آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین تغذیه طراحی غزال با تحلیل و عیب یابی

درود ممنون استاد تا اینجاشم خیلی خیلی زحمتتون دادم بله یکم عجله کردم و اینم شد نتیجش اشتباهم رو میپذیرم درسته شما ام خیلی لطف کردین که با این اوضاع باز کمکم کردین ممنون

فقط یه سوالی داشتم گفتین دوتا برد بسازیمو خروجیشو سری کنیم
میشه یکم بیشتر توضیح بدین ؟ یعنی یه ترانس دو سر بردارم هم به برد ۱ بدم هم برد ۲ ؟ یا چطوری باشه ؟ خب این از ترانس
بعد اینکه دوتا برد باید جطوری باشه هر ۲ برد باید باقی بمونه و کار میکنه؟ یا دوتاش حذف میشه؟
ماژول ولت امپر چطوری میشه دوتا میخواد؟
و اینکه برای ۶ امپر هر برد ۲ عدد ترانزیستور قدرت لازم دارن؟
میشه یکم بیشتر توضیح بدین استاد من میخام سری کنم تا ۴۰ ولت بگیرم
سپاس ❤️

درود

من موندم با تو چکار کنم ؟
از یکسو خیلی متواضع و فروتن هستی و پشتکار بینظیری داری و خسته نمیشی و مقصودی که هدف بگیری ولش نمیکنی.

از سوی دیگر تجربه و اطلاعات فنی کافی نداری و بینهایت عجول هم هستی.

من حاضرم مبلغ تغذیه دلخواهت رو بدم که منو دوباره در این شرایط آلوده نکنی ، چون اگه آلودهٔ کاری بشم و به نتیجه نرسم داغون میشم و ازآنجاکه نتیجه و توفیق این مورد به همکاری تو بستگی داره و ثابت کردی تعجیل افراطی مانع همکاری میشه و توفیق را ناممکن میکنه لذا مطمئنم منو نابود میکنی ، وگرنه اگه ۱۰۰ بار هم به نتیجه نرسم چنانچه کوچکترین امیدی میداشتم هرگز خسته نمیشدم .

و لذا همون آخرین بار هم با ناامیدی شروع کردم چون میدونستم نمیتونی خودتو کنترل کنی و از دستم در میری که بالاخره در رفتی و خرابش کردی.

عزیزم دو تا تغذیه زمانی مفیده و موجب ارتقاء ولتاژ تا ۴۰ ولت میشه که اولی درست بشه .
اما اولی خراب شده و درست نشده که دنبال دومی بری
زمانیکه میگفتی ۳۰ آمپر را در ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت هم گرفتی ولی میخوای ولتاژ ۳۰ ولت هم داشته باشی این پیشنهاد را کردم که دو تا تغذیه درست کنی

نه الان که میگی در ولتاژ ۱۰ ولت ۷ امپر هم نمیده .

ازت خواهش میکنم منو آلوده نکن.
اما با اینحال جواب این سوالو بده تا راهنمایی کنم خودت تلاش کنی

سوال
تصویر المنتی که داری ارسال کن.
ولوم جریان ، همیشه حداکثر باشه .
ولتاژ را روی حدود ۱۵ ولت تنظیم کن و با استفاده از المنتی که داری بقدری کم کم جریان را افزایش بده که ولتاژ خروجی افت کنه .
(تاکید میکنم در تمام آزمایشات ولوم جریان در حالت بیشترین جریان یعنی در انتها باشه)

حالا در همین حالت
ولتاژ کلکتور یکی از ترانزیستورهای قدرت و
ولتاژ خازن بزرگ و
ولتاژ خروجی و
جریان خروجی را اعلام کن .

دقیق و شفاف گزارش کن و چند تا عدد داخل جملاتت نریز .

ببینم چکار میکنی.
خدا به دادم برسه.

