آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,690
10,184
گنبد کاووس
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

سلام
لینکها رو اصلاح کنید
پیام سیستم چنین فایلی وجود ندارد
خیلی عذر خواهی میکنم اسباب زحمت شد
عجیب هست چرا درست آپلود نشده
داخل لبتاب و تلفن خودم باز میشه اتفاقا تصویرش از تلفنم پاک کرده بودن از همین صفحه اسکرین شات گرفتم
با عذر خواهی مجدد دوباره آپلود میکنم

البته ترانس قابل و بزرگی نیست
ولی سیمهاش رو خودم با دستکاری پیچیدم
توسط اطلاعاتی که از استاد عزیزم کسب نمودم

خدمت شما بزرگوار

Screenshot_۲۰۲۰۱۱۰۶-۰۲۱۶۲۹.png

Screenshot_۲۰۲۰۱۱۰۶-۰۲۱۵۵۹.png

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

با درود و تشکر از استاد گرانقدر و عزیزم
ضمن تشکر مجدد بابت طراحی تغذیه ای با این دقت و قدرت
استاد غزال بنده خیلی با این منبع کلنجار رفتم
واقعا نمیشه اینو سوزوند
من ولتاژ 29 ولت با ترانس در حدود 5 امپری هم به این تغذیه متصل کردم
اصلا آخ نمیگه
در رابطه با ترانس و مشکل مهندس غیبی هم کمی تغذیه خودمو انگولک کردم تا بتونم بفهمم مشکلش کجاست
و حدس میزنم مشکل افت ولتاژ ایشان مربوط به دو مقاومت وات بالایی باشد که به کلکتور یا امیتر tip35 متصل میباشند
یعنی مقاومت 2/. و 68/.
بدین صورت که یا ایشان مقاومت امیتر رو درست متصل نمیکنند یا مقاومتهای موازی68 صدم را درست انتخاب و رعایت نمیکنند

بنده طبق آزمایش فوق دقیقا موضوع رو بدین صورت تست نمودم
ترانس منبع با ولتاژ 29 ولت ، یک tip35 و دو مقاومت موازی 68 صدم

نتیجه تست فوق با اتصال دو مقاومت موازی 68صدم میباشد بار منبع رو توسط مقاومت های آجری که به خروجی منبع متصل نمودم تست کردم

با اتصال مقاومت 10 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به 25 ولت کاهش پیدا میکنه آمپر = 2.20

با اتصال مقاومت 5 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به21 ولت کاهش پیدا میکند آمپر = 3/70

با اتصال مقاومت 2 اهمی به خروجی ولتاژ منبع 16 ولت میگرد با 6.5 آمپر

حالا ابن بار یدونه از مقاومتهای موازی 68 صدم رو آزاد کردم
نتیجه

با اتصال مقاومت 10 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به 24 ولت کاهش پیدا میکنه آمپر = 2.20

با اتصال مقاومت 5 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به 20 ولت کاهش پیدا کرد آمپر = 3/70

با اتصال مقاومت 2 اهمی ولتاژ خروجی به 12 ولت کاهش پیدا میکنه آمپر = 5

نکته جالب اینجاست که اگر در همین حالت کمی مکث کنم یعنی مقاومت 2 اهمی رو از خروجی قطع نکنم بعد از حدود دو ثانیه خروجی پروتکت میکنه و ولتاژ بشدت افت میکنه میشه 2 ولت و 2.5 آمپر

ولی اگر دو مقاومت موازی 68 صدم همزمان متصل باشند افت ولتاژی نداشتم

در تماحی حالات فوق اگر ولتاژ منبع روی 16 ولت تنظیم باشه
به هیچ عنوان هیچ افت ولتاژی نداره
حتی با اتصال مقاومت آجری 2 اهم 10 وات به خروجی منبع
هیچ افت ولتاژی نداشت
روی 16 ولت حدود 7 آمپر خروجی این تغذیه با ترانس فوق بدون کوچکترین افت ولتلژ میباشد

در نتیجه حدس میزنم مشکل جناب غیبی روی همین مقاومتها میباشد
یا تعداد مقاومت های موازی رو رعایت نمیکنند و یا اهم اونها رو طبق نقشه رعایت ننمودند

و یا ممکنه مقاومت 2/. رو به درستی انتخاب و رعایت نمیکنند
بنده توسط این تست به خوبی حساسیت و انتخاب صحیح مقاومت رو به چشمم دیدم
خصوصا در آمپرهای بالا که به سرعت و شدیدا خودش رو نشون میده
اگر مقاومت های موازی مناسب نباشه ولتاژ به شدت افت پیدا میکنه علیرغمی که ترانس هم قوی باشه
گمان میکنم مشکل افت ولتاژ شدید منبع جناب غیبی با توجه به اون حجم ترانس باید در همین مورد بوده باشه

باز هم باید ببینیم نظر استاد عزیز چه میباشد
متشکرم

درود

بابت تلاش شما سپاسگزار و ممنونم
اما با اندازه گیری ولتاژ کلکتور tip35 و خازن بزرگ در لحظه ای که افت زیادی می بینید عیب مشخص و تفکیک میشه که مربوط به ترانسه یا مقاومت ها یا صدمه قطعات .

ولی به ولتاژها توجه نکردید.
.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

خیلی عذر خواهی میکنم اسباب زحمت شد
عجیب هست چرا درست آپلود نشده
داخل لبتاب و تلفن خودم باز میشه اتفاقا تصویرش از تلفنم پاک کرده بودن از همین صفحه اسکرین شات گرفتم
با عذر خواهی مجدد دوباره آپلود میکنم

البته ترانس قابل و بزرگی نیست
ولی سیمهاش رو خودم با دستکاری پیچیدم
توسط اطلاعاتی که از استاد عزیزم کسب نمودم

خدمت شما بزرگوار

مشاهده فایل‌پیوست 171248

مشاهده فایل‌پیوست 171249

درود

اگه آزمایش ها رو با این ترانس انجام دادی افت زیاد ترانس موجب گمراهی شما شده.

این ترانس شما برای حدود ۲ آمپر تا حدود ۲۰ ولت مناسبه
البته در ولتاژ پایین جریان بیشتری میده چون مقاومت داخلی ترانس در جریان زیاد موجب افت شدید ولتاژ میشه .

و ازانجاکه کلکتور tip35 باید همیشه چند ولت بالاتر از ولتاژ انتخابی خروجی باشه و بواسطه ضعف ترانس کم میاره لذا بدیهی است که نمیتونه خروجی معقولی بده .

مثلا اگه میخوای ۲۵ ولت از خروجی بگیری ولی کلکتور ۲۰ ولت باشه چطور از ۲۰ ولت ۲۵ ولت بهتون بده ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,853
استان مرکزی-اراک

درود

هرچند ایشون ۱۰۰ بار بابامو درآورده ولی سوالی که برای من و شما غیرضروریه قطعا برای ایشون حیاتی و ضروریه که مطرح میکنه.

البته از این نظر حق با شماست که قبل از اقدام باید اطلاعات کافی کسب میکرد تا سوالات ساده و تکراری نپرسه و لذا درسته گه اطلاعات و تجربیات ایشون ضعیفه اما مطمئنم سن کم و وقت زیادی داره و از همه مهمتر ، چنان پشتکار عجیب و غریب و مثالزدنی و بینظیری داره که اولین بار در عمرم می بینم و لذا مطمئنم اگه با همین فرمون ادامه بده ، حتما به جاهای خوبی میرسه .
منو خیلی اذیت کرده اما همه جوره در جریان پست ها آزمایشش کردم و با توجه به خصوصیات ارزنده ای که داره خیلی برام قابل احترامه.

من و شما هم روزی ضعیف تر از ایشون بودیم ، خصوصا که قبل ها امکاناتی نبود و الان همه میتونن از دریای امکانات استفاده کنن.
اشتباه بزرگ ایشون این بود که لقمه بسیار بزرگی برداشته ولذا هم خودش و هم بابای منو اذیت کرده .

سپاس

سلام.
من روی صحبتم با این علاقه مند عزیز یا شخص خاصی نبود ضمن اینکه صبر و حوصله شما هم بی نظیر و‌مثال زدنی هست و من همیشه برام سوال بوده که شما به نسبت سن و مشغله هایی که دارید چطور این همه علاقه مندید و وقت میذارید برای این مطالب، من گاهی ساعت اخرین انلاین شما در واتساپ و... رو چک میکنم می بینم تا ساعت ۴ صبح بیدار بودید وخیلی اوقات دیدم تو اولین ساعات صبح داخل سایت انلاین هستید!
من و خیلی افراد دیگه اگه به شما دسترسی داشتیم اولا که مثل خدمتکار در خدمتتون بودیم نمیذاشتیم به چیزی دست بزنید و ثانیا از تک تک لحظه های عمر شما نهایت استفاده رو می بردیم (که ای کاش این اتفاق بی افته)شما از تکرار نشدنی ها،فراموش نشدنی های این دوران هستید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

سلام.
من روی صحبتم با این علاقه مند عزیز یا شخص خاصی نبود ضمن اینکه صبر و حوصله شما هم بی نظیر و‌مثال زدنی هست و من همیشه برام سوال بوده که شما به نسبت سن و مشغله هایی که دارید چطور این همه علاقه مندید و وقت میذارید برای این مطالب، من گاهی ساعت اخرین انلاین شما در واتساپ و... رو چک میکنم می بینم تا ساعت ۴ صبح بیدار بودید وخیلی اوقات دیدم تو اولین ساعات صبح داخل سایت انلاین هستید!
من و خیلی افراد دیگه اگه به شما دسترسی داشتیم اولا که مثل خدمتکار در خدمتتون بودیم نمیذاشتیم به چیزی دست بزنید و ثانیا از تک تک لحظه های عمر شما نهایت استفاده رو می بردیم (که ای کاش این اتفاق بی افته)شما از تکرار نشدنی ها،فراموش نشدنی های این دوران هستید.

درود فراوان برشما که از عزیزترین عزیزانید.
و ضمن تقدیر و تعظیم شایسته

تلقی من این بود که همواره از عنایت خاص و پرمهر حضرت عالی در تعقیب دائمی عرایضم بهره مندم ، غافل که وسع واسع شما بسیار پرشمارتر و وسیع تر است بنحوی که ایام و دقائق حضور و غیبت نیز مورد عنایت بزرگوارنه آن حضرت قرار دارد و اسباب شرمندگی های افزون را فزون تر میسازد.
امید است روزی شایستگی اینهمه لطف و عنایت بیدریغ حاصل گردد​
.

دلیل حضور و تلاش پیوسته و بی وقفه ای که البته ندرتا حادث میشود و تا حصول نتیجه ادامه می یابد ، خصوصیت رنج آور اما پربرکتی ، خارج از اراده است ، چنانکه اگر مطلب و موضوعی توجهم را جلب کند ، تا حصول نتیجه ، اراده و اختیاری جز تعقیب و تلاش ندارم.

به همین علت همیشه هرگونه فعالیتی حتی فعالیت آموزشی در دانشگاه را در آغاز کار مشروط به آزادی مطلق توافق کرده ام و به همین سبب به وفور حوادث باورنکردنی ازجمله برگزاری کلاس ها در ایام تعطیل و اوقات غیرمتعارف و گاها شب هنگام حادث گردیده که البته با هماهنگی قبلی و رضایت کامل دانش پژوهان و صاحبان حقوق و افراد ذینفع بوده ،

چرا که اگر موضوعی توجهم را جلب کند درواقع اراده ام را سلب کرده و دراینصورت هرچند نسبت به عهد و خُلف وعده بسیار بسیار حساس و مقیدم اما ناگزیر به اعلام غیبت هستم و البته پس از آن ، بنحوی نسبت به جبران مافات تلاش میکنم که خلف وعده هایم را پرسودتر و دوست داشتنی تر از رعایت وعده میدانند .

فلذا آنچه مینماید نیستم و آنچه هست خارج از اراده و اختیار و ناشی از خصوصیاتی است که هر کسی داشت اینگونه بود .

سپاس و تقدیر و تعظیم

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان

درود فراوان برشما که از عزیزترین عزیزانید.
و ضمن تقدیر و تعظیم شایسته

تلقی من این بود که همواره از عنایت خاص و پرمهر حضرت عالی در تعقیب دائمی عرایضم بهره مندم ، غافل که وسع واسع شما بسیار پرشمارتر و وسیع تر است بنحوی که ایام و دقائق حضور و غیبت نیز مورد عنایت بزرگوارنه آن حضرت قرار دارد و اسباب شرمندگی های افزون را فزون تر میسازد.
امید است روزی شایستگی اینهمه لطف و عنایت بیدریغ حاصل گردد​
.

دلیل حضور و تلاش پیوسته و بی وقفه ای که البته ندرتا حادث میشود و تا حصول نتیجه ادامه می یابد ، خصوصیت رنج آور اما پربرکتی ، خارج از اراده است ، چنانکه اگر مطلب و موضوعی توجهم را جلب کند ، تا حصول نتیجه ، اراده و اختیاری جز تعقیب و تلاش ندارم.

به همین علت همیشه هرگونه فعالیتی حتی فعالیت آموزشی در دانشگاه را در آغاز کار مشروط به آزادی مطلق توافق کرده ام و به همین سبب به وفور حوادث باورنکردنی ازجمله برگزاری کلاس ها در ایام تعطیل و اوقات غیرمتعارف و گاها شب هنگام حادث گردیده که البته با هماهنگی قبلی و رضایت کامل دانش پژوهان و صاحبان حقوق و افراد ذینفع بوده ،

چرا که اگر موضوعی توجهم را جلب کند درواقع اراده ام را سلب کرده و دراینصورت هرچند نسبت به عهد و خُلف وعده بسیار بسیار حساس و مقیدم اما ناگزیر به اعلام غیبت هستم و البته پس از آن ، بنحوی نسبت به جبران مافات تلاش میکنم که خلف وعده هایم را پرسودتر و دوست داشتنی تر از رعایت وعده میدانند .

فلذا آنچه مینماید نیستم و آنچه هست خارج از اراده و اختیار و ناشی از خصوصیاتی است که هر کسی داشت اینگونه بود .

سپاس و تقدیر و تعظیم
درود استاد

ضمن خسته نباشید و عذرخواهی در خصوص زحمات بی دریغ و البته بدون کوچکترین توقع شما نسبت به کاربران چه این انجمن چه خارج از این اینجا و همچنین سهل انگاری ها و کم توجهی خودم در خصوص اندرزها و نصایح پدرانه در رابطه با علم الکترونیک و سالها کار تجربی و غیر علمی و با توجه به شغلم که تعمیرات موبایل بوده و تو این سالها فقط با قطعات smd سرو کله زدم و عدم آشنایی با قطعات بزرگی مثل ترانس و غیره... کار و نحوه قرار گیری در مدار و وظایف بعضی قطعات مبحث شیرین منابع تغذیه برایم تازگی داشت که در حال حاضر تقریبا با قطعات آشنا شده و در حال تحقیق بیشتر هستم

ولذا از شما درخواست و دعوت به ملاحظه تاپیک زیر را دارم و مجدد نیز از زحمات شما تشکر و از کم کاری خویش عذرخواهی میکنم

https://www.irantk.ir/threads/111025-%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-yaxun-1501T?p=626836&viewfull=1#post626836

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

درود استاد

ضمن خسته نباشید و عذرخواهی در خصوص زحمات بی دریغ و البته بدون کوچکترین توقع شما نسبت به کاربران چه این انجمن چه خارج از این اینجا و همچنین سهل انگاری ها و کم توجهی خودم در خصوص اندرزها و نصایح پدرانه در رابطه با علم الکترونیک و سالها کار تجربی و غیر علمی و با توجه به شغلم که تعمیرات موبایل بوده و تو این سالها فقط با قطعات smd سرو کله زدم و عدم آشنایی با قطعات بزرگی مثل ترانس و غیره... کار و نحوه قرار گیری در مدار و وظایف بعضی قطعات مبحث شیرین منابع تغذیه برایم تازگی داشت که در حال حاضر تقریبا با قطعات آشنا شده و در حال تحقیق بیشتر هستم

ولذا از شما درخواست و دعوت به ملاحظه تاپیک زیر را دارم و مجدد نیز از زحمات شما تشکر و از کم کاری خویش عذرخواهی میکنم

https://www.irantk.ir/threads/111025-%D9%86%D9%82%D8%B4%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9-%D8%AA%D8%BA%D8%B0%DB%8C%D9%87-yaxun-1501T?p=626836&viewfull=1#post626836

درود بر شما

من اگر هدفی را تعیین کنم بقدری در آن متمرکز و غرق میشم که از حوادث اطرافم بکلی غافل میشم و در این خصوص حوادث باورنکردنی زیادی برای من اتفاق افتاده که حتی از صدمه جسمی خودم غافل شدم و دردی احساس نکردم.

لذا درحالیکه با تمام وجودم برای رفع مشکل شما تلاش میکنم و از مشکلات شخصی و روزمره خودم چشم پوشی میکنم ، وقتی می بینم گاها علاقمندانی برای رفع مشکل خودشون هیچ دغدغه ای احساس نمیکنن و کیلویی پاسخ میدن و مکررا سهل انگاری و خطاهای عجیب و ساده میکنن ، تا جایی که اگر اشتباه نکنم ۳ بار فایل اشتباه فرستادید و مطالبی که ارسال فرمودی یکبار بررسی نفرمودی که اشتباه نباشه .

درحالیکه گاهی خطا و سهل انگاری شما ممکنه بقیمت ساعت ها تلاش بی حاصل من باشه تا نهایتا بفهمم ارزش پادو هم برای اوقات من قائل نشدن و نیازی احساس نکردن که در پاسخگویی دقت کنن ، درچنین شرایطی در حد توانم نادیده میگیرم اما اگه خارج از توانم بشه یعنی دیگه بهیچ عنوان قابل اغماض نیست و برای من از ۳ جهت دردآور میشه.

اول اینکه نرسیدن به توفیق عذاب سختی بمن تحمیل میکنه هرچند ناشی از عدم همکاری متقاضی باشه.

دوم درد ناشی از زحمات بی وقفه و اوقاتی است که بدون حاصل تلف شده و من و مخاطبان را در خماری گذاشته .

سوم و آخرین و البته کم اهمیت ترین رنج ، درد ناشی از توهینی است که بموجب سهل انگاری مخاطب احساس میکنم ، بنحوی که منو غلامی تصور میکنن که در هر صورت وظیفه دارم با تحمل هر توهینی مشکل وی را رفع کنم و البته مطمئنم شما از اون گروه نیستید ولی گاهی این وظیفه را علنا نیز اعلام میکنن ، درحالیکه من و شما از حیث وظیفه پاسخگویی ، کوچکترین تفاوتی با یکدیگر نداریم و اگه شما تابحال حقوقی دریافت کردی منم دریافت میکنم .

به هر شکل خاطره خوبی نبود و تداعی خاطره نامبارک ، دشوار است و لذا امیدوارم عذرخواهی من را بپذیرید .

سپاس

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان

درود بر شما

من اگر هدفی را تعیین کنم بقدری در آن متمرکز و غرق میشم که از حوادث اطرافم بکلی غافل میشم و در این خصوص حوادث باورنکردنی زیادی برای من اتفاق افتاده که حتی از صدمه جسمی خودم غافل شدم و دردی احساس نکردم.

لذا درحالیکه با تمام وجودم برای رفع مشکل شما تلاش میکنم و از مشکلات شخصی و روزمره خودم چشم پوشی میکنم ، وقتی می بینم گاها علاقمندانی برای رفع مشکل خودشون هیچ دغدغه ای احساس نمیکنن و کیلویی پاسخ میدن و مکررا سهل انگاری و خطاهای عجیب و ساده میکنن ، تا جایی که اگر اشتباه نکنم ۳ بار فایل اشتباه فرستادید و مطالبی که ارسال فرمودی یکبار بررسی نفرمودی که اشتباه نباشه .

درحالیکه گاهی خطا و سهل انگاری شما ممکنه بقیمت ساعت ها تلاش بی حاصل من باشه تا نهایتا بفهمم ارزش پادو هم برای اوقات من قائل نشدن و نیازی احساس نکردن که در پاسخگویی دقت کنن ، درچنین شرایطی در حد توانم نادیده میگیرم اما اگه خارج از توانم بشه یعنی دیگه بهیچ عنوان قابل اغماض نیست و برای من از ۳ جهت دردآور میشه.

اول اینکه نرسیدن به توفیق عذاب سختی بمن تحمیل میکنه هرچند ناشی از عدم همکاری متقاضی باشه.

دوم درد ناشی از زحمات بی وقفه و اوقاتی است که بدون حاصل تلف شده و من و مخاطبان را در خماری گذاشته .

سوم و آخرین و البته کم اهمیت ترین رنج ، درد ناشی از توهینی است که بموجب سهل انگاری مخاطب احساس میکنم ، بنحوی که منو غلامی تصور میکنن که در هر صورت وظیفه دارم با تحمل هر توهینی مشکل وی را رفع کنم و البته مطمئنم شما از اون گروه نیستید ولی گاهی این وظیفه را علنا نیز اعلام میکنن ، درحالیکه من و شما از حیث وظیفه پاسخگویی ، کوچکترین تفاوتی با یکدیگر نداریم و اگه شما تابحال حقوقی دریافت کردی منم دریافت میکنم .

به هر شکل خاطره خوبی نبود و تداعی خاطره نامبارک ، دشوار است و لذا امیدوارم عذرخواهی من را بپذیرید .

سپاس

درود استاد
ضمن تشکر از پاسخگویی گویی و عذر خواهی مجدد
اون منبع ای که بنده کم کاری و اهمال کردم و باعث آزردگی خاطر شما شد رو بکلی جمع کردم و انداختم گوشه مغازه جاییکه شاید ۸ سال افتاده بود... واین قول بخودم دادم مادامیکه مبحث منابع تغذیه را بطور شفاف و کامل درک نکردم هیچ اقدامی جهت تعمیرش انجام ندهم مگر زمانی که فقط قطعه خراب از برد خارج کنم

استاد تاپیک مورد نظر ارتباطی به اون منبع ندارد

و هیچ ایراد یا خرابی در این تاپیک مطرح نیست و فقط جنبه آموزشی دارد و همچنین کمک برای رسیدن به هدف مورد نظر بنده و شاید طیف وسیعی از کاربران و شاگردان شما

لذا خواهش میکنم به پست دو تاپیک مورد نظر حداقل یه نگاهی محبت کنین

بنده در هر صورت به قولی که بخودم دادم عمل میکنم که در صورت عدم همراهی شما ممکنه ماهها و یا سالها طول بکشه

سپاسگزارم

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان

درود استاد

شما تو این منبع تغذیه از رله استفاده نکردید

آیا استفاده از رله بستگی به نظر طراح دارد و هیچ الزامی در بودن یا نبودن رله نیست ؟

اگر بستگی به مدار داره ! چه چیزی طراح را ملزم به استفاده از رله میکند؟

توی بعضی منابع تغذیه (تغذیه اینورتر های جوش) بعضاً از دو رله استفاده شده

هرچی گشتم مطلبی در این مورد پیدا نکردم

اگر توضیحی در این زمینه بدید ممنون میشم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,786

درود استاد

شما تو این منبع تغذیه از رله استفاده نکردید

آیا استفاده از رله بستگی به نظر طراح دارد و هیچ الزامی در بودن یا نبودن رله نیست ؟

اگر بستگی به مدار داره ! چه چیزی طراح را ملزم به استفاده از رله میکند؟

توی بعضی منابع تغذیه (تغذیه اینورتر های جوش) بعضاً از دو رله استفاده شده

هرچی گشتم مطلبی در این مورد پیدا نکردم

اگر توضیحی در این زمینه بدید ممنون میشم

درود

سوال بسیار خوبی مطرح فرمودی .
برای طراحی این تغذیه مصمم بودم ساده ترین و ارزان ترین تغذیه را با حداقل قطعات طراحی کنم .

