آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

مشکل: اینورتر صبا الکتریک طرح قدیم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام
جناب دارابی ایا شما نقشه رو درست در اوردین ؟
چون من نقشه رو کنترل میکردم کاتد دیود frm مذکور به پایه 12 اپ امپ u4 lm324 متصل بود .

سلام

تصور میکنم شما نقشه زیر را مورد نظر قرار دادی
ولی عیب در این نقشه نبود (صرفنظر از صحت و سقم پایه ها )
attachment.php

و اگر نقشه دوم را بررسی کردید احتمالا دیود نهایی را تعقیب کردید که در نقشه فاقد مشخصات است
البته زینر 2/4 ولتی هم توی کت من نرفت و باورم نشد بهمین خاطر بررسی دقیق مشخصات زینر را با تست ولتاژ توصیه کردم.

بابت دقت نظر شما سپاسگزارم

سپاس

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
با سلام
جناب دارابی ایا شما نقشه رو درست در اوردین ؟
چون من نقشه رو کنترل میکردم کاتد دیود frm مذکور به پایه 12 اپ امپ u4 lm324 متصل بود .
سلام امکان دارد که اشتباه کرده باشم. اما مطمعن هستم که به مقاومت 512 کاتد وصل است. اما ممکنه که علاوه بر اون مقاومت به جای دیگری هم متصل باشه
با تشکر

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
و اگر نقشه دوم را بررسی کردید احتمالا دیود نهایی را تعقیب کردید که در نقشه فاقد مشخصات است
البته زینر 2/4 ولتی هم توی کت من نرفت و باورم نشد بهمین خاطر بررسی دقیق مشخصات زینر را با تست ولتاژ توصیه کردم.
بله من نقشه مورد نظر رو برسی کردم و طبق مدار دیود مذکور دیود فست میباشد .

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

این زینر را با یک مقاومت سری حدود 2 کیلو به ولتاژ دم دست حدود 6 الی 12 ولت متصل کن و با ولتمتر ببین ولتاژ زینر 2/4 ولته

اگه 2/4 ولت بود همینو نصب کن

سپاس
سلام
تست کردم و ولتاژ دیود همان 2.2 ولت بود.
با تشکر

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
در هر صورت از زینری با کمترین ولتاژی که پروتکت نمیکنه استفاده کن

جناب غزال علت توصیه شما برای استفاده از دیود زینر چیست ؟
این سوال من به این دلیل است که دیود frm مذکور به سه جا متصل میباشد :
1 . به پایه 12 و یا + اپ امپ
2 . به مقاومت 5.1 کیلو فیدبک پایه مثبت اپ امپ
3 . خازن
ایا در صورت استفاده از زینر در صورتی که اتصال کوتاهی رخ دهد دستگاه محافظت و یا پروتکت خواهد شد ؟
البته منظور از اتصال کوتاه چسبیدن الکترود به قطعه کار میباشد .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام

جناب غزال علت توصیه شما برای استفاده از دیود زینر چیست ؟
این سوال من به این دلیل است که دیود frm مذکور به سه جا متصل میباشد :
1 . به پایه 12 و یا + اپ امپ
2 . به مقاومت 5.1 کیلو فیدبک پایه مثبت اپ امپ
3 . خازن
ایا در صورت استفاده از زینر در صورتی که اتصال کوتاهی رخ دهد دستگاه محافظت و یا پروتکت خواهد شد ؟
البته منظور از اتصال کوتاه چسبیدن الکترود به قطعه کار میباشد .

سلام

اگر نقشه متفاوت با این نقشه باشه باید بررسی کنم
اما در هرشرایطی حتی در صورت خطای جهت و نوع دیود هم اشکال عمده ای با زینر 2/4 اتفاق نمی افته زیرا بدترین حالت اینه که دیود یکسوساز در جهت عکس زینر باشه و در اینحالت هم خروجی زینر فقط 1/7 ولت کمتر از مقدار نرمال میشه که ایرادی نداره و کلیه بخش ها بدرستی کار میکنه فقط آمپر بالاتری موجب فعال شدن سیستم حفاظتی میشه

و این درحالتی است که از جهت و نوع دیود اطلاعی نداشته باشیم
اما اگه از نوع و جهت دیود مطمئنی باید حتما اصلاحش کنیم و دلیلی برای نادیده گرفتن آن وجود نداره مگر جناب دارابی راغب نباشه مضافا که بنظر میرسه این دستگاه قبلا دستکاری قابل توجهی شده که کشف عیب را بدون نقشه یا نمونه ، دشوار میکنه

