آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اموزش شبکه GSM شبکه BTS

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
:210::computer:
توضیحات تکمیلی شبکه MSC ----------GSM

نگاه کن مهندس MSC : مخفف -- MOBIL SWITCH CENTER هست .
که عملکرد سویچ موبایل تا حدودی شبیه سویچ تلفن ثابت هست . سویچ چیه؟
سویچ (
SWITCH ) همونطوری که از اسمش پیداست .اصلی ترین کار انتخاب مسیر مناسب . رو این مسیر مناسب دقت کن . اصلی ترین کارش انتخاب یک مسیر مناسب جهت برقراری یک مکالمه هست .
سویچ تشکیل شده از یک پردازنده مرکزی . و حافظه موقت . مثل RAM رام کامپیوتر و یه حافظه جانبی مثل هارد دیسک .کامپیوتر . البته این ساختار خیلی ساده یک سویچ هست . اطلی ترین تفاوت سویچ موبایل با سویچ تلفن ثابت . در نحوه تعریف مشترک در سویچ است . تو تلفن ثابت مشترک بصورت دایم تعریف میشه .
و سرویس های جانبی به اون اختصاص داده میشه . یعنی چی ؟ یعنی اون شماره مشترک همیشگی هست اما در سویچ موبایل وقتی مشترک وارد منطقه تحت پوشش یک سویچ شد . فورا سویچ مربوطه اطلاعات کامل مشترک را بطور اتوماتیک از سیستمی بنام
HLR در خواست میکنه وکپی اونو در حافضه خودش ذخیره میکنه
اونوقت HLR ادرس اخرین سویچ که موبایل در اون قرار گرفته را در خودش ثبت میکنه . و محلی که اطلاعات مشترک MS موبایل در اون ثبت میشه VLR نام داره .
VLR . مخفف VISITED LOCATION RIGISTER هست . که موقت بودن ثبت اطلاعات در سویچ از این بابت هست که به محض خروج مشترک از منطقه تحت پوشش سویچ اطلاعات اون از سویچ پاک میشه

مثلا وقتی شما از تهران به سمت شمال حرکت میکنید .((
از مسیر چالوس )) ابتدا اطلاعات سیم کارت شما در یکی از سویچهای تهران هست . به محض نزدیک شدن به کرج . اطلاعات شما که در یکی از سویچ های تهران بود حذف شده .و در VLR
سویچ کرج ثبت میشه . و وقتی وارد منطقه تحت پوشش استان مازندران میشید . اطلاعات شما که در کرج ثبت شده بود حذف شده و در سویچ و VLR بابل ثبت میشه . و همینطور تا اخر .
ادامه اگه سوالی باز بود بگید وگر نه ادامش فردا اگه عمری بود.

آخرین ویرایش:

ahmad_ o

کاربر
2013-04-08
32
88
دستت درد نکنه خوب بود کاملا متوجه شدم . گرچه همراه با تصویر نبود ولی فهمیدم . ::bounce::
پس MSC مرکز سویچینگ موبایل هست . مثل همون سویچ تو شبکه LAN که سویچ میاد . کمترین و بهترین مسیر را برای انتقال داده ها از یک نود به یک نود دیگه یا سرور طبق ادرس انتخاب شده را فراهم میکنه درسته ؟؟؟

ahmad_ o

کاربر
2013-04-08
32
88
:wink::wink:
سلام مهندس یه سوال برام پیش امده میتونین . شما فرمودین که این این شبکه ها را راه اندازی کردین . TI کار کردین . میشه لطف کنین که اگه عکسی یا فیلمی یا در کل تصویری دارین برازین
حقیقتش من تازه استخدام شدم و نمیخوام کم بیارم گفتم که کلاس هم نمیتونم برم . و تو این موارد ضعیفم
ممنون میشم بزارید .
:wink::wink:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: imanfc