سپاس

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,852
استان مرکزی-اراک

سلام
کاش این موضوع بسته بشه ،دیگه خیلی داره سوالای تکراری و غیر ضروری پرسیده میشه.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

من موندم با تو چکار کنم ؟
از یکسو خیلی متواضع و فروتن هستی و پشتکار بینظیری داری و خسته نمیشی و مقصودی که هدف بگیری ولش نمیکنی.

از سوی دیگر تجربه و اطلاعات فنی کافی نداری و بینهایت عجول هم هستی.

من حاضرم مبلغ تغذیه دلخواهت رو بدم که منو دوباره در این شرایط آلوده نکنی ، چون اگه آلودهٔ کاری بشم و به نتیجه نرسم داغون میشم و ازآنجاکه نتیجه و توفیق این مورد به همکاری تو بستگی داره و ثابت کردی تعجیل افراطی مانع همکاری میشه و توفیق را ناممکن میکنه لذا مطمئنم منو نابود میکنی ، وگرنه اگه ۱۰۰ بار هم به نتیجه نرسم چنانچه کوچکترین امیدی میداشتم هرگز خسته نمیشدم .

و لذا همون آخرین بار هم با ناامیدی شروع کردم چون میدونستم نمیتونی خودتو کنترل کنی و از دستم در میری که بالاخره در رفتی و خرابش کردی.

عزیزم دو تا تغذیه زمانی مفیده و موجب ارتقاء ولتاژ تا ۴۰ ولت میشه که اولی درست بشه .
اما اولی خراب شده و درست نشده که دنبال دومی بری
زمانیکه میگفتی ۳۰ آمپر را در ولتاژ بالاتر از ۲۰ ولت هم گرفتی ولی میخوای ولتاژ ۳۰ ولت هم داشته باشی این پیشنهاد را کردم که دو تا تغذیه درست کنی

نه الان که میگی در ولتاژ ۱۰ ولت ۷ امپر هم نمیده .

ازت خواهش میکنم منو آلوده نکن.
اما با اینحال جواب این سوالو بده تا راهنمایی کنم خودت تلاش کنی

سوال
تصویر المنتی که داری ارسال کن.
ولوم جریان ، همیشه حداکثر باشه .
ولتاژ را روی حدود ۱۵ ولت تنظیم کن و با استفاده از المنتی که داری بقدری کم کم جریان را افزایش بده که ولتاژ خروجی افت کنه .
(تاکید میکنم در تمام آزمایشات ولوم جریان در حالت بیشترین جریان یعنی در انتها باشه)

حالا در همین حالت
ولتاژ کلکتور یکی از ترانزیستورهای قدرت و
ولتاژ خازن بزرگ و
ولتاژ خروجی و
جریان خروجی را اعلام کن .

دقیق و شفاف گزارش کن و چند تا عدد داخل جملاتت نریز .

ببینم چکار میکنی.
خدا به دادم برسه.

سپاس

سلام استاد خسته نباشین
معذرت میخام اون منبع ۳۰ امپری پروندش فعلا بسته شده چون دست من نیست هروقت رفتم و دسترسی داشتم بهش دستورات شمارو مو ب مو اجرا میکنمو پاسخ میدم

چون گفتین میشه ۴۰ ولت گرفت با ساخت دو برد و سری کردن خروجی خواستم برای خودم بسازم من چنتا برد مونتاژ شده اماده و سالم دارم
میخاستم ببینم شرایط دو برده کردن چطوریه و سوالایی که توی ذهنم بود پرسیدم این منبعو برای خودم میخام ۴۰ ولت ۶ امپر
میخاستم بدونم چطوریه داستانش و چیا میخاد یکم راهنماییم کنین دو برد رو سری کنم (چون این منبع خودم هست و هیچ عجله ای در تحویلش ندارم قول میدهم بدون اجازه شما حتی روشنش هم نکنم چه برسه به دستکاری قطعات) بایت تغذیه ۳۰ امپری زمانم محدود بود اما این فرق داره

و اینکه استاد یک سوال دیگم دارم چنتا برد مونتاژ شده داشتم که دارم عیب یابی میکنم اولی اوکی شد و درست شد رو دومی میام همه چیز اوکی هست ولتاژ کمو زیاد شد و مقاومت ۱۰۰ اهمی که موقت بود رو تعویض کردم و اجریو نصب کردم دوباره تست کردم ولتاژ کمو زیاد میشد و اوکی بود خاموش کردم اپ امپ نصب کردم روشن کردم منبع کلا منحل شد ال ای دی یک سره روشنه و هرچقدرم میچرخونم ولوم جریانو هیچ اتفاقی نمیوفته ولوم سالمه و چند سری تست شد
البته اینم بگم ولت متر امپر متری بهش متصل نیست البته فعلا چون کلا یه ماژول دارم نمیتونم دونه دونه برای هر برد لحیم کنم تست کنم و در بیارم ممکنه مشکل از متصل نبودن ماژول باشه؟ باید نصب باشه ؟ یا از اون نیست ؟

و یه سوال دیگه اینکه چطوری باید دو‌ ولوم رو سری کنم که هم اصولی باشه هم به مدار اسیب نزنه از چند نفر پرسیدم چطوری سری کنم هرکی یه مدل داد گفتم بهتره از خودتون بپرسم نمیخاستم اذیت بشین و یه سوال اضافه شه به خاطر همون پرسیدم از بقیه ولی موقعی که هرکی یه مدل داد و گفت چند جور میشه سری کردش گفتم بهتره از استاد غزال بپرسم که به برد هم اسیب نرسه
یه ۵ کیلو یه ۵۰۰ اهم برای تنظیم دقیق ولتاژ چون تنظیم دقیقش خیلی برام واجبه

ممنون استاد که این همه وقت گذاشتین سپاس ❤️
اگر اجازه بدین هر وقت دسترسی به تغذیه ۳۰ امپری داشتم تست هارو انجام بدم گزارش کنم ممنون

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام استاد خسته نباشین
معذرت میخام اون منبع ۳۰ امپری پروندش فعلا بسته شده چون دست من نیست هروقت رفتم و دسترسی داشتم بهش دستورات شمارو مو ب مو اجرا میکنمو پاسخ میدم

چون گفتین میشه ۴۰ ولت گرفت با ساخت دو برد و سری کردن خروجی خواستم برای خودم بسازم من چنتا برد مونتاژ شده اماده و سالم دارم
میخاستم ببینم شرایط دو برده کردن چطوریه و سوالایی که توی ذهنم بود پرسیدم این منبعو برای خودم میخام ۴۰ ولت ۶ امپر
میخاستم بدونم چطوریه داستانش و چیا میخاد یکم راهنماییم کنین دو برد رو سری کنم (چون این منبع خودم هست و هیچ عجله ای در تحویلش ندارم قول میدهم بدون اجازه شما حتی روشنش هم نکنم چه برسه به دستکاری قطعات) بایت تغذیه ۳۰ امپری زمانم محدود بود اما این فرق داره

و اینکه استاد یک سوال دیگم دارم چنتا برد مونتاژ شده داشتم که دارم عیب یابی میکنم اولی اوکی شد و درست شد رو دومی میام همه چیز اوکی هست ولتاژ کمو زیاد شد و مقاومت ۱۰۰ اهمی که موقت بود رو تعویض کردم و اجریو نصب کردم دوباره تست کردم ولتاژ کمو زیاد میشد و اوکی بود خاموش کردم اپ امپ نصب کردم روشن کردم منبع کلا منحل شد ال ای دی یک سره روشنه و هرچقدرم میچرخونم ولوم جریانو هیچ اتفاقی نمیوفته ولوم سالمه و چند سری تست شد
البته اینم بگم ولت متر امپر متری بهش متصل نیست البته فعلا چون کلا یه ماژول دارم نمیتونم دونه دونه برای هر برد لحیم کنم تست کنم و در بیارم ممکنه مشکل از متصل نبودن ماژول باشه؟ باید نصب باشه ؟ یا از اون نیست ؟

و یه سوال دیگه اینکه چطوری باید دو‌ ولوم رو سری کنم که هم اصولی باشه هم به مدار اسیب نزنه از چند نفر پرسیدم چطوری سری کنم هرکی یه مدل داد گفتم بهتره از خودتون بپرسم نمیخاستم اذیت بشین و یه سوال اضافه شه به خاطر همون پرسیدم از بقیه ولی موقعی که هرکی یه مدل داد و گفت چند جور میشه سری کردش گفتم بهتره از استاد غزال بپرسم که به برد هم اسیب نرسه
یه ۵ کیلو یه ۵۰۰ اهم برای تنظیم دقیق ولتاژ چون تنظیم دقیقش خیلی برام واجبه

ممنون استاد که این همه وقت گذاشتین سپاس ❤️
اگر اجازه بدین هر وقت دسترسی به تغذیه ۳۰ امپری داشتم تست هارو انجام بدم گزارش کنم ممنون

درود

بدون ولتمتر و آمپرمتر نباید سراغ برد الکترونیکی بری چون کاری ازت ساخته نیست.
۱- یک مولتیمتر آنالوگ یا عقربه ای استوک تهیه کن که با ۱۰ تومنم میتونی تهیه کنی و یک عمر استفاده کنی چون همه فکر میکنن دیجیتال بهتره اما برعگسه و عقربه ای هزار برابر بهتره.

۲- برای سری کردن دو تغذیه ابتدا دو تغذیه را آماده کن
سپس منفی یکی را به مثبت دیگری متصل کن و تمام

اگه میخوای علاوه بر نمایش ولتاژ هر کدوم ، ضمنا میخوای ولتاژ کلی را هم بدون جمع کردن ولتاژها ببینی باید یک ولتمتر کلی هم بهش اضافه کنی.
مثلا اگه یکی از تغذیه ها ۱۲ ولته و دیگری ۲۲ ولته ، معلومه که رویهم ۳۴ ولت میده اما اگه ولتمتر کلی هم داشته باشه ۳۴ ولت را هم نشون میده.

۳- برای سری کردن دو ولوم ولتاژ که ولوم کوچکتره ولوم فاین باشه در این تغذیه طبق شکل زیر سری کن .

سپاس

IMG_20201104_163034_713.jpg

schematic3_c-1(0).png
IMG_20201025_133018_266.jpg

آخرین ویرایش:

gheybi

کاربر
2020-06-26
318
355

درود

بدون ولتمتر و آمپرمتر نباید سراغ برد الکترونیکی بری چون کاری ازت ساخته نیست.
۱- یک مولتیمتر آنالوگ یا عقربه ای استوک تهیه کن که با ۱۰ تومنم میتونی تهیه کنی و یک عمر استفاده کنی چون همه فکر میکنن دیجیتال بهتره اما برعگسه و عقربه ای هزار برابر بهتره.

۲- برای سری کردن دو تغذیه ابتدا دو تغذیه را آماده کن
سپس منفی یکی را به مثبت دیگری متصل کن و تمام

اگه میخوای علاوه بر نمایش ولتاژ هر کدوم ، ضمنا میخوای ولتاژ کلی را هم بدون جمع کردن ولتاژها ببینی باید یک ولتمتر کلی هم بهش اضافه کنی.
مثلا اگه یکی از تغذیه ها ۱۲ ولته و دیگری ۲۲ ولته ، معلومه که رویهم ۳۴ ولت میده اما اگه ولتمتر کلی هم داشته باشه ۳۴ ولت را هم نشون میده.

