آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: اینورتر صبا الکتریک طرح قدیم

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
اگر 10 عدد مقاومت 10 کیلو را با برق شهر سری کنید که انتهای مقاومت آزاد باشه و هر کدام از مقاومتها را با ولتمتر اندازه گیری کنید ولتاژ تمام مقاومتها معادل با ولتاژ خروجی و هملگی 220 ولت هستند
اما اگه یک مقاومت 1 کیلو با خروجی موازی کنید ولتاژ خروجی حدود 2 ولت میشه و برق گرفتگی مختصر هم نداره مضافا که ولتاژ بقیه مقاومتها هم خیلی کمتر از 220 ولت میشه

حالا تست فوق چگونه مرتبط با ترانس ct است؟
هنگامی که مقاومت 1 کیلو با خروجی موازی ( مسیر جریان بسته می شود ) می شود ، جریان در مقاومتها تلف میشود !
بنابر این داریم : V=I*R
پس اگر ولتاژ ثابت باشد ، مقاومت کاهش پیدا کند جریان افزایش پیدا میکند و اگر مقاومت افزایش پیدا کند جریان کاهش پیدا میکند .

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
با سلام

هنگامی که مقاومت 1 کیلو با خروجی موازی ( مسیر جریان بسته می شود ) می شود ، جریان در مقاومتها تلف میشود !
بنابر این داریم : V=I*R
پس اگر ولتاژ ثابت باشد ، مقاومت کاهش پیدا کند جریان افزایش پیدا میکند و اگر مقاومت افزایش پیدا کند جریان کاهش پیدا میکند .

سلام

ارتباط مطالبی که فرمودید با ct چیست؟

سپاس

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
فرض کنیم قسمت ثانویه ct همانند مخزن کمپروسور باد باشد در صورتی که پرشرسوئيچ خراب شود و کمپروسور شروع به پر کردن باد نماید کمپروسور به اندازه ای باد داخل مخزن پر خواهد نمود که باعث منفجر شدن مخزن میشود .
حال اگر کمپروسوری داشته باشیم که پرشرسوئيچ نداشته باشد و در عوض میزان هوای تولیدی مصرف شود شاهد انفجار مخزن نخواهیم بود .
ولتاژ = حداکثر هوا
جریان = فشار هوا
مقاومت = حجم مخزن
جناب غزال در صورت امکان راهنمایی فرمایید .
در ضمن دستگاهی برای تعمیر مراجعه شده (مدل صبا 160 امپر ) که 20 روز قبل تعداد 4 عدد igbt k50t60 از 8 عدد تعویض شد ( از یک مارک و مشخصات )
دستگاه بدون گرم کردن فتها و تست جوشکاری به تعداد 20 عدد سیم جوش ( به دلیل ساخت وسیله ای ) تحویل مشتری داده شد .
پس از باز کردن مشاهده شد 2 عدد از 4 عدد igbt های تعویض شده سوخته است .
در ضمن اتصال صحیح پایه ها و قطع نبودن از pcb انجام شده بود .
به نظر شما چرا این اتفاق افتاده است ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
با سلام
فرض کنیم قسمت ثانویه ct همانند مخزن کمپروسور باد باشد در صورتی که پرشرسوئيچ خراب شود و کمپروسور شروع به پر کردن باد نماید کمپروسور به اندازه ای باد داخل مخزن پر خواهد نمود که باعث منفجر شدن مخزن میشود .
حال اگر کمپروسوری داشته باشیم که پرشرسوئيچ نداشته باشد و در عوض میزان هوای تولیدی مصرف شود شاهد انفجار مخزن نخواهیم بود .
ولتاژ = حداکثر هوا
جریان = فشار هوا
مقاومت = حجم مخزن
جناب غزال در صورت امکان راهنمایی فرمایید .
در ضمن دستگاهی برای تعمیر مراجعه شده (مدل صبا 160 امپر ) که 20 روز قبل تعداد 4 عدد igbt k50t60 از 8 عدد تعویض شد ( از یک مارک و مشخصات )
دستگاه بدون گرم کردن فتها و تست جوشکاری به تعداد 20 عدد سیم جوش ( به دلیل ساخت وسیله ای ) تحویل مشتری داده شد .
پس از باز کردن مشاهده شد 2 عدد از 4 عدد igbt های تعویض شده سوخته است .
در ضمن اتصال صحیح پایه ها و قطع نبودن از pcb انجام شده بود .
به نظر شما چرا این اتفاق افتاده است ؟

سلام

مثال شما تا حدودی منطبقه ولی با کمپرسور هر لحظه فشار بیشتر میشه ولی در ct آزاد از ابتدا ولتاژ بالاست

