آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

به جای دی سی کنورترهای تراکو از مدار زیر استفاده کنید

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلامءه کنم
دوستی ااین کنورتر را ساخته و دچار مشکل شده و مشکل خود را در تاپیک دیگر اراءه کردند بهتر دیدم که این سوال و پاسخ را در تاپیک مربوطه اراءه کنم تا دیگران هم استفاده کنند .

(( سلام مهندس من اون dc converter رو گه تو سایت گذاشتید رو ساختم.در حالت بی باری مشکلی نداره اما همین که بیشتر از 30 میلی بار میکشه +5 مبشه 0.95 نمیدونم مشکل از کجاست میشه راهنمایی کنید؟ ))

سلام دوست گرامی
این کنورتر به راحتی تا 950ma جریاندهی داره.
در رابطه با مشکلتون باید بگم وظیفه تهیه +5 ولت برعهده یک ژنراتور که 555 هست و یک بخش تامین جریان شامل q2 و q3 و درنهایت یکسو و رگوله کردن هست . این مشکل می تونه از تمام قسمتها درست بشه . که باید شما تمام قسمت ها را بطور سری و پشت سرهم چک کنید
1= ابتدا از شکل موج مربعی خروجی ژنراتور بر روی یکی از پایه های r5 مطمئن شوید . ( از 7555 استفاده کنید چون از نوع سیماس بود و دارای خروجی با دانه و ثبات بالا تری هست ) .
2 =بطور تجربی در بعضی از کنورترها ( همین شماتیک ) دیده شده که نویز بسیاری از قسمت تقویت جریان وارد خط تغذیه ای سی شده اگر چنین مشکلی داشتید یک خازن 22 میکرو 16 ولت را روی پین 1 و 8 ای سی نصب کنید اگر هم نویز نداشتید نصبش خالی از لطف نیست ثبات دستگاه بالاتر میره .
از سلامت q1 و q2 مطمئن شوید اگر 555 شما نتوانست خوب انهارا درایو کند می توانید برای رفع مشکل r5 را تا 110 اهم کاهش دهید .
3= از سلامت دیود های d5 و d4 و خازنهای c5 و c6 مطمئن شده و از صحت نصب با جهت صحیح مطمئن شوید .
4= در نهایت از سالم بودن lm317 و پتانسیومتر تنظیم بایاس ان مطمئن شوید بخصوص این پتانسیوتر از نوع خطی باشد و اگر مولتی ترن باشد عملکرد تنظیم دقیق تر می باشد .
دوست عزیز با انجام این چهار مرحله می توانید مشکل کنورتری را که ساختید حل کنید . این مدار از نظر شماتیک و تست عملکرد مشکلی ندارد و دوستان زیادی ان را ساخته اند و امتحان خودش را پس داده است .
من هم اینجا از دوستان خواهش می کنم که سوال خودشون را در تاپیک مربوطه ارائه کنند به چندلیل :
1 = گسستگی مطالب از بین نره
2= نظم و مطالب هر تاپیک بهم نخوره تا دوستان بر اساس نیازشون به سرفصل تاپیک مراجعه کنند
3= یه تاپیکی که با زحمت و مشارکت دوستان ساخته شده به راحتی وارد لیست موضوعات معمولی نشود درست مثل اتفاقی که برای تاپیک ((
2.png
به جای دی سی کنورترهای تراکو از مدار زیر استفاده کنید )) افتاده است باور کنید اگر جای من بودید و می دید که یک تاپک مهم برای دوستان ساخته اید که بسیار کاربردی بوده و همچنین وقت بسیار هم برای ان صرف کرده اید در اخر به دلایل ذکرشده حالا جزء تاپیک معمولی قرار گرفته و دور از دسترس انوقت چه حالی به شما دست میداد من که خیلی دلخور شده ام . از مدیران این بخش ( اقایان : gadraj , mr metal , jfrras و راستگار ) تقاضا می کنم که مجدد ان تاپیک را جزء تاپیک های مهم قرار دهد چون ان تاپیک جزء پرکاربرد ترین موضوع برای دستگاههای فلزیاب بوده مخصوصا فلزیاب های شرکت پالس دتکتور .
با سپاس و عرض پوزش از همه

پیوست‌ها

• 45.6 کیلوبایت بازدیدها: 199
  • 57.8 کیلوبایت بازدیدها: 202
آخرین ویرایش:

