آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

بررسی سامسونگ Sgh-u700: شيک و باريک

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,833
ایران
سامسونگ SGH-U700 :
27.jpg

28.jpg

سامسونگ در فوريه 2007 دومين نسل گوشی های باريک را تحت عنوان سری Ultra II معرفی کرد . اين گوشی های شيک علاوه بر طراحی ظريف و باريک دارای ويژگی های پيشرفته می باشند .
مدل 12.1 U700 Ultra سامسونگ به نسل سوم مجهز است که امکان مکالمه تصويری و دسترسی سريع به اينترنت را فراهم می کند.

مزايا :

• طراحی شيک و زيبا
• کيفيت صوتی عالی
• نسل سوم
• محل کارت حافظه MicroSD

معايب :

• استفاده از کليد های لمسی مشکل است
• کيفيت دوربين برای 3 مگا پيکسل در حد متوسط است
• فقط از سه باند پشتيبانی می کند

طراحی :

طراحی U700 باريک و کشويی است و از مواد براق و صيقلی ساخته شده است . قسمت هايی از گوشی نيز فلزی می باشد که جلوه زيبايی به آن می دهد . اين مدل در دو رنگ نقره ای و خاکستری / مشکی توليد شده است . اين گوشی به راحتی در دست جا می گيرد و بدليل وزن کم و ساختار باريک به آسانی می توانيد آن را در جيب خود حمل کنيد . قاب پشت گوشی از مواد پلاستيکی نرم و باريک ساخته شده است که به موجب آن درب باتری اغلب استحکام زيادی ندارد . درب گوشی به راحتی باز می شود که مکانسيم فنر نيز به باز و بسته شدن آن کمک می کند .


دوربين ثانويه برای مکالمه تصويری در بالای گوشه راست در قاب جلو مشاهده می شود که بلندگو نيز در کنار آن قرار گرفته است . صفحه نمايش زير آنها وجود دارد که آرم سامسونگ در پايين صفحه نمايش و در واقع در فاصله بين صفحه نمايش و کليد حرکتی مدور در نظر گرفته شده است . کليد حرکتی دارای مرکز تاييد کننده است که دو SoftKey و چند کليد ديگر در اطراف آن وجود دارند .کليد ولوم و پورت شارژر / هدست / کابل در طرف چپ تلفن قرار دارند . کليد ميانبر دوربين و محل کارت حافظه MicroSD نيز در طرف راست تلفن وجود دارند . امکان بيرون آوردن کارت حافظه در زمان روشن بودن دستگاه فراهم شده است . پورت گوشی و محل کارت حافظه توسط در پوش های پلاستيکی محافظت می شوند که با طراحی کلی دستگاه متناسب است .کليد کوچک روشن / خاموش در قسمت بالای تلفن قرار گرفته است . لنز دوربين 3.2 مگا پيکسل همراه با فلش و آينه خود نگاره در يک قسمت برجسته در طرف پشت درب کشويی مشاهده می شود . بخش عمده قاب پشت را درب باتری تشکيل می دهد که آرم سامسونگ روی آن حک شده است .
صفحه نماش :

صفحه نمايش گوشی از نوع QVGA با اندازه 2.2 اينچ و وضوح 320 × 240 پيکسل می باشد که حداکثر 262K رنگ را نشان می دهد . صفحه نمايش شفاف است و رنگ ها را به خوبی نشان می دهد . وضوح صفحه نمايش نسبت به اندازه آن عالی است .


متاسفانه اثر انگشت روی صفحه نمايش باقی می ماند و مرتب بايد آن را تميز کنيد . در نور مستقيم خورشيد نيز به راحتی می توان صفحه نمايش را مشاهده کرد اما در صورت تميز نبودن سطح ، از ميزان خوانايی آن کم می شود .

صفحه کليد :

کليد حرکتی مدور با مرکز تاييد کننده زير صفحه نمايش قرار دارد که کليدهای لمسی در اطراف آن وجود دارند و با صفحه نمايش در يک سطح می باشند . کليدهای دريافت تماس و پايان دادن به آن برآمدگی کمی دارند . بدليل تکنولوژی بکار گرفته شده بايد انگشت خود را روی دکمه مورد نظر نگه داريد تا ظرف يک ثانيه يا بيشتر ، عمل مربوطه انجام شود . کليدهای لمسی که بيشتر از آنها استفاده می شود کليد نرم افزاری راست و کليد رد تماس است که از آنها برای ويژگی Back و رفتن به صفحه اصلی استفاده می شود .


بيشتر افراد برای دريافت تماس و رد کردن آن ، درب کشويی را باز و بسته می کنند . در زمان خاموش کردن صفحه نمايش به منظور صرفه جويی در شارژ باتری ، با استفاده از کليدهای لمسی نمی توانيد آن را فعال کنيد و برای اين کار بايد از کليدهای ديگر مانند کليد حرکتی استفاده نماييد . قسمت بالای کليد حرکتی چرخان است که مانند کليد مدور عمل می کند اما حساسيت کمتری دارد و کندتر است .