۳- برای سری کردن دو ولوم ولتاژ که ولوم کوچکتره ولوم فاین باشه در این تغذیه طبق شکل زیر سری کن .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 171206

درود
استاد منظور از اینکه ولت متر ندارم این نبود که کلا ندارمو در دسترس نیست یک ماژول دارم به خروجیم مولتی متر وصل کردم ولتاژ کمم زیاد میشه اما وقتی اپ امپو نصب میکنم ال ای دی خاموش نمیشه کلا روشنه و ولتاژم کمو زیاد نمیشه میخاستم بدونم احتمال داره بخاطر اینکه ماژول روش نصب نیست (ماژول ولت نتر امپر متر ) این عیب پدیدار بشه ازش یا اون باشه نباشه هیچ فرقی نداره و ایراد جایه دیگشه همین

سوال بعد اینکه میشه دو تغذیه جدا از هم رو به یک ترانس دو سر متصل نمود و داخل یک باکس گذاشت ؟ هیچ وقت از دو تغذیه نخواهد استفاده شد
فقط برای اینکه وقتی که میخام خروجیشو سری کنمو دو تغذیه یکی بشه برای ولتاژ بالا شدنیه این کار؟
سوال بعد اینکه یعنی طوریکه اهرم ولوم رو به ما است پایه سمت چپ ۵۰۰اهم به وسط وصل شه و پایه سمت راست ۵۰۰ اهم به پایه سمت چپ ۵ کیلو ؟ و چپ ۵ کیلو به وسطش ؟ من شماتیک خوانیم ضعیفه متوجه نشدم چی شد و اینکه کدوم سر ها به مدار میره؟
سپاس استاد

آخرین ویرایش:
  • Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

درود
استاد منظور از اینکه ولت متر ندارم این نبود که کلا ندارمو در دسترس نیست یک ماژول دارم به خروجیم مولتی متر وصل کردم ولتاژ کمم زیاد میشه اما وقتی اپ امپو نصب میکنم ال ای دی خاموش نمیشه کلا روشنه و ولتاژم کمو زیاد نمیشه میخاستم بدونم احتمال داره بخاطر اینکه ماژول روش نصب نیست (ماژول ولت نتر امپر متر ) این عیب پدیدار بشه ازش یا اون باشه نباشه هیچ فرقی نداره و ایراد جایه دیگشه همین

سوال بعد اینکه میشه دو تغذیه جدا از هم رو به یک ترانس دو سر متصل نمود و داخل یک باکس گذاشت ؟ هیچ وقت از دو تغذیه نخواهد استفاده شد
فقط برای اینکه وقتی که میخام خروجیشو سری کنمو دو تغذیه یکی بشه برای ولتاژ بالا شدنیه این کار؟
سوال بعد اینکه یعنی طوریکه اهرم ولوم رو به ما است پایه سمت چپ ۵۰۰اهم به وسط وصل شه و پایه سمت راست ۵۰۰ اهم به پایه سمت چپ ۵ کیلو ؟ و چپ ۵ کیلو به وسطش ؟ من شماتیک خوانیم ضعیفه متوجه نشدم چی شد و اینکه کدوم سر ها به مدار میره؟
سپاس استاد

درود

اگه به تغذیه ، ولتمتر و آمپرمتر پنلی متصل نباشه و جاش خالی باشی هیچ تاثیری در عملکرد تغذیه نداره و باید بدرستی کار کنه.

برای سری کردن دو ولوم
ابتدا سر وسط ولوم را به پایه کناری متصل کن ( پایه انتها یا ابندا فرقی نداره )
برای ولوم دومی هم همین کارو کن.
حالا هر ولوم یک پایه تکی داره که به پایه وسط متصل نیست و اسمشو پایه ۱ میذاریم و یک پایه دو تایی داره که دو تا پایه بهم متصل شدن یعنی پایه کناری به پایه وسط متصل شده و اسمشو پایه ۲ میذاریم.