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
مهندس سلام.من تمامی موارد رو که گفتید قبلا انجام داده بودم.استفاده از مولتیترن.استفاده از خازن 22میکرو برای جلوگیری از نویز.من lm317 از مدار جدا کردم و رو بردبرد ازمایش کردم تا 1آمپر جریان کشیدم.پس مشکلی نداره.ترانزیستورها رو هم عوض کردم هرچند که قبلی ها سالم بودند.555 هم مشکلی نداشت.فقط میمونه خازنهای 100میکرو که فکر میکنم مشکل از اونها باشه.اما مشکل اینجاست که من در حال حاضر این رنج خازن رو در دسترس ندارم.میشه بگید جایگزین اونها از چه رنج خازن و در چه سطح ولتاژ استفاده کنم؟و یه سوال دیگه اینکه به طور معمول یه ال سیدی 16*2 چقد جریان میکشه؟

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
راستی مهندس نقش اون خازن 100 نانو تو مدار چیه؟اینم بگم تو پروتوس این مدار خروجی خیلی کم نشون میده.راستی من قبلا یکی از همین مدار ساختم مشکلی نداشت.این یکی بدجوری گیر داده

آخرین ویرایش:

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام خازن 100 میکرو c5 یک خزن کوپلاژ هست که دو کار را انجام میده : 1 = قسمت های ac سیگنال تقویت شده ترانزیستور ها را برای یکسوسازی به قسمت دیودهامی فرستد 2 = مانع عبور سطح دی سی ( ولتاژ کلکتور ) ترانزیستور به طبقه بعدی می شود وگرنه این ولتاژ با ولتاژ یکسو شده جمع می شود . کارکترهای ال سی دی به تنهایی در حد میکرو امپر جریان می کشه . ولی اگر از ال ای دی بک لایت استفاده شود مصرف ان به اندازه یک ال ای دی که در حد چند میلی امپر است بالا می رود . با سپاس

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
مهندی منظورم خازن 100n mkt بود که تو عکسی که از مدار گرفتید دبدم.سوال دوم من هم این بود که من در حال حاضر خازن 100 میکرو 25ولت و 50 ولت(c5 ,c6) ندارم.من 100میکرو 16ولت دارم.آیا 16 ولت مشکلی پیش نمیاره؟اگه اشکال داره خازنهای شمابه رو پیشنهاد بدید

mee

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-12-10
245
1,616
sari
سلام
ببخشید سوال شما را بد متوجه شدم .
ان خازن همان خازن c1 هست که می تونه از 100p تا حدود 850p باشه .
در رابطه با خازن های شم باید بگم که در c6 شما مجاز نیستید که ظرفیت را کم کنید اگر بیشتر بشه اشکال نداره در رابطه با ظرفیت ولتاژی خازن باید بگم که شما باید سطح ولتاژ rms را بدون وجود خازن اندازه بگیرید و ولتاژ کاری خازن باید کمی بیشتر از این سطح ولتاژ باشد . حال اگه شما خازن با ظرفیت ولتاژی کمتری بگذارید خازن گرم کرده و احتمال ترکیدن را دارد البته تا زمانی که جریان زیادی نکشید این امر اتفاق نمی یافتد می توانید ازمایش کنید بعید می دونم مشکل خاصی پیش بیاید .
در مورد خازن c5 شما مجاز به تغییر ظرفیت خازن نیستید ولی ولی ولتاژ ان زیاد مهم نیست ولی خبلی نمی توانید این ولتاژ را کاهش دهید . 16 ولت مشکلی بوجود نمی اورد .
با سپاس

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
آقا بالاخره نشد که نشد.من زمانی که کانورتر رو به بار وصل میکنم.حداکثر ولتاژ اون 4.5ولته.و این در حالیه که در همین حالت ولتمتر پایه vin lm317 رو 6 ولت نشون میده

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

mehrdad1971s

کاربر
2013-06-09
97
228
تهران
با سلام و خسته نباشید یه سوال برام پیش اومد خواستم ازتون بپرسم این خازنهای الکترولیت رو شما تو عکس برعکس زدین یا تو pcb اشکال هستش منظورم اون دوتا 100 میکرو هستش .
با تشکر و سپاس

parse gade

کاربر
2010-09-26
326
556
دوست عزیز هردوتا خازن درسته.c5 که ولتاژ سوییچ شده رو به سمت دیودها هدایت میکنه و c6 هم که قبل از 317 نصب شده نویزهای منفی رو (سیگنالهای منفی )به سمت زمین هدایت میکنند و فقط سیگنالهای مثبت به سمت 317 هدایت میشن

mehrdad1971s

کاربر
2013-06-09
97
228
تهران
رد: پاسخ : به جای دی سی کنورترهای تراکو از مدار زیر استفاده کنید

با درود . اگر به تصویر مدار ساخته شده دقت کنید متوجه میشوید که خازن الکترولیت پشت lm 317 منفی خازن رو به بیرون هستش اما اگه pcb مدار رو دقت کنید خلاف جهت . که در اصل میخواستم بگم که در تصویر مدار ساخته شده خازن الکترولیت 100 میکرو بر عکس وصل شده . با احترام

بالا