در صفحه کليد عددی از کليدهای استاندارد استفاده می شود . طراحی کليد ها به سبک مدل RAZR است اما سطح آنها فلزی نيست . اندازه کليدها از متوسط بزرگتر است و فاصله زيادی بين آنها وجود ندارد . برخلاف کليد حرکتی ، کليدها به خوبی واکنش می دهند . نور زمينه کليدها سفيد-صورتی است که در تاريکی در خواندن کاراکترها به شما کمک می کند .

ساختار منو :

صفحه نمايش Stand by اطلاعاتی در مورد زمان ، اطلاعات سرويس ، نام اپراتور و ... را نشان می دهد . هيچ يک از دو Softkey شما را به منوی اصلی نمی رساند . با استفاده از مرکز کليد حرکتی می توانيد منو را باز کنيد . جهت پايين کليد حرکتی که از آن اغلب بعنوان ميانبر دفترچه تلفن استفاده می شود ، در اين مدل برای نرم افزار Google در نظر گرفته شده است و برای باز کردن دفترچه تلفن بايد به قسمت مخاطبين برويد که کمی غير عادی است .منوی اصلی بصورت يک ماتريس 4 × 3 از آيکن ها و يا بصورت ليست نشان داده می شود . بعد از باز کردن منو، مکان نما در آخرين زير منويی که باز کرده ايد قرار می گيرد . آيکن ها اندازه بزرگی دارند و وقتی روی آنها می رويد دارای نور زمينه رنگی هستند . زير منوها بصورت ليست نشان داده می شوند و اگر يک زمينه ، گزينه های ديگری هم داشته باشد بصورت ليست ديگری که در ارتباط با ليست اول است مشاهده می شوند . اين مدل تم ندارد و تنها راه برای تغيير دادن آن ، تغيير پيش زمينه ، اطلاعات نشان داده شده و منوی صفحه شماره گيری است .
تماس و دفترچه تلفن :

دفترچه تلفن U700 حداکثر 1000 مخاطب را ذخيره می کند و در زمان اضافه کردن مخاطب جديد ، گزينه های بسياری در اختيار شما قرار می گيرد . با استفاده از گزينه Add Field می توانيد اطلاعاتی مانند چند شماره تلفن ، ايميل ، آدرس و .. را اضافه کنيد . يک مخاطب می تواند چند شماره از اين نوع داشته باشد .


U700 تنها گوشی سری Ultra II است که از اين ويژگی پشتيبانی می کند . امکان تعيين زنگ و عکس شخصی برای هر مخاطب وجود دارد . اما عکس مخاطب در تماس ارسالی و دريافتی بسيار کوچک است . اطلاعات دفترچه تلفن بصورت ليست عمودی نشان داده می شود و پس از انتخاب مخاطب ، شماره و تصوير کوچک آن قابل مشاهده است . جستجوی مخاطب طبق اسم کوچک انجام می شود . امکان مرتب کردن مخاطبين به صورت گروه وجود دارد . برای هريک از گروهها نيز می توان عکس و زنگ شخصی تعيين کرد .


پيام :

منوی پيام دارای پيام های متنی ، چند رسانه ای و Email است . شما می توانيد حداکثر 5 پيام Email را تنظيم کنيد . گزينه ای برای چک کردن اتوماتيک Email ها در فواصل زمانی 24 / 12 / 6 / 3 / 1 / 0.5 ساعت وجود دارد و همچنين می توانيد تلفن را طوری تنظيم کنيد که 100 ، 300 يا 500 کيلو بايت از هر Email را دانلود کند . در اين مدل ، الگوهای آماده برای پيام های متنی و چند رسانه ای وجود ندارد اما می توانيد آنها را ذخيره کنيد. فرهنگ لغت T9 نيز به سريعتر وارد کردن کلمات کمک می کند .


موسيقی :

نرم افزر پخش موسيقی در سامسونگ U700 به خوبی عمل می کند و مانند ساير مدل ها فايل های چند رسانه ای را طبق نوع ، آلبوم ، آهنگساز ، Playlist ، خواننده و ... تفکيک می نمايد . امکان ايجاد Playlist توسط کاربر وجود دارد که می توان فايل های موسيقی را از حافظه به آن اضافه کرد و تراک ها را دوباره مرتب نمود. در زمان پخش تراک ، منوی دستگاه اطلاعاتی در مورد نام فايل ، خواننده ، گزينه های تکرار و انتخاب تصادفی ، مدت زمان و ويژگی جهت های کليد حرکتی نشان می دهد .از منو می توانيد موسيقی را به بلوتوث انتقال بدهيد و گزينه های انتخاب تصادفی و تکرار را فعال يا غير فعال کنيد . اين گوشی بر خلاف مدل های U100 و U300 دارای Equalizer و صدای سه بعدی نيست .
نرم افزار پخش فيلم ، ويدئو را در وضوح QVGA پخش نمی کند و در عوض از وضوح پشتيبانی نشده استفاده می کند . جای تاسف است زيرا اکثر ويدئوهای گوشی ها در وضوح QVGA رمز گذاری می شوند .
دوربين :