ولی درصورت صحت بقیه موارد نقشه ، تردید ندارم که دیود مورد اشاره فلش باید زینر باشه و اگه زینر نباشه با این جهت دیود درواقع زینر ولتاژ بالا محسوب میشه که غیر منطقی است
و اگه در جهت بایاس مستقیم باشه وجودش قابل توجیه نیست
مگر قطعات دیگری متصل به آن باشه که وجودشو توجیه کنه

سپاس
attachment.php

آخرین ویرایش:

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

اگر نقشه متفاوت با این نقشه باشه باید بررسی کنم
اما در هرشرایطی حتی در صورت خطای جهت و نوع دیود هم اشکال عمده ای با زینر 2/4 اتفاق نمی افته زیرا بدترین حالت اینه که دیود یکسوساز در جهت عکس زینر باشه و در اینحالت هم خروجی زینر فقط 1/7 ولت کمتر از مقدار نرمال میشه که ایرادی نداره و کلیه بخش ها بدرستی کار میکنه فقط آمپر بالاتری موجب فعال شدن سیستم حفاظتی میشه

و این درحالتی است که از جهت و نوع دیود اطلاعی نداشته باشیم
اما اگه از نوع و جهت دیود مطمئنی باید حتما اصلاحش کنیم و دلیلی برای نادیده گرفتن آن وجود نداره مگر جناب دارابی راغب نباشه مضافا که بنظر میرسه این دستگاه قبلا دستکاری قابل توجهی شده که کشف عیب را بدون نقشه یا نمونه ، دشوار میکنه

ولی درصورت صحت بقیه موارد نقشه ، تردید ندارم که دیود مورد اشاره فلش باید زینر باشه و اگه زینر نباشه با این جهت دیود درواقع زینر ولتاژ بالا محسوب میشه که غیر منطقی است
و اگه در جهت بایاس مستقیم باشه وجودش قابل توجیه نیست
مگر قطعات دیگری متصل به آن باشه که وجودشو توجیه کنه

سپاس
1.jpg
با سلام خدمت استاد گرامی.
این دستگاه برد کنترلش دست نخورده بود و فقط قطعاتی متصل به گیت igbt ها تعویض شده بود.
هر اصلاح و موردی که شما بفرمایید من با جان و دل راغبم آزمایش و اصلاح کنیم.
با تشکر فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,802
با سلام خدمت استاد گرامی.
این دستگاه برد کنترلش دست نخورده بود و فقط قطعاتی متصل به گیت igbt ها تعویض شده بود.
هر اصلاح و موردی که شما بفرمایید من با جان و دل راغبم آزمایش و اصلاح کنیم.
با تشکر فراوان

سلام

اگر نقشه مورد اشاره را درست کشیدی زینر 2/4 هیچ اشکالی نداره
و اگه در قطعات و جهت دیود تردید داری بازم اشکالی نداره

اما اگه مطمئنی این نقشه که کشیدی بویژه جهت دیود مورد نظر صحیح نیست نقشه درست را ارسال کن تا بررسی کنم هر چند هر حالتی باشه این زینر اشکال عمده ای ایجاد نمیکنه

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
اگر دو سیمی که به شنت متصل میشه با یک مقاومت سری به بخش کنترل جریان میره
حالا اگه ولتاژ ناچیزی را با مقاومت سری حدود 2 کیلو به مقاومت فوق الذکر متصل کنی باید ولتاژ خروجی کم بشه و دراینصورت کنترل جریان سالمه ( ولتاژ ناچیز را با پتانسیومتر و ولتاژ دم دستت بساز البته اگه بدون پتانسیومتر با مقاومت سری استفاده کنی صدمه ای وارد نمیکنه)

میتونی لامپ 1000 به خروجی متصل کنی و تغییر نور لامپ را ببینی

سپاس

مهندس لطف کنید واضح تر توضیح دهید این ولتاژ ناچیز جند ولته ؟
مقاومت سری که پس از شنت قرار میگیره و به ورودی مقایسه کننده 3140 میره 1 کیلو هست یک ولتاژ ناچیز داخل مدار پیدا کنیم گراندش که وصله ولی مثبتش را به سر مقاومت 1 کیلو وصل کنیم ؟
گفتین 
همیشه پس از تعمیر ، توانایی هر دستگاهی را کم کنید که مشتری نتونه تخته گاز کنه و ادعا کنه با تک خال سوخت

شما از همون روش بالا استفاده میکنید؟

بالا