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
:11681:
سلام ببخشید . سیستمم بعضی مواقع هنگ میکنه انوقت نمیتونم به انجمن بیام
باشه من تا الان خیلی شبکه راه اندازی کردم چه شبکه های بیسیم و چه شبکه های GSM اگه از شبکه GSM
میخوای باشه اینا را ببین تا توضیح بدم .
1- عکس بالا از سمت راست میشه راک پاور POWER که شامل باطری های امپر بالا و منبع تغذیه
2- عکس بالا از سمت چپ راک BTS
3- عکس از پایین سمت چپ - PDB
4-پایین از سمت راست دکل انتن که نوع دکل هست - منو پل - و انتن های سکتور

پیوست‌ها

• 74.6 کیلوبایت بازدیدها: 69

ahmad_ o

کاربر
2013-04-08
32
88
اقا .دستت درد نکنه :wink:
عکسی از فیدر هایی که خودت انجام داده باشی و واضح باشه داری نشونم بدی
بعد اگه داخل راک ها هم نشون بدی که واضح باشه و از انتن ماکرویو که اصلا توضیح ندادی و عکسی هم نزاشتی ؟؟

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
"gutenmorgen"
البته دارم ولی الان فعلان اینا را نگاه کن که خودم انجام دادم و از نزدیک گرفتم

1- عکس اولی جهت فیدری که خودم داشتم روی بام یه سازمان انجام میدادم
2- عکس دومی یه دونه سکتور انتن دوباند هست که با TRX و BB2X که مستقیما میره به طرف سکتور انتن روی دکل BTS
3- عکس از انتن ماکروویو هست که خودم داشتم میبستمش روی دکل مخابراتی ایرانسل از نوع دکل خود ایستا هست

پیوست‌ها

• 118.5 کیلوبایت بازدیدها: 70
  • 89.6 کیلوبایت بازدیدها: 69
  • 80.4 کیلوبایت بازدیدها: 66

ahmad_ o

کاربر
2013-04-08
32
88
سلام مهندس خوبی
راستی اسمتون را نمیدونم اگه لطف کنی ممنون میشم
درمورد سوالتون هم . مهندس عزیز من که گفتم از ابتدا میگم که دیگه سوال نکنین بهتر خودتون برید و یه چیزهای پیدا کنید و بخونید
ولی برای این که بیجواب نمونید

ببینید در کل hand over یعنی دست به دست کردن یه چیزی
که اینجا و تو شبکه GSM یعنی دکل های BTS شما را دست بدست کنن تا اشکالی در صحبت کردن شما بوجود نیاد اوکی حالا

بخاطر فعال کردن بعضی از اون فیچر ها کیفیت سیگنال افزوده میشه که شامل
1- hand over به خاطر فاصله از سایت
2- hand over به خاطر سرعت
3- hand over بخاطر افت شدید سیگنال در مسیر های UPLINK و یا DON LINK
---------------------
تا اینجا که مشکلی نیست خوب حالا بریم سر انواع hand over
عکس ها را دقت کن وبعد توضیح میدم
[/URL][/IMG]
[/URL][/IMG]

روز بخیر مهندس :wink::wink:
ببخشد . زیاد سوال کردم . ولی از قدیم گفتن سوال کردن عیب نیست ندانستن عیب درسته ؟
حالا از اون جواب های شما حقیقتش یه چیز هایی رو نفهمیدم .مثل همین 3- hand over بخاطر افت شدید سیگنال در مسیر های UPLINK و یا DON LINK .میشه این UPLINK و یا DON LINK را بیشتر توضیح بدین حقیقتش من اصلا در این مورد اطلاع ندارم .
فقط یه خواهشی که دارم وهمیشه هم گفتم تا میتونین با تصویر باشه که مخم هنگ نکنه . مثلا همین
UPLINK و یا DON LINK را اگه با تصویر توضیح میدادین دیگه سوال نمیکردم
در ضمن بابت تصویر هاتون متشکرم . زحمت کشیدین دیگه شما را گیر اوردیم دلمونم نمیاد ولتون کنیم
باور نمیکنین اگه یکم دیر کنین احساس میکنم که تنها شدم . مثل وقتی که تو دانشگاه با بچه ها بودیم و بعد که فارغ تحصیل میشیم . یه کم دلمون برایشون و مخصو صا استادمون تنگ میشه . و تا یه مدت برای هم دیگه باید پیامک بدیم . تا بعد میگذره و یادمون میره که اصلا نفهمیدیم درس خوندیم و کی به دانشگاه رفتیم و کی چه کار کردیم :wink:

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
:210::beach:
خوب مهندس مشکلی نیست . سوال کن
---------------------------------------
خوب بریم سر سوال شما ----
UPLINK و یا DON LINK​

گفتیم که یکی از علت های این که HAND OVER اتفاق میافته تو شبکه GSM . اینه که سیگنالی که از موبایل مشترک مورد نظر یا MS به طرف انتن (سکتور ) BTS یا سلول میرسه ضعیف هست .پس حتما سیگنالی هم که از BTS به طرف MS یا گوشی موبایل مشترک میرسه هم باید ضعیف باشه . که این ضعیفی باعث HAND OVER تو شبکه میشه که این دوتا سیگنالی که گفتیم فرستاده میشه و دریافت میشه را میگن چی؟
میگن
UPLINK و یا DON LINK

حالا کدوم DON LINK و کدومش UPLINK

هست این تصویر را نگاه کن تا بیشتر بعدا توضیح بدم تا بقول خودت هنگ نکردی​

پیوست‌ها

• 72.1 کیلوبایت بازدیدها: 68

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
:83000000::86000000:
UPLINK ,,,, DON LINK-------

ادامه شبکه ------
-GSM
باند های فرکانسی استفاده شده در شبکه های GSM شامل
1- GSM 900
2- GSM 1800

اینا در شبکه های نسل 2/5 تعریف شدن . که در مورد نسل شبکه ها هم اگه سوالی داشتی بعدا میگم فعلا تا توضیحات فقط مربوط به این نسل
برای این که یه MS یا گوشی مشترک بخواد با BTS ارتباط برقرار کنه دوتا فرکانس نیازه
یکی برای ارسال و دیگری برای دریافت البته برای هر مشترک فرکانس مختلف استفاده میشه .
پس
UPLINK​
میشه فرکانس فرستاده شده برایBTS, وDON LINK

میشه فرکانس دریافت شده از ,BTS درGSM 900 پهنای باند در UPLINK یا فرکانس ارسالی . از
890 تا 915 مگاهرتز​
هست همونطوری که تو تصویر بالا هست و نشون میده . و پهنای باند در DON LINK از​
935 تا 960 مگاهرتز​
هست .
خوب . پس مهندس دیگه خودت ببین که در GSM 1800 پهنای باند تو تصویر بالا چقدر هست
------------------------------------------------------------
در GSM 900 کل پهنای باند چه در ارسال و چه در دریافت به​
124​
کانال تقسیم میشه .
اما در GSM 1800 کل پهنای باند به​
374​
کانال تقسیم میشه .
خوب تو ایران از هر دوتا شبکه 900 و 1800 تو ایرانسل استفاده میشه .
و اگه تو دفتر چه گوشی ها نگاه کنی نوشته که این گوشی DUAL BAND هست
پس دیگه فهمیدی . مشکلی نیست .

آخرین ویرایش:

ahmad_ o

کاربر
2013-04-08
32
88
:wink::wink::wink:
سلام مهندس .دیگه چه مشکلی خوب بود کاملا متوجه شدم . گفتم که اگه تصویر بزاری حله:eek:ok:حتی توضیح هم کم بدی باز مشکلی نیست . ببخشید زحمتت میدم
مهندس یه سوال دیگه شما با دستگاه سایت مستر کار کردین یا BTS MASTER اگه کار کردین یه توضیح همراه عکس هم بهم بدین . لطف قیمت هم بدین میدونین دارم چه کار میکنم مهندس این سوال جواب ها را دارم برای خودم کپی میگیرم و ازشون میخوام یه جزوه درست کنم . اگه همینطور بهم جواب بدین خیلی عالی میشه . :wink:

بالا