در اين مدل در طرف پشت درب کشويی ، لنز دوربين 3.2 مگا پيکسل با کانون اتوماتيک همراه با فلش LED و آينه خود نگاره وجود دارد . منوی عمودی دوربين ظرف 4 ثانيه فعال می شود و از کل صفحه نمايش بعنوان نماياب استفاده می کند .


با فشار دادن Softkey چپ ، منوی تنظيمات کوچکی بالای آن ظاهر می شود که از آنجا می توانيد تنظيمات مختلف مانند حالت عکسبرداری ، فلش ، تايمر ، جلوه های ويژه ، تعادل رنگ سفيد ، حالت نماياب و ... را انتخاب کنيد . همچنين با استفاده از Softkey راست می توانيد به حالت تنظيمات برويد و کيفيت ، حالت شب ، ميزان نوردهی ، صدای ديافراگم ، صدای زوم ، نام پيش فرض و گزينه های ذخيره را تنظيم کنيد .


دوربين اين گوشی در ماکسيمم وضوح QCIF ( ١٤٤ × ١٧٦ ) پيکسل فيلمبرداری می کند که کيفيت خوبی ندارند و تقريبا غير قابل استفاده هستند . مدل های U100 و U300 در وضوح QVGA و CIF فيلمبرداری می کنند .

ساير امکانات :

تمام ويژگی های Organizer در منوی Applications وجود دارد . يادداشت های ساده محدود به 100 کاراکتر هستند . Task می تواند دارای عنوان ، جزئيات ، تاريخ آغاز و پايان ، آلام و اولويت باشد . ضبط صوت می تواند به 60 / 5 / 4 / 3 / 2 / 1 دقيقه و يا به اندازه مناسب برای يک MMS محدود باشد . در زمان استفاده از ضبط صوت تلفن را در فاصله بيشتر از 40-30 سانتی متر نگه داريد ، تشخيص صدا مشکل می شود . ساعت جهانی نيز در اين قسمت مشاهده می شود .ماشين حساب دارای گزينه علمی است و به مبدل ارز و واحد، تايمر ، کرنومتر و خواننده RSS مجهز می باشد. خواننده RSS از RSS استاندارد اينترنت برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند اخبار استفاده می کند . تقويم و آلارم بصورت آيکن های جداگانه در منوی اصلی قرار دارند .تقويم دارای تصوير روز ، هفته و ماه است که شما می توانيد تصوير پيش فرض و روز شروع هفته را انتخاب کنيد. امکان اضافه کردن ورودی به صورت قرار ملاقات ، سالروز ، موارد مهم و ... وجود دارد . برای زمينه هامی توانيد عنوان ، توضيح ، تاريخ و زمان و پايان ، محل ، آلارم و تکرار تعيين کنيد .طبق پيش فرض 4 آلارم وجود دارد که می توانيد آلارم های بيشتری را نيز به آن اضافه کنيد . هر آلارم ، زمان ، ملودی و گزينه های تکرار مختلف دارد . در U700 می توانيد فعال شدن اتوماتيک آلارم را نتظيم کنيد .تلفن 20MB حافظه داخلی دارد که با استفاده از محل کارت حافظه MicroSD آن را افزايش می دهد . U700 از سه باند GSM / EDGE پشتيبانی می کند که در همه نقاط ايالات متحده بکار گرفته نمی شود و پشتيبانی از UMTS نسل سوم ٢١٠٠ MHZ آن را در گروه تلفن های اروپايی قرار می دهد . با استفاده از HSDPA می توانيد از سرعت بالای انتقال داده استفاده کنيد . اين مدل به بلوتوث 2 مجهز است و با استفاده از کابل می تواند به کامپيوتر وصل شود و با آن هماهنگ گردد .مرورگر اينترنتی تلفن از نوع NetFront است که صفحات استاندارد HTTP را باز می کند . از NetFront بعنوان مرورگر مستندات نيز استفاده می شود.اين مرورگر فايل های PowerPoint / Excel / Word و PDF از حافظه را باز می کند . مرورگر تلفن عالی کار نمی کند و استفاده از آن کمی مشکل است.سامسونگ U700 از JAVA MIDP 2 پشتيبانی می کند که برنامه ها و بازی های زيادی را می توان به آن اضافه کرد . اين مدل بازی از پيش نصب شده ندارد و در عوض از نرم افزار جاوای Google Maps برای بدست آوردن اطلاعات از اينترنت استفاده می کند .
 
بالا