( البته ترانزیستور ها را به طور موقت بدون خمیر silicon به دو تکه آلومینیم جداگانه وصل کردم) صدا را آزمایش کردم بد نبود اما مشکلات فوق وجود دارد.
با تشکر
سلام :
دوست عزیز با این توصیف تبریک میگم که بهترین حالت ممکنه تنظیمات را بجای اوردید که بدون سیگنال تغییر یکصدم ولت در خروجی یعنی نهایت تعادل و بالانس مدار را دارید نوسان تا مقدار 0.6 ولت متقارن + - امر طبیعی میباشد و اصولا نیز نباید این مقدار پایدار باشد به هرحال تقویت کننده به خاطر تلرانس قطعات در شرایط ایده ال در حال کار هست .#$V686
- قبلا نیز عرض کردم که 3 امپر برای تقویت کننده فوق ضعیف و داغ شدن ان نیز امر طبیعی هست >> حداقل تا 5 امپر ارتقا دهید .
- داغ کردن ترانزیستورها هم در شرایطی که توصیف کردین باز هم طبیعی هست و اصولا باید روی رادیاتور مناسب و با خمیر سیلکان و محکم نصب شوند که حرارت تولیدی را به اسانی دفع کند >> مقاله ای در لابلای پست ها برای محاسبه رادیاتور الومینیمی برای وات های مشخص اپلود کرده ام در صورت نیاز مطالعه کنید تا استاندارد و اندازه و حتی شکل فیزیکی رادیاتور مورد لازم تان را محاسبه و بکار گیرید .
با توجه به شرایطی که تعریف کردین !! باید از کیفیت صدای خروجی خوبی بهره مند شوید برای پایداری تقویت کننده خود حتما موارد باقی را بکار ببندید تا در استفاده از ان لذت ببرید .
اطلاعات اضافی مورد نیازتان را { حساب سر انگشتی } براتون میزارم :
در ورودی سیگنالی با دامنه 0/75 ولت پیک تا پیک با فرکانس 800 الی 1000 هرتز و با ولتاژ تغذیه 35 ولت متقارن { 70 ولت } توان خروجی روی بلندگوهای 4 اهمی در حدود 350 وات {کامل یعنی 350 وات استاندارد } را خواهید داشت این مطلب {توان خروجی } در مورد محاسبه رادیاتور ... مورد لزوم شما خواهد بود که پیشاپیش براتون تقدیم میکنم .
موفق باشید .

• Like

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام به جناب رجبی عزیز
شما لطف دارین:)
استاد راستش دیشب بعد از اینکه مراحل تنظیم بایاس رو انجام دادم به ورودی سیگنال دادم و با کیفیت عالی صدا پخش شد اما همین جور که مدار در حال کار بود دیدم از ترانس صدایی شبیه جیز جیز در میاد و ترانس داغ هم شده بود لذا سریع از برق کشیدمش بعد از اینکه ترانزیستورها و ترانس خنک شدند دوباره به برق زدم و به ورودی سیگنال دادم که ایندفعه صدای وز وز از بلندگو در میاد.باز هم ترانس صدا می داد و داغ شد . و بعد از تست قطعات مدار متوجه شدم ترانزیستورهای خروجی سوخته اند خلاصه یک خورده نا امید شدم :( به نظرتون مشکل از کجاست؟؟؟
راستی برای اینکه در موقع تست ترانس آسیب نبینه پیشنهادی دارید ؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
سلام به جناب رجبی عزیز
شما لطف دارین:)
استاد راستش دیشب بعد از اینکه مراحل تنظیم بایاس رو انجام دادم به ورودی سیگنال دادم و با کیفیت عالی صدا پخش شد اما همین جور که مدار در حال کار بود دیدم از ترانس صدایی شبیه جیز جیز در میاد و ترانس داغ هم شده بود لذا سریع از برق کشیدمش بعد از اینکه ترانزیستورها و ترانس خنک شدند دوباره به برق زدم و به ورودی سیگنال دادم که ایندفعه صدای وز وز از بلندگو در میاد.باز هم ترانس صدا می داد و داغ شد . و بعد از تست قطعات مدار متوجه شدم ترانزیستورهای خروجی سوخته اند خلاصه یک خورده نا امید شدم :( به نظرتون مشکل از کجاست؟؟؟
راستی برای اینکه در موقع تست ترانس آسیب نبینه پیشنهادی دارید ؟
با تشکر
سلام :
وقتی هیت سینگ مناسب نباشه طبعا گرمای حاصل از ترانزیستورها دفع نخواهد شد و عواقب ان خسارت ....
در چنین مواقعی برای مدت کوناه و زیر بار ملایم مدار را باید تست گرفت و در صورت اخذ نتیجه مثبت - اقدام به اتمام ان کنید و پس از تکمیل شدن یک مرحله نیز با افزایش توان و با مراقبت .. به مراحل نهایی رسید .
همونطور که عرض شد توان ترانس شما نسبت به مدار پایین هست و در صورت زیر بار بودن با افت ولت ان مواجه خواهید شد این افت حاصل از جریان بالاتر از توان ترانس در مصرف می باشد که باید مورد را لحاظ کنید البته مدارات محدود کننده جریان از سوختن قطعات {ترانس و ترانزیستور ها } جلوگیری میکند یکی از دلایلی که در شرایط موجود که داشتین و نمی تونستین از این مدار محدود کننده استفاده کنید همین توان کمتر ترانس تان بود که برای تست نیز محدودیت میگذاشت فقط برای مدت کوتاه و تست مشکلی نخواهید داشت و باید مراقب باشید که ترانزیستورهای خروجی بیشتر از حد انتظار داغ نشوند { در صورت احساس فوری باید جریان را قطع کنید } به هرحال این تنها شما نیستید معمولا افراد حرفه ای با این مشکلات مواجه بوده اند امیدوارم از کار خود دلسرد نباشید و یک بار دیگه طبق شرح ادامه و در لذت استفاده از دست ساخت خود این نارسایی {خسارت مالی } جبران شدنیست .
موفق باشید .

• Like

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام :
همونطور که عرض شد توان ترانس شما نسبت به مدار پایین هست و در صورت زیر بار بودن با افت ولت ان مواجه خواهید شد این افت حاصل از جریان بالاتر از توان ترانس در مصرف می باشد که باید مورد را لحاظ کنید البته مدارات محدود کننده جریان از سوختن قطعات {ترانس و ترانزیستور ها } جلوگیری میکند یکی از دلایلی که در شرایط موجود که داشتین و نمی تونستین از این مدار محدود کننده استفاده کنید همین توان کمتر ترانس تان بود که برای تست نیز محدودیت میگذاشت
موفق باشید .
با سلام استاد کلام شما در مورد ترانس درست است . راستش من این ترانس رو 11 تومان خریدم ( 24 ولت 3 سر خروجی 3 آمپر ) با این حساب یعنی نمی تونم از این ترانس بهره ببرم ؟ من قصد داشتم دو تا از این مدار را بسازم پس احتمالا" این قضیه منتفی هست ؟:sadwalk:راستی استاد دلیل اینکه ترانس داغ می کرد و صدا هم می داد اینه که آمپر ترانسم پایینه ؟
با تشکر از بابت تمام راهنمایی های شما

• Like

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام استاد کلام شما در مورد ترانس درست است . راستش من این ترانس رو 11 تومان خریدم ( 24 ولت 3 سر خروجی 3 آمپر ) با این حساب یعنی نمی تونم از این ترانس بهره ببرم ؟ من قصد داشتم دو تا از این مدار را بسازم پس احتمالا" این قضیه منتفی هست ؟:sadwalk:راستی استاد دلیل اینکه ترانس داغ می کرد و صدا هم می داد اینه که آمپر ترانسم پایینه ؟
با تشکر از بابت تمام راهنمایی های شما
سلام :
وقتی توان ترانس نسبت به مصرف پایین باشد در شرایط عادی {تا بار 3 امپری } ولتاژ خروجی نیز صحیح خواهد بود در نتیجه بایاسینگ مدار نیز مناسب و جریان مدار عادی .
حال چنانکه مصرف مدار بیشتر از توان منبع گردد قطعا ترانس شما با افت ولتاژ مواجه می شود که نتیجه ان بهم خوردن بایاسینگ مدار و جریان کشیدن بیشتر از حد مجاز ترانزیستورها و منتنج به اتلاف حرارتی و از طرفی با توجه به اتوماتیک بودن بایاسینک مدار {برای لحظه یا زمانی } بار اتلاف روی یکی از ترانزیستورها ی پوش پول جابجا میشه و در لحظه شروع بار تا اشباع ترانزیستور یک شیب خطی سریع روی تغذیه و حاصل این شیب تلافات حرارتی منتنج به صدای فوق در ترانس خواهد شد .
انتخاب ترانس 3 امپری {تازه اگر واقعا 3 امپری باشه } برای امپلیفایر حدود 300 واتی متناسب نبود که هشدار لازم نیز به همراه پاسخ ها دیده میشود اما برای تست مدار { استفاده از توان کمتر در مدت کمتر } مشکل ساز نبود .
در اخر دو راه دارید :
الف : قدرت خروجی مدار را پایین اورده و از ترانس با همون مشخصات استفاده کنید {حداکثر 100 وات } و در صورت استفاده از ترانزیستورهای مرغوب و عالی 150 وات ....
ب : افزایش توان ترانس که قبلا نیز مشخصات لازم بحث شده است .
امیدوارم با دلگرمی ادامه دهید این ضرری نیست که از نصفه رها کردن ها خود منفعتی باشه فکر میکنم تا این حدش هم تبحر و تجربه خوبی نصیب تان شده و...
موفق باشید .