حالا هر ولوم فقط دو پایه داره پایه ۱ و پایه ۲ ، چون دو پایه ولوم بهم متصل شدن و یک پایه محسوب میشه .

حالا یک پایه از یک ولوم رو به یک پایه از ولوم دیگه رو بهم متصل کن و ازش استفاده نکن ( هیچ فرقی نمیکنه پایه ۱ ولومی را به پایه ۱ ولوم دیگه ، یا به پایه ۲ ولوم دیگه متصل کنی .
یا پایه ۲ ولوم را به پایه ۱ ولوم دیگه و یا به پایه ۲ ولوم دیگه متصل کنی و هر فرمی متصل کنی درسته ،

دو تا پایه آزاد میمونه که یکی مربوط به یک ولوم و دیگری متعلق به ولوم دیگر هست حالا این دو پایه را بجای دو پایه ولوم نقشه متصل کن ، همین
و اینکه کدوم پایه را بجای ابتدا یا انتهای ولوم متصل کنی هم فرقی نداره .

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام
کاش این موضوع بسته بشه ،دیگه خیلی داره سوالای تکراری و غیر ضروری پرسیده میشه.

درود

هرچند ایشون ۱۰۰ بار بابامو درآورده ولی سوالی که برای من و شما غیرضروریه قطعا برای ایشون حیاتی و ضروریه که مطرح میکنه.

البته از این نظر حق با شماست که قبل از اقدام باید اطلاعات کافی کسب میکرد تا سوالات ساده و تکراری نپرسه و لذا درسته گه اطلاعات و تجربیات ایشون ضعیفه اما مطمئنم سن کم و وقت زیادی داره و از همه مهمتر ، چنان پشتکار عجیب و غریب و مثالزدنی و بینظیری داره که اولین بار در عمرم می بینم و لذا مطمئنم اگه با همین فرمون ادامه بده ، حتما به جاهای خوبی میرسه .
منو خیلی اذیت کرده اما همه جوره در جریان پست ها آزمایشش کردم و با توجه به خصوصیات ارزنده ای که داره خیلی برام قابل احترامه.

من و شما هم روزی ضعیف تر از ایشون بودیم ، خصوصا که قبل ها امکاناتی نبود و الان همه میتونن از دریای امکانات استفاده کنن.
اشتباه بزرگ ایشون این بود که لقمه بسیار بزرگی برداشته ولذا هم خودش و هم بابای منو اذیت کرده .

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

درود

هرچند ایشون ۱۰۰ بار بابامو درآورده ولی سوالی که برای من و شما غیرضروریه قطعا برای ایشون حیاتی و ضروریه که مطرح میکنه.

البته از این نظر حق با شماست که قبل از اقدام باید اطلاعات کافی کسب میکرد تا سوالات ساده و تکراری نپرسه و لذا درسته گه اطلاعات و تجربیات ایشون ضعیفه اما مطمئنم سن کم و وقت زیادی داره و از همه مهمتر ، چنان پشتکار عجیب و غریب و مثالزدنی و بینظیری داره که اولین بار در عمرم می بینم و لذا مطمئنم اگه با همین فرمون ادامه بده ، حتما به جاهای خوبی میرسه .
منو خیلی اذیت کرده اما همه جوره در جریان پست ها آزمایشش کردم و با توجه به خصوصیات ارزنده ای که داره خیلی برام قابل احترامه.

من و شما هم روزی ضعیف تر از ایشون بودیم ، خصوصا که قبل ها امکاناتی نبود و الان همه میتونن از دریای امکانات استفاده کنن.
اشتباه بزرگ ایشون این بود که لقمه بسیار بزرگی برداشته ولذا هم خودش و هم بابای منو اذیت کرده .

سپاس

با درود و تشکر از استاد گرانقدر و عزیزم
ضمن تشکر مجدد بابت طراحی تغذیه ای با این دقت و قدرت
استاد غزال بنده خیلی با این منبع کلنجار رفتم
واقعا نمیشه اینو سوزوند
من ولتاژ 29 ولت با ترانس در حدود 5 امپری هم به این تغذیه متصل کردم
اصلا آخ نمیگه
در رابطه با ترانس و مشکل مهندس غیبی هم کمی تغذیه خودمو انگولک کردم تا بتونم بفهمم مشکلش کجاست
و حدس میزنم مشکل افت ولتاژ ایشان مربوط به دو مقاومت وات بالایی باشد که به کلکتور یا امیتر tip35 متصل میباشند
یعنی مقاومت 2/. و 68/.
بدین صورت که یا ایشان مقاومت امیتر رو درست متصل نمیکنند یا مقاومتهای موازی68 صدم را درست انتخاب و رعایت نمیکنند

بنده طبق آزمایش فوق دقیقا موضوع رو بدین صورت تست نمودم
ترانس منبع با ولتاژ 29 ولت ، یک tip35 و دو مقاومت موازی 68 صدم

نتیجه تست فوق با اتصال دو مقاومت موازی 68صدم میباشد بار منبع رو توسط مقاومت های آجری که به خروجی منبع متصل نمودم تست کردم

با اتصال مقاومت 10 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به 25 ولت کاهش پیدا میکنه آمپر = 2.20

با اتصال مقاومت 5 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به21 ولت کاهش پیدا میکند آمپر = 3/70

با اتصال مقاومت 2 اهمی به خروجی ولتاژ منبع 16 ولت میگرد با 6.5 آمپر

حالا ابن بار یدونه از مقاومتهای موازی 68 صدم رو آزاد کردم
نتیجه

با اتصال مقاومت 10 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به 24 ولت کاهش پیدا میکنه آمپر = 2.20

با اتصال مقاومت 5 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به 20 ولت کاهش پیدا کرد آمپر = 3/70

با اتصال مقاومت 2 اهمی ولتاژ خروجی به 12 ولت کاهش پیدا میکنه آمپر = 5

نکته جالب اینجاست که اگر در همین حالت کمی مکث کنم یعنی مقاومت 2 اهمی رو از خروجی قطع نکنم بعد از حدود دو ثانیه خروجی پروتکت میکنه و ولتاژ بشدت افت میکنه میشه 2 ولت و 2.5 آمپر

ولی اگر دو مقاومت موازی 68 صدم همزمان متصل باشند افت ولتاژی نداشتم

در تماحی حالات فوق اگر ولتاژ منبع روی 16 ولت تنظیم باشه
به هیچ عنوان هیچ افت ولتاژی نداره
حتی با اتصال مقاومت آجری 2 اهم 10 وات به خروجی منبع
هیچ افت ولتاژی نداشت
روی 16 ولت حدود 7 آمپر خروجی این تغذیه با ترانس فوق بدون کوچکترین افت ولتلژ میباشد

در نتیجه حدس میزنم مشکل جناب غیبی روی همین مقاومتها میباشد
یا تعداد مقاومت های موازی رو رعایت نمیکنند و یا اهم اونها رو طبق نقشه رعایت ننمودند

و یا ممکنه مقاومت 2/. رو به درستی انتخاب و رعایت نمیکنند
بنده توسط این تست به خوبی حساسیت و انتخاب صحیح مقاومت رو به چشمم دیدم
خصوصا در آمپرهای بالا که به سرعت و شدیدا خودش رو نشون میده
اگر مقاومت های موازی مناسب نباشه ولتاژ به شدت افت پیدا میکنه علیرغمی که ترانس هم قوی باشه
گمان میکنم مشکل افت ولتاژ شدید منبع جناب غیبی با توجه به اون حجم ترانس باید در همین مورد بوده باشه

باز هم باید ببینیم نظر استاد عزیز چه میباشد
متشکرم

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

با درود و تشکر از استاد گرانقدر و عزیزم
ضمن تشکر مجدد بابت طراحی تغذیه ای با این دقت و قدرت
استاد غزال بنده خیلی با این منبع کلنجار رفتم
واقعا نمیشه اینو سوزوند
من ولتاژ 29 ولت با ترانس در حدود 5 امپری هم به این تغذیه متصل کردم
اصلا آخ نمیگه
در رابطه با ترانس و مشکل مهندس غیبی هم کمی تغذیه خودمو انگولک کردم تا بتونم بفهمم مشکلش کجاست
و حدس میزنم مشکل افت ولتاژ ایشان مربوط به دو مقاومت وات بالایی باشد که به کلکتور یا امیتر tip35 متصل میباشند
یعنی مقاومت 2/. و 68/.
بدین صورت که یا ایشان مقاومت امیتر رو درست متصل نمیکنند یا مقاومتهای موازی68 صدم را درست انتخاب و رعایت نمیکنند

بنده طبق آزمایش فوق دقیقا موضوع رو بدین صورت تست نمودم
ترانس منبع با ولتاژ 29 ولت ، یک tip35 و دو مقاومت موازی 68 صدم

نتیجه تست فوق با اتصال دو مقاومت موازی 68صدم میباشد بار منبع رو توسط مقاومت های آجری که به خروجی منبع متصل نمودم تست کردم

با اتصال مقاومت 10 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به 25 ولت کاهش پیدا میکنه آمپر = 2.20

با اتصال مقاومت 5 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به21 ولت کاهش پیدا میکند آمپر = 3/70

با اتصال مقاومت 2 اهمی به خروجی ولتاژ منبع 16 ولت میگرد با 6.5 آمپر

حالا ابن بار یدونه از مقاومتهای موازی 68 صدم رو آزاد کردم
نتیجه

با اتصال مقاومت 10 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به 24 ولت کاهش پیدا میکنه آمپر = 2.20

با اتصال مقاومت 5 اهمی به خروجی ولتاژ متبع به 20 ولت کاهش پیدا کرد آمپر = 3/70

با اتصال مقاومت 2 اهمی ولتاژ خروجی به 12 ولت کاهش پیدا میکنه آمپر = 5

نکته جالب اینجاست که اگر در همین حالت کمی مکث کنم یعنی مقاومت 2 اهمی رو از خروجی قطع نکنم بعد از حدود دو ثانیه خروجی پروتکت میکنه و ولتاژ بشدت افت میکنه میشه 2 ولت و 2.5 آمپر

ولی اگر دو مقاومت موازی 68 صدم همزمان متصل باشند افت ولتاژی نداشتم

در تماحی حالات فوق اگر ولتاژ منبع روی 16 ولت تنظیم باشه
به هیچ عنوان هیچ افت ولتاژی نداره
حتی با اتصال مقاومت آجری 2 اهم 10 وات به خروجی منبع
هیچ افت ولتاژی نداشت
روی 16 ولت حدود 7 آمپر خروجی این تغذیه با ترانس فوق بدون کوچکترین افت ولتلژ میباشد

در نتیجه حدس میزنم مشکل جناب غیبی روی همین مقاومتها میباشد
یا تعداد مقاومت های موازی رو رعایت نمیکنند و یا اهم اونها رو طبق نقشه رعایت ننمودند

و یا ممکنه مقاومت 2/. رو به درستی انتخاب و رعایت نمیکنند
بنده توسط این تست به خوبی حساسیت و انتخاب صحیح مقاومت رو به چشمم دیدم
خصوصا در آمپرهای بالا که به سرعت و شدیدا خودش رو نشون میده

متشکرم

تستهای فوق توسط این ترانس انجام گردیده که به پیوست تقدیم میگردد

مشاهده فایل‌پیوست 171246

مشاهده فایل‌پیوست 171247

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992