لذا علاوه بر انتخاب روش هایی که تثبیت بسیار دقیق ولتاژ را با قطعات کمتری میسر میسازد ضمنا از امکانات و قابلیت های زائد و بلااستفاده که اثری در دقت و کیفیت تغذیه نداره ازجمله ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت نیز حتی المقدور چشم پوشی کردم.

اما ازانجاکه اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی تغذیه موجب افزایش حرارت ترانزیستور قدرت میشه و بنابمراتب برای دسترسی به ولتاژ بالا ، ناگزیر به استفاده از رله هستیم تا بصورت پله ای متناسب با ولتاژ خروجی ، ولتاژ ورودی را انتخاب کنیم تا اختلاف ولتاژ و بتبع ان حرارت ترانزیستور کمتر بشه.
لذا به این ترتیب جهت حذف رله و متعلقات ان ، از ولتاژ بالای ۲۰ ولت که برای تعمیرکار و دانشجو غیر قابل استفاده است چشم پوشی کردم و لذا یکی از دلایلی که بر استفاده از ترانس ۱۸ ولتی تاکید کردم همین حذف رله و متعلقات آن بود.

جهت شفافیت موضوع به مثال زیر توجه فرمایید .
فرض کنید اگر بخواهیم تغذیه صفر الی ۳۰ ولت با استفاده از یک رله بسازیم ناگزیر هستیم.
برای انتخاب ولتاژ خروجی صفر الی ۱۵ ولت از ورودی ۱۸ ولت استفاده کنیم.
و برای انتخاب خروجی ۱۵ الی ۳۰ ولت از ولتاژ ورودی ۳۳ ولت
استفاده کنیم تا اختلاف ورودی و خروجی معقول تر و حرارت ترانزیستور قدرت کمتر بشه.
درغیر اینصورت اگر ولتاژ ورودی همیشه ۳۳ ولت باشه و بخواهیم ولتاژ خروجی مثلا 1 ولت انتخاب و استفاده کنیم ، ترانزیستور قدرت ، باید اختلاف ولتاژ ۱ - ۳۳ = ۳۲ ولتی را تحمل کنه
اما با وجود رله اختلاف ۱ - ۱۸ = ۱۷ ولتی را تحمل میکنه.
و هر ولتاژی برای خروجی انتخاب کنیم هیچوقت اختلاف ولتاژ خروجی و ورودی بیشتر از ۱۸ ولت نمیشه.

چرا این اختلاف ولتاژ مهمه؟
چون حرارتی که در ترانزیستور تولید میشه متناسب با اختلاف ولتاژ ضربدر جریان آن است .

لذا به دو دلیل تاکید کردم از ترانسی با ولتاژ نسبتا پایین حدود ۱۸ ولت استفاده بشه تا اولا سلامت اپ امپ تضمین و عمر تغذیه بیشتر بشه .
و ثانیا اختلاف ورودی و خروجی بدون رله هم برای ترانزیستور قابل تحمل باشه.

به این ترتیب برخی از قطعات تغذیه با همین دلیل حذف شد زیرا بسیار بسیار بندرت به ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت نیاز داریم و ضرورتی برای استفاده از رله نداریم.

البته برای مواقع اضطراری که ندرتا به ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت نیاز شدیم کلیدی پیشنهاد کردم که بجای رله انجام وظیفه کنه و از ورودی ۱۸ ولت جدا بشه و به ولتاژ بالاتر از ۱۸ ولت ترانس متصل بشه.

زیرا با توجه به سابقه بسیار طولانی که در فعالیت الکترونیکی دارم ، کاملا مطمئنم ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت و حتی بالاتر از ۱۵ ولت برای تعمیرکار و دانشجو هیچگونه خاصیتی جز افزایش قیمت تغذیه و کاهش طول عمر آن نداره و لذا یکی از مواردی که در این تغذیه منظور کردم ، حذف ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت جهت افزایش طول عمر و حذف برخی از قطعات از جمله رله است

البته این توضیحات را در پست های اول این تاپیک و در خلال تحلیل تغذیه مطرح کردم اما سوال شما عامل شفافیت بیشتر موضوع شد .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا