آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اموزش شبکه GSM شبکه BTS

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
:wink::wink::wink::wink:
خوب مهندس ... اگه میشه کاملشو توضیح بدین چون اینجا من زیاد متوجه قضیه نشدم که `HLR این وسط چه
کارست و کجای کاره ؟؟
مهندس جان این handover هم چون احساس کردم زیاد متوجه نشدم بیشتر توضیح دارین بدین چون شما همش توضیح دادین .حقیقتش من وقتی هالیم میشه و مخم اوکی میده که توضیحات همراه با تصویر باشه . تا درک کنم و دیگه سوال نداشته باشم اینم اگه میشه با تصویر توضیح بدین .
دستت بابت اون تصویر هم درد نکنه . خوب بود ...تشکر فراوان مهندس فقط اگه شماره کابل هلیاکس هم میگفتین بخدا دیگه حل بود .
:wink:

سلام مهندس خوبی
راستی اسمتون را نمیدونم اگه لطف کنی ممنون میشم
درمورد سوالتون هم . مهندس عزیز من که گفتم از ابتدا میگم که دیگه سوال نکنین بهتر خودتون برید و یه چیزهای پیدا کنید و بخونید
ولی برای این که بیجواب نمونید

ببینید در کل hand over یعنی دست به دست کردن یه چیزی
که اینجا و تو شبکه GSM یعنی دکل های BTS شما را دست بدست کنن تا اشکالی در صحبت کردن شما بوجود نیاد اوکی حالا

بخاطر فعال کردن بعضی از اون فیچر ها کیفیت سیگنال افزوده میشه که شامل
1- hand over به خاطر فاصله از سایت
2- hand over به خاطر سرعت
3- hand over بخاطر افت شدید سیگنال در مسیر های UPLINK و یا DON LINK
---------------------
تا اینجا که مشکلی نیست خوب حالا بریم سر انواع hand over
عکس ها را دقت کن وبعد توضیح میدم
hug3sujjy9n2y8124tuh.jpg
[/URL][/IMG]
xorxdl9o2oe3raua3e.jpg
[/URL][/IMG]

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
:210::beach:
ادامه بحث و توضیحات HAND OVER
1-INTRA - CELL HANDOVER که مال تصویر اول هست ................
2- INTRA BSC L HANDOVER- INTRA - CELL که جهت تصویر دوم هست

خوب اولی که معلومه جریان همون دست به دست کردن که نیازی نیست توضیح بدم
دومی رابطش بین BSC , وکنترل دوتا BTS یا CELL1 و CELL2 که هر وقت مشترک مورد نظر که داره سواره خودرو و تماس داره میگیره . از محدوده اول یا سلول اول خارج داره میشه و داره وارد محدوده سلول دوم میشه
که چه اتفاقی میافته . این که BCS یک کانال کانال جدید رادیوی میده که همش زیر نظر BSC هست
حالا پس اون کانلی که قبلا به این مشترک که از سلول یا CELL 1 رد میشد چی میشه ؟ خوب معلومه اون دیگه اماده هست تا بده به یه مشترک دیگه که در راه هست و داره نزدیک سلول اول ویا CELL1 میشه بده یا به اصطلاح برای دادن به مشترک جدید هست . به این قسمت توجه کن که میگن HAND OVER که البته توسط BSC کنترل میشه که میشه
INTRA BSC HANDOVER- INTRA - CELL
فعلا اوکی بده تا این جا تا ببینم مشکلی نداری تا بعد ........................................

ahmad_ o

کاربر
2013-04-08
32
88
:210::beach:
ادامه بحث و توضیحات HAND OVER
1-INTRA - CELL HANDOVER که مال تصویر اول هست ................
2- INTRA BSC L HANDOVER- INTRA - CELL که جهت تصویر دوم هست

خوب اولی که معلومه جریان همون دست به دست کردن که نیازی نیست توضیح بدم
دومی رابطش بین BSC , وکنترل دوتا BTS یا CELL1 و CELL2 که هر وقت مشترک مورد نظر که داره سواره خودرو و تماس داره میگیره . از محدوده اول یا سلول اول خارج داره میشه و داره وارد محدوده سلول دوم میشه
که چه اتفاقی میافته . این که BCS یک کانال کانال جدید رادیوی میده که همش زیر نظر BSC هست
حالا پس اون کانلی که قبلا به این مشترک که از سلول یا CELL 1 رد میشد چی میشه ؟ خوب معلومه اون دیگه اماده هست تا بده به یه مشترک دیگه که در راه هست و داره نزدیک سلول اول ویا CELL1 میشه بده یا به اصطلاح برای دادن به مشترک جدید هست . به این قسمت توجه کن که میگن HAND OVER که البته توسط BSC کنترل میشه که میشه
INTRA BSC HANDOVER- INTRA - CELL
فعلا اوکی بده تا این جا تا ببینم مشکلی نداری تا بعد ........................................

دستتون درد نکه مهندس خسته نیباشید خوب هست مشکلی نیست ادامه بدین لطفا
فقط یه سوال مگه سلول میتونه تشخیص بده که الان مشترک مورد نظر که داره تماس میگیره تو چه فاصله ای هست . ؟؟؟وایا همه سلول ها میتونن تشخیص بدن یانه ؟؟؟

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
ضمن تشکر فراوان از جناب استاد رسولی عزیز بابت نظر لطف به این جانب که واقعا دارن شرمنده میکنن و امیدوارم که برای انجمن مفید واقع گردم

ادامه بحث شبکه GSM ---- HAND OVER

ابتدا جواب سوال مهندس عزیز :
بله تقریبا تمای BTS این کار را میکنن . منظورم این که اصلا ابتدا سلول میاد و وقتی که شما وارد محیط امواج سلول شدید . شدت و ضعف امواج موبایل مشترک مورد نظر را میسنجه و تمام اطلاعات ان را به BSC گزارش میکنه . حالا BSC چه کار میکنه . BSC میاد و برابر اون شدت و ضعف به BTS سلول دستور میده تا خودشو هماهنگ کنه .مثلا اگه مشترکی که با گوشی موبایلش به اون سلول اول ارتباط داده ولی از اون سلول خیلی دور هست و امواجش ضعیف هست . ضعیفی اموج توسط BTS یا همون سلول سنجیده شده و به BCS گزارش میده که مشترکی که با من تماس داره امواجش ضعیفه .. BCS میفهمه و میاد همون فرکانسی و شماره ای که مشترک داره و تو BCS ابتدا ذخیره شده توسط گزارش های اولیه BTS به BCS
دامنه فرکانسی همون سکتوری
(انتن روی دکل BTS )که BTS با اون مشترک در ارتباط هست را افزایش میده تا ارنباطش با مشترک خوب و با کیفیت( مکالمه )باشه
پس این تا اینجا و بلعکس
----------------------------------------ادامه بحث که سوال شما هم همین جا هست که درمورد اون
HLR کردین
جهت ادامه یه تنفسی بدیم و اوکی از طرف شما تا بعد

آخرین ویرایش:

ahmad_ o

کاربر
2013-04-08
32
88
فکر کنم خسته شدی مهندس : :jump:
بابت توضیح تشکر . در ضمن اسم من احمد امیدی سیبکی هست :
تاز کارشناسی ارشد مخابرات گرفتم ولی زمینه کاریم اصلا فرق داره با رشته اصلیم چون این جا شبکه های gsm هست و کار میکنم ولی تو دانشگاه در این مورد خیلی کم خوندیم .
بازم ممنونم بابت این توضیحاتت
اگه ادامه بدین خیلی عالی هست . ولی خواهشن همیشه همراه با تصویر توضیح بدین تا من نیازی به سوال نداشته باشم که شما را تو زحمت بندازم

هر وقت امدین من اماده هستم
یا علی

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
فکر کنم خسته شدی مهندس : :jump:
بابت توضیح تشکر . در ضمن اسم من احمد امیدی سیبکی هست :
تاز کارشناسی ارشد مخابرات گرفتم ولی زمینه کاریم اصلا فرق داره با رشته اصلیم چون این جا شبکه های gsm هست و کار میکنم ولی تو دانشگاه در این مورد خیلی کم خوندیم .
بازم ممنونم بابت این توضیحاتت
اگه ادامه بدین خیلی عالی هست . ولی خواهشن همیشه همراه با تصویر توضیح بدین تا من نیازی به سوال نداشته باشم که شما را تو زحمت بندازم

هر وقت امدین من اماده هستم
یا علی
$ir@an
سلام مهندس امیدی
خوشبختم . منون برای معرفیتون منم یه بنده خدا هستم
خوب پس تا این جا مشکلی نداشتین . باشه حتما تا بتونم از تصویر استفاده میکنم
بریم سر ادامش

آخرین ویرایش:

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
$ir@an
ادامه بحث شبکه های GSM---

خوب مهندس این تصویر را ببین تا بریم سر توضیحاتش
قبلا گفتیم که سلول ها و یا دکل های مخابراتی BTS توسط BSC کنترل می شود .خوب حالا چه سیستمی BSC را کنترل می کند
این وظیفه بر عهده ی سیستمی به نام MSC هست
MSC چی هست ؟

برای این که بفهمیم MSC چی هست ابتدا باید معماری شبکه های GSM چطوری هست ؟
شبکه ‌GSM تشکیل شده است از سه تا شبکه ی زیر سیستم .
1 -زیر سیستم شبکه
2- زیر سیستم رادیوی
3- زیر سیستم نگهداری

خوب فعلا این تصویر را دقت کن تا ادامش

پیوست‌ها

• 67.5 کیلوبایت بازدیدها: 52
آخرین ویرایش:

CINAPA

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-07-25
826
2,478
:83000000:
توضیحات مربوط به زیر سیستم شبکه

این سیستم شامل تجهیزات شبکه مربوط به مکالمات و مدیریت مشترکین . یا MOBILITY هست
مثل چی ؟ مثل شبکه GSM وربط اون به مرکز تلفن ثابت هست بنام
PSTN
زیر سیستم شبکه یه زیر سیستم سویچینگ هست . که شامل
MSC - VLR -- HLR - EUC - EIR ها هستند . که اگه تو نرم افزار اموزشی CALL SETUP بررسی کرده باشی متوجه قضیه میشی .
بطور خلاصه و تعریف کوتاه میگم که وقت و پست اشغال نشه .

حالا رسیدیم به
MSC --- پس MSC میشه مراکز سرویس های سویچینگ موبایل . که فانکشنهای راه اندازی مکالمه یا CALL SETUP را انجام میده . البته ربطی هم به مراکز تلفن ثابت هم داره و کارش چیه ؟ یکی از فانکشنها یا وظایف اون ارایه صورت حساب مشترکین را به عهده داره
خوب این از MSC , و تعریفش
-
HLR - که سوال کرده بودین . HLR . بنام ثبت کننده محل HOME یک پایگاه داده .که شامل اطلاعات تمامی مشترکین ثبت شده . در یک PLMN است . ممکنه در یک PLMN بیشتر از یک HLR باشه . ولی هر مشترک فقط میتونه به یک HLR وارد بشه .
VLR --
VLR چیه ؟ ثبت کننده محل VISITOR یک پایگاه داده هست که شامل اطلاعات موبایل هایی که در حال حاظر در حوضه MSC که چند تا BTS را کنترل میکنه .ودر حال حرکت هستند .
در بحث گذشته گفتیم که به یک مشترک در حال حرکت در حوضه یک MSC که چند تا BTS را کنترل میکنن . گفته میشود MS .در زمانی که یک MS به حوضه یک MSC نزدیک بشه یا بهتره بگیم به حوضه یک سلول BTS - که در حوضه کنترل MSC هست و دراه بهش نزدیک میشه VLR ری که به اون MSC متصل هست .
(( اینجا را مهندس دقت کن )) اطلاعات MS یا مشترک مورد نظر را از HLR درخواست میکنه . HLR هم تمامی اطلاعات MS یا مشترک مورد نظر را به MSC که ازش خواسته بود ارسال میکنه
حالا اگه MS یا مشترک بخواد تماسی انجام بده یا با موبایل خودش با یه نفر دیگه تماس برقرار کنه VLR تمامی اطلاعات مورد نیاز جهت برقراری تماس و مکالمه ارایه میده .

VLR دریه جمله بگم شامل اطلاعات دقیقی در مورد محل یک موبایل یا MS (مشترک ) هست .........فعلا اگه سوالی داشتی بگو تا یادت نرفته اگه هم نداری OK بده تا بعد ادامش را بگم

ahmad_ o

کاربر
2013-04-08
32
88
سلام مهندس جان خسته نباشید . خوبید
دستت درد نکه خوبه .یا بگم عالی هست ولی خدمتت عرض کردم که اگه با تصویر نباشه من هنگ میکنم
اگه لطف کنی با تصویر باشه از اون MSC به بعدش رو کم فهمیدم . میشه بیشتر توضیح بدین . شما فکر کن با /////////// طرفی .

بالا