آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تاپيك پرسش و پاسخ در مورد آمپلیفایرها

hossein137

کاربر
2010-06-25
3
0
سلام خدمت آقای رجبی
استاد من میخوام آمپلی فایر زیر رو برای قسمتی از پرو

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام به شما استاد عزیز
استاد من اسکوپ ندارم اما از صحبتهای شما این جور متوجه شدم که :
بدون دادن سیگنال به ورودی بلندگو را از مدار خارج کرده و پروب های اهم متر دیجیتالی را به خروجی وصل کرده و اون پتانسیومتر را آنقدر بچرخانم تا در خروجی ( محل نصب بلندگو ) ولتاژ صفر شود درسته؟
استاد اگر مدار آمپلی فایری که با ولتاژ دوبل 24 کار کنه و نیاز به تنظیم بایاس نداشته باشه در آرشیوتان موجود دارید قرار دهید ( در ضمن من تاپیک مدارات آمپلی فایر ها را دیدم اما چیزی که با ترانسم جور در بیاد را پیدا نکردم ) با تشکر از بابت راهنمایی های شما استاد عزیز
سلام :
روش تنظيم بله همين كه متوجه شده ايد .{اگر مدارتان سالم باشد با تنظيم پتانسيومتر معمولا يا ولتاژ منفي تري نسبت به خط صفر {گراند} در خروجي و يا مثبت تر از خط صفر خواهيد داشت در صورتي تنظيم درست هست كه در خط خروجي هيچ ولتاژي نداشته باشيد } با اين كار مدار شما دقيقا بالانس شده است .
اتفاقا هر مدار تقويت كننده اي كه داراي پتانسيومتر تنظيم باياس داشته باشه خوبه چون با توجه به تلرانس قطعات موجود بازار نميشه اطمينان كرد كه طبق نقشه تنظيم ها در بياد ولي لين پتانسيومتر ميتونه در استفاده از قطعات با مارك هاي متفرقه دست تون را باز كند .
چند تا مدار در اين روزهاي دهه اخير دستم رسيده كه بزودي اپ ميكنم .
موفق باشيد .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: m-j

hossein137

کاربر
2010-06-25
3
0
سلام :
دوست عزيز در حال حاضر و تا اونجايي كه بنده از بازار تحقيق كردم فعلا بهترين گزينه جانشين ترانزيستور هاي bjt معمولي و موس فيت براي استفاده در امپلي فايرها ي قدرتي اين قطعات در بازار موجود هستند وقيمت مناسبي نيز دارند :
{2SA1943} مكمل { 2SC5200 } براي قدرت هاي بالاتر و { 2SC5198 } با مكمل { 2SA1941 } براي قدرت بالا و {TIP41 } با مكمل { TIP43 } براي قدرت متوسط و { IRFP250} با مكمل {IRFP9240 } براي موس فيت ها كه از قدرت خوبي برخوردار هستند .
موفق باشيد .

استاد یعنی این ترانزیستورها با قطعات برد من مچ میشه ؟
شما خودتون مداری که قطعاتش توی بازار باشه و از نظر کیفیت خوب باشه سراغ دارید(شماتیک یا PCB) ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
استاد یعنی این ترانزیستورها با قطعات برد من مچ میشه ؟
شما خودتون مداری که قطعاتش توی بازار باشه و از نظر کیفیت خوب باشه سراغ دارید(شماتیک یا PCB) ؟
ممنون میشم راهنمایی کنید
سلام :
دوست عزيز مداري كه انتخاب نموده ايد با توجه به ولتاژ مصرفي 22 ولتي و طبق شرح متن لينكش فقط 20 وات قدرت داره در صورتيكه قطعات بكار رفته ان براي قدرت هاي بالاتري قابليت دارند اگر همين مقدار توان خروجي براتون كافيست ميتونيد از سري ترانزيستورهاي c5198 , a1941 مدار خود را مونتاژ كنيد البته در لينك فوق شماتيك مدارتان را نديدم ولي از pcb و lay ان چنين برمياد كه نسبت به بازده ان مدار پر هزينه اي انتخاب كرده ايد .
بزودي در همين بخش >> تاپيك شماتيك و نقشه هاي مدارات امپلي فاير را اپديت ميكنم .
موفق باشيد .

• Like

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
با سلام به استاد محترم جناب آقای رجبی
استاد اخیرا" در تعدادی از دستگاه های صوتی مشاهده شده که از افکتی به نام dsp و reverb استفاده می شود که دارای یک ولوم جداگانه و یک صفحه نمایش سون سگمنت هست که میزان اون افکت رو نمایش می ده . خواستم بپرسم کار این دو افکت چیه و اینکه مداری از اینها در آرشیوتان دارید با تشکر
byd7vqdqdtmo0a9mq4j8.jpg

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام به استاد محترم جناب آقای رجبی
استاد اخیرا" در تعدادی از دستگاه های صوتی مشاهده شده که از افکتی به نام dsp و reverb استفاده می شود که دارای یک ولوم جداگانه و یک صفحه نمایش سون سگمنت هست که میزان اون افکت رو نمایش می ده . خواستم بپرسم کار این دو افکت چیه و اینکه مداری از اینها در آرشیوتان دارید با تشکر
سلام :
مدارات افكت گذاري نيز در نوع خود متفاو تند و تفاوت بين انها در نوع آمپليتد و نحوه مدولاسيون افكت روي حامل سيگنال صوتي و..... همان طور كه شما ميتوانيد مدارات الكترونيكي را در نرم افزارهايي چون پروتيوس و ايگل و كد وپي ال سي و ... شبيه سازي كنيد براي افكت گذاري نيز نرم افزارهايي مثل نرو{ Nero Wave Editor} و {Nero SoundTrax }و همچنين
Lizardtech-DjVu-Solo
در بخش تعميرات تي وي همين سايت نمونه هاي كاملي {به صورت ديمو مجاني مدت دار } موجود و اپلود شده است :
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=4213
همچنين مدارات ساده اي نيز در تاپيك مدارات ساده براي مبتديان اپلود شده است به نظر ميرسد براي شروع كار براتون مفيد باشند براي مدارات كاملتر با توجه به پيچيده گي بيش از حد انها و ناياب بودن قطعات انها در بازار معضلي هست كه از اپلود انها صرف نظر كرده ام { بعد از اپلود چنين مداراتي در پاسخگويي به نظرات و خواسته هاي بعضي از كاربران با مشكل مواجه ميشويم } در صورتيكه مدار جامع و بي دنگ فنگي دستم برسه حتما در خدمت خواهم بود .
موفق باشيد .

• Like

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد در شکل زیر یک مدار محافظ بلنگو را مشاهده می کنید سوال من در مورد رله اش هست البته در شکل گفته شده که رله 12 ولت است اما همانطور که مشاهده می کنید دارای 8 پایه هست . سوال من این هست اگر بخواهم از این نوع رله بخرم به فروشنده باید بگویم که از چه نوع رله ای به من بدهد هست ؟

0wkiwa9xfkk4j0ney22.jpg

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
سلام به استاد عزیز جناب رجبی
استاد در شکل زیر یک مدار محافظ بلنگو را مشاهده می کنید سوال من در مورد رله اش هست البته در شکل گفته شده که رله 12 ولت است اما همانطور که مشاهده می کنید دارای 8 پایه هست . سوال من این هست اگر بخواهم از این نوع رله بخرم به فروشنده باید بگویم که از چه نوع رله ای به من بدهد هست ؟
سلام :
معمولا هر رله ای دو پایه برای سیم پیچ دارند که بطریقی در روی رله { نوشته یا شکل }مشخص میکنه
بعد این دو پایه هر چند تا پین داشته باشه مربوط به کنتاکت های ان میباشند و از انجا که هر کنتاکت رله ممکن هست دو طرفه یا یکطرفه باشد برای دو طرفه سه پین که یکی همون مشترک { به اصطلاح سر وسط } و دو تا دیگه یکی نرمال باز و دیگری نرمال بسته هست .این تعداد در یکطرفه ها به دو پین ختم میشه که یکی مشترک {common } و دیگری نرمال باز { n-off } هست و در نوعی برعکس این پین .
با تعریفی که گفتین رله شما { یک عدد رله دو کنتاکته 12 ولتی هستش } از فروشنده رله 12 ولتی دو کنتاکته بخواهید .از شکل کمک بگیرید و با نقشه خود مقایسه کنید تا به پایه های کنتاکت ان در استفاده پی ببرید .
موفق باشید .

پیوست‌ها

• Like

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
838
2,831
سلام :
روش تنظيم بله همين كه متوجه شده ايد .{اگر مدارتان سالم باشد با تنظيم پتانسيومتر معمولا يا ولتاژ منفي تري نسبت به خط صفر {گراند} در خروجي و يا مثبت تر از خط صفر خواهيد داشت در صورتي تنظيم درست هست كه در خط خروجي هيچ ولتاژي نداشته باشيد } با اين كار مدار شما دقيقا بالانس شده است .
اتفاقا هر مدار تقويت كننده اي كه داراي پتانسيومتر تنظيم باياس داشته باشه خوبه چون با توجه به تلرانس قطعات موجود بازار نميشه اطمينان كرد كه طبق نقشه تنظيم ها در بياد ولي لين پتانسيومتر ميتونه در استفاده از قطعات با مارك هاي متفرقه دست تون را باز كند .
چند تا مدار در اين روزهاي دهه اخير دستم رسيده كه بزودي اپ ميكنم .
موفق باشيد .

سلام به استاد رجبی عزیز
استاد من در مورد تنظیم بایاس این مدار از شما سوال کردم که شما پاسخ دادید من این مدار راساختم اماهنوز آزمایش نکردم و این سوالات برام پیش اومده که خواستم شما راهنمایی بفرمایید.
s4ep8q7xll2jt0o5g.jpg

این هم شماتیک مدار :
pq7ydrzc0o4qfxzp9aq.gif

و اما سوالاتم:
1) برای تنظیم بایاس با اهم متر باید از رنج ولتاژ DC استفاده کرد یا AC ؟
2) ترانزیستورهای درایور نیاز به هیت سینک دارند؟
3) ترانزیستورهای خروجی از نوع تیپ مثبت و منفی هستند آیا میشود آنها را روی یک هیت سینک نصب کرد ؟ آیا نیاز به خمیر SILICON برای این ترانزیستورها وجود دارد؟
4) اگر به جای مقاومت 0.5 اهم 5 وات از مقاومت 0.47 با همان وات استفاده شود مشکلی ایجاد می شود ؟
5) استاد تصویر مدار زیر منبع تغذیه این مدار آمپلی فایر بالا هست اما مقدار آمپر پل دیود مشخص نیست شما پل چند آمپر پیشنهاد می کنید با توجه به اینکه ترانس من 24 ولت سه سر 3 آمپر می باشد. راستی مقدار ولتاژ خازن ها را هم بفرمایید ( استاد ببخشید زیاد سوال کردم ) با تشکر
vhf8k0iq700s0me948a.gif

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: gadraj
بالا