• Like

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام :

انتخاب ترانس 3 امپری {تازه اگر واقعا 3 امپری باشه } برای امپلیفایر حدود 300 واتی متناسب نبود که هشدار لازم نیز به همراه پاسخ ها دیده میشود اما برای تست مدار { استفاده از توان کمتر در مدت کمتر } مشکل ساز نبود .
در اخر دو راه دارید :
الف : قدرت خروجی مدار را پایین اورده و از ترانس با همون مشخصات استفاده کنید {حداکثر 100 وات } و در صورت استفاده از ترانزیستورهای مرغوب و عالی 150 وات ....
با سلام
استاد این مدار 60 وات روی 8 اهم را در خروجی دارد .

km19naonselto9mc9qm.gif

این هم لینکی که مدار را از آن استخراج کردم : http://sound.westhost.com/project03.htm
با این حساب آیا باز هم لازمه قدرت خروجی مدار باز هم کم بشه ؟ با تشکر

• Like

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام
استاد این مدار 60 وات روی 8 اهم را در خروجی دارد .
این هم لینکی که مدار را از آن استخراج کردم : http://sound.westhost.com/project03.htm
با این حساب آیا باز هم لازمه قدرت خروجی مدار باز هم کم بشه ؟ با تشکر

سلام :
دوست عزیز توی این لینک اگر دقت کنید بحث از یک امپلی فایر ساده 300 واتی شروع شده و مشکلات و معایب مدار ساده را به تدریج و با تغییرات لازم تعمیم داده و اتفاقا طولانی ترین بحث سر همین تغذیه مدار و ترانزیستورهای خروجی میباشد و در انتهای بحث اشاره کرده که اگر از ترانزیستورهای دارلینگتون خروجی صرف نظر کنید { حتی استفاده از ترانزیستور 3055 را مجاز دانسته ولی ترجیحا ام جی ای :
( The TIP2955/3055 have a lower thermal ..... low thermal resistance, and good power ratings. I am using 200W TO-3 case devices in my own biamp system. ) و دامنه ورودی را نیز کمتر در نظر گرفته {برای میکروفون } تا یک تقویت کننده کم نویز برای 60 وات تقلیل قدرت داده در حالی که دو ترانزیستورهای mje دارلینگتون تا 250 وات {نوع اورجینال } در 60 ولت توان دارند بنابراین در صورتیکه دامنه ورودی را کمتر در نظر بگیرید {منتنج به توان پایین در خروجی } طبق بحث لینک فوق جریان مصرفی مدار شما در محدوده میلی امپر خواهد بود که در عهده یک ترانس 3 امپری میباشد .
در همین لینک اتفاقا برای ساختن رادیاتور مناسب xx سانتیمتر مربع الومینیم برای هر وات را توصیه کرده است :
{
TO3 package Watts Max Temp.
2N3055 115W 200° C 1.5° C/W MJ802 200W 200° C 0.875° C/W

TO3P package Watts Max Temp.
TIP3055 90W 150° C 1.39° C/W (standard footprint 16x20) 2SA5358 150W 150° C 0.83° C/W (standard footprint 16x20) MJL21193 200W 150° C 0.7° C/W (large footprint 20.5x26) (Actually TO-264 case) }
ولی در عمل بیشتر از این مقدار لازم است .
click here دانلود کنید .
نظر بنده : اگر 60 وات براتون کافیست ؟؟ چه نیازی به این قطعات و .... یک هایبرید stk ویا نوعی 2052tda.. توانایی ایجاد این قدرت با مدار ساده تری دارد .
موفق باشید .

• Like

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام :
در انتهای بحث اشاره کرده که اگر از ترانزیستورهای دارلینگتون خروجی صرف نظر کنید { حتی استفاده از ترانزیستور 3055 را مجاز دانسته ولی ترجیحا ام جی ای }
و دامنه ورودی را نیز کمتر در نظر گرفته {برای میکروفون } تا یک تقویت کننده کم نویز برای 60 وات تقلیل قدرت داده بنابراین در صورتیکه دامنه ورودی را کمتر در نظر بگیرید {منتنج به توان پایین در خروجی } طبق بحث لینک فوق جریان مصرفی مدار شما در محدوده میلی امپر خواهد بود که در عهده یک ترانس 3 امپری میباشد .

نظر بنده : اگر 60 وات براتون کافیست ؟؟ چه نیازی به این قطعات و .... یک هایبرید stk ویا نوعی 2052tda.. توانایی ایجاد این قدرت با مدار ساده تری دارد .
موفق باشید .

با سلام
1) استاد طبق گفته همون لینک ( The TIP2955/3055 have a lower thermal resistance than the MJE types, and are preferred for this reason ) من از ترانزیستور های سری TIP استفاده کردم حالا نظر شما روی سری mje هست ؟
2) استاد چه جوری میشه دامنه ورودی رو کمتر کرد که این مدار با ترانس 3 آمپری جور در بیاد منظورم اینه که آیا لازمه تو نقشه تغییراتی بدهم ؟
3) در مورد نظر شما که فرمودید از آیسی های سری stk استفاده کنم راستش استاد من قبلا" با stk4392 یک اسپیکر برای کامپیوتر ساخته بودم و کیفیتش هم خوب بود اما همانطور که می دانید کیفیت این جور مدار ها به پای مدارات گسسته نمی رسد راستش من دوست داشتم یک آمپ ترانزیستوری هم بسازم و خدمت شما کسب تجربه کنم
با تشکر

• Like
بالا