آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

به جای دی سی کنورترهای تراکو از مدار زیر استفاده کنید

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
پاسخ به اقای jani38 در رابطه با ( امکان داره درمورد خازن 22uf توضیح بدید )
با سپاس از توجه شما
این خازن در نقشه فنی نیست ولی در مدار من به ان اضافه کردم .
اخرین ورژنی که ساختم دارای نوسان زیادی بود که با پیگری دیدم که ( با اسکوب ) هارمونیک هایی از فرکانس اصلی 555 روی امیتر ترانزیستور bd242 به وجود می اید دلیلش رو نفهمیدم چون این مدار را به تعداد ساختم که این مشکل را نداشتند حتی اولین ورژن که روی فیبر مشبک با بدترین شکل ساختم این مشکل رو نداشت و دوستانی که این مدار را مونتاژ کردن چنین مشکلی را گزارش نکردند. احتمالا باید جنس بد یکی از قطعات بوده باشده ولی راه حلش رو سریع پیدا کردم که یک خازن 22 میکرو را به مدار اضافه کردم بدین شکل که پایه منفی به پین 1 ای سی و پایه مثبت به پین 4 و 8 متصل می شود .

آخرین ویرایش:

mahdi8866

کاربر
2008-11-22
166
349
سلام parsev
سعید الکترونیک داره طبقه اول پاساژ امجد شمارشو ندارم ولی اگه کارتشو پیدا کنم برات میزارم

jani38

کاربر
2012-01-13
60
101
سلام R9 توی pcb به جای وصل نشده باید به R6 وصل بشه تشکر:32000000:

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام R9 توی pcb به جای وصل نشده باید به R6 وصل بشه تشکر:32000000:

سلام
pcb کمی مشکل داره که در شکل کاملا پیداست و همچنیین رفع مشکل ان هم معلوم هست (با لحیم کاری برطرف می شه ) . شما شماتیک مدار که 100% صحیح است را روی pcb پیاده کنید .
r9 به r6 وصل می شود .
با سپاس

jani38

کاربر
2012-01-13
60
101
سلام Minediver-1 مگه منفی ومثبت ایزوله نمیخواد توی یک عکس دیدم مدار dc dc خودتون مستقیم وصل کردید درصورتی توی مطالبی که از شما خواندم گفته بودید اگر میخواید منفی ومثبت ایزوله باشد باید دوتا مدار منتاژ کنید بعضی قطعات برعکس کنید من اشتباه برداشت کردم نکته بعد من dc dc با 34063 منتاژ کردم ولی نمیدونم چطور میتونم ایزوله کنم اگر دوتا مدار dc dc با 34063 منتاژ کنم که یکی 5منفی ویکی دیگه 5مثبت بده اینطور منفی مثبت ایزوله میشه اگر مطلبی توی این زمینه داری دریغ نفرماید

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام
این مدار به ایزوله دی سی نیاز نداره چون مدار به نویز های دی سی زیاد حساس نیست و در این تیپ مدارها نویزهای دی سی با یک سلف کوچک تقریبا 100 میکروهانری می شه حذف کرد البته منکر این نیستم که استفاده منبع تغذیه های ایزوله خیلی خیلی خیلی بهتر هست .
مدار من ایزوله هست ولی نه 100% به هر حال مدار من انالوگ بوده و خودش می تونه یکسری نویزها با طول موج بالا بصورت پیک رو رد کنه ایزوله در مدار من بصورت توفیق اجباری پدید امده است . چون فقط یک باطری در مدار داریم پس برای ساخت پلاریته مخالف نیاز به اسیلاتور و سپس مدار تقویت جریان و یکسوسازی و در نهایت رگولاتور دی سی مجدد می شود . برای همین خود به خود یک ایزوله نسبی در مدار بوجود می اید . اگر برای پلاریته دیگر ایزوله نسبی می خواهید همان کاری که فرمودید در موضوعات قبلی هم بحث شده باید انجام دهید .
باید بگم که کلیه دی سی کنورترهای موجود در بازار ایزوله کامل نیستند بلکه مانند مدار من ایزوله نسبی هستند که این نکته که اگر ایزوله کامل باشند در دیتاشیت حتما عنوان می شود و قیمت ان نیز بسیار بالاتر هست .
نکته : منابع تغذیه کاملا ایزوله حتما از تکنولوژی سوئیچینک استفده می کنند در نتیجه حجم منبع تغذیه ( در نمونه دی سی به دی سی به عکسی که گذاشتم دقت کنید هر دو با خروجی 5 ولت هست . بزرگتره از نوع سوئیچینگ هست . ببخشید که کفیت عکس پایین هست ) بالاتر است و قیمت نیز بالا می رود .
اگر شما نیاز به یک منبع تغذیه با ایزوله 100 % نیاز دارید باید یک منبع تغذیه سوئیچینگ طراحی کنید . یک سری ای سی ها هستند که تخصصا کارشون همینه . که من براتون در پایین دیتاشیتی قرار دادم که می تونه کمک کنه .
یه نکته تجربی بگم پیگیریش باخودتان :
در شارژرهای فندکی موبایل اینگونه مدارها را می تونید پیدا کنید که کم حجم و دارای جریان کافی و قطعات انها نیز به وفور یافت شده و از همه مهمتر با کمی تغییرات در مدار می توانید پلاریته منفی هم تولید کنید این تغییرات در دیتاشید ای سی مورد استفاده بطور روشن ذکر شده است البته باید چنتا بخرید تا یک نمونه گیر بیاد ( من خودم در سامسونگ دیدم ) و بعنوان اخرین نکته در این شارژرها فقط یکی از این دو ای سی استفاده شده . که با مطالعه دیتا شیت این ای سی ها می توانید این گونه منبع تغذیه رو بسازید (البته بستگی به سطحتون دارد )
( MC34063P ) و ( UC3843 ) .
با سپاس

پیوست‌ها

• 27.7 کیلوبایت بازدیدها: 205
  • 25.4 کیلوبایت بازدیدها: 204
آخرین ویرایش:

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
سلام.اقا محمد.اگه وقت كردید جواب مارو هم تو تایپیك های دیگه هم بدید.و اگه ممكنه جواب پیغام خصوصی رو هم بدید

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام.اقا محمد.اگه وقت كردید جواب مارو هم تو تایپیك های دیگه هم بدید.و اگه ممكنه جواب پیغام خصوصی رو هم بدید

سلام دوست گرامی
اگه من به سوالی جواب ندادم فقط به 3 دلیله :
1= سوال تکراری هست و قبلا در تاپیک جوابشو دادم 2 = به خاطر کم بودن زمان جواب را به زمان بعدی مکول کردم و بعد فراموش کردم . که از شما ودیگر دوستان پوزش می طلبم و حقیقتا هیچ تبعیض یا .... قائل نمی شوم
3 = ممکن جواب سوالی را ندانم و یا کار نکرده باشم به همین دلیل اظهار نظر نمی کنم و خود نیز این تاپیک ها را مطالعه می کنم اگر کسی مطلبی ارائه کرده از ان استفاده کرده به هر حال دوستان با تجربه تر و با سواد تر از من نیز هستند که در این سایت فعالیت می کنند .
پیام خصوصی شما را پاسخ دادم !!!!!
به هر حال از شما و دوستان پوزش می طلبم
با تشکر

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

jani38

کاربر
2012-01-13
60
101
اتفاقا یکی من دارم ولی ولتاژ 6ولت هست ازش استفاده نکردم نمیدونستم کدام قطعه عوض کنم که ولتاژ5ولت بهم بده از یک ایسی 34063 استفاده کرده ظاهرا 1 امپر میده
aslzntpenmi8503qs38.jpg

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام
+5 ولت را که داره می دهد می مونه -5 ولت که شما باید تغییرات بدید در قسمت یکسو سازی البته بهتره شماتیک را روی کاغذ پیاده کنید تا بتوانید مدار را تحلیل و در بعضی از نرم افزارها شبیه سازی کنید . بعد دیتاشیت کامل ای سی را مطالعه کنید حتما توضیحات کامل را داده و ممکنه که مدار نمونه هم گذاشته باشه من با این ای سی کار نکردم ولی انجام این کار سخت نیست .
با سپاس

بالا