درواقع باید در مثالی که زدم ببینی با آزاد کردن خروجی چه اتفاقی افتاده و همون اتفاق در رنج وسیعتری موجب سوختن ترانس ct میشه
اگر 10 عدد مقاومت 10 کیلو را با فاز برق شهر سری کنید که انتهای آخرین مقاومت آزاد باشه و ولتاژ هر مقاومتی را نسبت به نول اندازه گیری کنید ولتاژ تمام مقاومتها معادل با ولتاژ خروجی و جملگی 220 ولت هستند
حالا اگه بین سر آزاد آخرین مقاومت و نول یک مقاومت 1 کیلو متصل کنی درواقع این مقاومت را با خروجی موازی کرده ای که دراینحالت ولتاژ خروجی ( دوسر 1 کیلو ) حدود 2 ولت میشه و ولتاژ تمام بقیه مقاومتها (نسبت به نول) هم کمتر از 220 ولت میشه
اگه به تفاوت این دو حالت دقت کنی راز سوختن ct مشخص میشه

در خصوص دستگاه شما قطعا مشخصات igbt ها تفاوت ناچیزی داشته
اگر میخوای از دستگاه مطمئن بشی باید کل igbt ها را تعویض کنی و یک مرحله پایین تر ، لااقل باید کل یک گروه را عوض کنی و دراینصورت باید 4 عدد سالم را در یک گروه قرار میدادی و 4 عدد خریداری شده را در گروه دیگر

قطعا از هر گروه 2 عدد سوخته بوده و همانها را جایگزین کردی

اگر من بودم هر 8 عدد را با 80 آمپری تعویض میکردم خصوصا که 8 عدد کمه و همچنین igbt آمپر بالا خیلی راحت تر از فت آمپر بالا پیدا میشه

اگه ضمانت کنی مشتری پول تعمیر دفعه بعد را هم میده لذا با پول مشتری igbt مرغوب آمپر بالاتر تهیه کن و ضمانت کن پول خوبی بگیر همه جوره به نفعته

سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
اگر میخوای از دستگاه مطمئن بشی باید کل igbt ها را تعویض کنی و یک مرحله پایین تر ، لااقل باید کل یک گروه را عوض کنی و دراینصورت باید 4 عدد سالم را در یک گروه قرار میدادی و 4 عدد خریداری شده را در گروه دیگر

قطعا از هر گروه 2 عدد سوخته بوده و همانها را جایگزین کردی

اگر من بودم هر 8 عدد را با 80 آمپری تعویض میکردم خصوصا که 8 عدد کمه و همچنین igbt آمپر بالا خیلی راحت تر از فت آمپر بالا پیدا میشه

اگه ضمانت کنی مشتری پول تعمیر دفعه بعد را هم میده لذا با پول مشتری igbt مرغوب آمپر بالاتر تهیه کن و ضمانت کن پول خوبی بگیر همه جوره به نفعته

بله همان طور که فرموده بودین از هر ساق 2 عدد تعویض کرده بودم . که دوباره از همان دوساق از هر کدام یک عدد igbt سوخته بود .
به نظرتون مشکل از همین بوده ( البته شماره igbt ها یکسان و از یک برند میباشد ) ؟
من با تعویض 4 igbt 150 ( و تعویض اپ امپ tl074 )گرفته بودم که مشتری من و من میکرد و چیزی هم از تضمین بهش نگفته بودم
حالا به نظرتون چیکار کنم ؟
2 تا igbt دیگه اضافه کنم یا 4 تا ؟
جای igbt ها رو عوض کنم یعنی یک ساق 4 تای igbt فابریک دستگاه و ساق دیگه igbt های نو
اگر 8 تا 75 امپری بندازم چند بگیرم ؟
البته توی دستگاه های دیگه از همین مدل و بدون هیچ گونه تغییری از igbt 30 امپری استفاده شده .

راستی یک سوال دیگه :
یه دستگاه دیگه دارم که مشکلش سوختن یکی از پل دیودی های ورودی هست به نظرتون هر دو رو عوض کنم یا یکی رو ( البته پل دیودها هم مدل و هم مارک نیستن )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
با سلام

بله همان طور که فرموده بودین از هر ساق 2 عدد تعویض کرده بودم . که دوباره از همان دوساق از هر کدام یک عدد igbt سوخته بود .
به نظرتون مشکل از همین بوده ( البته شماره igbt ها یکسان و از یک برند میباشد ) ؟
من با تعویض 4 igbt 150 ( و تعویض اپ امپ tl074 )گرفته بودم که مشتری من و من میکرد و چیزی هم از تضمین بهش نگفته بودم
حالا به نظرتون چیکار کنم ؟
2 تا igbt دیگه اضافه کنم یا 4 تا ؟
جای igbt ها رو عوض کنم یعنی یک ساق 4 تای igbt فابریک دستگاه و ساق دیگه igbt های نو
اگر 8 تا 75 امپری بندازم چند بگیرم ؟
البته توی دستگاه های دیگه از همین مدل و بدون هیچ گونه تغییری از igbt 30 امپری استفاده شده .

راستی یک سوال دیگه :
یه دستگاه دیگه دارم که مشکلش سوختن یکی از پل دیودی های ورودی هست به نظرتون هر دو رو عوض کنم یا یکی رو ( البته پل دیودها هم مدل و هم مارک نیستن )

سلام

پاسخ سوال اول را در پست قبلی تقدیم کردم و برای اجرت باید حداقل 400 بگیری
بگو اگه ارزون بخوای دوباره میسوزه و لذا بشرطی که لااقل 400 بده ضمانت کن و خسارت قبلی را هم قبول کن و آمپرشو هم مقداری کم کن که نتونه تخته گاز کنه.

درمورد بریج هم باید مشابه باشن
اگه بخوای بریج متفاوت استفاده کنی باید از هر بریج بعنوان دو دیود استفاده کنی که هر دیود درواقع دو دیود موازی باشن
یعنی دو سر متناوب یک بریج بهم و به فاز متصل بشه
و دو سر متناوب بریج دوم بهم و به نول متصل بشه
دراینصورت هر چند دو بریج متفاوتند اما دیودهای هر بریج با هم موازی میشن که مشابهند و لذا اشکالی نداره
سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
در صورت امکان کدام روش تعویض صحیح میباشد ؟
در خصوص دستگاه شما قطعا مشخصات igbt ها تفاوت ناچیزی داشته
دانلود pdf

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
با سلام
در صورت امکان کدام روش تعویض صحیح میباشد ؟

دانلود pdf

سلام
در نقشه ای که ارسال فرمودید هر 4 ترانزیستور و یک ترانس مستقلند و اساسا ترانزیستور موازی نداره و جمعا 12 عدد ترانزیستور داره نه 8 عدد
ولی در این نقشه q1 , q4 باید مشابه باشند و q2 , q3 هم همینطور
بقیه هم بهمین ترتییب
آیا دستگاه شما دو ترانس قدرت داره؟

3.jpg
سپاس

آخرین ویرایش:

bstar

کاربر
2009-08-02
376
2,098
... ؟
با سلام
در دستگاه فوق 8 عدد igbt وجود دارد که دو به دو با هم موازی میباشند و تشکیل یک فول بریج را میدهند .

در نقشه ای که ارسال فرمودید هر 4 ترانزیستور و یک ترانس مستقلند و اساسا ترانزیستور موازی نداره و جمعا 12 عدد ترانزیستور داره نه 8 عدد
ولی در این نقشه q1 , q4 باید مشابه باشند و q2 , q3 هم همینطور
جناب غزال انگار شما متوجه نقشه نشده اید ؟
در نقشه ارسالی سه عدد کادر ابی وجود دارد که نماینگر روش تعویض میباشد .
پاسخی که شما ذکر فرموده اید نمایانگر گزینه C میباشد .
نخیر دستگاه دارای یک ترانس می باشد .
حال اگر طبق نقشه C igbt ها تعویض و پس از 20 روز شورت شوند ایا مشکل از خود igbt ها میباشد و یا مشکل دیگری وجود دارد ؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,779
با سلام
در دستگاه فوق 8 عدد igbt وجود دارد که دو به دو با هم موازی میباشند و تشکیل یک فول بریج را میدهند .

جناب غزال انگار شما متوجه نقشه نشده اید ؟
در نقشه ارسالی سه عدد کادر ابی وجود دارد که نماینگر روش تعویض میباشد .
پاسخی که شما ذکر فرموده اید نمایانگر گزینه C میباشد .
نخیر دستگاه دارای یک ترانس می باشد .
حال اگر طبق نقشه C igbt ها تعویض و پس از 20 روز شورت شوند ایا مشکل از خود igbt ها میباشد و یا مشکل دیگری وجود دارد ؟

سلام

از کادرهای آبی چیزی نمی فهمم و قطعا خودتان اضافه فرمودید و دارای قاعده ای نیست.
توضیح بده با کادر آبی ( خصوصا دو کادر سمت چپ ) چه مقصودی را دنبال کردی ؟

اما اگر نقشه مذکور متعلق به یکدستگاه باشه با توجه به لوکیشن ترانس و خازن فقط یک ترانس داره و IGBT ها 3 تا 3 تا موازیند

اگه دستگاه شما یک ترانس داره دراینصورت IGBTها دو تا دو تا موازیند

در اولویت اول هر دو IGBT موازی باید کاملا مشابه باشند
در اولویت دوم باید چهار IGBT هر سیکل کاملا مشابه باشند مثلا 1 و 4 و 5 و 8 ( اگه C وجود نداشته باشه )
در اولویت سوم جملگی مشابه باشند.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا